Sheba PL

Dlaczego kot gryzie – forma zabawy czy mechanizm obronny?

large_dlaczego-kot-gryzie-forma-zabawy-czy-mechanizm-obronny__1625578828021.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Koty komunikują się z człowiekiem na wiele sposobów. Niestety nie zawsze dostrzegamy sygnały, jakie wysyłają nam nasze czworonogi lub niewłaściwie je interpretujemy. Gdy mruczek delikatnie nas podgryza, może świadczyć to o jego miłości. Jednak bolesne i regularne gryzienie jest już problematyczne. Dlaczego kot gryzie? Powodów takiego zachowania może być co najmniej kilka.
 

Spis treści:

 1. Dlaczego kot gryzie – instynkt łowiecki 
 2. Nieprawidłowa socjalizacja
 3. Dlaczego kot gryzie w trakcie głaskania?
 4. Podgryzanie jako reakcja na stres i strach
 5. Problemy zdrowotne kota a gryzienie
 6. Niewłaściwa zabawa
 7. Dlaczego kot gryzie kable i buty?
 8. Co zrobić, gdy kot trzyma nas zębami i pazurami?
 9. Jak oduczyć kota gryzienia?

Dlaczego kot gryzie – instynkt łowiecki 

Kot jest drapieżnikiem i pomimo tego, że mieszka z człowiekiem, nadal ma potrzebę polowania. Jeśli mruczek nie wychodzi na zewnątrz, jego opiekun musi zadbać o to, aby dać ujście kociemu instynktowi. Żeby zwierzę było w pełni szczęśliwe, człowiek w warunkach domowych powinien odtworzyć pełen łańcuch łowiecki. Na ten cykl składa się polowanie i zabawa zdobyczą, jedzenie, higiena i odpoczynek. Do stymulacji kota można wykorzystać pluszową zabawkę przywiązaną do sznurka. Ruszając zabawką, uruchamiamy instynkt łowcy, zwierzę może ruszyć w pogoń za pluszakiem i zaatakować go. Taką zabawę należy prowadzić regularnie. Jeśli nie zaspokoimy potrzeby polowania kota, może on zacząć atakować nasze nogi, traktując je jako potencjalną zdobycz. Warto więc planować rozrywkę z pupilem w taki sposób, aby zachować kolejność łańcucha łowieckiego:

 1. polowanie (kilka minut zabawy zakończonej złowieniem maskotki),
 2. jedzenie,
 3. higiena,
 4. spanie (odpoczynek).

Nieprawidłowa socjalizacja

Właściwego zachowania koty uczą się od matki. Ona pokazuje im, na czym polega prawdziwe polowanie. Natomiast podczas obcowania z rodzeństwem mruczki dowiadują się, że w trakcie zabawy nie wolno gryźć ani drapać. Dlatego zabranie kocięcia zbyt wcześnie od matki może spowodować, że nie nabędzie on wszystkich umiejętności niezbędnych do życia w grupie. 

W takim przypadku mamy gotową odpowiedź na pytanie, dlaczego kot gryzie. Robi to, ponieważ nie nauczył się, że jest to niewłaściwe zachowanie. Takie zwierzę może skakać na opiekuna czy gryźć jego nogi i ręce. Trzeba pamiętać, że tego typu zachowanie nie jest przejawem agresji, tylko braku umiejętności odróżniania polowania od zabawy. 

Dlaczego kot gryzie w trakcie głaskania

Każdy kot ma inny charakter. Jedne mruczki kochają być głaskane, inne lubią tylko siedzieć na kolanach opiekunów i nie tolerują nadmiernych czułości. Musimy pamiętać, że nasi czworonożni przyjaciele, mimo że mieszkają z nami, zachowali pewną niezależność. Gdy opiekun wbrew woli kota będzie go trzymał na kolanach i głaskał, z pewnością taki mruczek zacznie się bronić. Negatywna reakcja nastąpi również, jeśli pieszczoty będą za mocne lub gdy pupil uzna, że trwają za długo.

Rzadko jednak kot przejawia nieprzyjazne zachowanie bez wcześniejszego sygnalizowania. Jeśli w porę zauważymy znaki ostrzegawcze, mamy szansę na uniknięcie nieprzyjemnej sytuacji.

Niezadowolony kot energicznie macha ogonem. Im bardziej jest zdenerwowany, tym ruchy są szybsze. O irytacji mruczka mówi też ruch jego uszu – gdy porusza nimi do tyłu lub na boki, jest to znak, że coś mu się nie podoba. Innym sygnałem ostrzegawczym jest napięcie i marszczenie sierści. Niezadowolone koty często również nieprzyjaźnie prychają i syczą. Gdy podczas głaskania nagle nasz czworonożny przyjaciel przestaje mruczeć, jest to wyraźny komunikat, że ma już dość pieszczot. Jeśli opiekun nie zauważy powyższych sygnałów – mruczek może delikatnie ugryźć – to jest już ostatnie ostrzeżenie, zanim zacznie bronić się pazurami i zębami.

Podgryzanie jako reakcja na stres i strach

Koty lubią spokój i porządek, dlatego zdarza się, że zmiany w naszym otoczeniu mogą wzbudzić niepokój w naszym mruczku. Na przykład, gdy zabieramy naszego czworonoga na wyjazd rodzinny, nowe miejsce i ludzie sprawiają, że kot czuje się niepewnie. Wtedy jego reakcja na dotyk może być nerwowa. Sytuacją stresową dla pupila może być również zmiana umeblowania, remont w mieszkaniu albo pojawienie się nowego członka rodziny. 

Problemy zdrowotne kota a gryzienie

Niepożądane zachowanie kota bywa także spowodowane bólem. Nadwrażliwość na dotyk może być konsekwencją zapalenia stawów, ran skóry albo bólu brzucha.

Również ciężkie choroby np. nowotworowe, potrafią diametralnie zmieniać zachowanie zwierzęcia. Zdarza się, że kot bez widocznego powodu staje się agresywny wobec człowieka.

Czasem przyczyna ugryzienia jest bardziej prozaiczna – po prostu kot nie lubi być dotykany w niektórych miejscach i przez takie zachowanie wyraża swój sprzeciw. Zwierzę może odruchowo ugryźć również wtedy, gdy przypadkowo nadepniemy mu na ogon. 

Niewłaściwa zabawa

Niestety bardzo często, opiekun bawi się z kocięciem gołymi rękoma. Mruczek je podgryza, potem liże i tak na zmianę. Taka zabawa uczy zwierzę niewłaściwych zachowań. Nasz czworonożny przyjaciel może zacząć traktować nasze dłonie po prostu jako zabawkę. Gdy zwierzę jest młode, taka gra nie jest groźna, jednak w przypadku dorosłego kota – zabawa może być dla opiekunów dość bolesna. Należy pamiętać, że oduczenie zwierzęcia niewłaściwego zachowania trwa bardzo długo i wymaga od opiekuna cierpliwości oraz konsekwencji.

Dlaczego kot gryzie kable i buty?

Zdarza się, że koty intensywnie gryzą kable, buty albo inne przedmioty, które nie są przeznaczone do zabawy. Jeśli sprawa dotyczy kocięcia, najprawdopodobniej jest to spowodowane zwykłą ciekawością. Jednak gdy takie zachowanie nie ustaje, może świadczyć o spaczonym apetycie mruczka. Jest to zaburzenie łaknienia, które powoduje, że kot ma apetyt na rzeczy, które nie stanowią jego pożywienia, np. folię, papier, buty czy kable elektryczne. Przyczynami anomalii mogą być m.in. nuda, stres, tęsknota, brak witamin i minerałów oraz choroby, takie jak białaczka lub anemia. Gryzienie przedmiotów jest także jednym z objawów zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. W każdym z tych przypadków należy udać się z kotem do lekarza weterynarii.

Co zrobić, gdy kot trzyma nas zębami i pazurami?

Pierwszy ludzki odruch, gdy kot trzyma naszą rękę w pyszczku, to wyszarpnięcie jej. Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Gwałtowne ruchy spowodują, że kot stanie się bardziej agresywny, a jego szczęki się mocniej zacisną. Gdy chcemy uwolnić się z pazurów, trzeba wolną ręką lekko naciskać opuszki kocich palców i tym samym zwolnić ucisk. W przypadku pyszczka naszego mruczka – rękę lub palec, który trzyma, należy lekko przesunąć w głąb jamy ustnej. Kot, nie czując oporu, powinien odpuścić. W trakcie uwalniania się warto spokojnie mówić do zwierzęcia, a po oswobodzeniu się należy spokojnie odejść i zostawić kota samego, aż się uspokoi.

Jak oduczyć kota gryzienia?

Przede wszystkim należy wykluczyć problemy zdrowotne naszego mruczka. Następne trzeba przeanalizować, w jakich okolicznościach dochodzi do gryzienia. W przypadku, gdy takie sytuacje mają miejsce podczas głaskania – wystarczy, żeby w trakcie pieszczot opiekun respektował wolę kota oraz nauczył się rozpoznawać manifestowane oznaki niezadowolenia swojego czworonożnego przyjaciela. Warto też głaskać kota po jego ulubionych częściach ciała, takich jak okolice uszu lub podbródek, a unikać dotykania brzucha, łap i okolic ogona.

Gdy kot przejawia agresywne zachowanie w trakcie zabawy, należy po pierwsze ją natychmiast przerwać, a po drugie zacząć ignorować zwierzę, dopóki się nie uspokoi. Warto również nagradzać kota za dobre zachowanie. Nagrodą mogą być smakołyki, pieszczoty lub czułe przemawianie do mruczka. W żadnym razie nie wolno krzyczeć na zwierzę, strząsać go z ręki lub nogi albo uderzyć. Agresywna postawa wobec kota może potęgować jego zachowanie i oddalać człowieka od podopiecznego. Jeśli nie potrafimy skutecznie oduczyć mruczka gryzienia, należy poprosić o pomoc lekarza weterynarii lub behawiorysty. 

Odpowiedź na pytanie, dlaczego kot gryzie, nie jest prosta. Często to opiekun nie zaspokajając potrzeb zwierzęcia, sprawia, że traktuje on ludzkie nogi jako potencjalną zdobycz. Do takiego zachowania doprowadza także nieumiejętne odczytywanie kocich sygnałów oraz pozwalanie kotu na gryzienie nas. Dlatego decydując się na opiekę nad zwierzęciem, trzeba pamiętać, że mruczek wymaga nie tylko podawania mu pokarmu, czesania i głaskania, lecz również zabawy w polowanie oraz respektowanie kociej woli. O ile to, że kot delikatnie podgryza nasze ręce, może być specyficzną formą wyrażania miłości, o tyle systematyczne gryzienie jest prawdopodobnie efektem frustracji i niezadowolenia naszego czworonożnego przyjaciela.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ