Sheba PL

Kot kicha – czy to powód do zmartwień?

large_kot-kicha-czy-powinieneo-si-c-martwiue__1620737321377.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Jeśli kot kicha, wcale nie musi to oznaczać, że jest chory. Niekiedy bywa to zupełnie niegroźny odruch, który nie powinien wzbudzać w nas żadnych zmartwień. Mimo to warto obserwować zwierzę, by w razie potrzeby, szybko zareagować. Dlaczego kot kicha oraz kiedy należy wybrać się  do lekarza weterynarii?

Spis treści:

  1. Kot kicha – jakie są tego przyczyny?
  2. Kiedy wybrać się do lekarza weterynarii?
  3. Jak pomóc kichającemu kotu?
     

Kot kicha – jakie są tego przyczyny?

Dlaczego kot kicha? Zwierzę, tak jak i człowiek, czasami robi to odruchowo. Oczyszcza w ten sposób swój nos z pyłków roślin i kurzu. Gwałtowny wyrzut powietrza z nozdrzy może być także reakcją na intensywny zapach, a nawet zanieczyszczone powietrze. Jest to normalne zachowanie i jeśli nie zdarza się zbyt często, opiekun nie powinien się nim zamartwiać. 

Kichanie kota może być spowodowane przeziębieniem, w wyniku którego kot również kaszle, jest osowiały, traci apetyt. Do innych objawów tej choroby można zaliczyć: podwyższoną temperaturę ciała, wypływ z oczu oraz powiększone węzły chłonne. 

Katar u kota bywa także objawem alergii. Wówczas możemy również zaobserwować u swojego mruczka łzawienie oczu i cieknącą z nosa rzadką, przejrzystą wydzielinę. 

Objawy ze strony górnych dróg oddechowych może wywołać także palenie tytoniu przez domowników w mieszkaniu.

Istnieje jednostka chorobowa o nazwie katar koci. Schorzenie to jest spowodowane zakażeniem górnych dróg oddechowych i towarzyszą mu inne objawy: kichanie, ospałość, biegunka, kaszel, trudności w oddychaniu czy brak apetytu u kota. W przypadku kociego kataru czas reakcji jest kluczowy dla przebiegu leczenia, dlatego też nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie lekarza weterynarii.

Jednostka chorobowa zwana kocim katarem jest wywoływana przez herpeswirus typu 1 (FHV-1) i kaliciwirus (FCV), jednak mogą też wystąpić powikłania bakteryjne. Zainfekowany drobnoustrojami kot ma katar, a dodatkowo możemy zaobserwować surowiczy wypływ z jego nosa i oczu. Nierzadko występują również gorączka, ślinienie się i nadżerki na języku, a także zaczerwienienie spojówek. Jeżeli w wyniku zakażenia wirusem dojdzie do zapalenia zatok, problem ten może łatwo przejść w formę przewlekłą, a w konsekwencji uszkodzić nos zwierzęcia na całe życie. Nieżyt jam nosowych prowadzi do zaburzeń oddychania, co jest niebezpieczne dla życia i zdrowia pupila. Katar koci łatwo się rozprzestrzenia i jest wysoce zaraźliwy, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Oprócz podawania przepisanych przez lekarza weterynarii leków, należy zadbać o dobre nawodnienie zwierzęcia oraz o zapewnienie mu spokoju podczas rekonwalescencji.

Do rzadko spotykanych przyczyn tego, że kot kicha, należą także infekcje korzeni zębowych. Kichający kot może cierpieć na chlamydiozę, czyli chorobę bakteryjną, która objawia się zarówno katarem, jak i kaszlem, i łzawieniem oczu.

Kiedy wybrać się do lekarza weterynarii?

Sporadyczne kichanie u kota nie powinno nas martwić, jest w zupełności normalne, wręcz potrzebne kotu. Jeśli jednak odruch ten występuje często lub jeśli dodatkowo z nosa pupila wydostaje się śluz, ropa lub krew, a także pojawiają się dodatkowe objawy jak gorączka, brak apetytu, osowiałość itp. należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Jak pomóc kichającemu kotu?

Gdy kot kicha, powinniśmy zwrócić uwagę na okoliczności występujące równocześnie z tym objawem. Niezależnie od przyczyny, warto ograniczyć intensywne zapachy i nie stosować środków chemicznych w obecności zwierzęcia. Jeśli kot kicha, należy zapewnić mu ciepłe i bezpieczne miejsce, w którym będzie mógł odpocząć. Podawane mu wówczas posiłki powinniśmy utrzymywać w temperaturze pokojowej. Zimniejsze mogą negatywnie wpłynąć na jego organizm, zwłaszcza jeśli jest przeziębiony. Jeśli mamy możliwość zmierzenia temperatury kotu i robiliśmy to już wcześniej, warto zdecydować się na ten krok. Prawidłowa temperatura ciała zwierzęcia waha się pomiędzy 38 a 39,5 stopniami Celsjusza (także w zależności od rasy, warto więc mieć taką wiedzę). Zarówno za wysoka, jak i za niska powinna skłonić nas do wizyty u lekarza weterynarii.

Jeśli kot kicha, ale nie towarzyszą temu żadne dodatkowe objawy, a zachowanie mruczka nie budzi w nas niepokoju, powinniśmy odczekać 24 godziny. Jeżeli następnego dnia kichanie wciąż będzie intensywne bądź co gorsza – pojawią się nowe, niepokojące symptomy, powinniśmy jak najszybciej wybrać się do lekarza weterynarii. 

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ