Sheba PL

Wołowina dla kota - czy powinna znaleźć się w jego codziennym jadłospisie?

wolowina-dla-kota-czy-powinna-znalezc-sie-w-jego-codziennym-jadlospisie__optimized_1597655652063.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Kot jest z natury bezwzględnym mięsożercą, więc to oczywiste, że mięso powinno znaleźć się w jego codziennym jadłospisie. Jednak nie w każdej formie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka wołowina dla kota jest najlepsza - surowa, gotowana czy może ta, która znajduje się w karmie gotowej.

Spis treści:

  1. Wołowina w diecie kota
  2. Jaka wołowina dla kota?
  3. Wołowina dla kota - wartości odżywcze
  4. Wołowina dla kota? Tak, ale nie jako główna pozycja w menu
  5. Wołowina dla kota - surowa czy gotowana?
  6. Pełnoporcjowa karma dla kota z wołowiną - najlepszy wybór
  7. Uwaga na uczulenie na wołowinę u kota

Wołowina w diecie kota

Kot jest bezwzględnym mięsożercą, co oznacza, że ważnym elementem jego menu powinno być mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. W jadłospisie dzikiego kota znajdują się drobne zdobycze - gryzonie, małe ptaki, czasem ryby i gady. Kot zjada je wraz ze szkieletem, wnętrznościami oraz zawartością układów pokarmowych. W ten sposób dostarcza sobie składniki odżywcze znajdujące się nie tylko w mięsie, ale też w podrobach czy- w mniejszym stopniu- roślinach. 

W naturze kot nie byłby w stanie upolować tak dużego zwierzęcia, dlaczego więc kupujemy karmę dla kotów z wołowiną? Od kiedy koty zostały udomowione, ich jadłospis ulegał ciągłym zmianom. Jeszcze do niedawna było wielu zwolenników podawania mleka dla kota. Dziś niektórzy opiekunowie decydują się na karmienie kotów surowym mięsem. Jednak obecnie za najzdrowszy, najbezpieczniejszy i najbardziej zgodny z naturalnymi potrzebami, sposób żywienia udomowionych kotów, uważa się podawanie pełnoporcjowej karmy gotowej, w której skład wchodzi, obok innych produktów pochodzenia zwierzęcego, między innymi wołowina dla kota. 

Jaka wołowina dla kota?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, najdroższa wołowina - chuda i mocno czerwona, po którą najchętniej sięgają ludzie - nie jest wcale dobra dla kota. Do wyrobu najlepszych karm dla kota używa się tłustego mięsa poprzerastanego ścięgnami, a także podrobów wołowych, ponieważ te części wołowiny mają najwięcej wartości odżywczych - zawierają m.in. witaminę A oraz witaminy z grupy B. 

Wołowina dla kota - wartości odżywcze

Mimo że wołowina dla kota nie jest pokarmem, którym mógłby raczyć się on w naturze, to  zawiera wiele cennych substancji, co czyni ją doskonałym składnikiem pełnoporcjowych karm gotowych.

Wołowina dla kota jest cennym źródłem białka zwierzęcego, tłuszczu, witamin i substancji mineralnych. Jest bogata w taurynę, żelazo, cynk, miedź, potas, wapń, fosfor oraz witaminy z grupy B. Tauryna to aminokwas, który musi być dostarczany kotu wraz z pożywieniem, bo te zwierzęta nie są w stanie go samodzielnie wytwarzać. Jego niedobór może prowadzić do groźnych chorób serca. Żelazo znajdujące się w znacznych ilościach we krwi, wątróbce czy właśnie w czerwonym mięsie, pomaga dbać o układ krwionośny i minimalizuje ryzyko anemii. Witaminy z grupy B mają dobry wpływ na układ nerwowy zwierzęcia, dbają też o stan jego sierści i skóry.

Wołowina, a zwłaszcza podroby wołowe dla kota są cennym źródłem witaminy A (w formie retinolu), która jednak musi występować w diecie kota w określonej ilości. Zarówno nadmiar, jak i niedobór retinolu jest dla kota niebezpieczny. Podawanie zbyt dużych ilości wątróbki wołowej może doprowadzić do hiperwitaminozy witaminy A, co wiąże się z bolesną dla kota chorobą - spondylozą kręgów szyjnych. 

Wszystkie wymienione powyżej składniki znajdują się w gotowych karmach dla kotów w odpowiednich ilościach i proporcjach. Dlatego pełnoporcjowe jedzenie dla kota podawane zgodnie z zapotrzebowaniem jest dla zwierzęcia najzdrowsze i najbezpieczniejsze.

Wołowina dla kota? Tak, ale nie jako główna pozycja w menu

Chociaż wołowina może być cennym składnikiem diety kota, to nie powinna stanowić głównej pozycji w jego menu. Jak już wspominaliśmy, nawet dieta dzikiego kota nie składa się wyłącznie z mięsa (mięśni szkieletowych). W naturze kot zjada swoje zdobycze w całości, więc dostarcza składników odżywczych pochodzących z różnych źródeł.

U kotów karmionych wyłącznie mięsem, zwłaszcza u młodych, może wystąpić niedobór wapnia. W mięsie znajdują się niewłaściwe proporcje wapnia do fosforu (przewaga fosforu). W rezultacie u kota mogą rozwijać się: hipokalcemia, nadczynność przytarczyc i włókniejące zapalenie kości, którym towarzyszy kulawizna, ból i niechęć do poruszania się. Właściwy stosunek wapnia do fosforu w diecie kota powinien wynosić od 1:1 do 2:1. Wybierając pełnoporcjową karmę dla kota, mamy pewność, że powyższe proporcje minerałów zostaną zachowane.

Wołowina dla kota - surowa czy gotowana?

Ani surowa wołowina dla kota, ani żadne inne mięso niepoddane obróbce termicznej nie jest odpowiednim pokarmem dla Twojego pupila. Najbardziej rozpowszechnionym modelem żywienia, który opiera się na podawaniu kotom surowego mięsa jest dieta BARF, która jednak nie jest rekomendowana przez specjalistów. Oficjalne stanowisko WSAVA (World Small Animal Veterinary Association, Światowej Organizacji Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt) jest krytyczne w stosunku do diety opartej na surowym mięsie. Surowa wołowina dla kota stanowi potencjalne źródło bakterii, wirusów i pasożytów groźnych nie tylko dla zdrowia mruczka, ale też dla jego opiekuna.

Gotowana wołowina dla kota jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym. Wysoka temperatura zabija większość chorobotwórczych bakterii i niszczy jaja pasożytów, przez co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia zatruć pokarmowych oraz przenoszenia toksoplazmozy. Jednak obróbka termiczna niszczy też znaczną częśc witamin i składników mineralnych, dlatego gotowana wołowina dla kota nie jest dla niego kompletnym i zbilansowanym pokarmem. Oczywiście, jeśli od czasu do czasu poczęstujemy kota kawałkiem wołowiny gotowanej bez soli, prawdopodobnie mu nie zaszkodzimy. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem są przysmaki opracowane specjalnie dla kotów.

Pełnoporcjowa karma dla kota z wołowiną - najlepszy wybór

Chociaż odpowiednio przygotowana wołowina dla kota nie stanowi dla niego zagrożenia, to nie powinna stanowić podstawy jego jadłospisu. Taką funkcję powinna pełnić karma pełnoporcjowa. 

Jeśli nasz mruczek lubi smak czerwonego mięsa, wybierajmy dla niego karmę dla kota z wołowiną - w jej składzie znajdują się również inne gatunki mięs, produkty pochodzenia zwierzęcego (podroby), surowce roślinne oraz dodatki witaminowo-mineralne. Połączenie różnych gatunków mięs i surowców umożliwia otrzymanie pełnoporcjowej karmy o optymalnym składzie, który zapewnia kotu prawidłowe funkcjonowanie. Co najważniejsze dla Twojego mruczka, karma dla kota z wołowiną smakuje wybornie. Wypróbuj danie Sheba® Craft Collection z wołowiną w sosie

Uwaga na uczulenie na wołowinę u kota

Wołowina jest cennym składnikiem diety kota, jednak niektóre mruczki mogą być na nią uczulone. Jeśli kot ma alergię na wołowinę, to nie będzie także tolerował cielęciny. Obserwuj swojego pupila i jego reakcje na daną karmę. Gdy zauważysz, że po zjedzeniu posiłku drapie się lub występują u niego inne niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli u Twojego kota stwierdzono alergię na wołowinę, niezbędna będzie specjalna dieta eliminacyjna lub karma hipoalergiczna. 

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ