Sheba PL

Woda dla kota, czyli co powinien pić kot?

woda-dla-kota-czyli-co-powinien-pic-kot__optimized_1597652513288.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Z pewnością pragniesz, aby Twój pupil cieszył się doskonałym zdrowiem przez długi czas, dlatego dbasz o niego najlepiej, jak potrafisz. Rozpieszczasz go dobrej jakości karmą dla kota, poświęcasz czas na zabawę i dbasz o podawanie mu odpowiedniej ilości płynów. Tym najważniejszym jest świeża woda. Niestety, woda rzadko jest dla kotów atrakcyjna. Obawiasz się, że Twój czworonożny przyjaciel pije jej zbyt małe ilości? Dowiedz się, dlaczego woda jest dla kota tak ważna i jak zachęcić pupila do jej regularnego spożywania!

Spis treści:

  1. Woda dla kota – jakie ma znaczenie dla mruczka?
  2. Ile wody jest konieczne dla kota?
  3. Dozownik wody dla kota i inne metody na zachętę
  4. Jaka woda dla kota sprawdzi się najlepiej?
  5. Inne źródła wody dla kota

Woda dla kota – jakie ma znaczenie dla mruczka?

Kocie ciało składa się z wody w aż 70-80%. Czworonóg traci ją w wielu naturalnych procesach, w tym nawet podczas oddychania, jednak bardzo często niechętnie pije ją z miseczki. W naturze koty potrafią dostarczyć ją sobie wraz ze zjadaną zdobyczą, jednak dla domowego ulubieńca może nie być to łatwe. Odpowiedzialny opiekun musi o tym pamiętać, ponieważ woda ma dla kota ogromne znaczenie. Odpowiada między innymi za rozpuszczanie i transport substancji odżywczych, enzymów oraz produktów przemiany materii, odpowiednie wchłanianie wartościowych składników przez organizm, właściwą pracę nerek i termoregulację ciała, a także wpływa na kształt i elastyczność jego tkanek. Utrata nawet 15-20% procent może być niezwykle niebezpieczna.

Ile wody jest konieczne dla kota?

Aby samodzielnie ustalić właściwą ilość wody, jaką codziennie powinien przyjmować Twój ulubieniec, możesz skorzystać z jednego z dwóch prostych sposobów. Pierwszy z nich zakłada, że Twój przyjaciel powinien spożywać od 50 do 60 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Jeżeli zatem waży on 4 kg, jego dzienne zapotrzebowanie na ten płyn wynosić będzie od 200 do 240 ml. Drugi sposób mówi o jej wyliczaniu na podstawie przyjmowanych przez czworonoga kalorii. Na jedną kilokalorię powinien wtedy przypadać 1 ml wody. Zakładając, że kocia dieta zawiera około 200-250 kalorii, odpowiednia ilość wody dla kota będzie wynosić od 200 do 250 ml na dobę. Pamiętaj przy tym, że mowa tu o wodzie przyjmowanej z różnych źródeł, nie tylko tej wypijanej z miseczki, lecz także tej dostarczanej wraz z jedzeniem. Oczywiście, takie wyliczenia są jedynie ogólnikowe. Aby określić ilość potrzebnych płynów bardziej precyzyjnie, należy zgłosić się do specjalisty, który obliczy ją na podstawie wielu wytycznych, w tym wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej czy stanu fizjologicznego zwierzęcia.

Dozownik wody dla kota i inne metody na zachętę

Jak już wiesz, koty bardzo często nie przepadają za piciem wody. Nie oznacza to jednak, że nie możesz do tego zachęcić swojego czworonożnego przyjaciela. Być może już przykuło Twoją uwagę specyficzne zachowanie podopiecznego – omija z daleka wodę w swojej miseczce, za to chętnie napije się z kapiącego kranu. Instynkt sprawia bowiem, że zachowanie domowego mruczka bardzo przypomina to charakterystyczne dla kotów żyjących na wolności. A te zdecydowanie preferują wodę będącą w ruchu, postrzegając ją jako tę świeższą. Dlatego dobrym sposobem na to, jak zachęcić pupila do picia wody, jest zakup specjalnego dozownika w formie małej fontanny. Dodatkowo część z tego typu urządzeń ma zamontowany filtr, dzięki czemu płyn będzie zawsze świeży i atrakcyjny dla zwierzęcia.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie zdecydujesz się na fontannę z wodą dla kota, możesz sięgnąć po inne metody. Jedną z nich będzie ustawienie miseczek ze świeżą wodą w różnych miejscach w domu. Możesz również eksperymentować z ich kształtem i wielkością, by jak najlepiej trafić w gusta pupila. Pamiętaj również, że wiele kotów nie przepada za metalowymi naczyniami, które potrafią nadać wodzie specyficzny posmak. Dla niektórych czworonogów dobrym wyborem będzie również zabawa kostkami lodu umieszczonymi w naczyniu z wodą.

Niekiedy, jeśli inne sposoby zawiodą, zaleca się „dosmaczanie” wody. Najczęściej robi się to poprzez dodanie odrobiny bulionu, oczywiście bez żadnych szkodliwych dodatków, w tym m.in. soli i przypraw. Można też spróbować podać kotu wywar po ugotowaniu mięsa czy ryby, również bez soli i innych przypraw. Czasem można usłyszeć również o wodzie z miodem dla kota, taki napój podaje się jednak raczej zwierzętom chorym, zawsze pod kontrolą lekarza weterynarii.

Przy podawaniu wody pamiętaj również o podstawach, jak odpowiednie ustawienie miseczki. Postaraj się, aby zawsze znajdowała się ona co najmniej pół metra od miski z jedzeniem, a przy tym z dala od kociej kuwety. Woda dla kota zawsze musi być świeża, dlatego nie zapomnij o jej częstych zmianach.

Jaka woda dla kota sprawdzi się najlepiej?

Podając wodę dla kota, część opiekunów decyduje się na tę prosto z kranu. Czy jest to jednak dobry pomysł? Jeśli jesteś pewien, że woda nadaje się do spożycia przez ludzi, możesz zaserwować ją także swojemu kotu. Pamiętaj przy tym, że choć sam płyn może być dokładnie oczyszczony, rury, w których płynie, bardzo często są stare i zardzewiałe. Dlatego warto zdecydować się na dobry filtr lub po prostu stosować butelkowaną wodę dla kota. W przypadku tej drugiej należy jednak wybrać odpowiedni rodzaj. Wybierz tę niegazowaną, o niskiej zawartości minerałów, określaną jako źródlana lub niskozmineralizowana. Zapomnij też o wodzie smakowej, która zawiera duże ilości cukru lub słodzika.

Czy woda dla kota to jedyny odpowiedni napój?

Spośród rozmaitych napojów woda z pewnością stanowić będzie ten najkorzystniejszy dla kota. Niekiedy można nieco ją „dosmaczyć”, jest to jednak ostateczność w przypadku, gdy pupil wyraźnie odmawia tej całkowicie czystej. Wielu opiekunów zastanawia się jednak, czy wodę dla kota można zastąpić lub przynajmniej urozmaicić mlekiem. Popkultura nauczyła nas bowiem, że jest to ulubiony napój tych zwierząt. Niestety, choć większość kotów rzeczywiście chętnie napije się mleka, nie jest to dla nich zdrowe. Wszystko ze względu na zawartą w tym napoju laktozę. Jedynie organizm żywiących się mlekiem matki kociąt jest w stanie ją trawić. W późniejszym wieku u kotów zanika aktywność laktazy, czyli enzymu koniecznego do trawienia laktozy. Dlatego też podanie mleka dla kota najprawdopodobniej skończy się dla niego problemami z układem trawiennym. Nie oznacza to jednak, że mleko można podawać kociętom. Mleko matki zawiera wszelkie niezbędne dla nich substancje odżywcze, a jednocześnie występują w nim znacznie mniejsze ilości laktozy niż na przykład w mleku krowim. Jeżeli kocięta pozbawione zostaną dostępu do mleka matki czy innej kotki, należy podawać im specjalne preparaty zastępcze.

Inne źródła wody dla kota

Chociaż doskonałym źródłem wody dla kota jest po prostu jej podawanie w czystej postaci, wiele można zdziałać również za pomocą serwowania mruczkowi odpowiednich pokarmów. Koty żyjące na dziko pozyskiwać ją mogą po prostu, zjadając zdobycz w całości, jednak w przypadku domowych pupili nie jest to wykonalne. Zamiast tego mogą one otrzymywać wodę, jedząc mokre, gotowe jedzenie dla kota. Najlepszym wyjściem będą pełnoporcjowe posiłki przygotowane specjalnie z myślą o mruczkach. To doskonały sposób na jednoczesne zapewnienie ulubieńcowi nawodnienia oraz dostarczenie mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. A jeśli wybierzesz odpowiedni produkt, również rozpieszczenie podniebienia. Posiłki dla kotów Sheba® spełnią każde pragnienie Twojego przyjaciela. Mięsiste kawałki w smakowitym sosie lub delikatnej galaretce z pewnością go zadowolą i sprawią, że nie tylko będzie z niecierpliwością czekał na każdy posiłek, lecz także na sam ich zapach mruczał głośniej niż kiedykolwiek.

Z pewnością pragniesz, aby Twój pupil czuł się doskonale i zachował zdrowie przez długie lata. Dlatego zawsze pamiętaj o znaczeniu wody dla kota. Spraw, by Twój ulubieniec otrzymywał jej właściwą porcję każdego dnia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ