Sheba PL

Ile razy dziennie karmić kota? Poradnik o karmieniu kota

szary kot patrzący na człowieka podającego mu jedzenie
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Karmienie to ważny aspekt dbania o zdrowie i dobre samopoczucie każdego czworonoga. W zależności od wieku czy indywidualnych potrzeb częstotliwość podawania posiłków pupilowi może się różnić. Dowiedz się, ile razy dziennie powinien jeść kot, a także jak poradzić sobie z problemami dotyczącymi nadmiernego lub niechętnego jedzenia. 

Ile razy dziennie powinien jeść kot?

Mimo że dokładna częstotliwość podawania posiłków zależy od rodzaju karmy, a także wieku, masy ciała, rasy, stanu zdrowia i stylu życia każdego kota, przyjmuje się zasadę, że zwierzęta te powinny jeść często, ale w małych ilościach. To oznacza, że w ciągu dnia mogą spożyć nawet kilkanaście niedużych porcji jedzenia. Cała dieta (sucha i mokra) musi być odpowiednio zbilansowana pod względem dostarczanych kalorii i składników odżywczych.

Podczas planowania kociego menu należy pamiętać również o uwzględnieniu przekąsek dla kota, ponieważ tego rodzaju karmy uzupełniające mogą dostarczać maksymalnie 10% dziennej porcji energii. Dodatkowo, zbyt częste dokarmianie smaczkami może prowadzić do utraty apetytu na główny posiłek, dlatego kontrolowanie tego, co i kiedy kot dostaje do jedzenia, ma kluczowe znaczenie w dbaniu o właściwą dietę.

Ile razy dziennie karmić kociaka?


Wielu opiekunów zastanawia się, jak często karmić kocię, które dopiero przyszło na świat. W tej kwestii warto wiedzieć, że do ok. 3–4 tygodnia życia młode żywią się wyłącznie mlekiem matki, natomiast później stopniowo wprowadza się gotową karmę, najpierw mokrą, a potem suchą. Ze względu na niewielką pojemność żołądka kocięta potrzebują wielu małych posiłków – nawet do 18 dziennie – aby dostarczyć rozwijającemu się organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych z wysokiej jakości, pełnoporcjowej i zbilansowanej karmy dla kotów juniorów. 

Ile razy dziennie karmić dorosłego kota?

To, ile razy dziennie powinien jeść kot dorosły, zależy nie tylko od jego masy ciała, ale też trybu życia, w tym aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Przyjmuje się jednak, że trzy posiłki stanowią absolutne minimum, natomiast dobrze jest rozplanować porcje na ok. 4–5 każdego dnia, uwzględniając zarówno suchą, jak i mokrą karmę. 

Ile razy dziennie karmić kota seniora?

Starsze koty, czyli te powyżej 7 lat, powinny kontynuować wcześniejszy sposób karmienia oparty na częstych posiłkach w ciągu doby. Warto pamiętać, że w tym wieku czworonogi są mniej aktywne fizycznie, a do tego bardziej podatne na m.in. otyłość, nowotwory, problemy z układem krążenia i układem kostno-stawowym, dlatego monitorowanie ilości i kaloryczności jedzenia jest niezwykle ważne.

Ile razy dziennie mokra karma dla kota?

Zalecane menu dla kota powinno uwzględniać podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy. Zasada jest taka, aby suma kalorii z wszystkich pokarmów odpowiadała zapotrzebowaniu pupila pod względem masy (mokre jedzenie – 90%, suche – 10%). Dlatego też dobrze jest z samego rana i wieczorem nałożyć kotu porcję mokrej karmy, np. saszetkę Sheba®, a na czas dziennej nieobecności opiekuna w domu i na noc zostawić po porcji suchej karmy. 

Wykorzystanie obu rodzajów w kociej diecie to gwarancja kompletnego, zbilansowanego jadłospisu, który wspiera trawienie i pomaga utrzymać zdrową masę ciała (a w przypadku mokrego jedzenia dodatkowo nawadnia organizm i zapewnia smakowe urozmaicenie).

Jeśli chodzi o kocięta, które są już po okresie odsadzenia, najlepiej podawać im posiłki podobnie jak u dorosłych kotów, czyli z dostosowaniem wielkości porcji do wieku. Jako że zalecenia ilości na opakowaniu karmy są orientacyjne, warto monitorować masę i kondycję ciała oraz rozwój kocięcia, aby upewnić się, że jego dieta jest odpowiednia.

O której godzinie karmić kota?

Brak pewności w kwestii tego, jak często karmić kota – czyli co ile godzin – może stanowić problem dla opiekunów czworonogów. Przede wszystkim należy pamiętać, że harmonogram posiłków powinien być dostosowany do codziennego trybu życia domowników, uwzględniając przy tym czas spędzany w szkole czy pracy. Z pewnością przyda się również obserwacja samego pupila, tak aby ocenić jego potrzeby na podstawie zachowań.

Przykładowa rozpiska podawania jedzenia przedstawia się następująco:

  • 1 posiłek (śniadanie) – mokra karma – po pobudce;
  • 2 posiłek – sucha karma – przed wyjściem do pracy;
  • 3 posiłek (kolacja) – mokra karma – po południu lub wieczorem;
  • 4 posiłek – sucha karma — na noc, przed położeniem się spać.

Warto dodać, że dostęp do karmy również w nocy wynika z kociej natury jako łowcy i potrzeby jedzenia o różnych porach. Oprócz karmy, kotu należy zapewnić dostęp do czystej, świeżej wody przez całą dobę. Zwracaj uwagę, czy pupil wypija wystarczającą ilość płynów.

Częste problemy z karmieniem kota

Opiekunowie nierzadko borykają się z problemami dotyczącymi karmienia swoich mruczków. Zdarza się, że kot traci apetyt lub domaga się jeszcze większej liczby posiłków albo okazuje niechęć wobec konkretnego rodzaju karmy. Przyczyny tego rodzaju zachowań mogą być różne.

Co zrobić, gdy kot jest wiecznie głodny?

Jeśli Twój kot sprawia wrażenie nieustannie głodnego lub nalega na jedzenie, upewnij się, że zapewniasz mu odpowiednią ilość pokarmu zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii lub producenta karmy. Brak kontroli nad częstotliwością podawania posiłków może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, np. otyłości (przy wykraczaniu poza dzienny limit kaloryczny).

Aby wyeliminować kwestię ciągłego głodu, która nie wynika z ilości podawanej karmy, możesz rozważyć podział dziennego jedzenia na więcej małych porcji – dzięki temu uczucie sytości utrzyma się przez dłuższy czas. Pomyśl też o urozmaiceniu diety kota, wprowadzając różne smaki mokrej oraz suchej karmy. Dzięki temu zaspokoisz jego naturalną potrzebę zmiany smaku i tekstury pokarmu – dlatego też w ofercie Sheba® znajdziesz jedzenie w formie m.in. sosów, galaretek, pasztetów, musów czy suchego jedzenia.

Ważne jest również, aby nie ulegać pupilowi, jeśli zacznie „prosić” o jedzenie przeznaczone dla ludzi, zwłaszcza że niektóre produkty są szkodliwe dla kotów. Zamiast tego skup się na utrzymaniu odpowiedniej, zbilansowanej diety u swojego czworonoga. Jednocześnie warto wiedzieć, że nadmierny apetyt może wynikać ze stresu oraz zaniedbanych potrzeb behawioralnych. Jeśli masz pewność, że dieta Twojego kota jest prawidłowa i jego potrzeby zaspokojone, a pupil nadal chce jeść więcej, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

Co zrobić, gdy kot jest niejadkiem?

W przypadku gdy kot nie chce jeść, często wystarczy proste rozwiązanie, takie jak umycie miseczki i podania w niej świeżej karmy. Poza tym mruczki od czasu do czasu potrzebują zmiany smaku oraz struktury jedzenia, dlatego warto spróbować wprowadzić do ich diety inny pełnoporcjowy posiłek. Pamiętaj, że karmę dla kota należy podawać w temperaturze pokojowej, jednak w przypadku bardziej wymagającego osobnika możesz podgrzać puszkę lub saszetkę z mokrą karmą w ciepłej wodzie.

Zdarza się, że niechęć do jedzenia wynika z problemów emocjonalnych. Jeśli Twój pupil doświadczył niedawno stresującej sytuacji, np. przeprowadzki lub pojawienia się nowego zwierzęcia w domu, może być to przyczyną tymczasowej utraty apetytu. Postaraj się uspokoić swojego czworonoga, zapewniając mu zarówno miejsce do odpoczynku w samotności, jak i przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, np. w ramach zabawy. Pamiętaj, że każdy kot w różny sposób reaguje na najmniejsze zmiany i nawet drobne przemeblowanie może wywołać niepokój u zwierzęcia. Jeśli dojdzie do sytuacji, że mruczek nie je dłużej niż dobę, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ głodówka utrzymująca się ponad 48 godzin jest niebezpieczna dla zdrowia kota.

Aby zapewnić kotu pełnoporcjowe, kompletne posiłki, zapoznaj się z ofertą mokrych karm Sheba®, które dostarczają wszystkie potrzebne składniki odżywcze w codziennej diecie.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ