Sheba PL

Jak odchudzić kota? Sprawdź, jak opiekować się kotem, by zrzucił zbędne kilogramy

_jak-odchudzic-kota_-sprawdz-jak-opiekowac-sie-kotem-by-zrzucil-zbedne-kilogramy-min_1594828618821.png
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Niepohamowany apetyt, miska pełna kalorii, podjadanie między posiłkami, brak ruchu, stres - przyczyny nadwagi i otyłości u kotów są niemal takie same, jak i u ludzi. Podobne są również konsekwencje nadmiernej masy ciała, które odbijają się nie tylko na wyglądzie, lecz również na zachowaniu i zdrowiu pupila. Nadwaga i otyłość niosą poważne zagrożenie dla życia zwierzęcia, dlatego odchudzanie kota z nadwagą to konieczność. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Zobacz, jak odchudzić kota!

 

Spis treści:

 1. Pierwszy krok w odchudzaniu kota - ocena problemu
 2. Drugi krok - ustalenie planu, jak odchudzić kota
 3. Trzeci krok - utrzymywanie właściwej diety

Pierwszy krok w odchudzaniu kota - ocena problemu

Jeśli zastanawiasz się, jak odchudzić kota, zacznij od wizyty w przychodni weterynaryjnej. Otyły kot może mieć problemy ze zdrowiem. Nadmierna masa ciała to wielkie obciążenie dla serca, wątroby, stawów. Konsekwencją nadwagi i otyłości mogą być różnego rodzaju choroby (np. cukrzyca). Podłożem tego problemu mogą być zarówno zaburzenia fizyczne, jak i psychiczne (np. depresja). Dlatego pierwszym krokiem w odchudzaniu kota powinna być konsultacja z lekarzem weterynarii. Specjalista oceni stan zdrowia i kondycję ciała pupila (BCS - Body Condition Score), a Ty dowiesz się, czy walczycie z nadwagą, czy już z otyłością. Po wywiadzie i dokładnym badaniu otrzymasz zalecenia dietetyczne i wskazówki behawioralne. Będziesz wiedzieć, jak opiekować się kotem, aby zrzucił zbędne kilogramy.

 

Czy wiesz, że...

Nadwaga nie jest tym samym, co otyłość. Nadwagę rozpoznaje się, u kotów, których masa ciała przekracza normę o 15-30%. Takie zwierzęta są wyraźnie zaokrąglone, mają powiększony brzuch, którego linia wyrównuje się z linią klatki piersiowej. Podczas głaskania trudno wyczuć żebra czy łopatki. Nadwaga jest zaburzeniem, które znacznie łatwiej pokonać niż - klasyfikowaną, jako chorobę - otyłość! Otyłość oznacza, że masa ciała jest większa od prawidłowej o ponad 30%. Kot oglądany z góry nie przypomina kształtem klepsydry (co jest oznaką optymalnej masy ciała). Gdy patrzy się na niego z wysokości, widać, jak tułów rozszerza się w okolicy jamy brzusznej. Nogi otyłego kota wydają się krótkie, ponieważ optycznie skraca je, umiejscowiona nisko, linia brzucha. Podczas głaskania wyczuwa się grubą warstwę podskórnej tkanki tłuszczowej.

Drugi krok - ustalenie planu, jak odchudzić kota

Przed wizytą w przychodni weterynaryjnej przygotuj książeczkę zdrowia pupila oraz wyniki wcześniejszych badań. Możesz też spisać na kartce najważniejsze informacje, dotyczące diety Twojego pupila. Podczas wywiadu na pewno padnie pytanie o sposób żywienia kota, rodzaj karmy, częstotliwość posiłków, nawyki żywieniowe. Lekarz będzie też chciał wiedzieć, czy zwierzę przeszło zabieg kastracji/sterylizacji. To bardzo ważne, ponieważ odchudzanie kota po kastracji będzie przebiegać trochę inaczej niż odchudzanie 8-letniego mruczka, który dostawał zbyt obfite posiłki. O tym, jak odchudzić kota, decydują szczegóły.

 • Masa ciała - z nadwagą można walczyć “domowymi sposobami”, otyłość wymaga specjalnie opracowanej diety leczniczej.
 • Wiek - u kotów pomiędzy 5. a 10. rokiem życia spowalniają procesy metaboliczne, co utrudnia utrzymanie właściwej masy ciała.
 • Rasa - koty niektórych ras (manx, kot bengalski i in.) mają genetyczne predyspozycje do nadwagi. Ustalając plan leczenia, należy to uwzględnić.
 • Stan fizjologiczny - koty po kastracji i sterylizacji potrzebują odpowiedniego pokarmu. Podobnie jak koty-seniorzy.
 • Stan psychiczny - nadwaga i otyłość często idą w parze z nerwicą, depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Jeśli tak się dzieje, potrzeba współpracy dietetyka weterynaryjnego i behawiorysty.

 

Zastanawiając się nad tym, jak odchudzić kota domowego, warto przyjrzeć się także temu, jak wyglądała dotychczasowa opieka nad zwierzęciem. Masz mnóstwo pracy, a Twój wychodzący kot zostaje w domu sam przez wiele godzin? Może się okazać, że brakuje mu towarzystwa i rozrywki, a jedzenie stało się sposobem na wypełnienie pustki. 

 

Ponieważ główną przyczyną nadwagi i otyłości jest zła dieta, podstawą odchudzania kota musi być zmiana sposobu żywienia. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego pokarmu, idealnie odpowiadającego bieżącym potrzebom pupila. Skutecznym sposobem na to, jak odchudzić kota z nadwagą, może okazać się nakładanie do miski zamiast domowego jedzenia, gotowej pełnoporcjowej karmy, oczywiście we właściwych ilościach! Samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila, mimo szczerych chęci opiekuna, najczęściej nie jest korzystne dla zdrowia zwierzęcia. W domowym jedzeniu przeważają tłuszcze, co sprawia, że kot dostaje za dużo kalorii, które ostatecznie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Domową dietę bardzo trudno samodzielnie skomponować - do tego trzeba specjalistycznej wiedzy z zakresu zoo dietetyki. Dlatego znacznie łatwiej i bezpieczniej sięgnąć po gotowy pokarm, opracowany przez ekspertów, w 100% kompletny i zbilansowany w taki sposób, aby kot dostawał wszystkie składniki odżywcze w ilościach i proporcjach, jakich dokładnie potrzebuje. Podając pupilowi pełnoporcjowy posiłek z saszetki, nie trzeba obliczać kalorii ani sumować składników odżywczych. Taki sposób żywienia stawia przed troskliwym opiekunem kota dwa proste zadania: 

 • odpowiednie porcjowanie, zgodne ze wskazówkami podanymi na etykiecie produktu (według prawidłowej- nie aktualnej- masy ciała czworonoga),
 • regularne monitorowanie masy ciała pupila.

 

Jak już wiesz, podstawą odchudzania kota jest przede wszystkim dieta. Kot z nadwagą powinien dostawać pokarm pełnoporcjowy dostosowany do wieku i indywidualnych potrzeb. Przy otyłości konieczne jest wdrożenie specjalnej karmy o obniżonej kaloryczności. A jak odchudzić kota po sterylizacji? Tak samo - podając pupilowi jedzenie przeznaczone dla kotów wysterylizowanych, lub wykastrowanych. W każdym z tych przypadków kluczowe znaczenie ma świadome i odpowiedzialne działanie. Właściwe porcjowanie posiłków i nieprzekraczanie dziennej ustalonej dobowej dawki - to podstawa. Ważne jest również zerwanie ze szkodliwymi nawykami (przede wszystkim dokarmianiem), jak również zadbanie o odpowiednią dawkę ruchu. Bez tego odchudzanie kota udać się po prostu nie może!

Trzeci krok - utrzymywanie właściwej diety

Odchudzanie kota wymaga od jego opiekuna wytrwałości i cierpliwości. Nie oczekuj więc szybkich, spektakularnych zmian. Jak odchudzać kota, to planowo i mądrze! Na nowej diecie pupil powinien tracić 1-2% masy ciała tygodniowo. Kontrolując BCS, będziesz widzieć postępy, co jest najlepszą motywacją! Pamiętaj, że nowa dieta to tak naprawdę nowe życie. Nawet gdy pupil wróci do formy, nie rezygnuj z dotychczasowej metody żywienia. Po odchudzaniu kota często następuje efekt jo-jo. Dzieje się tak najczęściej, gdy opiekun chce wynagrodzić swojemu mruczkowi cały trud przysmakami. Takie nagrody mogą zaprzepaścić wszystkie efekty! 

 

Aby odchudzanie kota było skuteczne, pamiętaj, że...

 • Otyły kot jest chory i nieszczęśliwy.
 • Nadmierna masa ciała zwierzęcia niszczy jego zdrowie i skraca życie.
 • Pełnoporcjowe, gotowe posiłki to gwarancja odpowiedniej liczby kalorii i niezbędnych składników odżywczych.
 • Zalecaną dietą jest dieta mieszana, złożona z pełnoporcjowych pokarmów mokrych i suchych, podawanych w proporcji 9:1 w przeliczeniu na masę produktu.
 • Zdrowa dieta nie musi być nudna! Podając pupilowi jedzenie Sheba, karmisz go smacznie i zdrowo. Różnorodność, jaką oferuje Sheba, pozwala nakładać do miseczki dania, które z pewnością trafią w koci gust.
 • Podając kotu domowe przysmaki, można łatwo przekroczyć dzienny limit kalorii.
 • Najlepszą nagrodą dla kota jest smaczny i zdrowy posiłek oraz wspólna zabawa!

 

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ