Sheba PL

Kot czy kotka? Jak rozpoznać płeć kota?

large_kot-czy-kotka_-jak-rozpoznaue-paeue-kota__1620737163836.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Zdarza się, że nie jesteśmy pewni, jakiej płci jest kot, którym przyszło nam się opiekować. Brzmi to może zaskakująco, ale przecież zdarzają się sytuacje, kiedy przybłąka się do nas mały mruczek i decydujemy się podarować mu dom, nie mając serca pozostawić go bez opieki. Na pierwszy rzut oka trudno jednak stwierdzić, jakiej jest płci. Jak zatem rozpoznać, czy towarzyszy nam kot, czy kotka?

Spis treści:

 1. Kot czy kotka – kocia płeć pod lupą
 2. Kot czy kotka – którą płeć wybrać i jakie są różnice?
 3. Kotka czy kocur – jak kastracja i sterylizacja wpływają na zachowanie?

Kot czy kotka – kocia płeć pod lupą

Zaraz po narodzinach kociąt jesteśmy ciekawi, jakież to maleństwo pojawiło się na świecie. W przypadku kotów niewiedza trwa dość długo – dopiero po kilku godzinach da się rozpoznać ich płeć. Co istotne, tylko osoba mająca wiedzę na temat kociej anatomii jest w stanie to zrobić na tak wczesnym etapie. Miłośnik zwierząt, który nigdy nie miał do czynienia z tego typu zadaniami, często zauważa różnice dopiero po kilku tygodniach od narodzin maleństwa. Dlaczego dopiero wtedy zwykle jesteśmy w stanie rozpoznać, czy to kot, czy kotka? Narządy płciowe nie są początkowo wystarczająco zarysowane i tym samym ich rozpoznanie może sprawiać nam trudność[2].

Co może być pomocne? U kotek odległość między narządami moczowo-płciowymi a odbytem jest mniejsza niż u kotów. U kocurów są one wyraźnie od siebie oddalone, ponieważ między nimi znajdują się jeszcze jądra. Niewielkie, a w związku z tym nie od razu rzucają się w oczy, ale na pewno można je wyczuć. Co więcej, wspomniane ujście układu moczowo-płciowego ma nieco inny kształt u obu płci – u kocurów bardziej przypomina kropkę (jest okrągłe), u kocic zaś – pionową kreskę[2]. 

Zastanawiając się, czy to kotka, czy kot, należy początkowo nieco lepiej przyjrzeć się budowie i fizjologii naszych ulubieńców. Co warto wiedzieć o kotce?

 • Układ rozrodczy kotki obejmuje kilka narządów: dwa jajniki, jajowody, macicę, która ma bardzo krótki trzon, a także pochwę[8].
 • Macica kotki, poza tym, że ma wyjątkowo krótki trzon, charakteryzuje się też dwurożną formą - to właśnie w tych rogach rozwijają się ewentualne płody[8].
 • Ruja, czyli okres, w którym kotka jest płodna, występuje 2–3 razy w roku. Trwa zazwyczaj około 7 dni[4].
 • Kotki są poliestralne lub sezonowo poliestralne, co oznacza, że przechodzą kilka cykli płciowych w ciągu roku; jak wspominaliśmy, zwykle 2–3. Często ma to miejsce wiosną lub jesienią, kiedy ruje kotek powtarzają się nawet co 14–21 dni[1].
 • Kocia ciąża trwa 61 dni, a w jej wyniku przeważnie rodzi się kilka kociąt (najczęściej 5)[4].
 • Rasa zwykle nie ma wpływu na wielkość narządów płciowych kotek – u wszystkich jest ona podobna[4].

A jak wygląda to u kocurów? 

 • Worek mosznowy znajduje się obok odbytu. Jest dość niewielki i pokryty długimi włoskami[4].
 • Jądra również nie są duże i mają niemalże kulisty kształt[4].
 • Prącie kota jest wyjątkowo krótkie – o długości około 0,5 cm – jest skierowane do tyłu. To właśnie dlatego podczas kocich zbliżeń możemy obserwować specyficzną pozycję[4].

Narząd płciowy kocura pokrywają ostre brodawki[4]. Dlatego kotka w trakcie kopulacji zwykle wydobywa z siebie intensywne dźwięki.

Kot czy kotka – którą płeć wybrać i jakie są różnice?

Jeśli zastanawiasz się nad przyjęciem pod swój dach kota, możesz mieć dylemat: kot czy kotka – co wybrać? Dla jednych nie ma to większego znaczenia, inni mają swoje preferencje. Co zatem warto wiedzieć o różnicach między kocurem a kotką? Oto kilka ciekawostek, które być może pomogą Ci podjąć decyzję:

 • Okazuje się, że koty są znacznie bardziej alergizujące niż kotki. Co jednak w tej kwestii istotne, po kastracji ilość wydzielanych substancji uczulających spada. Warto przy tym dodać, że określenie: „Mam uczulenie na sierść kota”, nie jest do końca prawdziwe. Uczulają przede wszystkim ślina, naskórek i mocz, a właściwie konkretne, zawarte w nim białko. Owszem, nasi ulubieńcy często liżą swoje ciało, dlatego też przenoszą w ślinie alergeny na sierść, jednak zazwyczaj to nie ona bezpośrednio staje się powodem dyskomfortu uczulonych osób[7].
 • Kotki są najczęściej praworęczne, a koty leworęczne – chociaż właściwie trzeba by było napisać „lewo- lub prawołapkowe”. Naukowcy z Queen's University z Belfastu obserwowali naszych ulubieńców i zauważyli, że jeśli wykonują oni proste zadania, zwykle używają dwóch łapek. Dopiero w momencie, kiedy mają przed sobą twardy orzech do zgryzienia, korzystają tylko z tej dominującej. Różnice płci w tym zakresie były znaczące[5]. 
 • Miłośnicy kotów podkreślają też różnice w zachowaniach – widzą to zwłaszcza opiekunowie kilku mruczków różnej płci. Kotki są zwykle bardziej żywiołowe, zainteresowane szaleństwami i aktywniejsze niż koty. Kocury są przeważnie mniej chętne do pieszczot i kontaktu z człowiekiem[2]. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy w tym przypadku od indywidualnych cech naszego ulubieńca – każda relacja jest wyjątkowa i nie powinniśmy jej porównywać z żadną inną! 
 • Jeśli chodzi o wielkość, koty osiągają zazwyczaj większe rozmiary niż kotki i mają większą tendencję do przybierania na wadze[2]. Warto zatem pamiętać o prawidłowej diecie dla kota – jego posiłki powinny składać się z pełnoporcjowej karmy gotowej. 

Kot czy kotka? Zwróć uwagę na sierść! Jeśli Twoje zwierzę ma trójkolorowe umaszczenie, pewnie będzie… ulubienicą. Takie umaszczenie określa się też szylkretowym. Domeną kotów jest zaś sierść w kolorze rudym[2].

Kotka czy kocur – jak kastracja i sterylizacja wpływają na zachowanie?

Warto wiedzieć, że różnice we wspomnianych zachowaniach pojawiają się przede wszystkim u niewykastrowanych zwierząt. Kocury, które nie były poddane temu zabiegowi, mogą mieć skłonność do ucieczek, agresji i przejawiać chęć do walki z innymi przedstawicielami swojej płci[6]. Co może być najtrudniejsze dla opiekunów, którzy mieszkają ze swoimi kocimi przyjaciółmi pod jednym dachem? Niewykastrowane kocury oznaczają teren zapachem – ostrym, intensywnym i trudnym do zneutralizowania – mowa oczywiście o moczu. Kastracja pozwala wyeliminować tego typu zachowania[3]. 

U kotek, których nie poddano sterylizacji, najtrudniejszym momentem jest ruja. Mogą wtedy nawoływać kocich partnerów oraz okazywać wzmożoną chęć ocierania się o ludzi i przedmioty. Zdarza się, że kotka jest na tyle pobudzona, iż trudno jest jej spać i jeść[6], co bywa trudne również dla opiekunów. Wtedy też może wystąpić u nich chęć ucieczek oraz poszukiwania partnerów. Kastracja hamuje ruję i powoduje, że samica traci zainteresowanie rozmnażaniem[3].

Kiedy sterylizować i kastrować koty? Wskazuje się, że kotki najlepiej poddać zabiegowi jeszcze przed pierwszą rują, lub krótko po jej wystąpieniu, a kocura przed momentem, kiedy zacznie interesować się płcią przeciwną i znaczyć moczem swój teren. W pierwszym przypadku optymalny jest 4–6 miesiąc życia, w drugim zaś – 6–8 miesiąc[6]. Pamiętajmy, zabiegi te mają wiele plusów, w tym także zdrowotnych. Warto każdą taką decyzję dokładnie przedyskutować z lekarzem weterynarii i zrobić dla swojego ulubieńca to, co najlepsze – niezależnie od tego, czy jest to kot, czy kotka.

Źródła:

 1. Siemieniuch, M., Fizjologia cyklu rujowego u samicy kota domowego, “weterynarianews.pl”, 18.01.2018 [dostęp: 27.08.2020]
  https://weterynarianews.pl/fizjologia-cyklu-rujowego-samicy-kota-domowego/
 2. Jak rozpoznać płeć kota? To warto wiedzieć!, “zooart.com.pl”, 14.07.2019 [dostęp: 27.08.2020] 
  https://zooart.com.pl/Jak-rozpoznac-plec-kota-To-warto-wiedziec-blog-pol-1564650766.html
 3. A. Chłopik. i A. Wysokińska, Behawior rozrodowy psów i kotów, Wiadomości Zootechniczne, R. LVII (2019), 4: 142–152 [dostęp: 27.08.2020]
  https://wz.izoo.krakow.pl/files/WZ_2019_4_art15.pdf
 4. Dzierzęcka, M., Barszcz, K., Osobliwości anatomiczne kota domowego (felis silvestris f. catus) – na wybranych przykładach, Kosmos. Problemy nauk biologicznych. 2010, Tom 59 Nr 1-2(286-287), s. 125-131 [dostęp: 27.08.2020] 
  https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/812/797
 5. Koty jak ludzie, bywają leworęczne, “wiadomosci.gazeta.pl”, 03.08.2009 [dostęp: 27.08.2020] 
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,6888558,Koty_jak_ludzie__bywaja_leworeczne.html
 6. Zielińska-Hoşaf, A., Kot czy kotka – czy płeć u kotów ma znaczenie?, “wamiz.pl” [dostęp: 27.08.2020] 
  https://wamiz.pl/kot/porady/8501/kot-czy-kotka-czy-plec-u-kotow-ma-znaczenie
 7. Korzon, L., Kowalski, M.L., Alergie na zwierzęta, Alergia Astma Immunologia, 1998, 3(3), 125-134 [dostęp: 27.08.2020] 
  http://www.mediton.nazwa.pl/library/aai_volume-3_issue-3_article-201.pdf
 8. Szadurska, D., Anatomia i fizjologia kota, “poznajkota.pl” [dostęp: 31.12.2020]
  https://poznajkota.pl/anatomia-kota.html 

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ