Sheba PL

Koci język - jak zrozumieć mowę ciała kota?

biało-rudy kot syczący z otwartym pyszczkiem
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Koci język, zarówno ten werbalny, jak i niewerbalny, może wydawać się niezrozumiały, szczególnie gdy próbują go odczytać świeżo upieczeni opiekunowie. Koty od wieków uważane są za zwierzęta nieprzewidywalne, spowite aurą tajemnicy. Może właśnie dlatego, że język, którym się komunikują sprawia tak wiele problemów w odczytaniu. W przeciwieństwie do psów, u kotów nie rozwinęło się za wiele mięśni wokół pyszczka, dlatego też sposób ich wyrażania się musiał obrać inny kierunek. Mowa kota jest subtelna, ale umiejętność jej rozszyfrowania z pewnością wpłynie pozytywnie na Wasze relacje. W tym artykule dowiesz się, jakie tajemnice skrywa koci język i jak go zrozumieć. 

Jak komunikują się koty?

Koci język może przybierać różne formy (werbalne i niewerbalne), jednak to mowa ciała kota skrywa najwięcej informacji. Samo ułożenie ciała pupila może powiedzieć opiekunowi bardzo dużo, jeśli wiesz, jak odpowiednio je odczytać. Sprawdź, w jaki sposób koty manifestują mową ciała podstawowe emocje.

·      Radość

Po czym poznać szczęśliwego kota? Jego ciało jest zrelaksowane, może też sprawiać wrażenie ospałego. Uszy znajdują się w naturalnej pozycji, nie poruszają się nerwowo. Pozycja ciała najczęściej leżąca, z odkrytym brzuchem, co świadczy o poczuciu bezpieczeństwa oraz o zaufaniu w stosunku do opiekuna. Szczęśliwy i zrelaksowany kot będzie miał także wyprostowany ogon, ułożony w naturalnej pozycji.

·     Chęć do zabawy

Kot chętny do zabawy tętni energią, może nawet chodzić za Tobą po domu i zachęcać do psot. Okazywanie zainteresowania przez Twojego pupila jego ulubionej zabawce również jest dość jasnym sygnałem. Mowa ciała kota chętnego do zabawy charakteryzuje się również uniesionymi uszami, rozszerzonymi źrenicami i poruszaniem końcówką ogona. Możesz także zaobserwować u niego charakterystyczną pozycję ciała, przypominającą drapieżnika przygotowującego się do ataku, szczególnie jeśli w dłoni trzymasz sznurek lub ulubioną zabawkę.

·      Strach

Zaniepokojony lub przestraszony kot przyjmuje zwykle przyczajoną pozycję i podwija swój ogon. Napięte mięśnie, uszy skierowane w bok i głowa nisko to również sygnały świadczące o tym, że Twój kot czuje się niekomfortowo. Przestraszony kot często również ucieka w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca, by się schować.

·      Złość

Zdenerwowany kot daje wyraźne sygnały o swoim złym samopoczuciu. Wiedz, że jeśli przyjmuje pozycję leżącą, jego ciało jest spięte, źrenice rozszerzone, uszy rozłożone płasko, a pyszczek otwarty, eksponujący wyraźnie zęby, to należy dać mu trochę przestrzeni i nie eskalować sytuacji. Zirytowany kot przyjmuje także często pozycję stojącą z charakterystycznym, zaokrąglonym grzbietem. Takiej mowie ciała często towarzyszy także prychanie i nastroszona sierść. 

Mowa ciała kota - jak zrozumieć, co chce powiedzieć Ci Twój pupil

Co mówi koci ogon?

Koci ogon i sposób, w jaki Twój pupil nim porusza, skrywa wiele cennych informacji na temat samopoczucia czworonoga. 

·      Nerwowe ruchy ogonem

Nerwowe ruchy ogonem, np. uderzanie nim o podłogę, oznaczają złość lub irytację. Jeśli głaszczesz swojego pupila, a jego ogon zaczyna się poruszać w taki sposób, Twój kot próbuje Ci powiedzieć, że ma już dość. 

·      Wyprostowany i zadarty do góry

A jak za pomocą ogona koty pokazują, że są szczęśliwe? Jeśli ogon Twojego pupila jest wyprostowany i zadarty do góry to znak, że kot jest pewny siebie i nastawiony przyjacielsko. 

·      Podwinięty ogon

Oznaką strachu, niepewności, a nawet odczuwania bólu jest ogon podwinięty do ciała lub położony płasko na podłodze.

·      Poruszanie samą końcówką ogona

Poruszanie samą końcówką ogona oznacza zwykle chęć do zabawy lub podekscytowanie. Dowiedz się, dlaczego kot macha ogonem.

Co mówią kocie uszy?

Mowa ciała kota to również poruszanie uszami. Dowiedz się, jak za pomocą pozycji i ruchu uszu może komunikować się Twój kot.

·      Pozycja neutralna

Kocie uszy w pozycji neutralnej, skierowane w przód, oznaczają, że Twój pupil jest zrelaksowany i czuje się szczęśliwy. To z pewnością idealny moment na pieszczoty. 

·      Wyprostowane uszy

Jeśli zauważysz, że uszy Twojego pupila są wyprostowane, wyciągnięte do góry i skierowane w przód, najprawdopodobniej coś zwróciło jego uwagę. 

·      Drganie uszu

Drganie uszu i poruszanie nimi na wszystkie strony oznacza natomiast uruchomienie instynktu drapieżnika. Twój pupil ma bliżej niezidentyfikowaną misję do wykonania, której celem może być na przykład przypuszczenie ataku na jego ulubioną zabawkę. To idealny moment na zabawę. 

·      Płasko ułożone uszy

Gdy uszy Twojego kota układają się płasko i na boki niczym skrzydła samolotu, oznacza to, że kot odczuwa strach i niepewność, które mogą przekształcić się w agresję. Pamiętaj, by w tych chwilach nie eskalować sytuacji i poczekać aż pupil przestanie się bać. 

Co mówią kocie oczy?

Kocie spojrzenie również może powiedzieć wiele na temat tego, co czuje Twój pupil. 

·      Rozszerzone źrenice

Rozszerzone źrenice to zwykle sygnał silnych emocji, takich jak podekscytowanie, ale również strach, w zależności od sytuacji. 

·      Nieprzerywane spojrzenie

Koty potrafią pokazać kontrolę za pomocą samego spojrzenia. Zachowanie to można poznać po nieprzerywanym mruganiu, ciągłym spojrzeniu, wpatrywaniu się w człowieka lub inne zwierzę, również z dystansu. 

·      Przymknięte oczy

Oznaką miłości i silnego przywiązania jest senne i rozmarzone spojrzenie, charakteryzujące się lekko przymkniętymi oczami. 

·      Źrenice jak szpilki

Kocie źrenice mogą przybrać również kształt cienkich szpilek. Oznacza to, że coś naprawdę interesującego przyciągnęło uwagę Twojego pupila.

Co znaczą pozy kota?

Twój pupil może przybierać także różne pozycje, starając się zakomunikować Ci swoje potrzeby. Sprawdź, co niektóre z nich mogą oznaczać.

·      Leżenie na plecach

Jeśli Twój pupil leży na plecach z odsłoniętym brzuchem oznacza to, że czuję się bardzo komfortowo w Twoim towarzystwie. Odsłanianie najbardziej wrażliwego obszaru swojego ciała to zawsze wyraźny sygnał wielkiego zaufania, którym Cię darzy.

·      Ciało wygięte w łuk

Wyginanie ciała w charakterystyczny łuk to zaproszenie do pieszczot. Tej pozycji często towarzyszy także ocieranie się, np. o Twoją nogę.

·      Ciało wygięte w łuk i podwinięty ogon

Ciało wygięte w łuk, któremu towarzyszy podwinięty ogon i obniżona pozycja głowy mogą wskazywać strach i niepewność, które mogą przekształcić się w agresję, np. w momencie, gdy Twój pupil znajduje się w towarzystwie innego kota. Dowiedz się więcej na temat tego, dlaczego [kot może być agresywny w stosunku do innego kota].

·      Ugniatanie

Jeśli zauważysz, że Twój pupil ugniata łapkami Twoje ciało, na przykład, gdy siedzi Ci na kolanach, oznacza to, że jesteś dla niego wyjątkowym człowiekiem. To oznaka szczęścia, spełnienia, której często towarzyszy także mruczenie.

·      Ciało zwinięte w kulkę

Jeśli Twój kot leży lub śpi w wygodnej, zwiniętej pozycji oznacza to, że czuje się bardzo komfortowo, spokojnie i bezpiecznie. Leżąc w tej sposób Twój pupil stara się zatrzymać w swoim ciele jak najwięcej ciepła. 

Co znaczy miauczenie kota?

Miauczenie i inne odgłosy, które wydaje Twój pupil, należy interpretować w szerszym kontekście, biorąc pod uwagę także jego mowę ciała i sytuację. Repertuar dźwięków, które może wydawać Twój kot, jest szeroki. Mruczenie najczęściej interpretuje się jako wyraz zadowolenia i szczęścia, szczególnie jeśli towarzyszy ono pieszczotom. Jednak są sytuacje, w których mruczenie może oznaczać coś zupełnie innego, np. ból, cierpienie i stres. Dlatego tak ważne jest, by w próbie odczytania sygnałów, które daje Ci Twój pupil, brać pod uwagę mowę ciała kota i kontekst sytuacyjny. Miauczenie, podobnie jak mruczenie, może również oznaczać próbę zakomunikowania wielu różnych emocji i potrzeb. Twój pupil może chcieć zwrócić na siebie uwagę, może skarżyć się np. na brudną kuwetę, może także chcieć wyjść na zewnątrz albo poinformować Cię o tym, że coś go boli. Dowiedz się więcej, jak interpretować mruczenie i miauczenie kota w naszym przeznaczonym temu zagadnieniu artykule.

Czy koty rozumieją ludzki język?

Mowa kota to jedno, ale czy koty potrafią zrozumieć słowa, które my wypowiadamy do nich lub w ich towarzystwie? Przyjmuje się, że Twój pupil może nauczyć się średnio 20-40 słów, w tym także swojego imienia. Należy jednak pamiętać, że koty odczytują je trochę inaczej niż my, zwracając największą uwagę na sposób wypowiadania słów, ton głosu i naszą mowę ciała. Słowa, które dotyczą karmienia, pieszczot, zabawy i nagród mają największą szansę być zapamiętane i zrozumiane w przyszłości. Jeśli na przykład pochwalisz pupila słowami „dobry kiciuś”, nie zrozumie on, co dokładnie znaczy to wyrażenie, ale zrozumie to, że jego opiekun jest z niego zadowolony. Dużą szansę na zapamiętanie mają także najczęściej używane przez Ciebie komendy, takie jak „chodź” czy „przestań”, jak również słowa używane podczas karmienia i szkolenia, którego elementem jest nagradzanie przysmakami. Dowiedz się więcej na temat zachowań swojego pupila oraz tego, jak wychować kota.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ