Sheba PL

Czego nie może jeść kot? Lista produktów, które zagrażają zdrowiu naszego kotka

czego-nie-moze-jesc-kot_-lista-produktow-ktore-zagrazaja-zdrowiu-naszego-kotka_optimized_1597650788555.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Niemal każdy kot to mały łasuch, a jego błagalne spojrzenie prawie zawsze zmiękczy serce opiekuna. Jednak częstując pupila wszystkim, o co poprosi, możemy mu nieświadomie zaszkodzić. Dlatego tak ważna jest wiedza, jakie produkty są szkodliwe dla mruczków. Dowiedz się, czego nie mogą jeść koty i zapewnij swojemu mruczkowi dietę dostosowaną do jego potrzeb!

Spis treści:

  1. Czego nie mogą jeść koty? Uważaj na „ludzkie” potrawy!
  2. Czym nie karmić kota – zrezygnuj z surowego mięsa.
  3. Czego nie dawać kotu – czy mleko jest dozwolone?
  4. Czego nie może jeść kot – niewskazane warzywa i owoce

Czego nie mogą jeść koty? Uważaj na „ludzkie” potrawy!

Kot jest Twoim przyjacielem, dlatego chętnie dzielisz się z nim swoim obiadem czy przekąską? To nie jest najlepszy pomysł. Potrawy spożywane przez ludzi mogą być szkodliwe dla czworonogów. Z pewnością nie powinno się częstować pupila słodyczami, wędlinami i kiełbasą, a także innymi przyprawionymi produktami. Unikaj również podawania zwierzęciu kawałków smażonych dań, które nie pozostaną obojętne dla jego zdrowia. Zabronione są również produkty wędzone Tym, czego nie powinny jeść koty, są także przeznaczone dla ludzi konserwy. Nie podawaj ulubieńcowi na przykład tuńczyka z puszki, ponieważ, głównie ze względu na dużą ilość dodatków, może to mieć dla niego poważne konsekwencje zdrowotne. 

Najlepszym sposobem na zapewnienie pupilowi odpowiedniej diety będą pełnoporcjowe, gotowe pokarmy dla kotów, które w pełni zaspokajają wyjątkowe potrzeby tych zwierząt. Dlatego, jeśli opiekujesz się także zwierzęciem innego gatunku, na przykład psem, dołóż wszelkich starań, aby każdy z Twoich podopiecznych jadł pokarm przeznaczony właśnie dla niego. Chociaż jednorazowe spróbowanie psiego jedzenia nie powinno mieć dla mruczka przykrych konsekwencji, stałe podjadanie z miski kolegi prowadzi między innymi do groźnych niedoborów. Psia karma zdecydowanie jest tym, czego nie powinny jeść koty. 

Czym nie karmić kota – zrezygnuj z surowego mięsa!

Niejeden opiekun jest zdania, że surowe mięso to dobry wybór na kocią przekąskę. Co więcej, sporą popularnością cieszą się sposoby żywienia oparte głównie na surowych produktach pochodzenia zwierzęcego, jak słynna dieta BARF. Wielu specjalistów ostrzega jednak przed takim postępowaniem. Krytycznie nastawione jest między innymi WSAVA (World Small Animal Veterinary Association- Światowa Organizacja Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt). Wszystko przede wszystkim ze względu na ryzyko, jakie niosą ze sobą takie produkty. W wyniku ich spożycia może dojść między innymi do zakażenia groźnymi bakteriami, na przykład E.coli bądź Salmonella, a także zarażenia pasożytami, co może mieć negatywny wpływ nie tylko na Twojego pupila, lecz także pozostałych domowników. Dlatego surowe produkty pochodzenia zwierzęcego z pewnością są tym, czego nie może jeść kot. Uważaj zwłaszcza na wątróbkę, która zawiera duże ilości witaminy A. Składnik ten jest szkodliwy w nadmiarze dla Twojego mruczka. Jeśli Twój kot nie spuszcza z Ciebie wzroku, gdy przygotowujesz mięso bądź podroby na obiad, możesz od czasu do czasu podać mu kawałek, jednak koniecznie starannie ugotowany bez żadnych dodatków.

Niewskazane w jadłospisie Twojego ulubieńca są także surowe ryby, nie tylko ze względu na bakterie czy pasożyty. Wiele z nich zawiera bowiem niebezpieczne dla kota substancje – tlenek trimetyloaminy oraz tiaminazę. Pierwszy związek zmniejsza wchłanianie żelaza, a drugi tiaminy, czyli witaminy B1, przy czym oba te składniki są niezwykle ważne dla zdrowia Twojego pupila. Chociaż szkodliwość tiaminazy i tlenku trimetyloaminy zanika wraz z obróbką termiczną, jeżeli zdecydujesz się na podanie kawałka ryby swojemu ulubieńcowi, lepiej wybierz gatunki pozbawione tych substancji: pstrąga, dorsza, łososia, węgorza, szczupaka, flądrę, solę, okonia oraz halibuta. Pamiętaj, że nawet te rodzaje ryb w stanie surowym są tym, czego nie może jeść kot. Starannie ugotuj je bez dodatków i oczyść z ości, i poczęstuj mruczka wyłącznie małym kawałeczkiem. Pamiętaj również, że chociaż w naturze koty rzeczywiście jedzą surowe mięso i ryby, Twój domowy mruczek nie jest już dzikim stworzeniem. Co więcej, nawet dzikie koty mogą chorować po spożyciu surowego pożywienia. W przypadku tych żyjących w ludzkich domach zagrożeniem jest również długa droga, jaką musi przebyć mięso, zanim trafi do naszych kuchni. Przez to narażone jest na różne zanieczyszczenia biologiczne. Wskazanym sposobem na żywienie kota jest bowiem pełnoporcjowa karma gotowa. 

Wielu opiekunów zastanawia się, czy tym, czego nie może jeść kot, będzie również jajko. Wiele zależy tu od przygotowania tego produktu. Z pewnością nie powinno się podawać pupilowi pokarmu smażonego lub surowego. Jajko zawiera awidynę, która zmniejsza wchłanianie biotyny, niezwykle cennej dla zdrowia Twojego czworonożnego przyjaciela. Jej szkodliwe działanie zanika jednak wraz z obróbką termiczną, dlatego kotu możesz spróbować podać odrobinę gotowanego jajka. W dalszym ciągu pamiętaj jednak, że zawarte w nim białko jest stosunkowo częstym alergenem, dlatego uważnie obserwuj reakcję pupila na ten pokarm.

Czego nie dawać kotu – czy mleko jest dozwolone?

W naszych głowach już od dzieciństwa zakorzeniany jest obraz kota z przyjemnością pijącego mleko, dlatego też wiele osób uważa, że jest to nie tylko dozwolony, lecz nawet wskazany składnik w diecie czworonoga. Niestety, jest to dalekie od prawdy. W rzeczywistości zwierzęta te, jak właściwie wszystkie ssaki, powinny spożywać mleko wyłącznie w najmłodszym okresie życia, przy czym powinien to być pokarm matki. W tym okresie koci organizm produkuje enzym zwany laktazą, który umożliwia trawienie laktozy, czyli zawartego w mleku cukru. Z czasem aktywność tego enzymu zanika, a podawanie mleka dla kota może wywołać u Twojego ulubieńca problemy z układem pokarmowym, a także świąd czy wysypkę. Dlatego jest ono tym, czego lepiej nie dawać kotu.

Czego nie może jeść kot – niewskazane warzywa i owoce

Zastanawiając się, czego nie może jeść kot, należy wspomnieć również o warzywach i owocach. Chociaż Twój pupil jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym, w naturze zjadłby całą upolowaną zdobycz, łącznie z zawartością jej żołądka, czyli zwykle roślinami. Dlatego ich niewielka ilość raz na jakiś czas nie będzie dla niego szkodliwa, ale jedynie pod warunkiem, że wybierzesz dla niego odpowiednie produkty. Oprócz roślin trujących dla kota istnieje również pełna lista rzeczy, których nie powinien on jeść. Przede wszystkim nie podawaj mu winogron czy rodzynek, które są toksyczne dla kocich nerek. Nie karm go również cebulą, czosnkiem czy szczypiorkiem, ponieważ ich spożycie może prowadzić nawet do rozpadu czerwonych krwinek. Kolejnym produktem, którego należy unikać, jest awokado, zawarta w nim persyna wywołuje silne reakcje ze strony układu pokarmowego kota. Wyklucz z jego diety również owoce z pestkami, takie jak na przykład wiśnie czy czereśnie. Ich nasiona zawierają bowiem groźny cyjanowodór, a przy tym mogą utknąć w układzie pokarmowym zwierzęcia, powodując jego niedrożność. Nie podawaj też kotu orzechów makadamia, które są dla niego trujące, a ich zjedzenie może skutkować drgawkami, osłabieniem i wymiotami.

Prawidłowe żywienie Twojego czworonożnego pupila to nie tylko unikanie tego, czego nie może jeść kot. To przede wszystkim dostarczenie mu wszelkich niezbędnych składników w smakowitej formie. Doskonałym wyborem będą tu pełnoporcjowe karmy Sheba, uwielbiane przez wszystkich mruczków. Te pyszne dania z pewnością skradną serce Twojego kota i sprawią, że będzie z niecierpliwością czekał na każdy posiłek.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ