Sheba PL

Mleko dla kota - czy nasz pupil powinien je pić?

mleko-dla-kota-czy-nasz-pupil-powinien-je-pic-2-min_1592915836066.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Mleko dla kota jest głęboko zakorzenione w naszym myśleniu o tych uroczych stworzeniach. Nic dziwnego, w końcu od dziecka w licznych kreskówkach czy książeczkach obserwujemy, jak z upodobaniem piją ten napój. Czy jednak rzeczywiście mleko dla kota to dobry wybór dla Twojego podopiecznego? Sprawdź, czy ten składnik diety jest wskazany!

 

Spis treści:

  1. Mleko dla kota – czy to dobry pomysł?
  2. Mleko dla kota – skąd wziął się stereotyp?
  3. Kiedy można podawać mleko dla kota?
  4. Czy mleko bez laktozy dla kota jest dla niego zdrowe?

Mleko dla kota – czy to dobry pomysł?

Chociaż picie mleka większości z nas bardzo silnie kojarzy się z kotami, w rzeczywistości nasi ulubieńcy nie powinni go spożywać. Wszystko głównie ze względu na jeden z cukrów w nim zawartych, czyli laktozę. Aby organizm mógł poradzić sobie z jego trawieniem, powinien wytwarzać odpowiedzialny za to enzym – laktazę. Laktaza wytwarzana jest przez ssaki w okresie, kiedy ich podstawowym pokarmem jest mleko matki. W przypadku kociąt za granicę uważa się 12 tygodni, chociaż bardzo często przestają one pić mleko już w 8. tygodniu życia. Po tym czasie zdolność trawienia laktozy przestaje być potrzebna, dlatego aktywność enzymu zanika.

Nie oznacza to jednak, że kilkutygodniowemu kotkowi możesz podawać krowie mleko. To mleko jego mamy zawiera wszelkie niezbędne do właściwego rozwoju składniki odżywcze. Zawiera ono również optymalną wartość energetyczną, aby nawet po wypiciu niewielkiej ilości kocię mogło prawidłowo się rozwijać. Dlatego to ono jest najbardziej wartościowe. Jeżeli z jakichkolwiek powodów kocię nie ma dostępu do mleka swojej mamy, jako opiekun musisz podawać mu specjalne preparaty mlekozastępcze, dostępne między innymi w sklepach zoologicznych, a także w niektórych lecznicach weterynaryjnych.

Ze względu na brak zdolności trawienia laktozy, po wypiciu mleka u Twojego ulubieńca mogą wystąpić objawy podobne do tych, pojawiających się u ludzi cierpiących na nietolerancję laktozy bądź alergię pokarmową. Należą do nich biegunki, wymioty, wzdęcia, ból brzucha, niestrawność, wysypka, czy świąd skóry.

 

Mleko dla kota – skąd wziął się stereotyp?

Skoro koci organizm nie reaguje dobrze na mleko, skąd wziął się stereotyp mleka dla kota, które Twój pupil miałby wypijać każdego dnia? Najprawdopodobniej wynika to z ich zachowania w gospodarstwach wiejskich. Kiedy pozostawiano świeże mleko w wiaderku, koty bardzo chętnie wypijały trochę wyłącznie ze względu na lubiany przez nie smak. A jako że zwierzęta te były bardzo cenione w gospodarstwie, w tym dzięki zapewnianiu mu ochrony przed gryzoniami, zwykle otrzymywały miseczkę mleka od gospodarzy. Nie wiedziano jednak, że tym uroczym czworonogom nie powinno się go podawać, a problemy ze zdrowiem, które czasem pojawiały się u mruczków, są wynikiem wypicia mleka. Obecnie jednak wiemy znacznie więcej, dlatego świadomy opiekun nie podaje go swojemu podopiecznemu.

 

Kiedy można podawać mleko dla kota?

Odpowiedź na pytanie, czy kot może pić mleko, niekiedy może być twierdząca, ale z zastrzeżeniami. Przede wszystkim, warto wiedzieć, że w pewnych przypadkach u kota może nie zaniknąć zdolność do trawienia laktozy. Jednak nawet w tym przypadku zwierzęciu można podać go zaledwie odrobinę, między innymi ze względu na kaloryczność takiego napoju. Dlatego, jeżeli chcesz sprawić przyjemność swojemu pupilowi, z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie mu pysznych, pełnoporcjowych, gotowych posiłków, które nie tylko rozpieszczą jego podniebienie, lecz także dostarczą mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Doskonałym wyborem będą delikatne, mięsiste fileciki Sheba w sosie, które już od ponad 30 lat temu podbijają kocie serduszka i… podniebienia. Z karmą Sheba możesz rozpieszczać swojego czworonożnego przyjaciela każdego dnia. Pamiętaj zatem, że mleko nie jest niezbędne w diecie Twojego ulubieńca. Mleko dla kota dostarcza mu przede wszystkim dodatkowych kalorii, które mogą stać się przyczyną nadwagi i otyłości.

Mleko dla kota wskazane będzie przede wszystkim w przypadku kociąt, które zbyt wcześnie utraciły dostęp do mleka matki. Błędem jest jednak podawanie im mleka krowiego, czy nawet koziego lub owczego. W takiej sytuacji konieczne będą specjalnie opracowane mieszanki mlekozastępcze.

 

Czy mleko bez laktozy dla kota jest dla niego zdrowe?

Wiesz już, że krowie mleko dla kota nie jest dobrym pomysłem, jednak to nie jedyny jego rodzaj, jakiego lepiej unikać w żywieniu Twojego pupila. Jeszcze większe ilości laktozy, która jest główną przyczyną problemów po wypiciu mleka, można znaleźć w mleku owczym. A chociaż mleko kozie zawiera jej niewielkie ilości, również nie będzie ono dobrym wyborem. W napoju tego typu znajdują się bowiem inne, szkodliwe dla Twojego czworonożnego przyjaciela, składniki. Głównym jest kazeina, która może upośledzać wchłanianie substancji odżywczych. Jest ona też dość ciężkostrawna dla kociego żołądka. Kozie mleko jest także bardzo kaloryczne.

Często na sklepowych półkach można znaleźć też mleko pozbawione laktozy. Czy kot może pić mleko z kartonu w tej wersji? Wydaje się ono lepszym rozwiązaniem,  jednak jako odpowiedzialny opiekun musisz pamiętać, że ten smakołyk również oznacza dostarczanie kotu dodatkowych kalorii. Jeśli wiesz, że Twój pupil wprost przepada za tym napojem, możesz zdecydować się na dobrej jakości specjalne mleko dla kota, które kupisz w wielu sklepach zoologicznych. Bardzo często jest ono bowiem wzbogacane o niezbędne dla jego zdrowia witaminy, minerały czy inne składniki odżywcze, jak tauryna czy kwasy tłuszczowe. Zawsze jednak podstawowym napojem Twojego ulubieńca powinna być woda. Specjalne mleko dla kota to jedynie smakołyk, dlatego należy podawać je z dużą ostrożnością. Nadwaga u kotów może skutkować cukrzycą, chorobami nerek czy problemami z układem kostnym i stawami, dlatego musisz zadbać o zachowanie przez niego smukłej sylwetki.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ