Sheba PL

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

dlaczego-kot-zaaatwia-si-c-poza-kuwet-__1617113655109.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Nasze koty nie robią zbyt wielu rzeczy zupełnie bez powodu, a już na pewno nie załatwiają się poza kuwetą bez żadnej przyczyny. Zwykle stoi za tym konkretny przekaz lub sygnał, mówiący nam o głębszych problemach. Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej!

Spis treści:

 1. Mój kot załatwia się poza kuwetą – dlaczego?
 2. Jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą?
 3. Gdy kot załatwia się poza kuwetą – miejsce ma znaczenie!
 4. Kot załatwia się poza kuwetą – zdrowie pod lupą

Mój kot załatwia się poza kuwetą – dlaczego?

Załatwianie się poza kuwetą jest jednym z częściej zgłaszanych behawiorystom kocich problemów. Dla osób, które specjalizują się w pracy ze zwierzętami, jest to jasny sygnał, że kot mierzy się z jakąś trudnością. Chcąc jemu – i sobie – pomóc, musimy znaleźć źródło tego typu zachowania. Jest kilka podstawowych przyczyn, dla których kot załatwia się poza kuwetą:

 • dana kuweta nie odpowiada naszemu mruczkowi;
 • nie jest ustawiona w odpowiednim dla niego miejscu;
 • kotu nie odpowiada żwirek – jego rodzaj lub ilość;
 • kuweta nie jest wystarczająco często sprzątana;
 • nasz kot jest narażony na stresor, który utrudnia mu załatwianie się w kuwecie;
 • mruczek boryka się z problemami zdrowotnymi[1].

Zanim jednak rozpoczniemy pracę nad problemem, musimy rozróżnić, czy na pewno kot załatwia się poza kuwetą, a nie po prostu znakuje teren. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z dużą ilością moczu, który zwykle pojawia się na poziomych powierzchniach. W drugim - są to niewielkie ślady, często na pionowych obszarach, jak na przykład framugi drzwi[1]. Warto też wiedzieć, że znakowanie moczem dotyczy przede wszystkim niekastrowanych kocurów, które w ten sposób nie tylko oznaczają swój teren, lecz także chcą wzbudzić zainteresowanie i przyciągnąć płeć przeciwną[2].

Jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą?

W przypadku wyżej wymienionych przyczyn, określenie „oduczyć” nie jest do końca trafne. Naszym zadaniem jest raczej uważne przyjrzenie się ukochanemu zwierzęciu i rozwiązanie problemu u źródła. Co może pomóc?

 • Jeśli kot załatwia się poza kuwetą, ponieważ nie odpowiada mu proponowane akcesorium, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu przetestowanie innej kuwety. O czym warto pamiętać przy wyborze kuwety? Ważny jest jej rozmiar – kot powinien móc swobodnie się w niej obrócić, a także zakopywać swoje odchody, co jest nieodłącznym elementem kociej toalety[1]. Jeśli nasz ulubieniec jest już starszym kotem, warto pamiętać, by brzegi kuwety były odpowiednio niskie[3]. Co więcej, do wyboru mamy kilka rodzajów kuwet, przede wszystkim otwarte i zamknięte. Większość kotów preferuje pierwsze z nich, ponieważ bardziej przypominają przestrzeń, w której załatwiają się w naturalnych warunkach (nie chowają się wtedy, lecz raczej wybierają otwarte tereny, by widzieć ewentualne zagrożenie i mieć sytuację pod nieustanną kontrolą)[1].
 • Przestawienie kuwety w inne miejsce również może okazać się pomocne. Kuweta powinna znajdować się w ustronnym, spokojnym pomieszczeniu. Najlepiej ustawić ją w miejscu, w którym kot będzie mógł swobodnie obserwować otoczenie[3]. Co istotne, pamiętajmy, aby nie stawiać kuwety blisko miseczek kota – higiena to podstawa!
 • Przyglądając się bliżej żwirkowi, pamiętajmy, że powinno być go w kuwecie na tyle dużo, by kot mógł swobodnie zagrzebywać nieczystości. Ważna jest także wielkość granulek, ponieważ zbyt twarde i duże kawałki będą dla kota niekomfortowe. Jaki żwirek będzie dobry dla kota? Mruczki przede wszystkim preferują żwirek bentonitowy, który jest drobny i zbrylający, żwirek drewniany lub piasek[1]. Pamiętajmy też, by unikać wszelkich chemicznych zapachów, ponieważ najlepsze dla naszych podopiecznych są żwirki bezzapachowe[3].
 • Koty to prawdziwi miłośnicy czystości – same intensywnie dbają o higienę i tego też wymagają od swoich opiekunów. Jeśli kot załatwia się poza kuwetą, zadbaj o to, by częściej ją sprzątać, minimum 2 razy dziennie[1]. Raz w tygodniu powinno się zaś urządzić generalne mycie kuwety oraz wymianę całego podłoża[3].
 • Jeśli zaś chodzi o stres, jest to znacznie bardziej złożony problem. Kot może mieć trudność z innym domownikiem – zarówno człowiekiem, jak i zwierzęciem. Może obawiać się różnego rodzaju czynników znajdujących się na zewnątrz, może bać się konkretnych przedmiotów czy dźwięków. Chcąc bliżej przyjrzeć się problemowi, zwracajmy uwagę na miejsca, w których załatwia się kot, przeanalizujmy także sytuacje, które w ostatnim czasie wydarzyły się w jego życiu.

Gdy kot załatwia się poza kuwetą – miejsce ma znaczenie!

Warto przyjrzeć się miejscu, w którym nasz kot pozostawia nieczystości. Jeśli znajdują się blisko kuwety, może to być sygnałem, że właśnie w niej tkwi problem – warto wtedy podążyć opisanymi wyżej krokami i spróbować zaproponować kotu inne akcesorium[1]

Trudności tego typu mogą pojawić się także w momentach dużych zmian. Czy przypadkiem nie pojawił się w Waszym domu drugi kot? Mruczki mogą się wzajemnie bać i tak właśnie sygnalizować swój lęk. Co istotne, pamiętaj, że jeśli masz w domu więcej niż jednego kota, każdy z nich powinien mieć swoją kuwetę, plus jedną dodatkową – jeśli mamy dwa koty, trzy kuwety są obowiązkowe[1].

Twój kot sika poza kuwetą, wybierając do tego obuwie lub łóżka? Może być to sygnał, że nie ma najlepszych relacji z osobami, z którymi mieszka[1]. W takiej sytuacji konieczne jest popracowanie nad poczuciem bezpieczeństwa, bliskością i relacjami – pomocne może być skorzystanie ze wsparcia behawiorysty.

Kot załatwia się poza kuwetą – zdrowie pod lupą

Analizując zachowanie naszego kota, zwłaszcza jeśli pojawiła się w nim nagła zmiana, powinniśmy rozpocząć od diagnostyki lekarskiej. Nieraz nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak problemy natury somatycznej mogą wpływać na naszych ulubieńców. Kiedy kot załatwia się poza kuwetą, może okazać się, że korzystanie z niej jest dla niego bolesne i dlatego szuka innych miejsc na realizowanie swoich potrzeb. 

Co może wywołać taką bolesność? Między innymi problemy z kręgosłupem, nerkami czy pęcherzem. Jeśli taka diagnoza się potwierdzi, konieczne będzie wsparcie lekarza weterynarii[1]. Nie leczmy naszych zwierząt na własną rękę – ich bezpieczeństwo, komfort, zdrowie i radość życia są najważniejsze!

Źródła:

1. Zespół Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, Poradnik po adopcji, “www1.napaluchu.waw.pl”, Warszawa, 2018 [dostęp: 02.09.2020]
https://www1.napaluchu.waw.pl/wp-content/uploads/2020/02/koty_poradnik.pdf

2. A. Chłopik. i A. Wysokińska, Behawior rozrodowy psów i kotów, Wiadomości Zootechniczne, R. LVII (2019), 4: 142–152 [dostęp: 02.09.2020]
https://wz.izoo.krakow.pl/files/WZ_2019_4_art15.pdf

3. Biegańska-Hendryk, M., Idiopatyczne zapalenie pęcherza na tle stresowym, Animal Expert NR 5 (Maj 2018) [dostęp: 02.09.2020]
https://www.animal-expert.pl/artykul/idiopatyczne-zapalenie-pecherza-na-tle-stresowym

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ