Sheba PL

Jak się bawić z kotem – wskazówki dla opiekunów

large_jak-si-c-bawiue-z-kotem-wskazcentwki-dla-opiekuncentw_1620736516445.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Gdy w domu pojawia się kot, pierwsze co przychodzi nam do głowy, to zapewnienie mu zbilansowanej diety, wygodnego posłania i kuwety. To jednak nie wszystko. Czy wiesz, że zabawa należy do podstawowych potrzeb behawioralnych kota? Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku zapewnić pupilowi zabawki i stworzyć atrakcyjne otoczenie, które daje mu odpowiednią stymulację. Jak się bawić z kotem, aby zaspokoić jego potrzeby? Skorzystaj z naszych wskazówek i wykorzystaj je podczas codziennej zabawy ze swoim pupilem.

Spis treści:

 1. Jaką rolę odgrywa zabawa z kotem?
 2. Przestrzeń do zabawy dla kota w domu
 3. Jak się bawić z kotem, by zaspokoić jego potrzeby?
 4. Zabawy dla kota w domu
 5. Jak długo bawić się z kotem?

Jaką rolę odgrywa zabawa z kotem?

Zabawa to dla kota jedna z najważniejszych potrzeb behawioralnych. Pełni ona szereg ważnych funkcji:

 • aktywizuje kota;
 • pozwala na realizację instynktu łowieckiego;
 • utrzymuje zwierzę w dobrej kondycji ciała i zmniejsza ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości u kota;
 • pomaga w rozładowaniu energii;
 • niweluje stres;
 • buduje pozytywną relację z opiekunem.

Konsekwencją niezaspokojenia potrzeby zabawy mogą być u kota takie problemy behawioralne jak:

 • przygnębienie, spadek nastroju, depresja;
 • rozleniwienie;
 • atakowanie rąk i nóg opiekuna;
 • drapanie sprzętów domowych;
 • podgryzanie kwiatów.

Przestrzeń do zabawy dla kota w domu

Nawet na niewielkim metrażu można zapewnić kotu przestrzeń do biegania, skakania i wspinania, montując np. półki na ścianie czy stawiając wysoki i rozbudowany drapak. Ciekawym urozmaiceniem są kartonowe pudła – można wyciąć w nich różnej wielkości otwory – chowanie się w nich będzie dla zwierzęcia ogromną frajdą. Powinieneś tylko pilnować, żeby Twój ulubieniec nie podgryzał kartonu. Takie stymulujące inteligencję zabawki dla kota, jak np. mata węchowa, kule-smakule czy miski-labirynty, skutecznie zajmą i zaktywizują kota. Tego typu gadżety służą głównie do samodzielnej zabawy i zapewnią mruczkowi rozrywkę podczas Twojej nieobecności w domu. 

W celu pielęgnowania i umacniania więzi ze zwierzęciem warto codziennie wygospodarować czas na zabawę z nim. Do wspólnej rozrywki służą takie akcesoria jak: wędki, myszki i innego rodzaju małe pluszaki, piłeczki itp. Jeśli zwierzę nie wykazuje zainteresowania daną zabawką, warto spryskać ją kocimiętką lub walerianą – ziołami, które działają na kota pobudzająco. Dostępne są w sklepach zoologicznych w formie suszu lub specjalnego sprayu.

Jak się bawić z kotem, by zaspokoić jego potrzeby?

Koty często uważane są za zwierzęta „samowystarczalne” w kwestii zabawy. Nie jest to prawdą. Niewiele mruczków potrafi samodzielnie zorganizować sobie zabawę za pomocą piłeczek i myszek leżących bezwładnie na podłodze. Większość z nich potrzebuje udziału opiekuna, który wprawia w ruch zabawki, dzięki czemu gonitwa za nimi przypomina prawdziwe polowanie.

Polowanie w naturze ma kilka etapów (tzw. łańcuch łowiecki): obserwacja, śledzenie, pogoń, rzucanie się, zabicie, zjedzenie zdobyczy i odpoczynek. Zatem, jak bawić się z kotem? Opiekun powinien wczuć się w rolę kociej ofiary i sprytnie pokierować zabawką. Warto pamiętać o tym, że po zakończonej zabawie, należy poczęstować mruczka jego ulubionym smaczkiem lub, jeśli jest właśnie pora posiłku, podać mu jedzenie, a potem pozwolić pupilowi odpocząć.

Zabawa to klucz do prawidłowego rozwoju umysłowego kocięcia w procesie socjalizacji. Jak się bawić z małym kotkiem? Podczas zabawy z mruczkiem wykorzystuje się jego wrodzoną ciekawość, którą podsyca się różnego rodzaju zabawkami. W tym czasie dowiesz się, co najbardziej fascynuje Twojego pupila – pluszowe myszki, wędki zakończone piórkami czy może zabawki wydające dźwięki. Kocię dopiero uczy się zabawy, dlatego bardzo ważne jest, żeby nie przyzwyczajać go do gryzienia rąk i nóg opiekuna. Jeśli za młodu zacznie tak robić, to w dorosłości trudno mu będzie porzucić to zachowanie.

Zabawy dla kota w domu

Najbardziej klasyczna zabawa z kotem w domu, to polowanie. Służą do tego np. różnego rodzaju wędki. Ważne jest to, w jaki sposób pokierujemy zabawką. Ruchy nie mogą być zbyt proste ani oczywiste. W środowisku naturalnym ofiara ucieka przed drapieżnikiem. Kot powinien mieć szansę na skradanie się czy gonitwę. Zabawa może składać się z serii prób złapania zabawki, ale powinna zakończyć się sukcesem, czyli upolowaniem ofiary. Jeśli na koniec zabawy Twój pupil bierze zdobycz w pyszczek i przenosi ją w jakieś miejsce, to możesz być z siebie dumny – dobrze odegrałeś rolę ofiary i kot upolował zdobycz.

Niektóre koty lubią nie tylko klasyczne polowanie, ale też aportowanie. Czasem nie trzeba ich nawet tego uczyć – instynktownie przynoszą opiekunowi rzuconą przez niego zabawkę. Miłośnik aportowania będzie usatysfakcjonowany, jeśli odrzucisz mu zabawkę kilka–kilkanaście razy. Do aportowania sprawdzają się małe maskotki, kulki papieru czy miękkie piłeczki, które kot bez problemu chwyci w zęby i przeniesie w inne miejsce.

Wśród kotów są również wielbiciele gry „w piłkę” – z wielką pasją turlają piłeczkę po podłodze i podrzucają ją. Rolą opiekuna jest kopanie i odrzucanie piłeczki w różnych kierunkach.

Zabawki mogą szybko się znudzić kotu. Nie oznacza to, że trzeba mu ciągle kupować nowe. Wystarczy część zabawek chować na kilka tygodni, a następnie podmieniać na te, które już się kotu znudziły.

Jak długo bawić się z kotem?

Zabawa z kotem powinna być krótka, ale intensywna i częsta. Dobrze, jeśli przynajmniej dwa razy dziennie w niej uczestniczysz. Jedna wspólna zabawa powinna trwać maksymalnie kilkanaście minut i być zgodna z łańcuchem łowieckim (polowanie- jedzenie- spanie). 

Koty lubią rutynę, dlatego ważne jest, aby bawić się z nimi w określonym czasie i sytuacji. Niech codzienna zabawa stanie się dla Was rytuałem. Baw się z kotem o podobnych porach, na przykład rano (przed pierwszym posiłkiem) i wieczorem (przed podaniem kolacji). Taka przewidywalność daje zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ