Whiskas Pl
Search
Whiskas Pl

Jak karmić kota? Żywienie kociąt, kotów dorosłych i starszych

Jak karmić kota? Żywienie kociąt, kotów dorosłych i starszych

Jaka karma dla kota w różnym wieku

Mruczki na każdym etapie życia mają inne potrzeby żywieniowe. Poza wiekiem wpływają na nie: aktywność fizyczna, styl życia i indywidualne cechy każdego czworonoga. Aby Twój kot był zdrowy, prawidło się rozwijał i jak najdłużej cieszył się dobrym samopoczuciem, warto dopasować karmę do jego wyjątkowych cech. Pamiętaj, że każdy pupil potrzebuje kompletnego i zbilansowanego pokarmu, który dostarczy wszystkie niezbędne składniki odżywcze i energię w prawidłowych ilościach.


Karma dla kociąt

Nowonarodzone kocięta przez pierwsze tygodnie życia są karmione wyłącznie mlekiem matki, stanowiącym dla nich najlepszy i kompletny pokarm. Kocia mama opiekuje się swoimi dziećmi, ogrzewa je, myje i umożliwia oddawanie moczu i kału, dzięki masowaniu małych brzuszków. Mleko kotki dostarcza kociętom wszystko, czego potrzebują przez pierwsze dwa tygodnie życia. Czas między 2 a 4 tygodniem życia to tzw. okres przejściowy, gdy maluchy, które wciąż piją mleko mamy, mogą zacząć jeść także inne pokarmy takie jak mokre pełnoporcjowe karmy gotowe.  W wieku 3-4 tygodni życia do diety małych kotków można wprowadzać także suchą karmę. Początkowo moczy się ją w wodzie lub preparacie mlekozastępczym stopniowo przechodząc do podawania suchych granul. Czy koty mogą pić mleko? U kociąt wraz z upływem kolejnych tygodni spada aktywność enzymu laktazy, trawiącego cukier mleczny (laktozę). Z tego względu dobrze jest powoli wycofywać produkty nabiałowe i preparaty mlekozastępcze z diety młodych zwierząt tak, by momencie tzw. odsadzenia dietetycznego (odstawienia od żywienia mlekiem matki), które przypada między 6 a 8 tygodniem życia kociąt, zwierzęta już ich nie otrzymywały. Maluchy zazwyczaj trafiają do nowych domów w wieku 8-12 tygodni. Są wtedy samodzielne, ale potrzebują troskliwej opieki człowieka i właściwego pokarmu, dostarczającego im wszystkie niezbędne składniki odżywcze- zgodnie z zapotrzebowaniami, które są wyższe niż u dorosłuch mruczków. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie pełnoporcjowych karm gotowych – zarówno suchych jak i mokrych- przeznaczonych dla kociąt. Zawierają one wszystko to, czego potrzebuje rosnący organizm. Pamiętaj również, że rozmiary żołądków kociąt nie są duże, dlatego też maluchy powinny otrzymywać pokarm w mniejszych porcjach, ale częściej- przynajmniej 4-5 razy dziennie.


Karma dla kotów dorosłych

Koty osiągają dorosłe rozmiary w różnym wieku w zależności od rasy i płci- samice około 9 miesiąca życia, a samce około 12 miesiąca życia. U dyżych ras jak np. Maine coon czy norweski leśny okres wzrostu może przedłużać się nawet do 24 miesięcy. Ogólnie przyjmuje się, że koty powinny zacząć jeść pokarm dla dorosłych osobników, kiedy ukończą pierwszy rok życia. Wówczas stopniowo przez okres około tygodnia należy przestawiać je na karmę dla kotów dorosłych. Ważne jest, aby mruczek otrzymywał w diecie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest podawanie ulubieńcowi pelnoporcjowych karm gotowych, doskonale dopasowanych do potrzeb Twojego domowego łowcy. Idealna dieta dla kotów powinna składać się zarówno z karm suchych jak i mokrych. Takie menu pozwala pupilowi na korzystanie ze wszystkich zalet obu rodzajów pokarmu. Optymalne proporcje jedzenia mokrego do suchego to 9:1 pod względem masy. Warto pamiętać, że koty charakteryzują się naturalną potrzebą zmiany smaku i tekstury pożywienia, dlatego wypróbuj wszystkie rodzaje wykwintnych posiłków Sheba® np. Sheba Craft Collection o wyjątkowej, mięsistej strukturze kawałków, które pokocha Twój mały mięsożerca.


Karma dla kotów starszych

Koci seniorzy- powyżej 7 roku życia potrzebują łatwostrawnego pokarmu dopasowanego do ich zmniejszonych potrzeb energetycznych. W tym wieku spada zazwyczaj aktywność fizyczna i zwiększa się skłonność do nadwagi i otyłości. Dlatego wybierz dla swojego kociego przyjaciela pełnoporcjowe karmy gotowe przeznaczone dla starszych mruczków. Na tym etapie życia świetnie sprawdzają się zwłaszcza mokre karmy, które sa mniej kaloryczne, a także łatwiejsze do pobrania- zwłaszcza u zwierząt z problemami stomatologicznymi, które- szczególnie w tym wieku- mogą występować u Twojego ulubieńca. Pamiętaj, aby każdą zmianę w apetycie czy zachowaniu swojego kota skonsultować z lekarzem weterynarii.
W okolicy 10-12 roku życia koci seniorzy potrzebują diety o wysokiej strawności i zwiększonej kaloryczności i zawartości składników odżywczych. Na tym etapie- w odróżnieniu od kotów od 7 do 10 roku życia- zwiększa się tendencja do spadku masy mięśniowej ze względu na obniżenie zdolności do trawienia i przyswajania składników odżywczych. Wybierz dla swojego mruczka odpowiednie pełnoporcjowe karmy gotowe dla bardzo starych kotów.


Żywienie kota- praktyczne porady

  • Niezależnie od wieku Twojego pupila i jego stylu życia, pamiętaj, aby miał on stały dostęp do świeżej, czystej wody. W trosce o jego drogi moczowe, zwróć uwagę, czy Twój ulubieniec pije wystarczającą ilość płynów.
  • Umieść miseczkę na pokarm w odległości co najmiej pół metra od naczynia z wodą. Obie miski- na jedzenie i wodę- powinny stać z dala od kuwety.
  • Koty jedzą często, małe porcje pokarmu. Zadbaj o zaspokojenie jego naturalnych zwyczajów, podając mokre jedzenie na śniadanie i kolację oraz pozostawiając odpowiednią porcję suchej karmy na czas, gdy jesteś w pracy i na nocne „polowanie”.
Zgoda na pliki cookies