Sheba PL

Zabawki dla kota – które z nich są bezpieczne dla Twojego kota?

zabawki-dla-kota-ktcentre-z-nich-s-bezpieczne-dla-twojego-kota__1617114261164.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Koty to zwierzęta wymagające pod każdym względem – miewają wyszukane gusta kulinarne, cenią sobie czystość w jadalni i toalecie oraz oczekują regularnych zabaw. Rolą opiekuna jest zaspokojenie wszystkich potrzeb swojego mruczka. Jakie zabawki dla kota są dla niego najlepsze?

Spis treści:

 1. Rola zabawek dla kotów
 2. Co można, a czego nie należy robić podczas zabawy z kotem?
 3. Wędki, piórka, myszki i piłki, czyli najlepsze zabawki dla kota
 4. Czy zabawki interaktywne dla kota to dobry pomysł?
 5. Interaktywna zabawka dla kota – jak zrobić ją samodzielnie?
 6. Nieodpowiednie zabawki dla kotów

Rola zabawek dla kotów

Zabawki odgrywają ważną rolę w życiu kotów już od pierwszych tygodni życia. Zabawka dla małego kotka rozwija instynkt łowcy, zaspokaja ciekawość i odciąga od domowych przedmiotów, które mógłby zniszczyć mały nicpoń. Kot zajęty zabawkami mniej interesuje się innymi rzeczami, takimi jak meble, sznurki od rolet czy firanki. Zabawki dla kociąt odgrywają ważną rolę edukacyjną – m.in. rozwijają w zwierzęciu instynkt łowcy. Chociaż kot niewychodzący nie musi polować, żeby przetrwać, to zachowanie niektórych pierwotnych instynktów jest mu potrzebne, by rozwijał się w sposób prawidłowy. Dlatego też, gdy Twój mruczek podrośnie, nadal powinieneś się z nim bawić, żeby każdego dnia mógł zaspokajać potrzebę łowów. Pogoń za zabawkami to dla kota również okazja do ruchu. Częsta aktywność fizyczna utrzymuje zwierzę w dobrej kondycji ciała i zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości u kota, na którą narażone są zwłaszcza mruczki po zabiegach sterylizacji/kastracji.

Co można, a czego nie należy robić podczas zabawy z kotem?

Jeśli podczas zabawy chcesz zaspokoić wszystkie potrzeby swojego kota:

 • baw się z nim co najmniej dwa razy dziennie, 
 • każda zabawa powinna trwać od 10 do 15 minut,
 • zabawa nie może być zbyt wyczerpująca dla kota – nie powinna polegać na ciągłej gonitwie, a raczej na skradaniu się i podchodach,

Najczęstsze błędy popełniane podczas zabawy z kotem:

 • pozwalanie, żeby kot traktował palce u nóg i rąk opiekuna jako zabawki,
 • karcenie kota, gdy rozrabia albo atakuje – zamiast karać zwierzę za złe zachowanie, lepiej jest wynagradzać je za dobre,
 • zmuszanie kota do zabawy, np. poprzez budzenie albo odrywanie od jedzenia – baw się z nim wtedy, gdy ma na to ochotę i naucz się rozpoznawać nastrój do harców, z czasem Twój kot sam będzie dawał Ci o tym znać, np. przynosząc zabawkę do Twoich stóp.

Wędki, piórka, myszki i piłki, czyli najlepsze zabawki dla kota

Łańcuch łowiecki u kota składa się z następujących etapów:

 • wypatrywanie,
 • podchodzenie, 
 • pogoń,
 • chwycenie, 
 • zabicie,
 • rozszarpanie,
 • zjedzenie,
 • odpoczynek. 

Zadaniem zabawek dla kota jest udawanie ofiary. Opiekun powinien sprytnie sterować zabawką tak, żeby kot mógł przez kilka-kilkanaście minut na nią polować – skradać się i szukać. Sama gonitwa nie powinna trwać zbyt długo. Na koniec kot chwyta zabawkę, gryzie ją i kopie. Gdy się trochę uspokoi, poczęstuj go przekąską lub podaj posiłek, jeśli akurat jest czas na karmienie kota. Najlepsze zabawki dla kota potrafią zapewnić zwierzęciu wszystkie elementy łańcucha łowieckiego i zaspokoić jego potrzebę bycia myśliwym:

 • wędki – zarówno długie zakończone samymi piórami, jak i krótsze zakończone gumką z przytwierdzoną do niej myszką;
 • myszki – najbardziej interesujące dla kotów są te wypełnione kocimiętką lub walerianą;
 • piłeczki – świetnie sprawdzają się specjalne dla kotów plastikowe piłki z dzwoneczkami w środku lub cichsze, wykonane z pianki czy gumy.

Czy zabawki interaktywne dla kota to dobry pomysł?

Nieco inną kategorię stanowią interaktywne zabawki dla kota. Mimo że zabawa nimi nie zawsze spełnia wszystkie elementy łańcucha łowieckiego, to rozwijają one spryt i inteligencję u naszych mruczących przyjaciół. Są to wszelkiego rodzaju konstrukcje zaprojektowane specjalnie dla kotów, zawierające skrytki, w których można ukryć ulubione przysmaki mruczków. Zabawki te przede wszystkim zajmują kota, gdy nie mamy dla niego czasu oraz podczas naszej nieobecności w domu. Nie mogą one jednak stanowić jedynej rozrywki dla kota, ponieważ dla zwierzęcia bardzo ważna jest interakcja z opiekunem.

Interaktywna zabawka dla kota – jak zrobić ją samodzielnie?

Najprostszą zabawką dla kota, którą możesz wykonać dla niego samodzielnie, jest zwykła kulka z papieru – niektóre koty mogą nawet nauczyć się ją aportować. Nie powinien to być jednak papier z nadrukiem. Najlepiej wybierz zwykłą białą kartkę lub jeszcze lepiej – szary papier. Możesz też ustawić mu w pokoju pudełka kartonowe różnej wielkości – koty uwielbiają się w nich chować, bawić i spać. 

Warto też poświęcić chwilę i zbudować dla kota interaktywną zabawkę do szukania przysmaków, która pobudzi jego ciekawość, wyrobi zręczność i rozwinie inteligencję. Weź pokrywkę od dużego kartonu po butach. Odwróć ją i przyklej do niej różne elementy, np. rolki po papierze toaletowym (można ustawiać je pionowo i poziomo), wytłaczankę po jajkach, plastikowe nakrętki od butelek. Do klejenia elementów użyj bezpiecznego, nietoksycznego kleju na gorąco albo mocnej taśmy dwustronnej. Każdy przedmiot mocno przytwierdź do kartonowego pudełka, żeby kot nie mógł go zdemontować. W różnych zakamarkach ukryj smaczki – Twój kot będzie miał frajdę z poszukiwań!

Nieodpowiednie zabawki dla kotów

Zabawki dla kota, które zapewniają mu zbyt mało elementów łańcucha łowieckiego, to wszelkiego rodzaju aplikacje i gry dla kotów, które można zainstalować na tablecie i wyświetlać kotu. Twoje zwierzę nie powinno bawić się w ten sposób zbyt często, a jeśli już decydujesz się na taką zabawę, powinieneś przynajmniej zadbać o to, żeby po skończonej rozrywce kot coś zjadł. 

Niektóre przedmioty i odpady, jakie często wykorzystywane są jako zabawki dla kotów, stanowią dla nich poważne zagrożenie. Całkowicie zakazane dla kota są:

 • Folia – koty uwielbiają szeleszczące torebki foliowe i kawałki folii, ale tego typu przedmioty są dla nich niebezpieczne. Po pierwsze – zwierzę może się łatwo zaplątać w foliowej torebce. Po drugie – połknięta folia może utknąć w jelitach i doprowadzić nawet do ich perforacji. 
 • Nitki i krótkie kawałki sznurka – mogą utknąć w przewodzie pokarmowym.
 • Kłębek wełny, długi sznurek – może zaplątać się wokół szyi kota podczas zabawy.
 • Koraliki i inne małe przedmioty – połknięte mogą utknąć w gardle i stworzyć ryzyko uduszenia lub spowodować niedrożność jelit.
 • Papier z nadrukiem – farby drukarskie mogą być źródłem substancji toksycznych dla kota.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ