Sheba PL

Gry dla kotów – aplikacje i gry, które pokocha Twój kot

gry-dla-kotow-aplikacje-i-gry-ktore-pokocha-twoj-kot-min-detail_1612273607837.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Dbając o swojego mruczka, musimy pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniej rozrywki. Zabawki i gry dla kotów to w końcu nie tylko frajda, lecz także sposób na rozwijanie ich umiejętności poznawczych, inteligencji, zwinności i danie przestrzeni na realizowanie naturalnego instynktu łowieckiego. Jakie gry dla kota oraz aplikacje mobilne sprawdzą się najlepiej?

Spis treści:

 1. Gra dla kota = zabawa i rozwój
 2. Gry dla kotów – na jakie formy zabawy postawić?
 3. Wirtualny świat – aplikacje i gry dla kotów

Gra dla kota = zabawa i rozwój

Koty, które na co dzień mieszkają z nami w domach, nie mają aż takich możliwości realizowania swoich naturalnych instynktów jak koty dzikie. Co jednak najistotniejsze, miejsce zamieszkania nie zmienia diametralnie ich potrzeb – koty to urodzeni myśliwi, którzy uwielbiają się wspinać, poszukiwać zdobyczy, obserwować i zdobywać.

Biorąc to wszystko pod uwagę, pamiętajmy, że to na naszych barkach spoczywa obowiązek zapewnienia im tego typu atrakcji. Stymulują one zmysły kota, łagodzą napięcie, zmniejszają ewentualne frustracje, co może przekładać się także na zachowanie zwierzęcia. Problemy behawioralne często wynikają właśnie ze zbyt słabej stymulacji i ograniczonej aktywności. Rzecz jasna, różnego rodzaju zabawki i gry dla kotów wspierają też rozwój poznawczy naszych ulubieńców, ich inteligencję, a także relację z opiekunem.

Gry dla kotów – na jakie formy zabawy postawić?

 • Mata węchowa – pozwala w znakomity sposób realizować potrzeby tropienia, które naturalnie towarzyszą naszym kotom. Węszenie staje się wtedy najważniejszym działaniem, dzięki czemu kot koncentruje się i tym samym w naturalny sposób może się zmęczyć. Co jednak ważne, przy tego typu zmęczeniu nie uwalnia się hormon stresu. Wręcz przeciwnie! Maty węchowe pomagają łagodzić napięcie i budować pewność siebie, a przecież tak bardzo zależy nam na tym, aby nasi ukochani koci przyjaciele czuli się jak najlepiej!
 • Interaktywne plansze – znajdują się na nich różnego rodzaju pojemniki, do których można włożyć ulubioną karmę naszego kota. Świetnie sprawdzą się tutaj suche karmy – poza tym, że swoim aromatem i wyjątkowym smakiem wabią mruczka, dodatkowo korzystnie wpływają na jego organizm. Pojemniczki te mogą być okrągłe niczym akwarium, mogą przypominać tunele, małe domki, szuflady. Mogą się przesuwać, odwracać, kręcić. Tego typu interaktywne gry dla kotów zajmą naszych ulubieńców na długi czas!
 • Tor z piłeczką – ten rodzaj zabawek często możemy kształtować samodzielnie. Producenci dają nam do dyspozycji kilka części tunelu, które możemy składać w takie kształty, jakie nam tylko przyjdą do głowy. Jest w nich także miejsce na umieszczenie piłeczki, która następnie ucieka – kot, starając się ją złapać, często tylko dodatkowo ją napędza.
 • Wańka-wstańka z piórkami, sznurkami, frędzlami – zapewne wiesz, że wszelkie sznurki zainteresują każdego kota. Czemu jednak zaprzestać na tak podstawowej wersji? Na rynku dostępne są zabawki, które przypominają wańkę-wstańkę. Zwykle działają na baterie i same z siebie zmieniają kierunek oraz tempo obrotów, co wprawia umieszczone na szczycie zabawki piórka i frędzle w naturalny ruch.

Wirtualny świat – aplikacje i gry dla kotów

Któż powiedział, że współczesne smartfony czy tablety nie mogą służyć też kotom? W końcu ich łapki znakomicie poradzą sobie z ekranem dotykowym! Tym samym tropem poszli też twórcy aplikacji dla kotów – aplikacji, które okazały się hitami! 

Oto kilka aplikacji dla kotów:

 • Paint for Cats – gra na iPada, w której Twój kot może namalować obraz! Goniąc myszkę po ekranie, jednocześnie swoimi łapkami maluje kolorowe wzory, odbija swoje ślady i… tworzy prawdziwe dzieło sztuki! Cóż, który opiekun nie chciałby powiesić na ścianie obrazu swojego ulubieńca?
 • Game for Cats – zwierzak może gonić na ekranie kropkę, myszkę, motylka. Czego dusza zapragnie! A w zasadzie... czego zapragną jego łowcze zapędy.
 • Enjoy with Cat – chcesz, aby gra dla kota była Waszą wspólną rozrywką? Proszę bardzo! Ta aplikacja pozwala, byś to Ty kierował postacią, która ucieka przed zwinnymi łapkami Twojego kota. Owszem, jest też wersja automatyczna, ale skoro można się bawić razem, dlaczego nie?

Pamiętajmy jednak, że sprzęty multimedialne mają pewne minusy. Jakie? Mogą na tyle spodobać się kotu, że nie będziesz już w stanie spokojnie korzystać ze swojego urządzenia. Gdy tylko weźmiesz go do rąk, kot od razu pojawi się w Twoim otoczeniu i szybko będzie chciał przejąć sprzęt. Minusem jest także to, że aplikacje i mobilne gry dla kotów opierają się przede wszystkim na instynkcie łowieckim. Jest to jednak dla nich z góry przegrana walka, która może toczyć się w nieskończoność! Nawet jeśli kot złapie uciekającą na ekranie myszkę, nie dostanie w swoje łapki realnej zdobyczy (koci łańcuch łowiecki składający się z polowania, jedzenia i spania, nie zostanie zamknięty). Koty nie są ludźmi i nie rozumieją, że jest to tylko wirtualny świat, a co się z tym wiąże, łatwo o pojawienie się frustracji i narastającego napięcia u naszego ulubieńca. Nieefektywne polowanie kota może budzić nie tylko złość, ale  także powodować niepożądane zachowania (załatwianie się poza kuwetą, agresja). Jeśli widzisz, że korzystanie z gier dla kotów staje się ryzykowne, lepiej zrezygnuj z takich atrakcji. Możesz np. wykorzystać do zabawy laser. Najedź nim na pluszową myszkę i pozwól ją kotu upolować. Nagrodą dla czworonożnego przyjaciela może być kilka granulek suchej karmy lub przysmak).

 

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ