Sheba PL

Jaka ryba dla kota? Czy kot może jeść każdy gatunek ryb?

large_jaka-ryba-dla-kota_-czy-kot-moaee-jeoue-kaaedy-gatunek__1620737016505.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Ryby są doskonałym źródłem białka i tłuszczów. Dostarczają cennych kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Na rynku znajdziemy zarówno mokre, jak i suche karmy dla kotów z dodatkiem ryb. Jednak czy podawanie surowej ryby kotu to dobry pomysł? Jaka ryba dla kota jest odpowiednia? Czy taki dodatek jest mu w ogóle potrzebny? Dowiedz się więcej na temat ryb w diecie kota.

Spis treści:

  1. Jaka ryba dla kota - surowa czy gotowana?
  2. Jakie ryby dla kota? Gatunki bezpieczne i szkodliwe
  3. Wartości odżywcze ryb
  4. Karmy z rybami dla kotów

Jaka ryba dla kota - surowa czy gotowana?

Podawanie surowej ryby dla kota nie jest dobrym pomysłem przede wszystkim ze względu na zagrożenie mikrobiologiczne - możliwość zakażenia chorobotwórczymi bakteriami lub zarażenia pasożytami. Specjaliści od żywienia zwierząt domowych nie zalecają żywienia kotów żadnymi surowymi produktami pochodzenia zwierzęcego. Kot będący nosicielem bakterii czy pasożytów roznosi mikroorganizmy w swoim otoczeniu, co może stanowić zagrożenie dla opiekuna, zwłaszcza dla osób o obniżonej odporności, dzieci i kobiet w ciąży. Mimo rosnącej popularności diety BARF (sposób żywienia oparty na surowym mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego), lekarze weterynarii odradzają jej stosowanie u zwierząt domowych.

Surowe ryby nie powinny pojawiać się w diecie mruczka również ze względu na substancje antyodżywcze - tiaminazę i triox (tlenek trimetyloaminy) - znajdujące się w mięśniach ryb. 

Tiaminaza jest tzw. antywitaminą, czyli związkiem, który blokuje działanie danej witaminy w organizmie. W tym przypadku zaburzone zostaje działanie witaminy B1 (tiaminy), więc częste spożywanie surowych ryb zawierających tiaminazę może doprowadzić do niedoboru tego składnika w organizmie i konsekwencji z tym związanych. Witamina B1 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni i serca. Jej niedobór objawia się m.in. utratą apetytu, nieprawidłową pracą mięśni i ogólnym osłabieniem kociego organizmu. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić nawet poważne zaburzenia układu nerwowego i porażenie kończyn.

Z kolei triox sprawia, że żelazo przyjmowane wraz z pokarmem przekształca się do postaci nieprzyswajalnej przez organizm. Może to powodować niedobór tego pierwiastka u kota, czego konsekwencją jest znaczne osłabienie organizmu i anemia.

Gotowanie ryb sprawia, że tiaminaza i triox tracą swoją aktywność. Dlatego, jeśli masz ochotę poczęstować swojego kota rybą, podaj mu kawałek gotowanego fileta bez dodatku soli. Pamiętaj przy tym, że podstawą żywienia kota powinna być pełnoporcjowa karma gotowa. Samo mięso ryb nie zapewni kotu zbilansowanej diety. 

Niewskazane dla kota są również:

  • ryby wędzone i ryby z puszek ze względu na wysoką zawartość soli oraz innych dodatków, 
  • ryby mrożone - wbrew powszechnym opiniom bardzo niska temperatura nie jest w stanie zniszczyć wielu chorobotwórczych bakterii i wirusów,
  • ryby z ośćmi - mogą zranić jamę ustną i przełyk kota.

Jakie ryby dla kota? Gatunki bezpieczne i szkodliwe

Ryby, które nie zawierają tiaminazy i tlenku trimetyloaminy to: łosoś, pstrąg, dorsz, halibut, flądra, okoń, sola, szczupak, węgorz. Należy jednak pamiętać, że nadal istnieje ryzyko mikrobiologiczne, dlatego każdą rybę należy ugotować przed podaniem kotu.

Tiaminazę lub tlenek trimetyloaminy mogą zawierać zarówno ryby słodkowodne, jak i gatunki ryb żyjące w morzach. Na liście ryb zakazanych dla kota znajdują się: belona, błyszczyk, gromadnik, karp, leszcz, mintaj, makrela, sandacz morski, sardela, łupacz, sum, sumik, belona, szprot, śledź, płoć, morszczuk, czarniak (dorsz czarny), miętus, gromadnik. Są one szkodliwe w formie surowej, ale po ugotowaniu nie stanowią zagrożenia.

Jeszcze z jednego względu ryby nie są odpowiednim pokarmem dla kotów - mają one zdolność do kumulowania metali ciężkich. Zatem jeśli ryba pochodzi z zanieczyszczonego akwenu, może zawierać spore ilości rtęci. Do najbardziej zanieczyszczonych gatunków ryb należą, m.in.: rekin, miecznik, makrela królewska, tuńczyk długopłetwy, karmazyn pacyficzny, sum importowany, dorsz atlantycki, czarniak.

Wartości odżywcze ryb

Ryby są szczególnie bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a zwłaszcza ich frakcji długołańcuchowych, czyli kwasów EPA i DHA. Kwasy omega-3 zapewniają prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych, poprawiają działanie stawów (mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające), co jest niezwykle ważne szczególnie w przypadku kocich seniorów, a także wpływają korzystnie na wzrok. Pomagają też w zachowaniu odpowiedniego stanu skóry i sierści. Dodatkowo wspierają pracę kociego układu nerwowego.

Ryby są dobrym źródłem białka i tłuszczu. Oba te składniki są niezbędne w diecie kota. Białko znajdujące się w rybach, podobnie jak to znajdujące się w mięsie, dostarcza niezbędnych aminokwasów egzogennych (aminokwasy, których organizm kota nie jest w stanie sam wytworzyć, dlatego trzeba dostarczać je wraz z pożywieniem). Tłuszcz jest skoncentrowanym źródłem energii oraz umożliwia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E i K. Pamiętaj jednak, że tłuszcz to wysokoenergetyczny element diety, którego nadmiar może doprowadzić do nadwagi, a następnie do otyłości, która jest chorobą, zwiększającą ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób układu krążenia, a także problemów ze stawami. 

Wszelkiego rodzaju suplementy diety zawierające kwasy tłuszczowe EPA i DHA, np. olej rybi, należy stosować tylko w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Bardzo często zawierają one w swoim składzie również witaminy A i D, które spożyte w nadmiarze mogą kumulować się w organizmie, co prowadzi do przedawkowania i negatywnych konsekwencji dla zdrowia. 

Ryby są też bogate w składniki mineralne, ale niektóre z nich występują w rybim mięsie w nieodpowiednich proporcjach i dlatego produkt ten nie może stanowić podstawy kociego jadłospisu. Ryby, podobnie jak mięso dla kota, mają nieodpowiedni stosunek wapnia do fosforu (przewaga fosforu), co przy częstym spożyciu, mogłoby doprowadzić do problemów z układem kostno-stawowym. Dieta oparta na rybach może też zwiększać ryzyko wytrącania się kryształów w moczu.

Karmy z rybami dla kotów

Odpowiedź na pytanie „jaka ryba dla kota jest najlepsza?” jest oczywista: taka, która stanowi składnik pełnoporcjowej diety. Najlepszym wyborem jest więc sięganie po gotowy, zbilansowany pokarm z dodatkiem ryby, który dostarczy kotu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najczęściej można spotkać się z karmami z dodatkiem tuńczyka i łososia, ale warto zaproponować swojemu pupilowi również dania z dodatkiem dorsza czy innych białych ryb. Wśród produktów marki Sheba znajduje się cała gama dań rybnych. Twój kot uwielbia smak i zapach ryb? Podawaj mu pełnoporcjową karmę gotową z rybą, np. Sheba Selection in Sauce z tuńczykiem, łososiem, dorszem lub białą rybą.

Na rynku można też spotkać się z rybnymi karmami uzupełniającymi, w formie np. filetów rybnych w sosie własnym czy rybnych zup dla kota. Tego typu dania można serwować kotu okazjonalnie, jako przysmaki. Również jako przekąskę należy traktować częstowanie kota rybą ugotowaną przez opiekuna. Warto przy tym pamiętać, że smakołyki nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennej dawki energii dla zwierzęcia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ