Sheba PL

Czy kot może jeść lody? Nowy smak na upalne dni dla małego smakosza?

czy-kot-moze-jesc-lody_-nowy-smak-na-upalne-dni-dla-malego-smakosza__optimized_1597650943088.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Z nieba leje się żar, dlatego z przyjemnością zajadasz się lodami. Tę chwilę beztroski przerywa rozpaczliwe miauczenie Twojego ulubieńca. Doskonale znasz ten scenariusz, jednak jako odpowiedzialny opiekun nie poddajesz się chwili i postanawiasz sprawdzić, czy kot może jeść lody? Dowiedz się więcej na ten temat i poznaj bezpieczne sposoby na ochłodę dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

Spis treści:

  1. Czy kot może jeść lody? Czy to odpowiednia przekąska dla mruczka?
  2. Co zamiast lodów dla kota w trakcie upałów?
  3. Kot a lody – jak w inny sposób rozpieścić jego podniebienie?

Czy kot może jeść lody? Czy to odpowiednia przekąska dla mruczka?

 

Twój czworonożny podopieczny wyraźnie ma ochotę na choć odrobinę lodów? Niestety, musisz mu ich odmówić. Odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść lody, brzmi „nie”. Jedną z przyczyn jest zawartość cukru w takiej przekąsce. Składnik ten nie należy do najzdrowszych, dlatego lepiej nie podawać go ulubieńcowi. Nie martw się jednak, że pozbawiasz go radości z delektowania się smakołykiem. Koty nie mają bowiem zdolności odczuwania słodkiego smaku, dlatego jedzenie lodów nie będzie dla nich tak przyjemne, jak dla ludzi.

Przecząca odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść lody, będzie taka w szczególności w przypadku słodyczy produkowanych na bazie produktów mlecznych. Wbrew powszechnemu przekonaniu zwierzęta te nie powinny pić mleka. Wraz z momentem odsadzenia żywieniowego zanika u nich zdolność trawienia laktozy poprzez obniżenie aktywności koniecznego dla tego procesu enzymu nazywanego laktazą. Jest on aktywny wyłącznie u kociąt w wieku, w którym powinny być karmione mlekiem matki. Jednak również wtedy odpowiedni dla nich będzie wyłącznie pokarm kotki lub preparaty zastępcze, zawierające właściwe ilości składników odżywczych, a także stosunkowo niewielkie stężenie laktozy, znacznie niższe niż to występujące na przykład w mleku krowim. Dlatego też mleko dla kota nie jest dobrym pomysłem.

Pamiętaj również, że koty to stworzenia wyjątkowo wrażliwe na temperaturę pokarmu. Bardzo często niechętnie jedzą one na przykład chłodny pokarm, dlatego przed podaniem im mokrej karmy warto włożyć puszkę lub saszetkę do ciepłej wody. Oczywiście, zdarzają się również czworonogi lubiące na przykład lizać kostki lodu. Jeżeli Twój ulubieniec ma właśnie takie upodobania, wrzuć około 3 kostek lodu do miseczki z wodą- w ten sposób mruczek będzie bawił się wodą z lodem i przy okazji wypije trochę płynu.

Co zamiast lodów dla kota w trakcie upałów?

Szukasz odpowiedzi na pytanie, czy kot może jeść lody, aby ulżyć swojemu ulubieńcowi w trakcie upałów i czujesz pewien zawód, że nie możesz zapewnić mu ochłody w ten sposób? Nie martw się, zawsze możesz wybrać inny, znacznie bezpieczniejszy. Jednym z nich jest wspomniane już podawanie przyjacielowi cząsteczek lodu w naczyniu z wodą. Chociaż nie każdy kot lubi takie rozwiązanie, warto je wypróbować i uważnie obserwować reakcję zwierzęcia.

Inna metoda to zamrożenie butelki wody, owinięcie jej ręcznikiem i ułożenie jej w miejscu, w którym kot lubi odpoczywać. Pamiętaj, by nie wypełniać butelki po brzegi, aby nie pękła w zamrażalniku. Twój pupil powinien docenić gest podczas upałów i z przyjemnością skorzystać z takiego rozwiązania. Nie korzystaj jednak z żelowych wkładów. Choć nie są one toksyczne dla człowieka, w przypadku ich przegryzienia i połknięcia przez kota konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Możesz wypróbować również specjalne maty chłodzące dla zwierząt- kupisz je w Internecie lub sklepach zoologicznych.

Nie zapomnij również zaciągnąć wszystkich zasłon podczas upałów. Dzięki temu pomieszczenia nie będą się nagrzewać, co jest korzyścią dla wszystkich domowników.

Kot a lody – jak w inny sposób rozpieścić jego podniebienie?


Skoro wiesz już, że odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść lody, brzmi „nie”, z pewnością pragniesz poznać inne sposoby na rozpieszczenie podniebienia swojego pupila. Najlepszym wyjściem będzie… podanie mu produktów przygotowanych specjalnie z myślą o nich.  Wypróbuj pełnoporcjowe jedzenie idealnie dopasowane do kocich gustów. Doskonałym wyborem będą smakowite propozycje Sheba®, oferujące mięsiste kawałki między innymi w delikatnej galaretce lub smakowitym sosie. Sprawią one, że Twój pupil nie będzie mógł doczekać się kolejnego posiłku.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ