Sheba PL

Chip dla kota – na czym polega chipowanie, ile kosztuje?

large_chip-dla-kota-na-czym-polega-czipowanie-ile-kosztuje__1620734947529.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Chipowanie kota to najlepszy stosowany sposób na oznakowanie pupila. Warto się na niego zdecydować choćby ze względu na większą szansę odnalezienia swojego mruczka w przypadku zaginięcia. Chip jest również konieczny, jeśli zamierzamy wyjechać z pupilem za granicę. Jego wszczepianie stosowane jest też w celu zapobiegania bezdomności zwierząt, dlatego chipowanie wykonują również schroniska. Zastanawiasz się nad założeniem oznakowania swojemu czworonożnemu przyjacielowi? Dowiedz się więcej o chipie dla kota!

Spis treści:

  1. Co to jest chip dla kota? Jak wygląda zabieg?
  2. Czy chip dla kota przyda się każdemu mruczkowi?
  3. Lokalizator dla kota – czy chip może pełnić taką funkcję?
  4. Czy chip dla kota to jedyna opcja na identyfikację zwierzęcia?

Co to jest chip dla kota? Jak wygląda zabieg?

Chip dla kota to niewielka kapsułka umieszczana przez lekarza weterynarii pod skórą zwierzęcia. Ma ona rozmiar ziarnka ryżu. Składa się z układu scalonego i anteny zamkniętych w biologicznie nieaktywnej otoczce ochronnej. Każdy chip ma  wyjątkowy, 15-cyfrowy kod identyfikacyjny. Zazwyczaj takie oznakowanie wykonywane jest na wysokości karku, po lewej stronie szyi czworonoga lub pomiędzy łopatkami. Najpierw lekarz weterynarii rozchyla sierść mruczka na boki lub delikatnie usuwa ją maszynką w  miejscu  założenia identyfikatora, po czym umieszcza tam chip za pomocą grubej i bardzo ostrej igły. Nie martw się o ewentualny dyskomfort Twojego  pupila, taki zabieg jest dla niego prawie bezbolesny (przypomina zwykły zastrzyk). Co więcej, część klinik stosuje preparaty delikatnie uśmierzające ból, np.  specjalne żele. Następnie lekarz weterynarii sprawdza, czy chip funkcjonuje prawidłowo, i wpisuje go do książeczki zdrowia kota oraz ewentualnie do paszportu, jeżeli zwierzę takowy posiada. Informacja o chipie powinna zostać dodana do jak największej liczby internetowych baz danych. Niekiedy pierwszy taki wpis jest dokonywany już w klinice weterynaryjnej, jednak warto też samodzielnie dodać indywidualny numer chipa do innych baz, które są łatwe do odnalezienia w internecie. Największy rejestr chipów dla zwierząt to międzynarodowa https://www.safe-animal.eu/en/, której z całą pewnością nie możesz pominąć. Inne ważne strony to choćby https://www.identyfikacja.pl/ czy ogólnopolski https://www.cbdzoe.pl/ (Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie). Warto skorzystać także z European Pet Network (EPN), w skrócie Europetnet, która zrzesza wiele europejskich spisów z zachipowanymi zwierzętami. Możesz też umieścić numery w lokalnych bazach kraju, do którego wybierasz się ze zwierzęciem.

Do nadanego zwierzęciu numeru identyfikacyjnego przypisane będą Twoje  dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania, a także numer telefonu. Dostęp do nich będą mieć jedynie osoby uprawnione, dlatego nie martw się, że trafią one w niepowołane ręce. Musisz jednak pamiętać, aby w przypadku każdej zmiany tych danych uaktualniać je również w bazach. Warto wiedzieć, że chipowaniu można poddać nie tylko kota lub psa, lecz także fretkę. 

Chip dla kota pozwoli w łatwy sposób zidentyfikować Twojego  czworonożnego przyjaciela, jeśli z jakiegoś powodu nie będzie on w stanie wrócić do domu z jednej ze swoich małych lub większych podróży, a także wtedy, gdy będziesz chciał przekroczyć z nim granicę kraju. Chip jest konieczny do wyjazdu z kotem poza granice Polski. Jeżeli planujesz zagraniczny wyjazd z mruczkiem, najpierw musisz go zachipować, następnie zaszczepić, a na końcu uzyskać odpowiedni dokument w gabinecie uprawnionego do wydawania paszportów lekarza weterynarii.

W jaki sposób można sprawdzić kod identyfikacyjny tak oznaczonego podopiecznego? Służy do tego specjalny czytnik, który przykłada się do skóry czworonoga w miejscu umieszczenia chipu. Takim sprzętem dysponują lecznice weterynaryjne oraz schroniska, a także Straż Miejska i Policja.

Zastanawiasz się, ile kosztuje chipowanie kota? Cena waha się w zależności od lecznicy i regionu. Zazwyczaj wynosi od kilkudziesięciu do około 150 złotych. Taki wydatek z pewnością się jednak opłaca, w końcu chodzi o bezpieczeństwo Twojego  ciekawego świata ulubieńca.

Czy chip dla kota przyda się każdemu mruczkowi?

Części  z nas sam zabieg chipowania kojarzy się przede wszystkim z psami. W końcu to właśnie z nimi wychodzimy na spacery, często spuszczając je  ze smyczy w bezpiecznej przestrzeni, dlatego dobrze zdajemy sobie sprawę, jak wysoce prawdopodobna jest ucieczka naszego ulubieńca. Nawet najlepiej ułożone zwierzę może np.  przestraszyć się hałasu lub innego czworonoga i uciec w popłochu, a potem nie móc znaleźć drogi powrotnej do domu. To samo dotyczy kotów wychodzących –  zarówno samodzielnie, jak i z opiekunem. Czy jednak  wyłącznie te mruczki powinny być chipowane? Zdecydowanie nie! Chip jest dla kota niezwykle ważny, nawet jeśli Twój  pupil nie wychodzi na zewnątrz. W końcu te zwierzęta to niestrudzeni odkrywcy, którzy zwykle chętnie wykorzystują każdą możliwość wymknięcia się przez uchylone drzwi lub okno. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i zadbać o odpowiednie oznakowanie ulubieńca. Pamiętaj również, że z niezachipowanym kotem nie wyjedziesz za granicę, dlatego jeśli w Twojej  głowie pojawił się plan podróży, koniecznie zawczasu zgłoś się z pupilem do lecznicy weterynaryjnej.

Lokalizator dla kota – czy chip może pełnić taką funkcję?

Część opiekunów zastanawia się, czy chip może pełnić funkcję  GPS-u dla kota. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie. Taki chip jest jedynie trwałym identyfikatorem zwierzęcia. Nie ma jednak możliwości jego zdalnego namierzenia. Jeżeli zależy Ci  na tym, aby np.  kontrolować nocne trasy Twojego  mruczka, możesz zdecydować się na specjalne urządzenie. Najczęściej występuje ono w formie obroży dla kota z GPS-em, choć można zakupić je oddzielnie i przyczepić do paska na zwykłej obróżce. Taki lokalizator GPS dla kota powinien być niewielkich rozmiarów, by nie przeszkadzał mruczkowi, a jednocześnie wykazywać odporność na wodę i uszkodzenia. Niektóre urządzenia po utracie kontaktu z Global Positioning System nawiązują połączenie z naziemnymi sieciami Wi-Fi lub wykorzystywanymi przez operatorów telefonii komórkowej. Tego typu nadajnik GPS dla kota to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie, pozwalające zawsze mieć na oku ulubieńca, niezależnie od miejsca jego wyprawy.

Czy chip dla kota to jedyna opcja na identyfikację zwierzęcia?

Chip dla kota to z pewnością wyjątkowo skuteczna, a przy tym trwała metoda identyfikacji. Wystarczy jedynie udać się do lekarza weterynarii, który szybko go założy, a następnie wpisze indywidualny kod do bazy danych. 

Mimo wysokiej skuteczności chipu dla kota część z nas chciałaby zastosować dodatkowe zabezpieczenia, które w razie zaginięcia mruczka  zwiększyłyby szanse na jego znalezienie. Najprostszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest tzw. adresatka. To doskonale wszystkim znana blaszka umieszczona przy kociej obróżce. Zamiast klasycznej, metalowej możesz zdecydować się na zawieszkę skórzaną, plastikową czy nawet materiałową. Wystarczy umieścić na niej swój numer telefonu lub inne dane, jeśli uznasz to za konieczne. Zachowaj jednak ostrożność i nie podawaj zbyt wielu z nich. Pamiętaj również, aby zadbać o wybór odpowiedniej obróżki. Powinna ona mieć specjalne zabezpieczenia, takie jak automatyczne otwarcie w niebezpiecznej sytuacji, np. gdy kot niefortunnie zaczepi nią o gałąź. Zrezygnuj również z gadżetów, takich jak dzwoneczek, który potrafi silnie irytować koty. Jeśli Twój  mruczek jest wyjątkowo wrażliwy, może mu przeszkadzać nawet adresatka. Dobrym  wyborem bywa wówczas wydrukowanie numeru telefonu na obroży. Musisz jedynie pamiętać, że taki sposób prawdopodobnie będzie nieco mniej trwały.

Adresatka ma wiele zalet, np. to, że od razu rzuca się w oczy i każdy bez trudu odczyta zawarte na niej informacje. Nie każdy wie natomiast o chipowaniu zwierząt, dlatego osobie, która zauważy naszego czworonożnego przyjaciela, może nawet nie przyjść do głowy, aby zabrać go do lekarza weterynarii i sprawdzić tożsamość opiekuna. Świadomość ta staje się jednak coraz większa, dlatego zdecydowanie warto zakładać chipy naszym ulubieńcom.

Chipowanie kota jest niezwykle istotne dla jego bezpieczeństwa, a jednocześnie pozwoli nam nawet wyjechać z naszym przyjacielem za granicę. Pamiętaj, że od chipa  może zależeć, czy Twój przyjaciel wróci do domu, dlatego zdecydowanie warto podjąć decyzję o oznakowaniu czworonoga.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ