Sheba PL

Jak podać kotu tabletkę?

large_jak-podaue-kotu-tabletk-c-__1625576740348.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Koty to niezależne zwierzęta, które nie lubią, kiedy zmusza się je do jakichkolwiek czynności. Podawanie tabletki jest niewątpliwie jedną z nich. Wielu opiekunów zastanawia się, jak podać kotu tabletkę na odrobaczenie. Zdarzają się też tak sprytne mruczki, że nawet lekarz weterynarii ma z tym problem. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, jak skutecznie podać kotu tabletkę.
 

Spis treści:

 1. Co warto przygotować przed podaniem kotu tabletki?
 2. Tabletka wprost do pyszczka
 3. Jak podać kotu tabletkę w karmie?
 4. Pasta z tabletki na sierść
 5. Tabletka rozpuszczona w wodzie

Co warto przygotować przed podaniem kotu tabletki?

Niestety większość kotów nie jest chętna do współpracy, jeśli w grę wchodzi połykanie tabletek. Wielu opiekunów regularnie podaje swoim pupilom tabletki na odrobaczanie (pozostali stosują środki w formie pasty lub okresowo wykonują badania kału pupila). Idziemy do gabinetu weterynaryjnego i tam lekarz weterynarii szybko i sprawnie umieszcza pigułkę w kocim pyszczku, a ten ją połyka. Problematyczne mogą być sytuacje, gdy nasz czworonożny przyjaciel zachoruje i sami musimy zmierzyć się z codziennym podawaniem tabletek. Jednak jest kilka sprawdzonych sposobów, jak dać kotu tabletkę bez walki. 

Przede wszystkim musimy się odpowiednio do tego przygotować. Przyda nam się ręcznik lub kocyk do owinięcia kota. Niestety prawie każdy mruczek nie znosi przytrzymywania na siłę, dlatego będzie próbował się uwolnić. Owinięcie go ręcznikiem, pozwoli na uniknięcie zadrapań. Dobrze jest także poprosić kogoś o pomoc w przytrzymaniu naszego podopiecznego. Po udanej próbie warto dać kotu jego ulubiony przysmak, a nawet kilka.

Wielu opiekunów obawiając się, że kot będzie przeżywał ogromny stres, podaje swojemu mruczkowi środki z feromonami, które mają działanie uspokajające. Nie należy tego jednak robić bez uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii. Na rynku dostępne są preparaty w dyfuzorach lub w postaci obroży na szyję. Część takich środków zawiera też naturalne substancje zapachowe, takie jak waleriana, które w większości przypadków wpływają na kota kojąco. Warto pamiętać, że obroża nie działa od razu, potrzeba mniej więcej godziny, zanim mruczek będzie zrelaksowany. 

Tabletka wprost do pyszczka 

Podanie pigułki bezpośrednio do pyszczka jest najtrudniejszą metodą, ale jednocześnie najefektywniejszą i najszybszą. Jak ją przeprowadzić? 

 • Po pierwsze przygotowujemy tabletkę i kocyk lub ręcznik. 
 • Łapiemy kota i ciasno owijamy tkaniną, tak by nie mógł nas podrapać, ani się uwolnić. 
 • Osoba nam towarzysząca (najlepiej, jeśli kot zna tę osobę) przytrzymuje mruczka.
 • Unosimy lekko głowę kota (bez odchylania jej do tyłu, aby zapobiec zakrztuszeniu) i palcami jednej ręki lekko ściskamy kotu policzki tuż przy stawie żuchwowym, zmuszając go tym samym do rozwarcia szczęk.
 • Gdy tylko otworzy pyszczek, drugą ręką szybko umieszczamy tabletkę z boku nasady języka (jak najgłębiej się da) i zamykamy koci pyszczek.
 • Przytrzymujemy zamknięty pyszczek tak długo, aż będziemy pewni, że kot połknął tabletkę. W międzyczasie można głaskać delikatnie kota po gardle, jakbyśmy chcieli przesunąć tabletkę do przełyku. Czasem subtelne dmuchnięcie w koci nosek może spowodować przełykanie.

Połknięcie można rozpoznać po charakterystycznym ruchu w przedniej części szyi. Zwykle też kot wysuwa wtedy język do przodu. Trzeba pamiętać, że jeśli wypuścimy mruczka, zanim połknie tabletkę, z całą pewnością ją wypluje, a kolejna próba może być bardzo trudna do przeprowadzenia. 

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z kotem, który wyjątkowo agresywnie reaguje na przytrzymywanie, możemy zastosować specjalny aplikator do tabletek. Swoim wyglądem przypomina on strzykawkę bez igły. Podajnik z pigułką w środku wkładamy do kociej jamy ustnej i naciskając tłok, umieszczamy tabletkę w odpowiednim miejscu, chroniąc nasze palce przed ostrymi zębami kota. W wielu podajnikach jest też odrobina wody, która może skłonić naszego pupila do szybszego połknięcia leku.

Po całym zabiegu warto dać kotu do jedzenia mokrą karmę, aby pomóc przesunąć tabletkę dalej do żołądka. Jeśli kot nie zgłasza sprzeciwu, warto okazać mu odrobinę czułości, na przykład głaskając go czy też podając mu jego ulubiony przysmak. 

Jak podać kotu tabletkę w karmie?

Jeśli stresujemy się bezpośrednim podaniem leku do kociej jamy ustnej, warto spróbować umieścić tabletkę w karmie. Można to zrobić na kilka sposobów. 

Po pierwsze, jeśli tabletka nie jest gorzka, można ja rozdrobnić i dodać do ulubionej mokrej karmy. Najlepiej by miała formę pasztetu lub kawałków w gęstym sosie. Trzeba pamiętać, aby była to mała porcja-  na raz – tak, abyśmy mieli pewność, że cały lek został zjedzony.

Warto wiedzieć, że umieszczenie tabletki w misce z karmą – prawie zawsze kończy się niepowodzeniem. Kot z łatwością wyczuwa lek. Ta metoda będzie zatem skuteczna tylko przy lekarstwach, które mają neutralny zapach i smak.

Pasta z tabletki na sierść

Aby skłonić kota do zjedzenia lekarstwa, można wykorzystać jego naturalne zachowanie. Jak podać kotu tabletkę tym sposobem? Najpierw musimy rozgnieść pastylkę na proszek. Sproszkowaną tabletkę mieszamy z odrobiną ulubionego przysmaku kota, może to być np. jedzenie dla zwierząt w formie pasztetu. Dodatkowy składnik musi mieć na tyle lepką konsystencję, aby powstała z tego jednolita pasta. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na sierść kota. Najlepsze miejsca to łapki lub okolice pyszczka. Na ogół smarujemy nią obszary, do których kot najłatwiej dosięgnie językiem.

Teraz powinniśmy oczekiwać, że kot, który znany jest z czystości, będzie chciał pozbyć się niechcianej substancji ze swojego futra. Jednak nie w każdym przypadku to się uda. Najczęściej koty będą chciały najpierw strząsnąć maź z sierści, a niedokładnie rozsmarowana pasta może się przy gwałtownych ruchach odczepić i wylądować na podłodze lub meblach. Warto nadmienić, że dokładne położenie tłustej substancji na kociej sierści – szczególnie na łapach – może stanowić nie lada wyzwanie dla opiekuna. Niemniej jednak jest to alternatywa dla wkładania tabletki w pokarm czy bezpośrednio do jamy ustnej kota.

Tabletka rozpuszczona w wodzie

Ostatnim sposobem jest podanie leku przez strzykawkę. Najpierw w małej miseczce lub spodku rozpuszczamy pigułkę w niewielkiej ilości wody. Następnie strzykawką (bez igły) wciągamy roztwór. W tym przypadku także musimy kota złapać i przytrzymać. Zatem procedura wygląda podobnie, jak gdyby połykał całą tabletkę. Zawiesinę powoli aplikujemy kotu na policzek, tuż za zębami, tak by delikatnie spływała do gardła. Kot powinien odruchowo ją połknąć. Bardzo ważne jest to, żeby nie wlewać płynu wprost do gardła ani nie odchylać głowy mruczka! Kot mógłby się wtedy zakrztusić. Przy tej metodzie istnieje niebezpieczeństwo, że pupil zacznie się obficie ślinić – co może spowodować wypłukanie części leku. W takiej sytuacji najlepiej jest zasięgnąć opinii lekarza weterynarii.

Wprawdzie sposobów na to, jak podać kotu tabletkę, jest kilka, ale nadzwyczajny węch naszego mruczka może odkryć podstęp i kot odmówi zjedzenia tabletki, nawet jeśli podamy ją w przysmaku, który uwielbia. Wiele preparatów ma także gorzki smak, więc nawet jeśli pigułkę rozkruszymy i podamy z sosem – kot natychmiast ją wyczuje i nie zje posiłku. Podczas zakupu lekarstw warto od razu zapytać, czy dany preparat występuje w formie pasty lub płynu. Taka aplikacja leku będzie mniej stresująca dla nas i dla naszego czworonożnego przyjaciela.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ