Sheba PL

Wiecznie głodny kot - czyli czym jest syndrom głodu u kota?

aboutHeader.jpg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Wiecznie głodny kot przesadnie reaguje na widok pokarmu, w mgnienia oku opróżnia zawartość miski i zdarzają mu się kradzieże jedzenia z ludzkiego talerza. Nieposkromiony apetyt naszego mruczka może świadczyć o poważnych problemach z jego psychiką i wymagać konsultacji z kocim behawiorystą. Jak rozpoznać “syndrom głodu” u kota? Jak pomóc kotu, który odczuwa ciągły głód?

Spis treści:

 1. Czym jest „syndrom głodu” u kota?
 2. Jak się zachowuje wiecznie głodny kot?
 3. Zagrożenia związane z „syndromem głodnego kota”
 4. Jak karmić ciągle głodnego kota?

Czym jest „syndrom głodu” u kota?

„Syndrom głodu” to zaburzenie powstające w kociej psychice, które dotyka osobniki doświadczające w swoim życiu głodu. Kot ciągle głodny to najczęściej zwierzę, które w bliskiej lub dalekiej przeszłości nie jadło przez kilka dni, a odczuwany głód był tak silny, że realnie zagrażał jego zdrowiu, a nawet życiu. 

Na „syndrom głodu” cierpią najczęściej koty dorastające w bardzo złych warunkach. Jeśli kocię lub dorosły kot, który przeżył w swoim życiu traumę związaną z brakiem pożywienia, pomimo zapewnienia mu regularnych posiłków, za każdym razem pochłania zawartość miseczki w błyskawicznym tempie, wciąż żebrze, a nawet podkrada jedzenie, to prawdopodobnie zmaga się z “syndromem głodu”.

Podobne zachowanie mogą wykazywać również koty, które nie przeżyły traumy, ale nie są karmione w odpowiedni sposób. Ich dieta powinna być kompletna i zbilansowana. Jeśli w diecie kota brakuje ważnych składników, może on próbować uzupełnić niedobory, jedząc więcej, niż powinien. Wzmożony apetyt występuje również u kotów po zabiegu sterylizacji lub kastracji, zwłaszcza przez pierwsze kilkanaście tygodni.

W przeciwieństwie do psów koty wymagają stosunkowo częstych i małych posiłków. Wynika to z ich natury. Przodek kota polował na małe ofiary, takie jak myszy, drobne ptaki, gady czy owady. Mysz stanowiła dla niego jeden z posiłków, których w sumie zjadał w ciągu dnia kilka lub nawet kilkanaście. Nasze mruczki mają podobne potrzeby, jeśli chodzi o częstotliwość posiłków. Nie oznacza to, że powinniśmy podawać im pokarm kilkanaście razy dziennie. Wystarczy nałożyć porcję mokrej karmy na śniadanie i kolację, a odpowiednią dawkę suchego jedzenia pozostawić w miseczce wychodząc do pracy i kładąc się spać. Jeśli będziemy podawać kotu jedzenie rzadko, ale w większych ilościach, pomiędzy posiłkami może czuć się bardzo głodny. 

Jak się zachowuje wiecznie głodny kot?

Kot głodny łasi się, ociera o nogi opiekuna, próbuje zwrócić na siebie uwagę. To normalne zachowanie u każdego kota, gdy zbliża się pora posiłku. “Syndrom głodu” może dodatkowo powodować, że kot:

 • zjada cały posiłek “na raz”, nawet jeśli jest to bardzo duża porcja,
 • wyjada jedzenie innym zwierzętom w domu,
 • połyka duże porcje jedzenia,
 • nie gryzie suchej karmy,
 • broni miski, np. warczy, prycha, bije łapami, a nawet próbuje kąsać, gdy człowiek lub inne zwierzę zbliża się do jedzenia,
 • kradnie ludzkie jedzenie,
 • wyjada odpadki z kosza na śmieci.

Zagrożenia związane z „syndromem głodnego kota”

 • Wiecznie głodny kot zjada wszystko, co pachnie jedzeniem, więc do jego pyszczka mogą trafić nawet szkodliwe i trujące produkty, np. kości, obierki ziemniaka, resztki z obiadu, psia karma, a nawet ciała obce, takie jak folia po wędlinie. Może to prowadzić do zatrucia pokarmowego lub, groźnej dla jego życia, niedrożności jelit.
 • Niedokładne gryzienie pokarmu i połykanie dużych ilości jedzenia może prowadzić do zaburzeń ze strony układu pokarmowego, a także do upośledzonego wchłaniania ważnych składników odżywczych- np. witamin dla kota. Częstą konsekwencją zbyt szybkiego jedzenia są ulewanie lub wymioty, ponieważ układ pokarmowy nie radzi sobie z dużymi porcjami pożywienia. Niepogryzione kawałki karmy mogą też podrażniać jelita i powodować biegunki.
 • Kot z syndromem głodu jest bardziej narażony na nadwagę i otyłość. Jeśli pozostawimy mu stały dostęp do jedzenia, nie będzie mieć umiaru, a to bardzo szybko odbije się na jego kondycji. Ciągłe przejadanie się w szybkim tempie może doprowadzić do nadmiernego wzrostu masy ciała.

Jak karmić ciągle głodnego kota?

Jak karmić kota z „syndromem głodu”? Nie jest to łatwe i wymaga cierpliwości, a czasem także konsultacji z behawiorystą, ale możliwe. Zwalczanie “syndromu głodnego kota” może trwać kilka miesięcy, a nawet lat. Aby zmiana nawyków żywieniowych u bardzo głodnego kota przebiegała pomyślnie, należy wprowadzić kilka zasad:

 • wybór dobrej karmy dla kota - pełnoporcjowej, która zapewni mu kompletną i zbilansowaną dietę;
 • stałe pory karmienia - można wykorzystać specjalny dozownik do karmy, który o odpowiedniej godzinie wydaje ustaloną dawkę karmy;
 • niewielkie porcje jedzenia i częste posiłki - kot z „syndromem głodu” powinien otrzymywać minimum 6 posiłków dziennie;
 • dokładne odmierzanie dziennej dawki jedzenia, zgodnej z zapotrzebowaniem kota - w jej ustaleniu warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem, bądź po prostu kierować się zaleceniami umieszczonymi przez producenta karmy na opakowaniu;
 • uniemożliwienie kotu podjadania tego, co nie jest dla niego przeznaczone - utrzymuj porządek w kuchni, myj naczynia od razu po zjedzeniu posiłku, nie zostawiaj opakowań po żywności na blacie kuchennym, załóż blokadę na szafkę z koszem na śmieci itd.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ