Whiskas Pl
Search
Whiskas Pl

WŁAŚCIWE ŻYWIENIE KOTA

Prawidłowe żywienie to właściwa równowaga pomiędzy składem odżywczym pokarmu, jego odpowiednią ilością, smakiem oraz bezpieczeństwem.

Kompletna i zbilansowana dieta to taka, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze (m.in. białko, tłuszcze, witaminy i minerały), dostarczone w takich ilościach i proporcjach, aby zwierzę było właściwie odżywione. I właśnie SHEBA® spełnia te wszystkie warunki, będąc idealnym rozwiązaniem dla właścicieli kotów.

JAKICH SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH POTRZEBUJE TWÓJ KOT?

BIAŁKO – jest głównym budulcem wszystkich żywych tkanek. Proteiny są niezbędne, by kot rósł zdrowo, są też bardzo ważne dla mięśni. Białko w SHEBA® pochodzi z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, które dostarczają właściwego budulca i energii każdemu kotu.

TŁUSZCZ – jest podstawowym źródłem energii, dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych i pomaga wchłaniać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE – aby utrzymać zdrową skórę i sierść, kot potrzebuje nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one również odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu rozrodczego i za właściwy metabolizm kota.

WITAMINY – odpowiadają za dobry wzrok, mocne kości i prawidłowy metabolizm – właściwie każdy proces zachodzący w organizmie kota wymaga obecności witamin, a każda z nich odgrywa inną rolę.

MINERAŁY – odpowiednia ilość minerałów w diecie zapewni Twojemu kotu zdrowe zęby i kości oraz sprawny metabolizm. Niezbędne są: wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, miedź, mangan, cynk i selen.

BŁONNIK POKARMOWY – korzystnie wpływa na trawienie. Pomaga utrzymać właściwą perystaltykę jelit i prawidłową konsystencję stolca.

CZY KOT MOŻE JEŚĆ TYLKO MIĘSO?

Kot jest z natury zwierzęciem mięsożernym, ale nigdy nie jadał i nie jada samego mięsa. Mięso, czyli mięśnie szkieletowe, to tylko cześć zjadanego przez dzikiego kota pokarmu i to wcale nie największa. Upolowana mysz czy ptak jest zjadany przez kota w całości wraz z elementami, które nie są zjadane powszechnie przez ludzi, takimi jak: sierść, pióra, jelita (wraz zawartością). To właśnie te mniej znane elementy diety kota takie jak podroby, skóra, części szkieletu itp. dostarczają organizmowi kota niezbędnych witamin i minerałów.

Mięsożerność kotów nie oznacza, że kot może lub musi jeść tylko mięso. Długotrwałe stosowanie monodiety opartej wyłącznie na mięsie może prowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych. Dlatego SHEBA® uwzględniając kocie potrzeby pokarmowe przygotowuje kompletne i zbilansowane pokarmy spełniające wysokie kocie wymagania.

JAKĄ ROLĘ ODGRYWA WODA W ŻYWIENIU KOTA?

Woda stanowi rozpuszczalnik i środek transportu m.in. dla substancji odżywczych czy enzymów, odgrywa również ważną rolę termoregulacyjną. Utrata już 15-20% wody z organizmu kota może prowadzić do śmierci. Dodatkowo zbyt mała ilość płynów prowadzi do zagęszczania moczu, a to z kolei sprzyja powstawaniu kamicy moczowej.

Część wody kot przyswaja z pokarmem, dlatego gdy zauważysz, że Twój kot pije zbyt mało (powinien wypijać około 50-60 ml na kilogram masy ciała) możesz zwiększyć udział mokrych karm w jego codziennym żywieniu.

DLACZEGO PODAWAĆ KARMY GOTOWE?

Przygotowanie kompletnego i zbilansowanego pożywienia dla kota z dostępnych powszechnie produktów wymaga wiedzy i doświadczenia, którego zdecydowana większość właścicieli kotów nie posiada. Tzw. jedzenie domowe, które nadopiekuńczy właściciele często podają swoim pupilom może mieć niekorzystny wpływ na organizm kota przede wszystkim ze względu na nieodpowiedni skład i ilość. Idealnym rozwiązaniem są karmy pełnoporcjowe, dostarczające wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach, zgodnie z normami żywieniowymi (FEDIAF) i charakteryzujące się odpowiednio wysoką strawnością.

JAKIE MOGĄ BYĆ KONSEKWENCJE NIEPRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA?

Źle zbilansowane pożywienie zawierające substancje niepożądane lub zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, wirusy, pasożyty), a także nagła zmiana pokarmu to potencjalne przyczyny wielu kocich chorób.

ZATRUCIA POKARMOWE U KOTÓW – obecność w pokarmie bakterii, grzybów i toksyn może być przyczyną nawet bardzo ciężkich zatruć pokarmowych. Z kolei czosnek, cebula, rodzynki, winogrona, czekolada czy orzechy makadamia – niegroźne dla ludzi – mogą być szkodliwe dla kotów, dlatego należy ich unikać w diecie naszych kocich ulubieńców.

NADWAGA I OTYŁOŚĆ U KOTÓW – otyłość sama w sobie jest chorobą i może być przyczyną zburzeń takich jak: cukrzyca typu 2, choroby układu ruchu, choroby wątroby, zaburzenia rozrodu czy kamice układu moczowego.

ZAPALENIE TRZUSTKI U KOTÓW – nadmierne ilości tłuszczu w pożywieniu mogą być przyczyną, zagrażającemu życiu zapaleniu trzustki, któremu mogą towarzyszyć zapalenie żołądka i jelit oraz zapalenie przewodów żółciowych i/lub wątroby.

BIEGUNKI I WYMIOTY U KOTÓW – powszechnym błędem dietetycznym są nagłe zmiany pokarmu. Podobnie jak nietolerancja laktozy (mleko krowie) mogą prowadzić do biegunek i wymiotów.

JAK ZMIENIĆ KOCIĄ DIETĘ?

Pamiętaj, że dietę swojego kota trzeba zmieniać stopniowo. Chcąc wprowadzać do jego jadłospisu karmę SHEBA®, której dotychczas nie jadł, rób to powoli, stopniowo. Proces przestawiania kota na nową karmę powinien być procesem przynajmniej kilkudniowym. Początkowo karma powinna stanowić jedynie ok. 25% dziennej porcji. Nagła zmiana pokarmu jest błędem dietetycznym, którego konsekwencją mogą być biegunki i wymioty Twojego ulubieńca.

DLACZEGO WYBRAĆ JEDZENIE DLA KOTÓW SHEBA® ?

Produkując karmy dla kotów, bierzemy pod uwagę ich wymagania pokarmowe i preferencje smakowe. Na tej podstawie tworzymy pełnowartościowe, a jednocześnie atrakcyjne dla nich receptury. Potwierdzają to regularnie przeprowadzane przez nas testy smakowitości. Pełnoporcjowe karmy gotowe SHEBA® to kompletne i zbilansowane posiłki, zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze (m.in. białko, tłuszcze, witaminy i minerały), dostarczone w takich ilościach i proporcjach, aby zwierzę było właściwie odżywione. Jednocześnie posiłki SHEBA® są tak przygotowane, żeby zaspokoić gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Owoce morza, ryby, mięso i warzywa tworzą niepowtarzalne kompozycje smakowe, wiec wszystkie koty, które kochają różnorodność i kulinarne nowości, z pewnością docenią bogactwo wyboru dań SHEBA®.