Sheba PL

Adopcja kota – wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na adopcję kota

large_adopcja-kota-wszystko-co-powinieneo-wiedzieue-zanim-zdecydujesz-si-c-na-adopcj-c-kota_1620733085547.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Zwierzęta to niezwykli towarzysze naszego życia. Opiekowanie się nimi to tak naprawdę szansa na bezwarunkową i wieloletnią przyjaźń. Zanim jednak zdecydujemy się na adopcję kota, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Należy zastanowić się nad aspektem finansowym oraz przemyśleć, czy będziemy w stanie zaspokoić potrzeby pupila. W artykule przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości oraz przybliżą przebieg procesu adopcyjnego.

Spis treści:

 1. Adopcja kota – przygotowania
 2. Jak wybrać kota do adopcji?
 3. Rasowe koty do adopcji – gdzie ich szukać?
 4. Umowa adopcyjna kota i inne formalności
 5. Kot ze schroniska – o czym należy pamiętać?
 6. Jak pomóc kotom ze schroniska?
 7. Adopcja kota – podsumowanie

Adopcja kota – przygotowania

Przyjęcie nowego czworonoga do domu z pewnością dla każdego jest bardzo wzbogacającym doświadczeniem. Zdecydowana większość kotów dobrze dostosowuje się do nowej przestrzeni. To doskonali partnerzy zarówno do zabawy, jak i wieczornego relaksu w gronie najbliższych.

Istnieje wiele sposobów na to, jak zaprosić nowego członka rodziny pod swój dach. W fundacjach pomagającym zwierzętom oraz schroniskach w całej Polsce wiele czworonogów czeka na swój nowy dom. Adopcja kota to jednak poważna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć. Pupilowi trzeba zapewnić odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo. Przygarnięte koty najczęściej odwdzięczają się ogromną radością oraz oddaniem. Dostają szansę na kochający i ciepły dom, który wcześniej z różnych powodów był dla nich niedostępny. Zanim jednak wybierzesz się do schroniska po czworonożnego przyjaciela, dowiedz się, jak w danym ośrodku sformułowana jest umowa adopcyjna kota, z jakimi wydatkami wiąże się cały proces, a przede wszystkim, na czym polega codzienna opieka nad zwierzęciem w domu. 

Gdy już zdecydujesz się na przygarnięcie mruczka, możesz rozpocząć przygotowania do wprowadzenia go pod swój dach. Podstawowa wyprawka dla kota obejmuje następujące elementy wyposażenia mieszkania:

 • kuweta,
 • żwirek lub piasek dla kota,
 • miseczki na jedzenie i picie,
 • karma dla kota dobrana odpowiednio do jego wieku,
 • posłanie,
 • szczotka lub grzebień dostosowane do rodzaju sierści,
 • drapak,
 • transporter i/lub szelki oraz smycz.

Jeżeli masz uchylne okna, zatroszcz się o ich odpowiednie zabezpieczenie. Umieść miski na jedzenie i picie w odległości ok. 0,5 metra od siebie oraz w znacznej odległości od kuwety. Przez pierwsze tygodnie pobytu kota w Twoim domu, nie zmieniaj lokalizacji tych elementów wyposażenia. Nie przenoś też nigdzie drapaka ani legowiska. Pozwól czworonogowi na aklimatyzację i unikaj sytuacji, w których będzie się czuł zdezorientowany. Gdy pupil uzna Twój dom za „swoją” przestrzeń, z pewnością zauważysz większą śmiałość w jego zachowaniu.

Jak wybrać kota do adopcji?

Zanim zdecydujemy się na adopcję kota, warto zastanowić się, jaki pupil będzie pasował do naszego stylu funkcjonowania. Zwierzęta te żyją mniej więcej 12–16 lat, w zależności od rasy, stanu zdrowia i innych indywidualnych predyspozycji. Decyzja o przygarnięciu czworonoga ma zatem konsekwencje długofalowe.

Jak wybrać kota do adopcji? W ośrodkach dla bezdomnych zwierząt mieszkają pupile, które można podzielić na następujące grupy:

 • młode (niedorosłe) koty – najłatwiej ze wszystkich mieszkańców schroniska adaptują się do nowych warunków. Bywa jednak, że mają osłabioną odporność, a co za tym idzie – skłonność do zachorowań;
 • dorosłe koty oswojone – takie, które miały już kontakt z człowiekiem, jednak nigdy nie posiadały własnego domu. Najczęściej trafiają do schroniska z ulicy lub podwórza, gdzie były dokarmiane przez lokalnych mieszkańców;
 • dorosłe koty porzucone lub zagubione – trafiają do schroniska po utracie domu (np. spowodowanej śmiercią lub wyprowadzką opiekuna). Zwykle nie trzeba ich uczyć czystości ani właściwego zachowania w mieszkaniu, jednak niekiedy mruczki te mają już swoje nawyki, które trudno jest zmienić;
 • dorosłe koty wolno żyjące – na początku są nieufne i płochliwe, ponieważ do czasu zamieszkania w schronisku nie miały kontaktu z człowiekiem. Aby zaaklimatyzować się w nowym domu, potrzebują więcej czasu niż inne mruczki, niekiedy również niezbędna okazuje się pomoc behawiorysty. Przy odpowiedniej dozie cierpliwości i troski ze strony opiekuna, mogą nauczyć się żyć z człowiekiem pod jednym dachem. Zdarza się też jednak, że pomimo naszych wysiłków takie mruczki nie mogą odnaleźć się w zamkniętej przestrzeni i trzeba zapewnić im możliwość bezpiecznego wychodzenia. Ważne jest również, aby podkreślić, że oswajanie kotów wolno żyjących jest zasadne, jeśli ich dotychczasowe warunki bytowania zagrażają ich zdrowiu i bezpieczeństwu.

Zazwyczaj do adopcji trafiają koty młode, mające niecały rok. W tym wieku są one szczególnie urokliwe, chętnie się bawią i z ciekawością poznają otaczający je świat. Zdecydowaną zaletą adoptowania młodego kota jest możliwość stosunkowo łatwej zmiany ewentualnych niepożądanych zachowań zwierzęcia. W okresie dorastania pupila można mieć wpływ na jego nawyki, a także nauczyć go nowych – właściwych. Natomiast, w późniejszym czasie jest to o wiele trudniejsze. Niestety młody kot, który dopiero uczy się świata i zasad panujących w relacji z człowiekiem, może w trakcie zabawy wykazywać nieodpowiednie odruchy – np. gryźć meble lub dłonie opiekuna. Wówczas najlepiej skierować jego uwagę na kolorowe zabawki dla kota, które zaangażują go do bardziej rozwojowych aktywności. Doskonale sprawdzają się „kocie wędki” z pomponami lub specjalne piłeczki dla kotów. Ważne, aby gadżety te były przeznaczone dla mruczących czworonogów i umożliwiały bezpieczną zabawę.

Dorosłe koty są zazwyczaj bardziej opanowane niż pełne energii kocięta. Choć większość z nich ma już szaleństwa za sobą, do każdego trzeba podchodzić indywidualnie. Praca nad zmianą zachowania u dorosłego kota jest możliwa, jednak trzeba się liczyć z tym, że zajmie więcej czasu, a także pochłonie znacznie więcej energii oraz cierpliwości opiekunów. Profesjonalne szkolenia z behawiorystą są tu wskazane, gdyż pozwalają szybciej i skuteczniej osiągać zamierzone efekty. W cichym, spokojnym domu, którego mieszkańcy nie mogą poświęcać każdej chwili swojemu pupilowi, dobrze sprawdzi się mruczek samodzielny, o łagodnym temperamencie. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, można rozważyć adopcję kota starszego, mającego 8 lat lub więcej. Szansa na to, że opuszczą schronisko i znajdą nową rodzinę jest w ich przypadku najmniejsza, choć, podobnie jak młodsze pupile, potrafią odwdzięczyć się za naszą opiekę miłością.

Rasowe koty do adopcji – gdzie ich szukać?

W schronisku najczęściej spotykamy tzw. koty dachowce. To niezwykle zróżnicowana grupa – zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. Zazwyczaj nic nie wiadomo o przeszłości takiego zwierzęcia, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii w celu wykluczenia niektórych chorób. Zdarza się jednak, że do schroniska trafiają rasowe koty do adopcji.

 • Maine coon – to jedne z największych kotów domowych typu orientalnego o dłuższej sierści. Są bardzo ufne i szybko nawiązują kontakt z ludźmi. Z tego powodu źle znoszą zmianę opiekuna. To oddane i lojalne koty, które lubią być blisko domowników. 
 • Koty europejskie – to jedna z najczęściej spotykanych ras. Najlepiej czują się w miejscach, gdzie mogą wyjść na zewnątrz. 
 • Koty brytyjskie – mają piękną, krótką, ale gęstą niebieskawą sierść. Są bardzo spokojne i cierpliwe. To zdecydowanie typ kanapowca, chętny do długiego głaskania. Dobrze odnajdują się w gronie innych zwierząt domowych oraz mają przyjazne nastawienie do dzieci. 
 • Ragdoll – przedstawicieli tej rasy można określić jako bardzo towarzyskich. Są spokojne i łagodne z charakteru, nawiązują bliskie relacje z opiekunami, dlatego są idealne do adopcji kota.

Umowa adopcyjna kota i inne formalności

Przed podpisaniem umowy adopcyjnej kota potencjalni opiekunowie przechodzą proces mający na celu wybranie dla nich zwierzęcia, które będzie najbardziej pasowało do trybu życia, jaki prowadzą. Niekiedy proponuje się także wizyty przedadopcyjne, a w przypadku, gdy w danym domu mieszka już jakiś pupil, koniecznością jest próba zapoznania czworonogów ze sobą. Czynności te mają na celu ustalenie, czy pupil jest w stanie nawiązać nić porozumienia z nowymi opiekunami i ich zwierzętami, a co za tym idzie – czy nie wróci do schroniska po nieudanej próbie adaptacji w nowym otoczeniu.

Po odbiór kota należy zgłosić się z własnym transporterem (alternatywnie – z szelkami i smyczą) oraz z dowodem osobistym. Umowa adopcyjna jest podpisywana na miejscu i zwykle zawiera następujące informacje:

 • dane osobowe opiekuna oraz adres, pod którym będzie przebywało adoptowane zwierzę,
 • dane kontaktowe opiekuna (numer telefonu, adres e-mail);
 • zobowiązanie opiekuna do zapewnienia zwierzęciu optymalnej dla jego potrzeb opieki,
 • zobowiązanie opiekuna do powiadomienia schroniska w przypadku poważnej choroby, śmierci lub zaginięcia zwierzęcia,
 • zobowiązanie opiekuna do poddania zwierzęcia kastracji lub sterylizacji, w przypadku, gdy zabieg nie został wykonany w czasie jego pobytu w ośrodku.

Niektóre ośrodki mają ustalony cennik adopcyjny, a inne przyjmują jedynie symboliczną, dobrowolną opłatę.

Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy kota w domu, dobrze byłoby szczerze porozmawiać z przyjaciółmi, którzy mają większe doświadczenie w tej kwestii. Takie osoby można dokładniej wypytać o karmę, szczepienia, kontrole u lekarza weterynarii, ewentualne problemy, jakie sprawiał kot. Oczywiście oprócz obowiązków są też przyjemności związane z opieką nad mruczącym przyjacielem i jest ich zdecydowanie więcej. Niemniej, rozmowa z innym opiekunem czworonoga pozwoli lepiej określić, czy rzeczywiście adopcja kota to dobry pomysł.

Kot ze schroniska – o czym należy pamiętać?

Podczas wizyty w schronisku dla zwierząt warto już na początku poinformować pracownika o tym, jakie warunki możesz zapewnić kotu oraz ile czasu jesteś w stanie poświęcić pupilowi. Warto powiedzieć także o innych domownikach, a jeżeli to potrzebne – również o planach powiększenia rodziny. Niektóre koty doskonale czują się w otoczeniu wielu osób lub dzieci, a inne stają się wtedy płochliwe czy nawet agresywne. Pracownik w schronisku z pewnością zada także dodatkowe pytania, które pomogą jak najlepiej dobrać kota do preferencji nowego opiekuna. Jeżeli decyzja jest trudna, warto kilka razy odwiedzić to samo miejsce i zobaczyć się z kotem o różnych porach dnia. To pozwoli zwierzęciu oswoić się z potencjalnym opiekunem, a jednocześnie ujawni jego charakter. Poznanie przyzwyczajeń kota jeszcze w schronisku umożliwi lepszy wybór. Jeżeli nawiążecie więź z kotem, to dużo szybciej poczuje się bezpiecznie w swoim nowym domu.

Warto skorzystać z opcji spotkań przedadopcyjnych. Niektóre schroniska obecnie wymagają kilku takich wizyt, a bez nich nie można przejść do kolejnego etapu i podpisania umowy adopcyjnej kota. Pozwalają one na poznanie wielu kotów i najlepsze dopasowanie. Oprócz wyglądu trzeba zwrócić uwagę na temperament, ale także choroby i ewentualne trudności. Czasami zdarza się, że od razu poczujecie więź ze szczególnym kotem – zwierzę daje się głaskać i jest bardzo ufne, czasami daje się nawet wziąć na ręce. Nie warto bagatelizować takiego znaku, jednak to nie może być jedyny impuls do podjęcia ostatecznej decyzji. Podczas pierwszych dni kota w domu należy unikać zmian w otoczeniu. To nie jest dobry czas na naprawy, remonty, a nawet przyjmowanie gości. Zmiana miejsca pobytu to bardzo stresujący moment dla pupila, dlatego należy okazać mu dużo zrozumienia.

Jak pomóc kotom ze schroniska?

W schronisku znajdują się koty o różnym stopniu socjalizacji i nie wszystkie dobrze się czują w towarzystwie człowieka. Jeżeli wraz z domownikami nie jesteście pewni, czy poradzicie sobie z tak trwałym zobowiązaniem, a bardzo chcecie pomóc, można rozważyć adopcję w formie domu tymczasowego. Wówczas kot mieszka u rodziny, jednak schronisko lub fundacja nadal aktywnie szukają mu nowych opiekunów. W tym przypadku trudno określić, jak długo kot będzie przebywał z jedną rodziną – zazwyczaj okres ten trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Co istotne, w dowolnym momencie można zmienić formę umowy i zdecydować się na stałe na adopcję kota i przyjęcie do rodziny czworonożnego przyjaciela. 

Dla osób, które nie mają warunków w mieszkaniu, aby opiekować się pupilem, są także inne propozycje. Można zgłosić się do schroniska w roli wolontariusza. To doskonały pomysł szczególnie dla młodych osób, które z różnych powodów nie mogą zdecydować się na tak długoterminowe zobowiązanie. Kolejną opcją jest adopcja wirtualna. Jeżeli przez alergię lub częste wyjazdy nie możecie przygarnąć kota, a bardzo chcecie poprawić los zwierzęcia, można wpłacać regularnie określoną kwotę na jego utrzymanie. Schroniska dla zwierząt zazwyczaj mają problem z niedofinansowaniem, dlatego to z pewnością będzie dla nich duża pomoc.

Adopcja kota – podsumowanie

Adopcja kota to duża odpowiedzialność, a jednocześnie ogromne szczęście. Przed wprowadzeniem pupila do domu warto zapoznać się z dostępnymi informacjami na temat prawidłowej opieki nad zwierzęciem. Następnym krokiem jest wizyta w schronisku i wybranie osobnika, którego charakter i sposób funkcjonowania pasują do naszego trybu życia. Warto pamiętać, że w ośrodkach dla bezdomnych zwierząt przebywają zarówno nierasowe, jak i rasowe koty do adopcji. 

Podczas pierwszych dni pobytu nowego członka rodziny w naszym domu, warto podchodzić do niego z ostrożnością i wyrozumiałością. Niestety zwierzęta mają różne wspomnienia związane z ludźmi i może się okazać, że początkowo nasz kot będzie wobec nas nieufny. Najczęściej jednak wystarczy okazać mu nieco zrozumienia i czułości, aby przekonać go do siebie. Jeżeli to nie poskutkuje, warto skonsultować się z behawiorystą lub lekarzem weterynarii.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ