Sheba PL

Czy storczyk jest trujący dla kota?

czy-storczyk-jest-trujacy-dla-kota__optimized_1597651227566.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem i masz kota, to z pewnością ciekawi Cię, jakie rośliny są dla niego bezpieczne, a jakie nie. Zdrowie Twojego kota jest przecież najważniejsze. Czy storczyk jest trujący dla kota? Zasadniczo nie, ale lepiej trzymać storczyka w miejscu niedostępnym dla kota. Dlaczego? Dowiesz się z artykułu.

Spis treści:

 1. Storczyki a koty
 2. Rośliny bezpieczne i toksyczne dla kota
 3. Czy storczyk jest trujący dla kota?
 4. Jak zabezpieczyć storczyka przed kotem?

Storczyki a koty

Chociaż koty nie są roślinożercami, to lubią od czasu do czasu podgryzać domowe rośliny. Czasami jest to dla nich element zabawy, ale najczęściej robią to, by wspomóc trawienie i pozbyć się zalegającej w jelitach sierści. Niestety mruczek nie potrafi instynktownie rozpoznać, czy dana roślina jest dla niego trująca, dlatego opiekun powinien zadbać o to, by w mieszkaniu znajdowały się tylko rośliny bezpieczne dla kota, na przykład storczyki.

Rośliny bezpieczne i toksyczne dla kota

Oprócz storczyków bezpieczne dla kota są również:

 • maranta,
 • paproć,
 • pilea (pieniążek),
 • żyworódka,
 • zielistka Stenberga,
 • eszeweria,
 • fiołek afrykański,
 • niedośpian,
 • kalatea,
 • palma koralowa.

Niestety wiele popularnych roślin doniczkowych i ciętych, które często pojawiają się w naszych domach, stanowi dla kota śmiertelne niebezpieczeństwo. Są to między innymi:

 • lilie,
 • konwalie,
 • azalia,
 • cyklamen,
 • filodendrony (w tym także monstera),
 • sansewieria,
 • skrzydłokwiat,
 • zamioculcas,
 • dracena,
 • bluszcz.

Toksyczne są wszystkie części trujących roślin - korzenie, liście, łodygi, kwiaty i owoce. Objawy mogą być różne w zależności od gatunku i ilości spożytej rośliny. Na początku najczęściej występują wymioty i biegunka, a następnie, jeśli kotu nie zostanie udzielona pomoc na czas, dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych. 

Gdy podejrzewasz, że kot zjadł zakazaną roślinę, powinieneś natychmiast udać się z nim do lekarza weterynarii. W przypadku zatrucia roślinami ważna jest każda minuta. Im szybciej zareagujesz, tym mniejsze spustoszenie w organizmie kota wywoła toksyna. 

Lepiej dmuchać na zimne i nie doprowadzać do takich sytuacji. Zanim w Twoim domu pojawi się kot, pozbądź się toksycznych roślin. A gdy już mruczek z Tobą zamieszka, każdą nową roślinę, którą zamierzasz kupić do domu, sprawdzaj w internetowych bazach roślin toksycznych i bezpiecznych, które zostały stworzone przez organizacje na rzecz zwierząt, między innymi przez ASPCA - Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt.

Czy storczyk jest trujący dla kota?

W zasadzie kot nie powinien jeść żadnych roślin, oprócz specjalnej trawy dla kota, która pomaga w usuwaniu sierści zalegającej w układzie pokarmowym. Jednak koty nie za bardzo “znają się” na kwiatach i jeśli nie mają w pobliżu trawy, zdarza się im pogryźć pierwszą lepszą napotkaną roślinę. Jeśli Twój kot spróbował storczyka, nie musisz się martwić - ta roślina nie powinna mu zaszkodzić.

Storczyk, inaczej nazywany jest orchideą, od łacińskiej nazwy rodziny Orchis. Istnieje około 30 tysięcy rodzajów storczyków i nie wszystkie zostały dokładnie poznane pod względem bezpieczeństwa dla zwierząt. Gdy zdecydujesz się na kupno storczyka, na wszelki wypadek sprawdź go w bazie ASPCA. Jeśli nie możesz uzyskać rzetelnych informacji na temat toksyczności danej rośliny, lepiej nie przynosić jej do domu, w którym mieszka kot.  

Zatem, czy storczyk jest trujący dla kota? Nie, ale należy zachować ostrożność.

W przypadku storczyków zagrożeniem dla kota nie jest sama roślina, ale preparaty chemiczne, które są stosowane w jej uprawie. Szkodliwe są przede wszystkim środki ochrony roślin, które używane są przez wielu producentów roślin. Nawet jeśli sam nie zamierzasz pryskać swojej roślinki, to mógł to zrobić poprzedni hodowca. Jeśli masz storczyka np. z supermarketu, lepiej zastosuj kilkutygodniową kwarantannę, zanim pozwolisz kotu zbliżyć się do rośliny. Postaw orchideę w miejscu niedostępnym dla kota i przecieraj jej liście wilgotną ściereczką.

Aby storczyk był dorodny i pięknie kwitł, wymaga regularnego nawożenia. Sztuczne nawozy również mogą zaszkodzić kotu. Zwierzę może nieświadomie napić się wody z podstawki lub rozgrzebać ziemię z nawozem. Jeśli uda Ci się znaleźć roślinę, która nie wymaga nawożenia - doskonale. W przeciwnym wypadku poszukaj naturalnego nawozu z certyfikatem bezpieczeństwa dla zwierząt.

Jak zabezpieczyć storczyka przed kotem?

Chociaż storczyki są bezpieczne dla zwierząt, musisz pamiętać, że nic nie powstrzyma Twojego kota przed zniszczeniem rośliny. Więc jeśli leży Ci na sercu nie tylko dobro kota, ale też storczyka, lepiej odseparować je od siebie. Jak to zrobić?

 • Stwórz w domu azyl dla kwiatów. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, przeznacz jedno pomieszczenie dla roślin. Zamykaj drzwi przed kotem, a Twoje storczyki i inne roślinne okazy będą bezpieczne.
 • Zastosuj naturalne „odstraszacze”. Gdy nie masz możliwości trzymania roślin w osobnym pomieszczeniu, możesz posypać ich liście pieprzem cayenne lub cynamonem - koty nie lubią tych przypraw. Zroszenie rośliny roztworem octu z wodą również zniechęci kota do psot.
 • Umieść rośliny w zwisających donicach i zawieś je na hakach przymocowanych do sufitu. Storczyki będą w ten sposób prezentowały się bardzo atrakcyjnie i jednocześnie uchronisz je przed kocimi pazurkami i ząbkami. 

Kiedy już uda Ci się uratować storczyki przed kotem, pomyśl o tym, by zapewnić swojemu pupilowi coś w zamian. Wysiej bezpieczną trawę lub kocimiętkę dla kota. Nasiona bez problemu kupisz w sklepie zoologicznym. Twój kot będzie mógł przegryźć trochę trawy zawsze wtedy, kiedy poczuje taką potrzebę. Trawa pomaga w usuwaniu sierści zalegającej w przewodzie pokarmowym. Koty o gęstej i długiej sierści (np. persy czy Maine Coony) mogą wymagać podawania specjalnych past, które zmniejszają powstawanie kul włosowych. W wyborze odpowiedniego preparatu pomoże Ci lekarz weterynarii.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ