Whiskas Pl
Search
Whiskas Pl

Żywienie kota- praktyczne porady

Żywienie kota- praktyczne porady
Kot bezwzględny mięsożerca

Potrzeby żywieniowe kotów są zdecydowanie większe niż psów. Dlatego mruczki powinny otrzymywać karmę specjalnie opracowaną dla tego gatunku zwierząt. Psie jedzenie jest dla kota nieodpowiednie i może prowadzić do niedoborów pokarmowych. Mruczki wymagają ponad 40 niezbędnych składników odżywczych, z których część znajduje się jedynie w produktach zwierzęcych. Dlatego dieta wegetariańska jest dla kota nieodpowiednia. Oczywiście nie oznacza to, że koty powinny jeść wyłącznie mięso. Monodieta mięsna nie jest zdrowa, gdyż nie dostarcza wszystkich substancji odżywczych w odpowiednich ilościach. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie pełnoporcjowych karm dla kotów, które zaspokoją wszystkie wyjątkowe potrzeby Twojego domowego mięsożercy.


Zwyczaje kotów

Koty są wyjątkowe także w obszarze zachowań związanych z żywieniem. Po pierwsze potrzebują małych posiłków podawanych w kilku porcjach. W naturze polują na małe zdobycze, zjadając dziennie około 4- 8 posiłków. W warunkach domowych można odzwierciedlić koci rytm posiłków, podając mruczkowi mokrą karmę na śniadanie i kolację oraz pozostawiając odpowiednią porcję suchej karmy w ciągu dnia i na nocne łowy.

Łączenie w diecie kota karm suchych i mokrych jest wskazane nie tylko ze względu na preferencje mięsożercy (mokre jedzenie bardziej przypomina zdobycz), ale także z powodów zdrowotnych. Dodatkowa porcja płynów zawarta w mokrym jedzeniu wspiera prawidłowefuncjonowanie układu moczowego. Dostarcza ono również mniejszej ilości energii niż suchy pokarm, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Z kolei suche karmy wspomagają usuwanie płytki bakteryjnej z zębów i dziąseł.

Dieta mieszanazaspokajają także kocią instynktowną potrzebę zmiany smaku i tekstury pożywienia. To mechanizm, który w naturze chroni koty przez zmniejszeniem populacji zdobyczy na obszarze łowieckim oraz zapobiega długotrwałemu spożywaniu pokarmów potencjalnie niedoborowych lub szkodliwych. Z tego powodu wypróbuj zarówno karmy mokre w sosie, w galaretce, o wyjątkowej mięsistej strukturze kawałków np. SHEBA® Craft Collection jak i karmy suche w różnych odmianach smakowych.

To, że koty potrafią być naprawdę wybredne, potwierdzi każdy opiekun. Co więcej, należy dostosować się do wymagań mruczka, gdyż głodówka trwająca dłużej niż 24 godziny, jest niebezpieczna dla jego zdrowia i życia. Jak zatem sprostać oczekiwaniom pupila? Poza urozmaiceniem diety pod względem smaku i tekstury, dobrym pomysłem jest delikatne podgrzanie pokarmu do około 38 stopni Celsjusza. Koty są bardzo wrażliwe na temperaturę jedzenie, gdyż w naturze zjadają zawsze świeże…i ciepłe zdobycze. Dodatkowo, mruczki nigdy nie piją wody, tam gdzie polują, a także nie jedzą i nie piją tam, gdzie załatwiają potrzeby fizjologiczne. Dlatego ustaw miseczkę na wodę co najmniej pół metra od tej z pokarmem, a oba naczynia z dala od kuwety. Twój kot na pewno to doceni.


Czy kot może pić mleko?

Odpowiedź na to odwieczne pytanie jest prosta- koty nie powinny pić mleka. Dlaczego? Między 6 a 8 tygodniem życia zaczyna zanikać aktywność enzymu trawiącego cukier mleczny- laktozę. Niestrawiona laktoza ulega fermentacji bakteryjnej w jelitach, co może być przyczyną zaburzeń jelitowych u mruczków (wzdęć, biegunki). Z tego powodu nie należy podawać kotu produktów mlecznych. Możesz za to zaproponować pupilowi specjalistyczne mleko przeznaczone dla dorosłych kotów, które jest pozbawione laktozy. Kupisz je w sklepach zoologicznych lub przychodniach weterynaryjnych. Pamiętaj jednak, że takie mleko to przekąska i dodatkowa porcja kalorii, jaka powinna zostać wliczona w dzienną dawkę energii, aby uniknąć nadwagi i otyłości.


Koty po kastracji (sterylizacji)

Kocury i kotki  po kastracji wymagają modyfikacji diety ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w ich organizmach. Usunięcie gruczołów płciowych wpływa na metabolizm zwierząt. Już w ciągu 3 dni po kastracji wzrasta apetyt u kotów, co- jeśli nie zmienimy jego żywienia- może prowadzić do nadwagi i otyłości. To bardzo ważne, aby koty po kastracji otrzymywały karmę o niższej zawartości tłuszczu i kaloryczności oraz zawierającą optymalne ilości minerałów- w trosce o ich drogi moczowe. Wybieraj karmy suche specjalnie opracowane dla kastrowanych kotów oraz karmy mokre, które ze względu na swoje zalety, doskonale sprawdzają się w żywieniu mruczków po zabiegu kastr.

Zgoda na pliki cookies