Sheba PL

Kocimiętka dla kota - jaki ma wpływ na kota?

kocimietka-dla-kota-jaki-ma-wplyw-kota-min_1589984052322.png
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Kocimiętka (łac. Nepeta), to nazwa odnosząca się do grupy około 200 roślin z rodziny jasnotowatych. Wśród nich znajduje się kocimiętka właściwa (łac. Nepeta cataria) i to właśnie ona jest najpopularniejszą odmianą, występującą w obszarze umiarkowanym, w tym również w Polsce. Jak większość odmian kocimiętki, może ona wywrzeć wpływ na zachowanie Twojego ulubieńca. Dowiedz się więcej o tym, jak działa kocimiętka i czy jest bezpieczna dla kotów!

Spis treści:

  1. Co to jest kocimiętka?
  2. Jak działa kocimiętka na koty?
  3. Kocimiętka dla kota – jak ją stosować?

Co to jest kocimiętka?

Mianem kocimiętki określa się całą grupę roślin, jednak najczęściej dostępną w Polsce, zarówno w formie całej rośliny, jak i jej suszu, jest kocimiętka właściwa. Jest ona blisko spokrewniona ze znanymi każdemu ziołami, jak mięta, melisa czy bazylia, a także słynącą z intensywnego zapachu lawendą. Również woń kocimiętki jest silnie wyczuwalna, dlatego, choć roślina ta z pewnością jest urodziwa, nie każdy chce zdecydować się na jej posadzenie w ogrodzie czy doniczce. Wiele osób rezygnuje z tego również ze względu na dużą możliwość zwabienia okolicznych kotów, zarówno tych żyjących wolno, jak i pupili sąsiadów.

Kocimiętkę zwyczajną poznać można po podłużnych, sercowatych liściach o ząbkowanych brzegach, a także licznych, drobnych kwiatkach, najczęściej w kolorze białym, różowym, niebieskim bądź fioletowym. Jest ona niezwykle prosta w utrzymaniu, wystarczy bowiem posadzić ją w słońcu, w niezbyt wilgotnej, a przy tym niewysuszonej glebie. Jest ona także odporna na mrozy i nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów poza podlewaniem.

Warto wiedzieć, że kocimiętka działa nie tylko na koty. Potrafi ona bowiem odstraszyć wiele uciążliwych owadów, w tym komary czy muchy. W dodatku jest ona rośliną miododajną, dlatego po jej posadzeniu możemy spodziewać się obecności pszczół. Z tego też względu często sadzi się ją w okolicach uli.

 

Jak działa kocimiętka na koty?

Działanie kocimiętki na koty może być zarówno pobudzające, jak i relaksujące, a nawet… nie występować wcale. Wiele zależeć będzie od skłonności genetycznych Twojego ulubieńca. Uważa się, że około ⅔ kotów reaguje na tę roślinę, pozostałe są na nią natomiast zupełnie obojętne. Pamiętaj też, że brak reakcji na kocimiętkę jest całkowicie normalny u kociąt oraz kocich seniorów. Dlatego jeśli Twój kilkutygodniowy pupil nie jest nią zainteresowany, nie oznacza to, że nie polubi jej w przyszłości. Z drugiej strony, jeżeli reakcje kota na kocimiętkę osłabną po 7. roku życia, również nie ma powodu do niepokoju – to zupełnie naturalne.

Działanie kocimiętki dla kota ludzie często łączą przede wszystkim z jej charakterystycznym, intensywnym zapachem. Jednak w rzeczywistości za pobudzenie u tych zwierząt odpowiada tu nepetolakton, czyli wydzielana przez kocimiętkę substancja o charakterze feromonu, który Twój pupil może wyczuć za pomocą narządu Jacobsona. Organ ten położony jest w sąsiedztwie przegrody nosowej i jest bezpośrednio połączony z jamą nosową. Używając go, kot w charakterystyczny sposób jednocześnie marszczy nosek, unosi górną wargę oraz otwiera pyszczek.

Jeżeli Twój ulubieniec należy do kotów reagujących na kocimiętkę, wyczuwając ją, może zacząć ją lizać, a także miauczeć, tarzać się, mruczeć, podskakiwać, ślinić się bądź ocierać o samą roślinę czy zabawkę z kocimiętką. Twój kot może zacząć nawet podgryzać łodyżki lub liście rośliny, co zwykle wywołuje w zwierzęciu stan podobny do transu, w którym poza głębokim relaksem może występować opóźnienie reakcji. Wszystkie wymienione oznaki najczęściej pojawiają się na zaledwie 10 minut. Po tym czasie Twój pupil najprawdopodobniej straci zainteresowanie kocimiętką dla kota. Może on jednak powrócić do niej po pewnym czasie.

Wielu opiekunów zastanawia się, czy kontakt ich podopiecznego z kocimiętką dla kota może mieć negatywny wpływ na zwierzę. Na szczęście ani jej wdychanie, ani spożycie nie są dla kota groźne. Jedynym skutkiem ubocznym zjedzenia większej ilości tej rośliny może być lekka niestrawność.

 

Kocimiętka dla kota – jak ją stosować?

Kocimiętkę dla kota można kupić w postaci suszu lub sprayu, a także wybrać wypełnione nią zabawki. Inna opcja to roślinka w doniczce czy ogródku, najpierw jednak sprawdź, czy nie będzie Ci przeszkadzać jej specyficzny zapach, a w przypadku chęci posadzenia jej na zewnątrz także częste wycieczki okolicznych kotów. O formie kocimiętki, którą warto wybrać, decydować będą przede wszystkim cele, jakie chcemy osiągnąć.

Sama kocimiętka jest rośliną ozdobną, dlatego może być dobrym wyborem dla osób, które poszukują łatwej w pielęgnacji byliny do ogrodu, na taras lub do mieszkania. Pozwoli również utrzymać z dala komary i muchy, a przy tym stanie się rozrywką dla Twojego pupila. Ma jednak wymienione już wcześniej wady. Dlatego, jeśli chcesz po prostu sprawić przyjemność swojemu ulubieńcowi, lepszym wyborem będą zabawki z kocimiętką, np. wędki, piłeczki bądź myszki. Możesz też wykonać je samodzielnie, stosując susz.

Wyjątkowo praktycznym wyborem jest spray z kocimiętką. Dzięki niemu możesz bowiem zachęcić kota, np. do korzystania z nowego drapaka lub innego sprzętu czy gadżetu.

Zapach kocimiętki dla kota pozwoli też odwrócić uwagę Twojego ulubieńca od nieprzyjemnych sytuacji, w tym tych związanych z konfliktem z innym zwierzęciem, a także sprawi, że pupil stanie się odprężony. Z drugiej strony możesz też zachęcić go do zabawy, a tym samym do aktywności. Pamiętaj, że kocimiętka nie jest jedynie sposobem na rozrywkę dla kota. Może ona być również wyjątkowo pomocna dla Ciebie jako jego opiekuna.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ