Sheba PL

Dieta dla kota - jak odpowiedzialnie urozmaicić jadłospis przysmakami?

dieta-dla-kota-jak-odpowiedzialnie-urozmaicic-jadlospis-przysmakami__optimized_1605789899170.png
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Dieta dla kota powinna zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe naszego pupila, a jednocześnie odpowiadać jego preferencjom smakowym. Koty nie lubią nudy “na talerzu” i w przeciwieństwie do psów mają instynktowną potrzebę zmiany smaku. Pełnoporcjowy pokarm zawiera wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. Kocia dieta - choć powinna być stabilna pod względem zawartości składników odżywczych - może być urozmaicona smakowo oraz poprzez różne tekstury pokarmu. Smakowitym uatrakcyjnieniem jadłospisu mruczka będą też przysmaki. Smakołyki powinny być jednak tylko dodatkiem do diety kota - mogą pojawiać się w kocim menu codziennie, ale zgodnie z zaleceniami na etykiecie i indywidualnymi potrzebami kota. Nawet kilka smaczków dziennie skutecznie poprawi nastrój naszego mruczka.

Spis treści:

 1. Jaka dieta dla kota jest odpowiednia?
 2. Jak urozmaicić dietę kota przysmakami?
 3. Jakie przysmaki będą urozmaiceniem w diecie dla kota?
 4. Optymalna dieta - karma dla kota plus przysmaki

Jaka dieta dla kota jest odpowiednia?

Co jedzą koty? Dieta dla dorosłego kota powinna być kompletna, zbilansowana i bezpieczna, a także stała pod względem składu - taki sposób żywienia zapewnia kotu prawidłowy rozwój, dobrą kondycję ciała, witalność i piękny wygląd sierści. Jedzenie powinno również sprawiać przyjemność kotu. Ważnym aspektem diety kota, jest więc różnorodność smaku i tekstury, co wynika z instynktów mruczka. Dlatego pełnoporcjowe posiłki dla kotów dostępne są w wielu wariantach smakowych i w różnych odmianach pod względem konsystencji. Nasi mruczący przyjaciele lubią delektować się gotowymi daniami z kurczakiem, wołowiną, rybą, owocami morza i wieloma innymi rarytasami przygotowanymi specjalnie z myślą o kocim podniebieniu. Gotowe diety dla kota są tak zbilansowane, aby zaspokajać naturalne potrzeby żywieniowe zwierzęcia, a jednocześnie idealnie trafiają w ich gusta. 

Dieta kota powinna być dostosowana do wieku i trybu życia zwierzęcia. Dla młodych kotów (do 1. roku życia) przeznaczona jest karma typu junior, dla dorosłych - adult, a dla starszych (powyżej 7. roku życia) - senior. W wyborze diety dla kota istotne jest również to, czy nasz pupil przeszedł zabieg kastracji lub sterylizacji (karma typu sterile) oraz czy jest kotem niewychodzącym (karma typu indoor). Co bardzo ważne, jeśli wybierzemy już dietę dla kota, np. pokarm dla kotów sterylizowanych lub niewychodzących, powinniśmy stosować ją codziennie przez cały etap życia (oczywiście z uwzględnieniem różnych wersji smakowych i odmiennych tekstur). Nagłe zmiany kocim menu mogą zakończyć się problemami trawiennymi - biegunką, wymiotami czy zaparciami. Każda modyfikacja diety kota powinna być uzasadniona i wprowadzana stopniowo, w ciągu kilku dni. 

Z jakich powodów możliwa jest zmiana diety kota?

 • względy zdrowotne,
 • nadwaga lub otyłość,
 • dostosowanie żywienia do wieku kota (np. wprowadzenie karmy dla dorosłych kotów),
 • stosowanie do tej pory nieprawidłowego żywienia, 
 • zmiana opiekuna (gdy uznamy, że dotychczas podawana karma była dla kota nieodpowiednia). 

Stopniowa modyfikacja diety kota zmniejsza ryzyko wystąpienia niestrawności. Jeśli na przykład adoptowaliśmy kota i chcemy podawać mu inną karmę, powinniśmy wprowadzać ją przez kilku dni. W początkowym okresie należy łączyć karmę, którą otrzymaliśmy od poprzedniego opiekuna z karmą wybraną przez nas. Wprowadzanie nowej diety dla kota polega na stopniowym zwiększaniu ilości nowego pokarmu w stosunku do poprzedniego pożywienia. 

Jeśli pupil smakowo zaakceptował wybraną przez nas karmę, nie ma sensu jej co chwilę zmieniać. Jeśli jednak chcemy urozmaicić dietę kota, warto rozważyć stosowanie przysmaków. Podając smakołyki, należy pamiętać, aby uwzględnić je w dobowej dawce pokarmowej, odejmując odpowiednią liczbę kalorii od głównych posiłków. Smakołyki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kota na energię. W przeciwnym wypadku nasz kot może mieć wkrótce problemy z nadmierną masą ciała.

Jak zdrowo urozmaicić dietę kota?

Wielu opiekunów kotów wychodzi z założenia, że powinni urozmaicać pożywienie swojego kota. Jest w tym trochę racji, jednak bardzo ważne jest, aby robić to właściwie. Zdrowe urozmaicanie diety kotów nie polega na serwowaniu im każdego dnia posiłków o zmiennej wartości odżywczej. Dieta dla kota musi być bezpieczna dla jego zdrowia oraz stała pod względem składu mikro- i makroskładników. Oznacza to również, że nie powinna składać się z jednego rodzaju produktów, np. tylko z mięsa lub wątróbki - takie menu jest niekompletne, jeśli chodzi o wiele ważnych składników odżywczych. 

Rodzajem uatrakcyjnienia kociego menu jest stosowanie mieszanej diety dla kota. W ciągu dnia podaje się kotu karmy mokre i suche- optymalnie w proporcji 9:1 pod względem masy produktu. Dzięki temu kot otrzymuje dietę urozmaiconą pod względem konsystencji oraz korzysta z zalet obu rodzajów pożywienia. Najczęściej rano przed wyjściem do pracy i wieczorem, po powrocie, opiekun serwuje mruczkowi porcję soczystej karmy wilgotnej, a na czas nieobecności w domu w ciągu dnia i nocnego snu zostawia mu miseczkę z odpowiednią ilością chrupiących granulek. 

Sucha karma ma różne kształty, a poszczególne granulki mogą różnić się między sobą smakiem. Koty lubią chrupać, dlatego chętnie wybierają ten rodzaj pożywienia, np. w przerwach pomiędzy drzemkami lub zabawą, za każdym razem pobierając niewielkie ilości pokarmu.

Wilgotne jedzenie to dla kota rarytas. Jest soczyste, apetyczne i aromatyczne. W dodatku występuje w wielu wariantach, różniących się od siebie nie tylko smakiem, ale również konsystencją. Wśród dań Sheba znajdziemy delikatne płatki w galaretce, mięsiste fileciki w aromatycznym sosie czy szarpane kawałki w aksamitnym sosie - Twój kot chętnie posmakowałby każdego z nich. Mokry pokarm występuje również w formie jednolitych musów i pasztetów, a także zup.

Jakie przysmaki będą urozmaiceniem w diecie dla kota?

 • Mięsiste smaczki i chrupiące paszteciki

Przysmaki w diecie dla kota są potrzebne przede wszystkim po to, by sprawiać kotu przyjemność. Wykorzystuje się je podczas nauki kociej etykiety i w trakcie zabawy - ulubiony smaczek to najlepsza nagroda dla kota. Przysmaki pomagają w budowaniu dobrej relacji opiekuna z pupilem. Przydadzą się również, gdy zajdzie potrzeba zmiany diety dla kota - nałóż na talerzyk lub do miseczki porcję nowej karmy, a na środku połóż chrupiący pasztecik. Kot zapewne najpierw sięgnie po przekąskę, która zaostrzy jego apetyt i zachęci do dalszej konsumpcji pysznego dania.

 • Przysmaki na odkłaczanie

Odkładanie się sierści w jelicie kota to niebezpieczne zjawisko. Może do niego dojść, jeśli  dieta kota jest uboga w błonnik. Rozwiązaniem może być zasianie specjalnej trawy dla kota, którą mruczek podgryza, gdy czuje potrzebę pozbycia się zalegających kłaczków. Niestety nie wszystkie koty chętnie skubią trawkę. Dlatego kotom niewychodzącym warto podawać pełnoporcjową karmę typu indoor przeznaczoną specjalnie dla zwierząt żyjących w domu. Zawiera ona optymalną ilość włókna pokarmowego i prebiotyków, które stymulują układ pokarmowy kota i pomagają w odkłaczaniu. Dietę kota można też wzbogacić przysmakami na odkłaczanie. Mają one formę chrupiących granulek, pasztecików lub pasty. Przysmaki odkłaczające są szczególnie przydatne u kotów długowłosych. 

 • Przysmaki dentystyczne

Przysmaki dentystyczne są chrupiące i smakowite - koty za nimi przepadają i zjadają je z apetytem, a przy okazji czyszczą ząbki. Kształt i tekstura tych przekąsek sprawiają, że zwierzęta aktywnie używają zębów i dziąseł, co sprzyja usuwaniu płytki bakteryjnej. 

Mleko krowie (a także pochodzące od każdego innego zwierzęcia) szkodzi kotom i nie powinno stanowić elementu ich diety. Jedyne mleko, jakie mogą pić koty do około 6 tygodnia życia, to mleko pochodzące od ich matki. Później zanika u nich aktywność enzymu trawiącego laktozę. W starszym wieku możesz zaproponować swojemu pupilowi specjalistyczne mleko przeznaczone dla dorosłych kotów, które jest pozbawione laktozy i innych składników szkodliwych dla kota. Kupisz je w sklepach zoologicznych lub przychodniach weterynaryjnych. Pamiętaj jednak, że taki napój to również przekąska, a nie główny posiłek. Możesz podawać je kotu tylko od czasu do czasu i to w małych ilościach. Mleczna przekąska to dodatkowa porcja kalorii, która powinna zostać wliczona w dzienną dawkę energii.

Optymalna dieta - karma dla kota plus przysmaki

Prawidłowe żywienie kotów jest bardzo ważne. Wpływa na utrzymanie zdrowia, dobrego samopoczucia i pięknego wyglądu sierści zwierzęcia. Zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów oraz witamin i substancji mineralnych w pełnoporcjowych karmach dla kotów spełnia wszystkie potrzeby żywieniowe tych bezwzględnych mięsożerców. Dlatego nie powinniśmy zmieniać raz wybranej dobrej karmy dla kota, chyba że zdrowie naszego pupila tego wymaga. Podawanie pełnoporcjowej karmy gotowej o stałym składzie nie oznacza jednak, że dieta dla kota musi być nudna i monotonna. Oprócz suchej i mokrej karmy mamy dodatkowo całą gamę przekąsek, które mogą urozmaicić dietę kota. Pamiętajmy jednak, by wybierać bezpieczne smakołyki - opracowane specjalnie dla kotów. 

Optymalna dieta dla kota powinna dostarczać mu wszystkie niezbędne mikro- i makroskładniki, a także odpowiednią ilość wody. Zadbaj więc o to, by Twój kot miał stały dostęp do świeżej i czystej wody. Zwróć uwagę, aby miseczki z wodą i jedzeniem nie znajdowały się zbyt blisko siebie. Powinna je dzielić odległość co najmniej pół metra. Oba naczynia należy umieścić również z dala od kuwety. W innym wypadku mruczek może nie chcieć pić. Właściwe nawodnienie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, w tym dróg moczowych kota.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ