Sheba PL

Co jedzą koty - poradnik jak dbać o pełne brzuszki naszych ulubieńców

co-jedza-koty-poradnik-jak-dbac-o-pelne-brzuszki-naszych-ulubiencow-2-min_1594975348295.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Koty to wielbiciele dobrego jedzenia. Jeśli chcesz wkupić się w łaski swojego mruczka, podawaj mu wykwintne pokarmy, wybieraj smaki, które sobie upodobał i serwuj mu je w odpowiedni sposób. Jesteś ciekaw, co jedzą koty, a także co wybierają najchętniej? Skorzystaj z naszych porad, by właściwie zaspokajać koci apetyt.

Spis treści:

 1. Co jedzą koty na różnych etapach życia?
 2. Karma mokra czy sucha - co powinien jeść kot?
 3. Co dawać kotu do jedzenia, by trafić w jego gust?
 4. Co jedzą koty i co piją koty? Zadbaj o odpowiednie nawodnienie swojego mruczka

Co jedzą koty na różnych etapach życia?

W zależności od wieku koty mają różne potrzeby żywieniowe. Co jedzą małe kotki? Kocięta, przez pierwsze tygodnie życia, karmione są wyłącznie mlekiem matki, które stanowi na tym etapie życia najlepszy pokarm. Mleko kotki dostarcza kociętom wszystkiego, czego potrzebują przez pierwsze 2-4 tygodnie po urodzeniu. Co jedzą małe koty po tym czasie? Już od 2-3 tygodnia życia maluchy mogą zacząć jeść - oprócz mleka - także inne pokarmy, takie jak gotowe, mokre jedzenie pełnoporcjowe. W wieku 3-4 tygodni można małym kotom podawać już suchą karmę, ale namoczoną w wodzie lub preparacie mlekozastępczym. Odsadzenie kociąt od żywienia mlekiem matki następuje między 6 a 8 tygodniem życia. Co dawać małemu kotu do jedzenia, gdy nie jest już karmiony mlekiem kocicy? Kocięta powinny otrzymywać głównie mokre jedzenie oraz, w mniejszym stopniu, suche, dostosowane do potrzeb ich rosnących organizmów. Skład pokarmu dla kociąt jest dostosowany do ich zwiększonego zapotrzebowania na kalorie i składniki odżywcze. 

Co je kot dorosły? Dieta kotów dorosłych różni się od diety kociąt, dlatego po ukończeniu przez kota pierwszego roku życia powinniśmy zacząć podawać mu jedzenie przeznaczone dla dorosłych osobników. Co jedzą koty domowe po ukończeniu pierwszego roku życia? Na tym etapie ważne jest, by kot otrzymywał kompletne jedzenie, dostosowane do jego aktywności fizycznej, stylu życia oraz indywidualnych cech. Wybierając mokrą karmę, odpowiednią dla wieku naszego mruczka, nie tylko dbamy o zaspokojenie jego apetytu na nowe smaki, ale też chronimy go przed nadwagą i otyłością. Dorosły kot ma nieco mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne niż kot będący w okresie wzrostu, jedzenie pełnoporcjowe uwzględnia te potrzeby. 

Jeszcze inaczej powinni odżywiać się koci seniorzy. Co jedzą koty w starszym wieku (powyżej 7. roku życia)? Pokarm, przeznaczony dla zwierząt w podeszłym wieku, powinien być lekkostrawny i mniej kaloryczny w porównaniu do karmy dla kociąt i młodych kotów. Starsze koty są mniej aktywne, więcej śpią, rzadziej się bawią, są więc bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Z drugiej strony, bardzo stare koty (po 14 roku życia) miewają słabszy apetyt, są bardziej kapryśne i w związku z tym tracą na wadze. 

Karma mokra czy sucha - co powinien jeść kot?

Co jedzą koty chętniej - karmę mokrą czy suchą? Wszystko zależy od tego, do czego je przyzwyczaimy. Najkorzystniej dla naszego kota jeśli mokre jedzenie stanowi główną część jego menu. Mokra karma jest aromatyczna i smakowita, dlatego koty chętnie ją wybierają. Tego rodzaju jedzenie dla kotów przygotowywane jest z wysokiej jakości składników. Jego konsystencja, wygląd i smak tworzone są z niezwykłą dbałością o szczegóły, by trafiać w różne gusta kocich smakoszy. 

Mokre jedzenie ma wiele zalet, m.in. wysoką zawartość wody, zbliżoną do pokarmu zdobywanego przez kota w naturze, dzięki czemu wspiera prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych kota. Ze względu na delikatną konsystencję, mokry pokarm doceniany jest przez kocich seniorów, którzy często cierpią na problemy stomatologiczne.

Koty - w odróżnieniu od psów - powinny mieć częsty, regularny dostęp do pokarmu. Co jedzą koty oprócz mokrego jedzenia? Warto podawać im dodatkowo suchy pokarm. Dzięki temu kocia miska nie świeci pustkami nawet wtedy, gdy opiekuna nie ma w domu. Koty mają w naturze potrzebę zmiany smaku i tekstury pożywienia, dlatego dodatek suchej karmy do menu jest dla nich bardzo atrakcyjny. Optymalne proporcje mokrego jedzenia do suchego to 9:1. 

Co dawać kotu do jedzenia, by trafić w jego gust?

Warto pozwolić kotu na wypróbowanie różnych smaków i wybór ulubionych. Obserwujemy apetyt kota i reakcje na różne rodzaje jedzenia. Kupujmy karmę, którą najbardziej lubi i od czasu do czasu proponujmy mu nowe smaki. 

Rodzaje mokrej karmy dla kotów:

 • musy - charakteryzują się gładką i lekką konsystencją, 
 • pasztety - mają jednolitą strukturę, są gęste i kremowe,
 • płatki w galaretce - delikatne kawałki karmy w formie płatków pokryte smakowitą galaretką, która zachowuje sprężystą konsystencję w temperaturze pokojowej i staje się płynna po podgrzaniu,
 • kawałki w aromatycznym sosie - delikatny sos apetycznie pokrywa kawałki karmy i stanowi dodatkowe źródło wody w kociej diecie. 

Dla kota istotny jest również sposób podania jedzenia:

 • powinno być w temperaturze pokojowej - po otwarciu należy przechowywać saszetkę lub puszkę z jedzeniem w lodówce (maksymalnie 2 doby), a przed ponownym podaniem, warto pokarm lekko podgrzać,
 • jedzenie o zwartej strukturze (musy, pasztety, płatki w galarecie) warto rozdrobnić widelcem,
 • posiłek najlepiej podawać na płaskim talerzyku, ponieważ krawędź głębokiej miseczki, może drażnić delikatne kocie wibrysy,
 • nakładaj niewielkie porcje mokrej karmy - koty lubią jeść często, lecz mało,
 • umyj i wysusz miseczkę po każdym posiłku - nie ma nic bardziej zniechęcającego kota do jedzenia niż danie podane w brudnej miseczce
 • podawaj mokre jedzenie na śniadanie i kolację, a suchą karmę pozostaw pupilowi na czas Twojej nieobecności w domu w ciągu dnia oraz na noc.

Co jedzą koty i co piją koty? Zadbaj o odpowiednie nawodnienie swojego mruczka

Mówiąc o tym, co może jeść kot, nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu, które wpływa na prawidłową pracę dróg moczowych. Jeśli podstawowym pokarmem kota jest karma mokra, prawdopodobnie będzie on pił wodę zdecydowanie rzadziej niż kot karmiony suchą karmą. Niezależnie od tego, jakie jedzenie preferuje Twój mruczący przyjaciel, powinieneś zadbać o to, by w jego miseczce zawsze znajdowała się świeża woda. Wodę najlepiej ustaw w innym miejscu niż jedzenie. Większość kotów chętniej popija wodę, gdy znajduje się ona poza jadalnią. Warto umieścić kilka miseczek z wodą w różnych miejscach w domu. Jeśli kot niechętnie pije wodę, może przekonać go specjalne poidełko-fontanna, które stanowi dla zwierzęcia dodatkowo atrakcyjną zabawę. Woda powinna być codziennie świeża, a miseczka przed jej ponownym napełnieniem dokładnie umyta.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ