Sheba PL

Przekąski dla kota, które skradną serce Twojego mruczka

przekaski-dla-kota-ktore-skradna-serce-twojego-mruczka_optimized_1605783760844.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Chcesz sprawić kotu kulinarną przyjemność między posiłkami? Podczas zabawy częstuj go jego ulubionymi przekąskami dla kota. Tylko pamiętaj, aby były to niewielkie ilości. Dawkuj kocie smakołyki z rozwagą w trosce o zdrowie swojego mruczka.

Spis treści:

 1. Czemu służą przekąski dla kota?
 2. Rodzaje kocich przysmaków
 3. Przekąski dla kota - na co zwrócić uwagę
 4. Jakich przysmaków kotu nie podawać?
 5. W jaki sposób częstować kota smakołykami?

Czemu służą przekąski dla kota?

Ulubione smakołyki naszego mruczka odgrywają ważną rolę podczas zabawy. Przekąska dla kota podana po zakończonej gonitwie za wędką stanowi domknięcie łańcucha łowieckiego, odzwierciedlając „zjedzenie ofiary”. Smakołyki dla kota mogą też stanowić nagrodę za wykonanie sztuczki lub spokojne zachowanie podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli damy kotu przysmak po szczotkowaniu czy przycinaniu pazurków, będzie miał pozytywne skojarzenia z tymi czynnościami i chętniej podda się pielęgnacji następnym razem. Nagrody w postaci smaczków pomagają we wzmacnianiu dobrych zachowań u kota i budują więź między zwierzęciem a opiekunem. 

Przekąski też posłużyć podczas wprowadzania nowego pokarmu dla kota - chrupiący pasztecik niczym wisienka na torcie zwieńczy danie i sprawi, że nowy posiłek wyda się kotu naprawdę wyjątkowy. Gdy zwierzę przekona się do smaku nowej karmy, dodatek w postaci przysmaku, nie będzie już potrzebny.

Zabawa to bardzo ważny element życia z kotem. Przekąski dla kota są znakomitym motywatorem zarówno do harców i psot, jak i do wykonywania sztuczek. Kocie przysmaki to dobry sposób na uatrakcyjnienie menu i sprawienie kotu przyjemności. Podawane w zalecanych na etykiecie porcjach pozwalają utrzymać kota w dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym, a także wpływają na nawiązywanie i pogłębianie relacji między zwierzęciem i opiekunem.

Rodzaje kocich przysmaków

Przysmaki dla kota powinny być przede wszystkim atrakcyjne dla zwierzęcia pod względem zapachu, smaku i tekstury. Zarówno chrupiące, jak i mięsiste przekąski dostarczają kotu niesamowitych doznań smakowych. Wybierajmy przysmaki od zaufanych producentów - w opakowaniach jednostkowych, a nie te dostępne luzem, sprzedawane na wagę.

Kocie smakołyki - rodzaje:

 • chrupiące przekąski z dodatkiem mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego - największa grupa smakołyków dla kota, wzbogacane witaminami i substancjami mineralnymi, występują w formie granulek, pasztecików lub ciasteczek, 
 • przysmaki mięsne i rybne - w postaci małych kąsków liofilizowanego lub tradycyjnie suszonego mięsa bądź ryb,
 • półwilgotne smakołyki - np. w formie kabanosów lub mięsistych kawałków,
 • mleko dla kota - specjalnie opracowane napoje, które smakują jak mleko, ale zostały pozbawione składników szkodliwych dla kota, za to wzbogacono je w korzystne substancje odżywcze, 
 • przekąski serowe i mleczne - również przygotowane z myślą o wielbicielach mlecznych smaków, najczęściej mają formę chrupiących pasztecików,
 • dropsy dla kotów.

Funkcjonalne przekąski dla kota, które wspierają zdrowie mruczka:

 • witaminowe przysmaki dla kota - uatrakcyjniają kocie menu, a przy okazji stanowią dodatkową porcję witamin i składników mineralnych, 
 • dentystyczne przysmaki dla kota - ich kształt i tekstura sprzyjają aktywnemu używaniu zębów i dziąseł przez zwierzę, co pomaga usuwać płytkę bakteryjną z zębów,
 • odkłaczające przysmaki dla kota - pomagają w usuwaniu kłaczków, które mogą zalegać w przewodzie pokarmowym kota.

Przekąski dla kota - na co zwrócić uwagę?

Kocie przysmaki powinny być smaczne, zdrowe i bezpieczne. Po pierwsze, powinniśmy wybierać przekąski dla kota, które zostały opracowane specjalnie dla tych zwierząt. Po drugie, należy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość i kształt smakołyków, aby zapobiec zakrztuszeniu się pupila. Zbyt mały koci przysmak może zostać połknięty, a nie pogryziony, co utrudnia jego trawienie w przewodzie pokarmowym. Z kolei twarde smaczki o ostrych krawędziach mogą utknąć w przełyku zwierzęcia. Między innymi z tego względu stosuje się podział na przysmaki dla kociąt i kotów dorosłych. Wielkość i tekstura smakołyków dla młodych kotów są dostosowane do ich małych pyszczków i drobnego uzębienia.

Jakich przysmaków kotu nie podawać?

Kot nie powinien otrzymywać pokarmów przeznaczonych dla ludzi - zasada ta dotyczy nie tylko głównych posiłków, ale również przekąsek dla kota. Zwierzęta te nie powinny dostawać takich smakołyków, jak słodycze, surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, nabiał, owoce czy warzywa. Mięso niepoddane obróbce termicznej (popularne w diecie BARF dla kota) stanowi zagrożenie mikrobiologiczne - mogą znajdować się w nim bakterie i pasożyty, które szkodzą nie tylko naszemu mruczkowi, ale i nam samym, zwłaszcza osobom o obniżonej odporności.

Niektórzy opiekunowie podają swoim pupilom takie przysmaki dla kota, jak oliwki, melony, arbuzy, banany, dynia. Część kotów szczególnie upodobała sobie te produkty. Nie są dla nich szkodliwe. Jeśli kot żywiony jest kompletną i zbilansowaną karmą, a upodobał sobie te produkty, to możemy od czasu do czasu spełnić kocie zachcianki i podać mu je w małych ilościach. 

W jaki sposób częstować kota smakołykami?

Serwowanie przysmaków kotu zawsze warto połączyć z zabawą i aktywnością fizyczną. Można podawać je w kulach na przysmaki czy w specjalnych miskach interaktywnych, które zachęcają zwierzę do ruchu. Rzucanie kotu ulubionych przysmaków sprawi zwierzęciu szczególną radość - bieganie za nimi będzie dla niego jednocześnie świetną zabawą i zdrową aktywnością fizyczną. Jeśli Twój kot zostaje w ciągu dnia sam, możesz ukryć kilka ulubionych smaczków dla kota w różnych zakamarkach mieszkania. Poszukiwania będą dla niego prawdziwą frajdą. Nie zapominaj przy tym o napełnieniu miseczek odpowiednią porcją suchej karmy i świeżą wodą podczas Twojej nieobecności w domu. 

Przekąski dla kota nie mogą zastępować pełnoporcjowych posiłków. Nadmiar przysmaków jest szkodliwy, może prowadzić do zaburzenia bilansu składników odżywczych w diecie i powodować nadwagę. To opiekun decyduje, co i w jakich ilościach jest najlepsze dla kota. Pomimo ogromnej miłości, nie możemy spełniać wszystkich zachcianek naszego mruczącego przyjaciela. Kompletne i zbilansowane jedzenie powinno być podstawą jego diety. Przysmaki dla kota mogą stanowić najwyżej 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ