Sheba PL

Jak długo rośnie kot - kiedy kocię stanie się dorosłym kocurem?

jak-daugo-roonie-kot-kiedy-koci-c-stanie-si-c-dorosaym-kocurem__1617113786474.jpeg

Kot rośnie bardzo szybko, wcześnie osiąga dojrzałość płciową, ale też stosunkowo szybko się starzeje i żyje dużo krócej niż człowiek. Jak długo rośnie kot? Ile wynosi długość życia kota? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Jak długo rośnie kot?
  2. Od czego zależy wielkość kota?
  3. Ile lat żyje kot? Etapy życia kotów
  4. Jak karmić koty na poszczególnych etapach życia?

Jak długo rośnie kot?

Kocięta rosną w błyskawicznym tempie, bardzo szybko mogą samodzielnie jeść, a po 6-9 miesiącach osiągają dojrzałość płciową. Zdolność do rozrodu nie oznacza jednak, że koty przestają rosnąć - w większości przypadków rozwój fizyczny wciąż trwa. Do jakiego wieku rośnie kot? Jak wygląda tempo wzrostu u kota?

Kocięta po urodzeniu ważą około 85-120 g. Prawidłowy przyrost masy ciała u kocich noworodków w pierwszych dwóch tygodniach życia wynosi około 100 g na tydzień. Zatem zdrowe kocię w pierwszym tygodniu powinno podwoić swoją masę ciała, a w drugim - potroić. W kolejnych tygodniach kocięta rosną nieco wolniej - około 10-13 g na dzień. Takie tempo wzrostu utrzymuje się przez pierwsze 4-5 miesięcy życia. 

Samice kota domowego osiągają 80% swoich dorosłych rozmiarów około 7. miesiąca życia, a samce w wieku 9. miesięcy. Zakończenie wzrostu u przeciętnej kotki następuje w 9. miesiącu, a u kocura w 12. Na tempo wzrostu u kotów wpływ mają przede wszystkim geny. W przypadku dużych ras kotów (np. maine coon, norweski leśny), ale też tych średniej wielkości (np. rosyjski niebieski) całkowity czas wzrostu może trwać około 24 miesiące. A jak długo rośnie kot brytyjski krótkowłosy? Chociaż nie należy on do największych kotów domowych, to tempo wzrostu przedstawicieli tej rasy jest wyjątkowo długie - wiele osobników osiąga pełne rozmiary nawet dopiero w trzecim roku życia. Dorosłe kotki brytyjskie ważą do 5 kg, a kocury do 7 kg.

Od czego zależy wielkość kota?

Szybkie tempo wzrostu i wczesne dojrzewanie płciowe jest u kotów umotywowane biologicznie. Zwierzęta te w krótkim czasie od urodzenia mogą wydać na świat własne potomstwo i przyczynić się do przetrwania gatunku.

Ostateczna wielkość kota zależy przede wszystkim od rasy i predyspozycji genetycznych. Do najmniejszych kotów należy na przykład kot singapurski, który może ważyć mniej niż 2 kg. Największe koty to wspomniane wcześniej maine coony i norweskie leśne oraz ragdolle - kocury tych ras ważą 8-10 kg.

Poza genami, na wielkość kotów wpływa sposób odżywiania oraz stan zdrowia w wieku kocięcym. Niewłaściwie zbilansowana dieta dla kota (niedobory pokarmowe) czy choroby mogą zaburzyć prawidłowy wzrost i rozwój młodego organizmu.

Ile lat żyje kot? Etapy życia kotów

Życie kota można podzielić na trzy główne etapy: okres wzrostu, dorosłość i starość. Każdy z tych etapów ma różną długość. Okres wzrostu trwa zazwyczaj rok, dorosłość około sześciu lat, a starość, w zależności od warunków, w jakich żyje kot - od kilku do nawet kilkunastu lat. O kotach-seniorach mówi się od około 7. roku życia.

Zatem ile żyje kot? Bezpańskie osobniki żyją krócej niż koty, którymi zajmuje się troskliwy opiekun. Według statystyk koty wolno żyjące - przeciętnie około 4-8 lat, jednak wiele z nich nie dożywa okresu starości, ponieważ częściej chorują, narażone są na niedożywienie, walki z innymi zwierzętami, wypadki drogowe oraz stres. Mruczki będące pod opieką człowieka, cieszące się dobrym zdrowiem, mogą dożyć dwudziestu lat, a nawet więcej. Rekordziści żyli ponad 30 lat.

Coraz większa wiedza opiekunów na temat prawidłowego żywienia i opieki nad zwierzętami oraz prężny rozwój medycyny weterynaryjnej przyczyniają się do tego, że koty niewychodzące żyją coraz dłużej. Długość życia kotów zależy też od rasy. Czynniki genetyczne determinują nie tyle długość życia, ile zapadalność na choroby i predyspozycje do ich wystąpienia. Koty nierasowe żyją dłużej niż koty rasowe.

Do ras długożyjących należy m.in. kot brytyjski, amerykański krótkowłosy, bombajski czy rosyjski niebieski - żyją średnio 14-20 lat. Najkrócej żyją (do około 15 lat) przedstawiciele takich ras jak devon rex, cornish rex, kot bengalski, manks czy maine coon.

Jak karmić koty na poszczególnych etapach życia?

Bardzo ważne jest karmienie kota zgodne z jego bilansem energetycznym. Zapotrzebowanie na kalorie zależy głównie od wieku, aktualnej masy ciała kota, aktywności fizycznej oraz przebytych zabiegów kastracji czy sterylizacji. 

W ciągu pierwszych 2-4 tygodni życia kocięta karmione są wyłącznie mlekiem matki, które stanowi kompletny pokarm dla kociego noworodka - dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. 

Po upływie 3-4 tygodni można rozpocząć proces wprowadzania pokarmów stałych do diety kotów, zaczynając od pełnoporcjowego pokarmu wilgotnego przeznaczonego dla kociąt rosnących (karma typu junior). W następnej kolejności można podawać im pokarm suchy namoczony w wodzie lub preparacie mlekozastępczym. Gdy u kocięcia wyrośnie większość zębów, można karmić go również pokarmem twardszym - suchą karmą bez namaczania.  

Ze względu na zmniejszającą się aktywność laktazy (enzymu niezbędnego do trawienia laktozy - cukru mlecznego) 6-12-tygodniowe kocię nie jest w stanie trawić produktów mlecznych. Dlatego w momencie odsadzenia od mleka kotki zwierzę powinno być już przyzwyczajone do jedzenia mokrej i suchej karmy pełnoporcjowej oraz picia wody.

Po zakończeniu wzrostu, czyli w większości przypadków około 1. roku życia konieczna jest zmiana karmy na pokarm dla kotów dorosłych. Żywienie warto również zmienić u kotów poddanych kastracji - kluczowych jest kilkanaście tygodni po zabiegu. Najczęstsze konsekwencje sterylizacji i kastracji to zwiększony apetyt oraz spowolnienie metabolizmu. Podawanie w tym czasie suchej karmy typu “sterile” oraz karmy mokrej zmniejsza ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości u kota. Kolejnym momentem, w którym powinniśmy nieco zmodyfikować dietę mruczka, to starość, czyli mniej więcej 7. rok życia. Warto wówczas podawać kotu specjalną karmę dla seniorów - jest ona dostosowana do jego potrzeb, m.in. charakteryzuje się niższą kalorycznością. 

Wprowadzanie nowego pokarmu pomiędzy poszczególnymi etapami życia powinno przebiegać stopniowo. Pozwala to uniknąć zaburzeń trawiennych i odwodnienia. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla kociąt - wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia zwierzęcia oraz na szybkość wzrostu oraz seniorów.

Zazwyczaj wykorzystuje się standardowy schemat „4-dniowego przejścia” na nowy pokarm:

  • w 1. dniu: 75% dotychczasowego pokarmu + 25% nowego,
  • w 2. dniu: po 50% dotychczasowego i nowego pokarmu,
  • w 3. dniu: 75% nowego pokarmu + 25% dotychczasowego,
  • w 4. dniu: 100% nowego pokarmu.

W przypadku zmiany karmy u kociąt zaleca się nawet stosowanie 10-dniowego okresu przejściowego. Wówczas każdy z przedstawionych powyżej etapów trwa trzy dni, a nie jeden, dzięki czemu po dziesięciu dniach kocię otrzymuje 100% nowej karmy. W ten sposób układ pokarmowy i mikroflora jelitowa mają więcej czasu na przystosowanie się do nowego typu pokarmu, a ryzyko wystąpienia problemów trawiennych jest zdecydowanie mniejsze.

 

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ