Sheba PL

Kot nie chce jeść suchej karmy? Sprawdź, co może być tego przyczyną!

kot-nie-chce-jesc-suchej-karmy_optimized_1605783694821.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Próbujesz urozmaicić dietę Twojego kota o suchy pokarm, ale nie przynosi to żadnych rezultatów? Nie wiesz jak zachęcić kota do jedzenia suchej karmy? A może Twój kot do tej pory był regularnie karmiony suchą karmą, ale nagle przestał ją jeść i niepokoisz się, jaka może być tego przyczyna? Oto odpowiedzi na te nurtujące pytania!

Spis treści:

  1. Dlaczego kot nie chce jeść suchej karmy?
  2. Jak przekonać kota do jedzenia?
  3. Co robić, jeśli kot w ogóle nie chce jeść?

Dlaczego kot nie chce jeść suchej karmy?

Kot jest zwierzęciem, które często nie reaguje zbyt optymistycznie na zmiany w swoim otoczeniu, w tym m.in. zmianę miejsca zamieszkania. Inaczej reaguje na zmiany w diecie. Z wrodzoną ciekawością lubi degustować nowe smaki i konsystencje pokarmów, znajdujących się w jego misce. Jednocześnie jest zwierzęciem bardzo wybrednym i wymagającym, z podniebieniem prawdziwego smakosza, dlatego czasem nawet najciekawsze i najbardziej egzotyczne połączenia smaków, mogą się okazać dla niego mało interesujące. Dotyczy to zarówno pokarmu mokrego, jak i suchego.  

Odpowiedź na pytanie, dlaczego mały kot nie chce jeść suchej karmy, często kryje się w... samej karmie. Zwierzę, które jest niewielkich rozmiarów, często nie jest w stanie pogryźć dużych granulek suchego pokarmu. Inna karma powinna być podawana kotu rasy Maine Coon, a inna drobnemu przedstawicielowi rasy singapurskiej. Sucha karma powinna być dopasowana indywidualnie, do wieku i masy ciała kota. 

Kocięta powinny dostawać wyłącznie żywność specjalnie dla nich przeznaczoną, najczęściej oznaczoną nazwą „junior'. Najlepsze dla kota są gotowe mieszanki, gwarantujące zbilansowaną dietę. Kocię podczas rozszerzania diety i rozpoczynania procesu odsadzenia potrzebuje w swoim pokarmie bogactwa wartości odżywczych i kompleksu witamin, niezbędnych do prawidłowego rozwoju jego ciała. 

Gdy kot nie chce jeść suchej karmy, warto spróbować przekonać go do pokarmu mokrego z małym dodatkiem granulek. Jedzenie pokarmu mokrego niesie ze sobą korzyści nie tylko przez skład, gwarantujący dostarczenie kotu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale także przez wysoką zawartość płynów w produkcie. Mruczki nie mają w zwyczaju wypijać odpowiedniej ilości wody każdego dnia, więc mokre jedzenie dla kotów jest znakomitym sposobem na przemycenie jej do jego diety. 

Jak przekonać kota do jedzenia?

Co zrobić, gdy Twój kot nie chce jeść suchej karmy? Gdy kot nie chce jeść suchej karmy, warto spróbować uatrakcyjnić ją kocim przysmakiem. Czasem wystarczy też odrobina gotowej, mokrej karmy. Mało który pupil odmówi sobie zjedzenia chrupiących granulek z dodatkiem ulubionej mięsistej karmy w smakowitym sosie.  Kiedy kot nie chce jeść suchej karmy, warto zadbać o zaspokojenie jego instynktownej potrzeby zmiany smaku i tekstury pokarmu. Można rozważyć inny wariant smakowy danej suchej karmy. Kot bywa wybrednym smakoszem i bardzo możliwe, że innym smakiem będzie zajadać się z przyjemnością. A gdy kot kategorycznie odmawia jedzenia suchej karmy lub po prostu nie jest w stanie jej pogryźć (np. przez braki w uzębieniu), na rynku dostępny jest szeroki asortyment pełnoporcjowych pokarmów mokrych, które mogą stanowić podstawę diety kota.

Jednak najkorzystniejsza dla kota jest dieta mieszana, czyli podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy w proporcji 1:9 pod względem masy, z przewagą jedzenia wilgotnego. Dlatego, jak kot nie chce jeść suchej karmy, zastosuj dietę mieszaną i sprawdź, jaka będzie jego reakcja. Taki sposób odżywiania powinien zadowolić kubki smakowe Twojego mruczka, ponieważ jest urozmaicony pod względem smaku i tekstury pokarmu. Jednocześnie jest to zdrowe rozwiązanie, które łączy w sobie zalety obu formatów karmy.

Gdy kot nie chce jeść suchej karmy, można spróbować zainteresować go innym wariantem smakowym. Całkowita rezygnacja z suchej karmy w diecie kota nie jest wskazana. Gryzienie granulek masuje kocie dziąsła i pomaga ścierać płytkę bakteryjną na zębach kota, pielęgnując kocią jamę ustną.

Co robić, jeśli kot w ogóle nie chce jeść?

Brak apetytu u kota może oznaczać inny problem niż po prostu monotonię w diecie. Zanim zdecydujesz się zabrać swojego pupila do lekarza weterynarii i sprawdzić, czy przyczyna braku apetytu nie leży w diecie kota, poobserwuj, jak kot zachowuje się w pobliżu swoich misek. Jeśli wygląda na zestresowanego lub przestraszonego, przyczyna może leżeć w umiejscowieniu samych misek. Miska z wodą powinna stać w odległości co najmniej pięćdziesięciu centymetrów od miski z pokarmem. Co więcej, koty nie lubią, kiedy ich stanowisko z jedzeniem znajduje się zbyt blisko kuwety, w której załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli te dwa miejsca znajdują się zbyt blisko siebie, spróbuj najpierw przesunąć jedno lub drugie trochę dalej, w inny kąt pokoju. Jeśli kuweta znajduje się w innym rogu i nie stanowi problemu, zwróć uwagę na hałasy, które towarzyszą wskazanej przestrzeni. Jeśli za oknem znajduje się hałaśliwy pies, głośna ulica lub inne źródło regularnego hałasu, kot może nie czuć się na tyle komfortowo w pobliżu misek, żeby spokojnie zjeść swój posiłek. Jeśli w otoczeniu mruczka panuje hałas, spróbuj jego karmienie przenieść na inną porę lub zaserwuj mu posiłek w innym pomieszczeniu, tak żeby zapewnić zwierzęciu pełen komfort w trakcie jedzenia.

Pamiętaj także, że kot może grymasić w trakcie jedzenia również z powodu samych misek. Jeśli  według zwierzęcia nie są czyste, może odmawiać jedzenia z nich czegokolwiek. 

Dlaczego kot nie chce jeść suchej karmy? Koty to bardzo wymagający konsumenci, którzy preferują jedzenie o regularnej porze. Jeśli pokarm zostanie nałożony nie w porę, kot może nie zjeść posiłku w całości. Mokra karma nie może zalegać w miseczce, ponieważ po jakimś czasie staje się nieświeża i nie jest już dla kota kuszącym ani zdrowym posiłkiem. Z kolei karma sucha, która zbyt długo leży w misce, twardnieje, wysycha, a jej zapach wietrzeje, więc również może nie być już dla kota atrakcyjna. Karm swojego kota o stałych porach, a niezjedzone resztki pokarmu wyrzucaj do kosza i po każdym posiłku dokładnie myj miseczkę.

Co zrobić, jak kot nie chce jeść suchej karmy? Jeśli Twój kot całkowicie stracił apetyt i odmawia jakiegokolwiek jedzenia, wybierz się z nim do lekarza weterynarii. Głodówka u kota jest bardzo niebezpieczna - post trwający dłużej niż dwa dni może doprowadzić do stłuszczenia wątroby i trwałego uszkodzenia tego organu. Wybierz się do specjalisty również wtedy, gdy Twój pupil je znacznie mniej niż dotychczas i zaczyna tracić na wadze, lub gdy brak apetytu połączony jest z innymi niepokojącymi objawami. Lekarz sprawdzi, czy przyczyna leży w stanie zdrowia zwierzęcia. Sucha karma wymaga rozgryzienia, więc odmowa jedzenia w jej przypadku może oznaczać, że w kocim pyszczku pojawił się jakiś problem. Może rozwijać się tam stan zapalny lub inne schorzenie, które szybko należy zdiagnozować i wyleczyć. Brak apetytu, zwłaszcza w połączeniu z apatią może oznaczać wiele różnych chorób, w tym także zatrucie. Niezależnie od tego, na co kot choruje, im szybciej przyczyna zostanie wykryta i wyeliminowana, tym szybciej kot wróci do zajadania się ulubioną karmą, do zabaw i aktywnego życia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ