Sheba PL

Dlaczego kot miauczy w nocy?

large_dlaczego-kot-miauczy-w-nocy_1625578875304.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Ostatnio nie sypiasz zbyt dobrze, ponieważ Twój kot miauczy w nocy? Dowiedz się, co zrobić, kiedy po raz kolejny Twój podopieczny nie pozwala Ci spokojnie spać. Kiedy kocie miauczenie oznacza coś niepokojącego i należy zasięgnąć opinii lekarza weterynarii?
 

Spis treści:

 1. Dlaczego koty miauczą?
 2. Dlaczego kot miauczy w nocy?
 3. Najczęstsze przyczyny miauczenia kota w nocy
 4. Jak oduczyć kota miauczenia?
 5. Dlaczego kot miauczy bez powodu?

Dlaczego koty miauczą?

Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie: dlaczego koty miauczą. Warto wiedzieć, że większość kotów do komunikacji między sobą wykorzystuje raczej takie sygnały jak mowa ciała, a miauczenie rezerwują głównie dla ludzi. Małe kotki miauczą i popiskują, aby dać znać swojej matce, że są głodne lub jest im zimno, jednak z czasem z tego wyrastają. Wyjątkiem są kotki w rui, które głośnym „zawodzeniem” starają się zwabić kocura. 

Podobnie jak ludzie, koty również odznaczają się indywidualnymi cechami charakteru i niektóre z nich są bardziej „gadatliwe” niż inne. Dotyczy to zarówno pojedynczych kotów, jak i ras – przykładowo przedstawiciele rasy main coon znani są z zamiłowania do częstego miauczenia. 

Doświadczeni opiekunowie kotów oraz behawioryści zwierzęcy potrafią odczytać poszczególne komunikaty na podstawie rodzaju miauczenia. Nie oznacza to jednak, że każde miauczenie kota koniecznie musi coś oznaczać. Oczywiście warto starać się zrozumieć potrzeby swojego podopiecznego, jednak pamiętajmy, że kot nie posługuje się ludzką logiką. 

Dlaczego kot miauczy w nocy?

Miauczenie kota w nocy jest szczególnie uciążliwe dla opiekunów. Nic dziwnego – donośne kocie wokalizacje potrafią obudzić nawet najmocniej śpiącą osobę. Co więcej, koty wykazują się dużą „wytrwałością” w wydawaniu przenikliwych miauknięć i niekiedy potrafią robić to nawet godzinami! 

Koty, jak większość drapieżników, są zwierzętami aktywnymi nocą, co naturalnie kłóci się z rytmem dobowym człowieka. Gdy my chcemy spać, nasi podopieczni dopiero się rozbudzają i poszukują możliwości zabawy. Tymczasem spokojny, uśpiony dom bywa mało interesującym miejscem do aktywności, co może rodzić w czworonogach frustrację. Nie jest to jednak jedyny powód, dlaczego kot miauczy w nocy – sprawdźmy, jakie mogą być inne przyczyny. 

Mamy dla Ciebie też dobrą wiadomość: jeśli uda Ci się rozpoznać potrzeby swojego kota, będziesz mógł, wprowadzając pewne zmiany, odzyskać spokojny sen nocą!

Najczęstsze przyczyny miauczenia kota w nocy

Jak już wspomnieliśmy, miauczenie jest formą komunikacji z człowiekiem. Nie jest sposobem na dostarczenie sobie rozrywki, a tym bardziej „złośliwym” działaniem na szkodę człowieka, który chce spać. Koty mieszkające z ludźmi szybko odkrywają, że sygnały wydawane przez nie za pomocą ruchów ciała (uszu, ogona, a nawet wibrysów) są mało „zrozumiałe” dla człowieka, dlatego przechodzą do wydawania dźwięków. Jeśli dźwięki te są szczególnie donośne, zawsze przyciągają uwagę opiekunów, a to jest głównym celem zwierzęcia.

Zatem pierwszą i główną przyczyną tego, dlaczego kot miauczy w nocy, jest zwrócenie na siebie uwagi. Innymi powodami takiego zachowania mogą być:

 • frustracja,
 • nuda,
 • samotność,
 • głód,
 • stres,
 • choroba,
 • ruja,
 • przyzwyczajenie.

Jak oduczyć kota miauczenia?

Znając typowe przyczyny kocich lamentów w nocy, postaraj się ustalić, co jest powodem, dla którego Twój kot nie pozwala Ci w nocy spać. Od tego zależą dalsze kroki, jakie możesz przedsięwziąć, aby rozwiązać Wasz problem. 

Sfrustrowany i znudzony kot

Po czym rozpoznać, że nuda i frustracja są przyczyną nocnych „koncertów”? Jeśli Twój podopieczny w ciągu dnia jest zrelaksowany i spokojny, spędza wiele godzin na drzemkach, a w jego zachowaniu nie ma nic niepokojącego – prawdopodobnie w nocy po prostu nadrabia brak aktywności w ciągu dnia. To naturalny tryb życia kotowatych i nie ma w tym niczego zaskakującego. Co możesz zrobić, jeśli kot miauczy w nocy pod drzwiami, obok Twojego łóżka, na drapaku lub siedząc na Tobie? Zorganizować mu więcej zabaw w ciągu dnia! Pamiętaj o tym, aby kładąc się do łóżka mieć pewność, że Twój podopieczny otrzymał odpowiednią ilość uwagi, a jego potrzeba ruchu i interakcji została zaspokojona. W sklepach zoologicznych dostępne są różnorodne zabawki dla kotów, w tym również rozwijające inteligencję: niektóre zwierzęta potrafią samodzielnie się nimi zajmować przez długi czas. Takie przedmioty możesz rozmieścić w strategicznych miejscach w domu na noc – jest duża szansa, że Twój kot skupi swoją uwagę na nich. 

Kot osamotniony

Nie jest prawdą, że koty – w przeciwieństwie do psów – nie potrzebują interakcji z opiekunem. Jeśli w ciągu dnia nie mają zbyt wiele okazji do tego, aby się nacieszyć relacją z człowiekiem z powodu jego pracy, potrzebują nadrobić zaległości w nocy. Takie koty nie tylko są głośne, ale również intensywnie domagają się pieszczot, chodząc po opiekunach, wtulając się w nich i mrucząc. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak po prostu wygłaskać kota lub zapewnić mu towarzysza. Jeśli jednak decydujemy się na drugiego kota, musimy pamiętać o odpowiedniej socjalizacji kota rezydenta z nowym domownikiem i mieć na uwadze, że to nie zawsze rozwiązuje problem. 

Kot głodny

Dorosłe psy powinno się karmić 2–3 razy dziennie. Dzięki temu w nocy rzadko kiedy domagają się pożywienia (wyjątkiem mogą być np. samice w ciąży lub w czasie laktacji). Inaczej jest z kotami: ich układ pokarmowy przystosowany jest do częstych, ale stosunkowo niewielkich posiłków przez całą dobę. Jeśli w nocy są bardzo aktywne, naturalnie zaczynają odczuwać głód, dlatego głośno dopominają się o jedzenie. Najgorszym sposobem na to, jak oduczyć kota miauczenia, jest szybkie podanie mu porcji pożywienia. W ten sposób zwierzę przyzwyczaja się, że takie zachowanie działa. Zatem jakie jest rozwiązanie? Kotu należy zapewnić regularne posiłki. Optymalne  menu dla mruczka to porcja mokrego jedzenia na śniadanie i na kolację oraz odpowiednie ilości suchego pokarmu podane na czas dziennej nieobecności opiekuna w domu oraz na noc, tak aby pupil mógł zaglądać do swojej miseczki także w nocy, gdy my śpimy. Pamiętajmy, aby nie przekroczyć dobowej ilości karmy pełnoporcjowej, jaka zalecana jest dla masy ciała i rasy naszego podopiecznego. 

Kot zestresowany

Koty są bardzo wrażliwymi zwierzętami, które reagują stresem na nawet tak z pozoru niewielkie zmiany, jak nowy mebel. Remonty, pojawienie się kolejnego domownika w postaci noworodka, a tym bardziej przeprowadzka mogą wzbudzać w naszych podopiecznych lęk i niepewność. 

W takim przypadku ważne jest zapewnienie kotu odpowiedniej dawki uwagi w ciągu dnia i zadbanie o to, aby miał możliwość schowania się w bezpiecznym miejscu (np. do kontenerka, pudełka, ulubionej szafki). Jeśli to możliwe, odseparujmy kota od źródła stresu. Niewskazane jest jednak przesadne reagowanie na głośne miauczenie w nocy, ponieważ zwierzę przyzwyczai się, że w ten sposób zapewnia sobie obecność opiekuna. Jeżeli mimo tych zabiegów po upływie kilku dni nie obserwujemy pożądanej zmiany, możemy wykorzystać kocie feromony sprzedawane w postaci dyfuzorów, które działają uspokajająco. Przed ich użyciem warto jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Kot chory

Koty są stworzeniami przyzwyczajonymi do tego, aby jak najdłużej ukrywać objawy chorobowe i ból. Tego typu strategia zapewniała ich przodkom przetrwanie – chore, osłabione osobniki były wykluczane ze stada lub padały ofiarą silniejszych przedstawicieli gatunku. 

Jednak dlaczego koty miauczą w nocy, gdy są chore, a nie robią tego tak często w dzień? Bywa, że niektóre dolegliwości o tej porze doby są silniejsze, a dodatkowo panuje cisza, nie ma bodźców, które pozwalałby na odwrócenie uwagi od bólu i zwierzę zaczyna instynktownie nawoływać na pomoc człowieka. 

Jakie dolegliwości mogą być przyczyną miauczenia kota w nocy? Różnego rodzaju schorzenia objawiające się bólem, zapalenia narządów wewnętrznych czy stawów, choroby serca, wysokie ciśnienie, wahania hormonalne. Niekiedy również postępująca ślepota i głuchota bywają odpowiedzialne za miauczenie kota nocą – utrata tych podstawowych zmysłów może powodować strach i dezorientować zwierzę. Jeśli wykluczyliśmy wszystkie wcześniej wymienione przyczyny i podejrzewamy, że nasz podopieczny może być chory – udajmy się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Podstawowe badania pozwolą ustalić przyczynę złego samopoczucia kota i wprowadzić odpowiednie leczenie. 

Kotka w rui

Ruja jest specyficznym okresem w życiu kotki. Od czasu, gdy osiąga ona dojrzałość płciową, dwa–trzy razy w roku przechodzi nagłe zmiany hormonalne pozwalające na zajście w ciążę. W trakcie trwania rui nawet bardzo spokojne na co dzień podopieczne są bardzo pobudzone, biegają z podniesionym ogonem, mogą ocierać się o przedmioty i wydawać głośne zawodzenie. 

Miauczenie kotki ma za zadanie przyciągnąć uwagę kocurów. Jeśli nie mamy kotki, tylko kocura, który wczesną wiosną i latem okresowo zaczyna być niespokojny i miauczeć w nocy, z dużym prawdopodobieństwem związane jest to z faktem, że któraś z naszych kocich sąsiadek jest w okresie rui. 

Pamiętajmy, że jeśli nie prowadzimy hodowli kotów rasowych, najlepiej wykastrować lub wysterylizować pupila – zapewnia to spokój nie tylko nam, ale przede wszystkim zwierzęciu. Jeśli nie ma możliwości realizowania swoich naturalnych instynktów, okres rui jest dla naszych podopiecznych bardzo trudny. Podobnie w przypadku kocurów – niewykastrowany kot w domu nie tylko jest odpowiedzialny za specyficzny zapach i znaczenie terenu, ale również doświadcza dyskomfortu związanego z brakiem możliwości realizacji swoich potrzeb.

Dlaczego kot miauczy bez powodu?

Czasami bywa tak, że nie jesteśmy w stanie ustalić przyczyn, dla których nasz kot zachowuje się bardzo głośno w nocy. W takich przypadkach dobrze jest skonsultować się z behawiorystą lub lekarzem weterynarii. Niewykluczone, że miauczenie kota nocą powodowane jest dolegliwościami chorobowymi, które nie manifestują się w inny sposób, jednak równie prawdopodobne są problemy behawioralne. Nie bagatelizujmy żadnych niepokojących sygnałów wysyłanych przez naszego podopiecznego.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ