Sheba PL

Surowe mięso dla kota – czy to zdrowe?

detail_1617113361925.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Surowe mięso dla kota dziko żyjącego to sprawa oczywista, dlatego część opiekunów wychodzi z założenia, że kocia dieta może być oparta na produktach niepoddanych obróbce termicznej. Jedzenie takie stanowi jednak dla zwierzęcia i jego opiekuna poważne zagrożenie mikrobiologiczne, co więcej, dieta oparta na surowym mięsie jest bardzo trudna do ułożenia i nie zapewnia zwierzęciu wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia przez długie lata. Przekonaj się, dlaczego karmienie kota surowym mięsem nie jest dobrym pomysłem.

Spis treści:

  1. Mięso dla kota – jakie ma znaczenie w diecie Twojego ulubieńca? 
  2. Karmienie kota surowym mięsem – czy to dobry pomysł?
  3. Dlaczego koty lubią surowe mięso?

Mięso dla kota – jakie ma znaczenie w diecie Twojego ulubieńca?

Koty to wyjątkowe stworzenia, a różnice pomiędzy nimi wynikają nie tylko z ich rasy. Nasi przyjaciele zaskakują nas swoją osobowością i sposobem, w jaki potrafią okazać nam miłość i wdzięczność. Koty niewychodzące zwykle uwielbiają towarzystwo człowieka, dlatego patrząc na ich przyjacielskie spojrzenie aż trudno uwierzyć, że każdy kot to urodzony drapieżnik. 

Pomimo życia u boku człowieka, zwierzęta te zachowały silny instynkt łowiecki, a jak na łowcę przystało, podstawą kociej diety są produkty pochodzenia zwierzęcego. To mięso (mięśnie szkieletowe od zwierząt rzeźnych), ale także podroby (produkty pochodzenia zwierzęcego) dostarczają kotom białka, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. 

Dieta, która opiera się wyłącznie na mięsie, nie pozwala jednak na zaspokojenie wszystkich potrzeb żywieniowych naszych domowych drapieżników. Koty w naturze zjadają swoje ofiary w całości, wraz z zawartością ich żołądków. Oznacza to, że ich  pożywieniem są także podroby oraz w mniejszym stopniu składniki roślinne. Jednak to, co najistotniejsze w kocim jadłospisie, to bezpieczeństwo i odpowiednie proporcje pomiędzy składnikami odżywczymi.

Karmienie kota surowym mięsem – czy to dobry pomysł?

Wielu opiekunów, którym zależy na zdrowiu i szczęściu swojego podopiecznego, zastanawia się, czy dawać kotu surowe mięso? Dylemat jest jak najbardziej uzasadniony, ponieważ surowe mięso dla kota może okazać się bardzo szkodliwe nie tylko zwierzęcia, ale także dla ludzi. 

Poza omówionym poniżej zagrożeniem mikrobiologicznym karmienie kota surowym mięsem jest bardzo trudne.  Zwierzęta te dla zachowania zdrowia powinny być karmione zbilansowaną karmą. Jedynie odpowiednia ilość określonych składników odżywczych, a także zachowanie wskazanych proporcji pomiędzy nimi zapewnia zwierzęciu utrzymanie zdrowia. Surowe mięso dla kota wprawdzie zawiera dobrze przyswajalne białko i dużą ilość niektórych witamin, jednak przy takim sposobie żywienia nietrudno o przedawkowanie np. witaminy A, czy niedobory innych witamin i minerałów odpowiedzialnych m.in. za mocne kości, odporność i zdrowie układu pokarmowego. 

Decydując się na żywienie kota surowymi produktami pochodzenia zwierzęcego, musimy mieć na uwadze, że będzie to niezwykle trudne wyzwanie i najprawdopodobniej nie obędzie się bez dodatkowej suplementacji. Ponadto koty, dla których surowe mięso jest podstawą żywienia, są narażone na rozwój niektórych chorób. Jedną z nich jest nadczynność tarczycy, która może wynikać ze spożywania mięsa pozyskiwanego z okolicy szyi, gdzie gromadzą się hormony tarczycy.

Surowe mięso dla kota – zagrożenie mikrobiologiczne

Czy koty mogą jeść surowe mięso? Nie powinny, ponieważ niesie ono bezpośrednie zagrożenie dla kota, ale także dla pozostałych domowników. Dlaczego? Po pierwsze surowe mięso i narządy zwierząt mogą zawierać drobnoustroje. Jednym z nich jest pierwotniak Toxoplasma gondii wywołujący toksoplazmozę, na którą mogą chorować zwierzęta i ludzie. Toksoplazmoza zwykle najintensywniej objawia się u kociąt. Surowe mięso dla małego kota jest więc szczególnym zagrożeniem. 

Kocię może stracić apetyt, gorączkować i doznawać silnych biegunek. Bez odpowiedniej pomocy mogą pojawić się bardzo silne bóle brzucha i duszności, co w niektórych przypadkach prowadzi do śmierci zwierzęcia. Koty dorosłe najczęściej chorują na toksoplazmozę przewlekle. W jej przebiegu mogą pojawić się wówczas m.in. żółtaczka, zapalenia płuc i wątroby, czy kulawizna. 

Poza toksoplazmozą równie poważne zagrożenie wiąże się z wieloma innymi drobnoustrojami, jakie mogą znajdować się w surowym mięsie. Są to np. bakterie (Salmonella, Listeria, Escherichia coli) niebezpieczne także dla ludzi. Jakie surowe mięso dla kota jest największym zagrożeniem? Unikać należy przede wszystkim wieprzowiny pochodzącej z niepewnego źródła. Mięso wieprzowe może być zakażone wirusem wywołującym chorobę Aujeszky'ego (wścieklizna rzekoma). Choroba ta nie jest groźna dla ludzi, jednak śmiertelność w przypadku chorych kotów jest niemal stuprocentowa. Co więcej, powszechnie stosowane mięso drobiowe (np. tuszki drobiowe) jest często zanieczyszczone mikrobiologicznie, dlatego podawanie surowych posiłków zwierzęciu wiąże się z dużym zagrożeniem dla jego zdrowia.

Dlaczego koty lubią surowe mięso?

Chcąc sprostać upodobaniom czworonoga i jednocześnie zadbać o jego bezpieczeństwo, często zastanawiamy się, jaka karma dla kota będzie zbliżona do ich naturalnego pokarmu. Wybór odpowiedniego sposobu żywienia nie zawsze jest prosty, zwłaszcza jeśli nasz kot ma już pewne przyzwyczajenia. Co więcej, koty z natury są również wybredne i często w żaden sposób nie ułatwiają nam zadania. 

Jeśli zależy nam na zadowoleniu ukochanego pupila, dla jego dobra nie warto podawać mu surowego mięsa, choć mogłoby się wydawać, że to właśnie dieta BARF dla kota będzie odpowiednia. Jak więc wybrać karmę, która dostarczy zwierzęciu wszystkie potrzebne dla niego wartości i jednocześnie będzie dla niego smaczna? 

Pełnoporcjowe karmy gotowe zaspokajają 100% potrzeb żywieniowych czworonogów. Zawierają optymalną liczbę kalorii i składników odżywczych, a także są opatrzone specjalnymi tabelami, które pomagają opiekunom w prawidłowym porcjowaniu posiłków. Są przy tym bardzo atrakcyjne pod względem zapachowym i smakowym, i w przeciwieństwie do surowego mięsa są bezpieczne pod każdym względem- również mikrobiologicznie. Z tego powodu stanowią zdrowszą i bezpieczniejszą alternatywę dla diety BARF.

Dietetycy i lekarze weterynarii z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie diety mieszanej, złożonej z karmy mokrej i suchej w proporcjach 9:1 pod względem masy produktów. Takie menu pozwala pupilowi skorzystać z zalet obu rodzajów jedzenia i cieszyć się różnorodnością smaków i tekstur.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ