Whiskas Pl
Search
Whiskas Pl

Dieta BARF dla kota

Dieta BARF dla kota

BARF- z angielskiego „Biologically Appropriate Raw Food”- w tłumaczeniu na język polski oznacza biologicznie odpowiednią surową dietę. Definicja ta z góry zakłada, że tego rodzaju dieta jest pełnowartościowa i odpowiednia dla każdego kota, co jest błędem. Bardziej precyzyjna wydaje się być nazwa RMBD (z ang. „Raw Meat Based Diet”), czyli dieta oparta na surowym mięsie.


Podstawowe zasady diety BARF

BARF to metoda żywienia, która polega na karmieniu wyłącznie surowymi produktami. Podstawą diety są mięso i podroby (czyli produkty pochodzenia zwierzęcego) z wykluczeniem zbóż i wszystkich przetworzonych składników. Brzmi zdrowo, ale nie zawsze tak jest. Choć koty są bezwzględnymi mięsożercami (w odróżnieniu od względnie mięsożernych psów), podawanie im wyłącznie surowych produktów wiąże się z ryzykiem niedoborów żywieniowych oraz niebezpieczeństwem mikrobiologicznym. Obróbka pokarmów w wysokiej temperaturze zmniejsza ilość bakterii na powierzchni np. mięsa, co znacznie ogranicza ryzyko zakażeń takimi bakteriami, jak: Salmonella sp., Listeria monocytogenes, Escherichia coli czy Campylobacter jejuni. Dodatkowo inaktywuje pasożyty np. Toxoplasma gondii.


Główne założenia diety BARF dla kotów:

  • tylko surowe produkty (brak obróbki termicznej),
  • unikanie zbóż,
  • różnorodność (karmienie mięsem i produktami zwierzęcymi różnego pochodzenia).


Zalety diety BARF

Zwolennicy diet opartych na surowym mięsie przytaczają jej zalety,wsród których wymieniają: lepsze zdrowie zwierzęcia, piękniejszą sierść, mniej intensywny zapach ciała pupila a także jego odchodów oraz wysoką strawność i smakowitość takiego pożywienia. Poszukując uzasadnienia tych argumentów w literaturze naukowej nie znajduje się jednak satysfakcjonujących dowodów, potwierdzających wymieniane zalety diety BARF. Z drugiej strony w pracach badawczych zostały udowodnione potencjalne ryzyka.


Wady diety BARF

W literaturze naukowej znajdziemy wiele prac opisujących niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem pokarmów opartych na surowym mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Poza tym surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać groźne mikroorganizmy np. bakterie lub pasożyty, które stanowią zagrożenie również dla ludzi. Zwierzęta jedzące surowe pokarmy, wydalają następnie z kałem bakterie np. z rodzaju Salmonella, zanieczyszczając w ten sposób nasze środowisko życia. Stanowi to poważne ryzyko- zwłaszcza dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych lub z nie w pełni sprawnym układem odpornościowym.


Czy dieta BARF jest zdrowa?

Dieta BARF wymaga od opiekunów ogromnej wiedzy w zakresie żywienia kotów. Skomponowanie odpowiedniej dawki pokarmowej nie jest proste. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze to kwestia indywidualna. Zależy od wieku, masy ciała, przebytej kastracji oraz stopnia aktywności kota. Dlatego też znacząca część diet BARF- domowych i komercyjnych- nie jest kompletna i zbilansowana, co nie służy utrzymaniu zdrowia mruczków.

Dieta BARF na przestrzeni ostatnich lat zdobyła wielu sympatyków, ale wielu lekarzy weterynarii i organizacji, m.in. WSAVA (Światowa Organizacja Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt) odradza ten sposób żywienia ze względu na zagrożenie mikrobiologiczne dla zwierząt i ludzi oraz ryzyko niedoborów (lub nadmiarów) pokarmowych.

Zgoda na pliki cookies