Sheba PL

Ciąża kota – ile trwa? Jak dbać w tym czasie o przyszłą kocią mamę?

ci-aea-kota-ile-trwa_-jak-dbaue-w-tym-czasie-o-przysza-koci-mam-c-__1617113426515.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Potomstwo u kotów może pojawiać się nawet kilka razy w roku. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o ich kastracji lub sterylizacji, ponieważ bezdomność zwierząt jest ogromnym problemem. Jeśli jednak nasza kotka spodziewa się kociąt – trzeba o nią odpowiednio zadbać. Ciąża kota trwa średnio 63 dni, podczas których, opiekunowie muszą przygotować się do kociego porodu.

Spis treści:

 1. Jak rozpoznać, że kot jest w ciąży
 2. Ciąża urojona
 3. Ile trwa ciąża kota
 4. Etapy ciąży
 5. Ciąża kota – czym karmić zwierzę?
 6. Jak opiekować się ciężarną kotką?
 7. Jak poznać, że zbliża się poród?

Jak rozpoznać, że kot jest w ciąży

Przez pierwsze kilka tygodni ciąża kota nie jest wcale widoczna. Zatem podstawowym sygnałem, że mamy ciężarną kotkę jest brak rui. Wprawdzie może dojść do tak zwanej ciąży urojonej, ale taki okres trwa 30 dni i potem powraca naturalny cykl. Dopiero po kilkunastu dniach od pokrycia można zauważyć, że sutki kocicy powiększają się, a także stają się bardziej różowe. Kot może też mieć mdłości i wymioty. Jeśli te objawy będą regularne, należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Gdy kot nie jest otyły, łatwo można zauważyć powiększony brzuch i wyczuć w nim tzw. ampuły płodowe, czyli łańcuszek złożony z kulek, ciągnący się od jednego końca macicy do drugiego. 

Także zachowanie kota może się zmienić. Zwierzę niekiedy staje się bardziej osowiałe, szybciej się męczy albo więcej śpi. Zmiany są uzależnione od temperamentu zwierzęcia i jego kondycji fizycznej. 

W razie wątpliwości czy ciąża kota faktycznie ma miejsce, można potwierdzić ją w klinice weterynaryjnej. Rozpoznanie ciąży u kota jest możliwe przy użyciu USG od 20 dnia, a poprzez wykonanie zdjęcia RTG od 45 do 50 dnia po kryciu.

Ciąża urojona

Jeśli podczas owulacji nie doszło do zapłodnienia, u kotki może rozwinąć się hormonalny stan nazywany ciążą urojoną. Utrzymuje się on przez 30 dni. W ciągu tego okresu kocicy powiększają się gruczoły sutkowe, może zacząć ona więcej miauczeć czy szykować sobie legowisko. W wielu przypadkach gruczoły mleczne ulegają procesom zapalnym, które trzeba leczyć farmakologicznie, a w najcięższych przypadkach – chirurgicznie. Zasadniczo zaleca się sprawdzanie stanu kocich sutków zawsze po zakończeniu rui.

Ile trwa ciąża kota

Kocury i kocice osiągają dojrzałość płciową w różnym czasie: kocice między piątym- dwunastym miesiąca życia, natomiast kocury – około szóstego-dziewiątego miesiąca życia. Do zapłodnienia dochodzi w fazie rui. Akt płciowy pobudza owulację, po upływie 24–36 godzin od niej następuje zapłodnienie. Ciekawostką jest, że kocięta z tego samego miotu mogą mieć różnych ojców.

Po zapłodnieniu rozpoczyna się ciąża trwająca od 58 do 67 dni. Średnio są to 63 dni. Według obserwacji, u kotów rasowych czas ten może ulec wydłużeniu. Także stres lub inne niesprzyjające warunki mogą przyspieszyć, lub opóźnić poród. 

Kocięta rodzą się ślepe, oczy otwierają dopiero po 7–10 dniach od urodzenia. Kotka karmi młode swoim mlekiem przeważnie przez 4-8 tygodni.

Etapy ciąży

Zasadniczo czas kociej ciąży można podzielić na 4 etapy:

 • Wczesna ciąża: czas do 3–4 tygodnia. W tym okresie nie widać żadnych zmian w wyglądzie i zachowaniu kota; pod koniec tego etapu są już wykształcone prawie wszystkie narządy płodu i osiąga on wielkości dużego ziarnka grochu;
 • etap środkowy: 4–5 tydzień. Pojawiają się pierwsze oznaki ciąży: brak rui, powiększone sutki i widoczny brzuszek. Płód mierzy ok. 21–40 mm. Dalej rozwijają się narządy wewnętrzne kociąt, kości zaczynają się wapnieć, formują się wargi i powieki, wykształcają  się płatki uszu. 
 • Zaawansowana ciąża kota: 6–7 tydzień. Kocięta bardzo szybko rosną, rozwija się u nich sierść i wydłuża ogon.
 • Etap okołoporodowy: 8–9 tydzień. Kotka przygotowuje się do porodu, jej sutki są nabrzmiałe i pojawiają się kropelki mleka. Widoczne są już ruchy kociąt. Wszystkie narządy mają odpowiednio wykształcone, tak by samodzielnie przeżyć poza łonem matki.

Ciąża kota – czym karmić kotkę?

Na początku ciąży apetyt kotki pozostaje na tym samym poziomie. Dopiero po około 3–4 tygodniach zwiększa się jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W tym czasie już dostrzeżemy pierwsze objawy ciąży kota, więc możemy zwiększyć dzienne porcje. Zwierzę powinno przyjmować pokarmy wysokokaloryczne z odpowiednią zawartością mikro- oraz makroelementów. Jednym z kluczowych składników jest tauryna, która wpływa na prawidłowy rozwój nienarodzonych kociąt. Każda gotowa pełnoporcjowa karma przeznaczona dla ciężarnych samic ma odpowiednią dawkę tego aminokwasu.

Średnio kot w ciąży zwiększa masę swojego ciała o około 40%. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają, aby w czasie ciąży zwierzę miało stały dostęp do pożywienia. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pod koniec ciąży, gdy macica uciska na narządy – kot może jeść częściej, a w mniejszych porcjach, z drugiej strony nieograniczony dostęp do karmy może przyczynić się do znacznej otyłości kota. Co nie pozostanie obojętne dla organizmu przy ostatniej fazie ciąży i samym porodzie.

Jak opiekować się ciężarnym kotem?

Ciąża kota to spory wysiłek dla organizmu. Dlatego przez cały ten okres powinniśmy zapewnić zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa: nie dokonywać zmian w umeblowaniu czy nie przyjmować nieznanych mruczkowi gości. Jednym słowem: dać kotu spokojne chwile bez stresu.

Jeśli nasza kotka jest zdrowa, nie powinniśmy ograniczać jej aktywności ruchowej. A wręcz wskazane są wszelkie zabawy i ruch, ponieważ ma on korzystny wpływ na dotlenienie organizmu i mięśnie brzucha. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to aby kot nie miał możliwości skakania po wysokich meblach oraz chodzenia po wąskich krawędziach, z których mógłby spaść.

W zależności od nastroju kota może on domagać się większych czułości i uwagi albo wręcz odwrotnie – unikać kontaktu z opiekunem. Nie należy zwierzęcia zmuszać do konkretnego zachowania, trzeba cierpliwie czekać na rozwiązanie i obserwować mruczka.

W trakcie trwania ciąży kot powinien być pod opieką lekarza weterynarii. Zdecyduje on o liczbie wizyt, niezbędnych badaniach i zaproponuje ewentualną suplementację witaminami i składnikami mineralnymi.

Jak poznać, że zbliża się poród?

Przygotowania przedporodowe kot może zacząć już na tydzień przed rozwiązaniem. Pierwszym charakterystycznym zachowaniem będzie nerwowość zwierzęcia, szczególnie jeśli jest to pierwsza ciąża kota.

Kot zaczyna też szukać bezpiecznego legowiska, gdzie będzie mógł w spokoju urodzić kocięta. Zwykle opiekunowie starają się przygotować niski karton, czy posłanie z koca, jednak często kot i tak wybiera inne miejsce, takie, które akurat uznaje za właściwe. Zdarza się, że jest to szafa, przestrzeń za łóżkiem lub pod nim. 

Gdy zauważymy wybrane przez zwierzę miejsce, można zabezpieczyć je kocem lub ręcznikiem. W żadnym wypadku nie wolno kota przenosić w inne miejsce – ponieważ i tak urodzi tam, gdzie wybrał. Po drugie mruczkowi trzeba w tym czasie zapewnić komfort, a nie dostarczać stresujących sytuacji. Zwierzę w swoim legowisku będzie spędzać coraz więcej czasu, a pod koniec nie będzie go wcale opuszczać. 

Mniej więcej na 2 dni przed porodem, obniża się temperatura ciała zwierzęcia do 37,8 ºC, kot może przestać jeść, zacząć miauczeć i wydawać się bardzo pobudzony. Wiele kotów staje się bardzo czułych i nabierają chęci na pieszczoty. Zwierzęta mogą niejako prowadzić swojego opiekuna do legowiska i tam, pokładając się, będą chciały, aby masować im brzuch. Można to robić, ale bardzo delikatnie.

Zbliżający się poród da się też rozpoznać po ułożeniu brzucha – staje się on zwisający – a nie rozłożony na boki jak w trakcie ciąży. 

Ciąża kota trwa około dwóch miesięcy. W tym czasie opiekun powinien zadbać o zapewnienie kotu pełnoporcjowej karmy, spokoju i dużo czułości. Ciąża jest stanem fizjologicznym i jeśli kot nie jest chory, powinna przebiegać bez komplikacji. Trzeba pamiętać, że przyjmując kota pod swój dach, niejako obiecujemy mu dożywotnią opiekę. Zwierzę może mieć kilka miotów w roku, a zapewnienie jego potomstwu nowego domu może być bardzo trudne. Dlatego powinniśmy kastrować lub sterylizować – zarówno kocury, jak i kocice. A jeśli pragniemy opiekować się malutkimi kociętami – wystarczy udać się do najbliższego schroniska dla zwierząt lub fundacji opieki nad zwierzęta. Tam możemy stworzyć tymczasowy dom dla kociąt lub je zaadoptować.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ