Sheba PL

Kot nie chce jeść - jak radzić sobie z brakiem apetytu u pupila?

kot-nie-chce-jesc-jak-radzic-sobie-z-brakiem-apetytu-u-pupila-min_1592915722500.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Pragniesz, aby Twój ulubieniec był zdrowy, szczęśliwy i radośnie poznawał świat wokół niego. Dlatego, gdy zauważasz, że kot nie chce jeść, zaczynasz się o niego martwić. Czasem utrata łaknienia ma bardzo prozaiczne przyczyny, które łatwo usunąć i przywrócić pupilowi apetyt, chociaż, niestety, niekiedy mogą to być oznaki choroby. Dowiedz się, dlaczego kot nie chce jeść i pomóż mu odzyskać apetyt i energię!

Spis treści:

  1. Co robić, gdy kot nie chce jeść?
  2. Jakie choroby kotów występują z objawem utraty apetytu?
  3. Kot nie chce jeść – jakie mogą być skutki?

Co robić, gdy kot nie chce jeść?

Jeżeli Twój pupil stracił apetyt, z pewnością bardzo się o niego niepokoisz. Aby mu pomóc, najpierw musisz dotrzeć do przyczyny takiego stanu rzeczy. Na szczęście, zazwyczaj nie są to choroby, chociaż i takiej ewentualności nie możesz z góry wykluczać. Pamiętaj, że jeżeli Twój pupil będzie odmawiać posiłków przez więcej niż jedną dobę, może mieć to dla niego poważne konsekwencje, przede wszystkim - groźne dla życia - stłuszczenie wątroby. Dlatego, jeśli kot nie zacznie jeść, pomimo wypróbowania domowych sposobów, jak najszybciej zabierz go do lekarza. Obserwuj także inne, ewentualne symptomy. W sytuacji, gdy Twojemu ulubieńcowi dokuczają również: biegunka, wymioty, ślinotok, czy inne, niepokojące objawy, nie zwlekaj i jedź z pupilem do lecznicy weterynaryjnej.

Jeśli kot nie chce jeść, a badania nie wykazały problemów zdrowotnych, spróbuj podać kotu inne, niż dotychczas, jedzenie. Zwierzęta te mają bowiem naturalną potrzebę zmiany smaku, a także tekstury pokarmu. Nie dotyczy to jednak składu jedzenia- mruczki powinny codziennie dostawać pokarm o tych samych proporcjach makroskładników. Jeśli do tej pory mruczek jadł mięsiste kawałki z tuńczykiem, zatopione w galaretce, może tym razem bardziej spodoba mu się pokarm z kurczakiem w delikatnym, kremowym sosie. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w ofercie pełnoporcjowych posiłków Sheba.

Gdy kot nie chce jeść, sprawdź również, czy pokarm nie jest na przykład zbyt zimny, zwierzęta te są bowiem wyczulone na temperaturę jedzenia. Pamiętaj, że kocie jedzenie musi mieć co najmniej temperaturę pokojową. Dla wyjątkowo wybrednych mruczków podgrzej jego danie do temperatury ciała zdobyczy (około 38 stopni Celsjusza), aby było atrakcyjne dla Twojego pupila. Możesz to zrobić, wkładając saszetkę do naczynia z ciepłą wodą.

Jeśli kot nie chce jeść, zwróć także uwagę na jego miseczkę oraz otoczenie wokół niej. Twój ulubieniec lubi czystość, dlatego, jeśli wokół jest brudno lub miska nie jest wystarczająco starannie umyta, zwierzę może stracić apetyt. Uważaj również na samo ustawienie naczyń. Miska z wodą powinna znajdować się ok. 50 cm od tej z jedzeniem. Całość musi również stać w dużej odległości od kuwety.

Brak apetytu u kota może być także związany ze stresem u Twojego ulubieńca. Mogą to być zarówno wyraźniejsze czynniki, jak wprowadzenie do domu nowego zwierzęcia, a także, mniej oczywiste, na przykład drobne przemeblowanie. Wszystko zależy od wrażliwości Twojego pupila. Czasem problemem może być również konflikt, na przykład z drugim kotem, co będzie wymagać od Ciebie - jako opiekuna - zajęcia się problemem pomiędzy zwierzętami. Szczególnie narażone na utratę apetytu w wyniku stresu są koty adoptowane ze schroniska lub te po innych, trudnych przejściach. Wtedy też musisz zachować dużą cierpliwość i pozwolić swojemu pupilowi oswoić się z nową sytuacją oraz wzbudzić w nim zaufanie. Wtedy Twój czworonożny przyjaciel ma ogromną szansę stać się pogodnym odkrywcą!

Czasem przyczyna, przez którą kot nie chce jeść, może być też tak prozaiczna, jak zmęczenie czy wysoka temperatura otoczenia. W takiej sytuacji trudno zachować apetyt, dlatego zwykle wystarczy po prostu pozwolić mu odpocząć, czy zadbać o ochłodzenie pomieszczenia. Niekiedy zwierzę może też tracić apetyt podczas rui. Problem ten dotyka zarówno kotki, jak i kocury. Najlepsza w tym wypadku będzie kastracja. W przypadku zwierząt hodowlanych, u których taki zabieg nie wchodzi w grę, poradź się lekarza weterynarii, który doradzi właściwą metodę postępowania.

Pamiętaj także, że czasem kot nie chce jeść przez podeszły wiek. Jeżeli Twój pupil ukończył już siódmy rok życia, prawdopodobnie jego węch zaczął słabnąć, co zniechęca go do jedzenia. Zapach jest bowiem jednym z podstawowych czynników, pobudzających apetyt u tych uroczych stworzeń. Rozwiązaniem może być podawanie mu specjalnego pokarmu dla kocich seniorów, który pozwoli mu zachować zdrowie i energię jeszcze przez wiele lat lub delikatne podgrzanie posiłku (uważaj jednak, żeby nie było zbyt ciepłe).

Jeżeli zauważysz, że Twój kot nie chce jeść, a należy on do zwierząt wychodzących, przyczyna może być jeszcze prostsza, niż sądzisz. Czy przypadkiem któryś z Twoich sąsiadów nie ma w zwyczaju dokarmiać okolicznych mruczków? Dojadanie poza domem może być wyjaśnieniem pozornej utraty apetytu przez Twojego pupila.

Pamiętaj jednak, że jeżeli kot nie chce jeść, przyczyną mogą być także rozmaite choroby. Jeśli, pomimo Twoich starań z uatrakcyjnieniem pożywienia, czy jego podgrzaniem, Twój ulubieniec dalej nie ma ochoty na jedzenie, lepiej będzie udać się z nim do lekarza weterynarii. Lepiej dmuchać na zimne i usłyszeć od specjalisty, że kot po prostu zestresował się przemeblowaniem lub ma się świetnie i najprawdopodobniej podjada u sąsiada, niż przegapić poważny problem zdrowotny.

 

Jakie choroby kotów występują z objawem utraty apetytu?

Choroby, sprawiające, że kot nie ma apetytu, mogą dotyczyć różnych narządów i układów w jego ciele. Jednym z częściej występujących problemów mogą być choroby zakaźne. Spośród nich najpowszechniejszą jest koci katar, który sprawia, że pupil nie odczuwa zapachu pokarmu, przez co ten nie jest dla niego atrakcyjny.

Do częstszych przyczyn zdrowotnych, przez które kot może stracić ochotę na jedzenie, są tzw. pilobezoary, czyli kulki sierści, zalegające w przewodzie pokarmowym Twojego ulubieńca, blokując go bądź podrażniając. Dostają się tam podczas mycia. Na szczęście, mogą one zostać usunięte w lecznicy weterynaryjnej, choć zdecydowanie lepiej i łatwiej zapobiegać temu problemowi niż się z nim zmagać. Innym problemem mogą być także pasożyty, których również można pozbyć się dzięki pomocy specjalisty.

W momencie, gdy Twój kot nie chce jeść, źródłem takiej niechęci mogą okazać się także problemy z jamą ustną. Należą do nich, na przykład, kłopoty z uzębieniem, zapalenie dziąseł, nadżerki na języku, a nawet kamień nazębny. Częstym, dodatkowym symptomem, będzie tu brzydki zapach. Pamiętaj, że higiena jamy ustnej Twojego pupila ma ogromne znaczenie, dlatego musisz stale kontrolować jej stan.

Kiedy kot nie chce jeść i jest osowiały, być może problemem jest doskwierający mu ból. Może on wynikać z różnego typu chorób, urazów czy zatrucia, na przykład po zjedzeniu trującej rośliny. Zwróć uwagę na pozostałe objawy, jak biegunka, wymioty, ślinotok czy ewentualne skaleczenie. Koniecznie zabierz ulubieńca do lekarza weterynarii i powiedz mu o wszystkich symptomach!

Do innych chorób, które mogą odebrać apetyt Twojemu podopiecznemu, należą również schorzenia nerek i wątroby, a także choroby układu pokarmowego, czy schorzenia metaboliczne, jak na przykład cukrzyca. W rzadszych przypadkach mogą to być nawet nowotwory.

Jeżeli Twój kot nie chce jeść po zabiegu, prawdopodobnie odczuwasz z tego powodu stres. Zazwyczaj jednak zupełnie niepotrzebnie. Podawane mu przez lekarza weterynarii w takiej sytuacji leki uspokajające i przeciwbólowe zwalniają perystaltykę jelit zwierzęcia, dlatego może ono nie mieć ochoty na jedzenie nawet przez 24 godziny. Co więcej, w takich sytuacjach niepodawanie kotu pożywienia przez najbliższe 12 godzin jest wręcz wskazane. Jeśli jednak Twój pupil odmawia jedzenia dłużej niż przez dobę, skontaktuj się z lecznicą. Po operacji jest on dość osłabiony, dlatego lepiej „dmuchać na zimne”.

 

Kot nie chce jeść – jakie mogą być skutki?

Jeżeli kot nie chce jeść lub zjada znacznie mniejsze porcje jedzenia, niż do tej pory, poważne konsekwencje mogą dotknąć go już po ok. 2 dniach. Poza wspomnianym już wyjątkowo groźnym, stłuszczeniem wątroby, może dojść również do zmniejszenia odporności Twojego pupila. Co więcej, niekiedy skutkiem bywa rozszczelnienie bariery jelitowej, co ułatwia przenikanie do organizmu kota bakterii. W połączeniu z osłabieniem pracy układu immunologicznego bardzo łatwo o niebezpieczne zakażenie. Inną konsekwencją utraty apetytu mogą być również kłopoty w odbudowie nabłonka w przewodzie pokarmowym kota.

Gdy kot nie chce jeść i pić, bardzo szybko może dojść do silnego osłabienia jego organizmu. Taka sytuacja zazwyczaj wymaga pilnej wizyty w lecznicy. Tak samo będzie w sytuacji, gdy utracie apetytu towarzyszą inne, niepokojące objawy, jak wymioty, ślinotok, drgawki, biegunka czy wyraźna apatia.

W wyniku niedostarczenia kotu odpowiedniej ilości składników odżywczych grozić mu może również anemia, obniżenie ilości limfocytów we krwi, osłabienie siły mięśni, czy problemy z gojeniem się ran. To wszystko nie pozwala Twojemu ulubieńcowi cieszyć się beztroską i radośnie odkrywać świat, za to przysparza mu wiele niedogodności, a często też cierpienia. Nie pozwól na to i w sytuacji, gdy Twojemu podopiecznemu mogą grozić powyższe konsekwencje, zadbaj o niego odpowiednio i zabierz go do specjalisty. Jeśli zareagujesz odpowiednio szybko, istnieją bardzo duże szanse, że Twój pupil szybko odzyska dobrą formę i znów stanie się tym pełnym energii stworzeniem, które tak dobrze znasz!

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ