Sheba PL

Dlaczego kot boi się ogórka? Odpowiedź jest prozaiczna!

dlaczego-kot-boi-si-c-ogcentrka_-odpowied-jest-prozaiczna_1617113618800.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Jedne z „zabawniejszych” internetowych filmików o kotach pokazują, jak te wrażliwe zwierzęta uciekają w popłochu na widok… ogórka! Ludzie dzielą się podobnymi nagraniami i powielają ten „eksperyment” ze swoimi ulubieńcami. Dlaczego nie powinno się tego robić? Czym może to skutkować? I najważniejsze – dlaczego kot boi się ogórka?

Spis treści: 

 1. Koty i ogórki = lęk?
 2. Dlaczego kot boi się ogórka?
 3. Koty i ogórki – czym może skutkować lęk?
 4. Czy koty boją się ogórków? Nie narażajmy ich na stres!

Koty i ogórki = lęk?

Jeśli to czytasz, zapewne widziałeś/łaś filmik, na którym niczego nieświadomy kot spokojnie je ze swojej miseczki posiłek, odwraca się, widzi ogórka i nagle – niczym rażony prądem – odskakuje. Często robi to bardzo efektownie, odbijając się od ścian, wskakując na wysokie meble, uciekając niemalże z prędkością światła. Gdyby była to kreskówka, którą ktoś narysował, być może rzeczywiście dobrze byłoby się z tego pośmiać, lecz są to nagrania prawdziwych wydarzeń – ubaw z nich mają nie tylko internauci, lecz (jak słychać na filmach) także opiekunowie filmowanych mruczków. Eksperci jasno podkreślają, że nie ma się z czego śmiać! Są to żarty, które robi się kosztem zwierząt i które mogą mieć dla nich poważne konsekwencje.

Zastanawiając się, dlaczego kot boi się ogórka, należy rozpocząć od samego elementu zaskoczenia. W czasie jedzenia kot powinien mieć spokój i wolną przestrzeń. Najlepiej, jeśli nikt mu wtedy nie przeszkadza. Jest to jedna z podstawowych czynności, niezwykle ważna dla zwierząt. Koty mocno się więc na niej koncentrują, skupiają uwagę na misce, a jeśli zwykle nie mierzyły się ze stresem przy posiłkach, są też spokojne i zrelaksowane. Dla kotów szalenie istotna jest także otaczająca je przestrzeń. Czują się bezpiecznie w tych miejscach, które doskonale znają. Obserwują więc uważnie wszelkie pojawiające się w ich otoczeniu zmiany i nieraz zajmuje im sporo czasu, by się do nich przyzwyczaić. 

Wracając jednak do pytania, czy kot boi się ogórka – jesteśmy właśnie w punkcie, gdy zjadł opisywany wcześniej posiłek, zaczyna czuć sytość i odprężenie, a tu nagle na jego drodze staje nieznany obiekt. Nie było go tam przed rozpoczęciem jedzenia, co więcej – nie było go tam nigdy dotąd! Tego typu zaskoczenie aktywuje najbardziej podstawowe kocie mechanizmy, które uruchamiają się wręcz na poziomie jego nieświadomości – działa, zanim zacznie w ogóle myśleć, co robić. Wyjścia mogą być dwa: ucieczka lub atak. W takiej sytuacji koty zwykle początkowo wybierają to pierwsze, co w naturalnych warunkach nieraz ratuje im życie. Dopiero później, gdy znajdą się już w bezpiecznej odległości od zagrożenia, mogą podjąć dalsze kroki, na przykład właśnie atak. 

Koty i ogórki – dlaczego taka reakcja pojawia się akurat w tym kontekście? Specjaliści wskazują, że ogórek może swoim wyglądem przypominać węża, ponieważ jest długi i chudy. Koty mają w sobie naturalny lęk przed tymi zwierzętami, który odziedziczyły jeszcze po swoich przodkach. Wąż jest dla nich śmiertelnym zagrożeniem, dlatego też reakcja na jego widok zachodzi bezwarunkowo i oznacza ucieczkę.

Dlaczego kot boi się ogórka?

Co jednak ważne, wspomniane wyżej podobieństwo ogórka do węża ma drugorzędne znaczenie. Znacznie ważniejszy jest wpływ pierwszego z opisywanych tu elementów, czyli zaskoczenia. Może ono wywołać wiele niekorzystnych skutków, które z tak pozornie bezpiecznego „żartu”, przeradzają się w problem trwający całe lata.

Kot w trakcie tego typu „eksperymentu” znajduje się przecież w domu, najbezpieczniejszej dla niego przestrzeni. Jest w otoczeniu ludzi – swoich opiekunów – którym ufa i wierzy, że będą go chronić przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. Tu jednak okazuje się, że pomimo stałego, pewnego gruntu i tak został zaatakowany. Co więcej, siedzący obok opiekun pęka ze śmiechu… Koty bardzo dobrze czytają ludzkie reakcje, nic więc dziwnego, że taka sytuacja może mocno nadwerężyć relację kot–opiekun. 

Negatywne konsekwencje straszenia kota ogórkami dotyczą również jedzenia. Kot, który właśnie, niczego nieświadomy, skupia się na pałaszowaniu przysmaku, zostanie poddany tak silnemu stresowi, może po prostu nie strawić tego, co trafiło do jego żołądka. Mogą pojawić się wymioty, odbijanie, biegunka, wzdęcia. To przykład konsekwencji krótkotrwałych, ale są również długofalowe skutki straszenia zwierzęcia. W dłuższej perspektywie mogą wystąpić problemy z odżywianiem, w tym osłabienie łaknienia, które może skończyć się niedoborami składników odżywczych, a tym samym spadkiem formy ukochanego zwierzęcia. Praca nad zmianami behawioralnymi, pojawiającymi się na podłożu lękowym, może być długa i wymagająca. Co pomaga?

 • Zmiana miejsca karmienia – po opisywanym tu zdarzeniu może pojawić się u kota awersja do jedzenia w konkretnej przestrzeni, która od teraz będzie kojarzyła mu się z zagrożeniem. Warto przenieść wtedy miskę kota w taki punkt, jaki wciąż jest dla niego bezpieczny, na przykład w ulubioną kryjówkę[1].
 • Zmiana miseczki – podobna niechęć może pojawić się w odniesieniu do miski, z której wtedy kot jadł. Polecana jest więc zmiana naczynia. Pomocna może okazać się również specjalna mata do zlizywania kocich dań. Ma ona właściwości uspokajające[1], a zbudowanie na nowo pozytywnych doświadczeń w trakcie jedzenia jest w takim momencie szalenie istotne.

Rozrzucenie kawałków posiłku dookoła miseczki – jest to sposób na zaciekawienie kota[1]. To właśnie ciekawość może przezwyciężyć lęk!

Koty i ogórki – czym może skutkować lęk?

Wywołanie lęku u kota może skutkować między innymi agresją. Bywa, że pojawia się ona niemalże chwilę po wydarzeniu i przybiera formę przekierowaną. Występuje zwykle właśnie w takim momencie, kiedy naszymi mruczkami targają silne emocje – tak silne, że kot w danej chwili nie może złagodzić napięcia. Konieczne jest jego wyładowanie, lecz jeśli mruczek nie może skierować złości na to, co wywołało jego stan (w tym przypadku ogórek), zaczyna wyładowywać ją na najbliższym obiekcie. Jeśli jest to człowiek, może zostać dotkliwie podrapany lub ugryziony, ponieważ zwykle kot nie daje wtedy sygnałów ostrzegawczych – atakuje od razu i intensywnie. Uspokaja się jednak szybko po ataku, gdyż cały ogrom napięcia zdołał z siebie wyrzucić[2]. 

Jak jeszcze może objawiać się koci lęk? Jednym z jego symptomów jest wycofanie. Kot po silnym stresie może zacząć unikać wychodzenia ze swoich kryjówek – będzie chciał pozostać w miejscu, do którego nikt, nawet opiekun, nie ma dostępu. Może spędzać tam długie godziny i za nic nie będziemy w stanie zachęcić go do wyjścia oraz kontaktu. Kot lękliwy jest też bardzo uważny przy każdym swoim ruchu – często chodzi z podkulonym ogonem, uszy ma skierowane do tyłu, mogą mu się zdarzać wpadki z wypróżnianiem (w chwili wzmożonego lęku nie będzie w stanie tego kontrolować)[3]. Praca z ponownym przywróceniem kotu poczucia bezpieczeństwa i zwiększenie jego pewności siebie może trwać bardzo długo, wymaga ogromnego wyczucia i uważnego odbierania sygnałów, jakie wysyła mruczek. Konieczne może okazać się wsparcie behawiorysty – jeśli czujesz, że nie umiesz rozwiązać Waszych trudności, nie bój się poprosić profesjonalistę o pomoc.

Czy koty boją się ogórków? Nie narażajmy ich na stres!

Czas posiłku to dla kota niezwykle ważna chwila. Powinna upływać w spokoju, bezpieczeństwie, kojarzyć się wyłącznie z pozytywnymi emocjami. W końcu jedzenie spełnia wiele istotnych funkcji – nie tylko zaspokaja apetyt, lecz także niesie radość. Serwujmy więc naszym ulubieńcom smakowite, różnorodne i zdrowe dania, rzecz jasna, w harmonijnej atmosferze. Dzięki temu nie tylko ochronimy naszego mruczka przed niepotrzebnym stresem i nie będziemy w ogóle musieli zastanawiać się, dlaczego kot boi się ogórka, lecz także wzmocnimy wspólną relację, a przecież to ona jest w tym wszystkim najważniejsza!

Źródła:

 1. Biegańska-Hendryk, M., Zaburzenia łaknienia u kotów, Animal Expert NR 16 (Marzec 2020) [dostęp: 12.09.2020]
  https://www.animal-expert.pl/artykul/zaburzenia-laknienia-u-kotow
 2. Biegańska-Hendryk, M.,Agresja u kotów – systematyka i przykłady, Animal Expert NR 6 (Lipiec 2018) [dostęp: 12.09.2020]
  https://www.animal-expert.pl/artykul/agresja-u-kotow-systematyka-i-przyklady
 3. Biegańska-Hendryk, M., Jak pomóc kotu lękliwemu?, Animal Expert NR 10 (Marzec 2019) [dostęp: 12.09.2020]
  https://www.animal-expert.pl/artykul/jak-pomoc-kotu-lekliwemu

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ