Sheba PL

Fontanna dla kota – dlaczego warto kupić?

fontanna-dla-kota-dlaczego-warto-kupic_-min-detail_1612272020238.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Większość kotów pije zbyt mało wody, co może rodzić spore problemy. Wówczas, gdy nasz mruczek niechętnie spożywa płyny z miski, możemy rozważyć zakup specjalnej fontanny dla kota. Koty chętniej piją z niej wodę, nie tylko ze względu na strumień zwracający na siebie uwagę, ale także cyrkulację, która zapewnia świeżą wodę. Jaki jest koszt takiej fontanny oraz jakie korzyści niesie za sobą jej zakup?

Spis treści:

 1. Czym jest i jak działa fontanna dla kota?
 2. Jaki jest koszt poidełka dla kota?
 3. Zalety fontanny dla kota
 4. Na co zwrócić uwagę wybierając poidełko?
 5. Czy fontanna zachęci kota do picia wody?

Czym jest i jak działa fontanna dla kota?

Fontanna dla kota jest poidełkiem na wodę. Zazwyczaj przybiera formę typowej fontanny bądź przypomina wodospad. Na rynku dostępne są poidełka wykonane zarówno z plastiku, jak i ceramiki (lepiej postawić na tę ceramiczną). Każda fontanna dla kota posiada kranik bądź źródełko, z którego woda spływa do misy. Koty chętnie ją piją ze spływającego strumienia. Większość poideł dla kota wyposażona jest w filtr ochronny, który uniemożliwia, dostanie się do środka resztek karmy czy sierści. Dodatkowo fontanna filtruje wodę, więc jest ona świeża, a co się z tym wiąże – atrakcyjniejsza dla mruczka. 

Zdecydowaną większość fontann dostępnych na rynku podłącza się do gniazdka, jednak istnieją również fontanny na baterię. Fontanna dla kota nie różni się zbyt wiele od miski pod względem higieny oraz użytkowania.

Jaki jest koszt poidełka dla kota?

Ceny fontann dla kotów zależą od wielu czynników, w tym m.in. materiału, z jakiego są wykonane, pojemności, stabilności, obecności filtra czy liczby poziomów. Najprostsze, wykonane z plastiku fontanny możemy kupić już za około 40–50 złotych. Na rynku dostępne są również takie za 250 złotych, jednak znacznie różnią się od tańszych modeli. Mogą posiadać kilka poziomów, ich pojemność może wynosić 4 czy nawet 5 litrów. Droższe modele mają różne ciekawe funkcje, tj. czujnik ruchu, dzięki któremu fontanna zaczyna działać, dopiero gdy kot przechodzi obok. Niektóre modele posiadają również kilka trybów pozwalających nam wybrać, przez jaki czas będzie działać fontanna.

Nierzadko do zestawu wraz z fontanną dołączane są również dodatkowe filtry. Jeśli chodzi o cenę samych filtrów, uzależniona jest ona od konkretnego modelu, jednak w większości przypadków jeden filtr zakupimy w cenie 5–20 złotych.

Kupując fontannę dla kota, musimy liczyć się nie tylko z ceną samego urządzenia oraz filtrów, ale także z opłatą za prąd, który pobiera fontanna. Zależy to głównie od mocy konkretnego urządzenia, jednak koszt użytkowania przez miesiąc nie powinien przekroczyć kilkunastu złotych. Niektóre fontanny posiadają nawet system energooszczędny.

Zalety fontanny dla kota

Fontanna dla kota ma wiele zalet, a mimo to – tak jak w przypadku innych kupowanych gadżetów czy zabawek – nigdy nie wiemy, czy spodoba się zwierzęciu. Trzeba jednak przyznać, że dla zdecydowanej większości kotów fontanny są naprawdę atrakcyjne. Koty nie tylko z nich piją, ale również potrafią długo bawić się strumieniem wody. Pamiętajmy, że nawet jeśli nasz kot nie będzie na początku korzystał z fontanny, nie oznacza to, że jej nie polubi. Większość kotów musi się najpierw przyzwyczaić do nowego sprzętu. Do zalet fontanny dla kota zaliczamy przede wszystkim:

 • stały dostęp do świeżej wody,
 • regularne usuwanie z wody osadów, sierści i resztek pokarmu,
 • filtry neutralizujące nieprzyjemne zapachy i metaliczny posmak wody,
 • łatwość czyszczenia,
 • bezpieczeństwo korzystania,
 • dodatkowa rozrywka dla kota.

Na co zwrócić uwagę, wybierając poidełko?

Na rynku dostępnych jest wiele fontann dla kotów. Przy wyborze tej odpowiedniej należy zwrócić uwagę na:

 • Materiał, z którego fontanna została wykonana – warto wybrać taki materiał, do którego kot jest przyzwyczajony. Jeśli więc dotychczas pił wodę z ceramicznej miski, wybierzmy kocią fontannę wykonaną z ceramiki. Jest to również najlepsze możliwe rozwiązanie. Odradza się wybór metalu, który za sprawą zmiany smaku wody zniechęca kota.
 • Stabilność fontanny – niektóre zwierzęta mają tendencję do gwałtownych zachowań. Warto więc zwrócić uwagę na stabilność poidełka dla kota, aby uniknąć ewentualnych przewrotek.
 • Pojemność fontanny – poidełko może mieć od 0,5 do nawet 6 l pojemności. Jeśli mamy jednego kota, fontanna do 1,5 l w zupełności nam wystarczy. Przy większej liczbie kotów powinniśmy jednak postawić na większą pojemność.
 • Hałas – każda fontanna dla kota wydaje jakieś dźwięki. W niektórych modelach pompki mogą być naprawdę głośne. Należy także przyzwyczaić się do odgłosu lejącej się wody.
 • Długość kabla – większość fontann podłącza się do gniazdka, warto więc zwrócić uwagę na długość kabla. W przypadku fontanny na baterię należy zorientować się, jak często trzeba ją wymieniać.
 • Filtr – warto wcześniej upewnić się, czy w fontannie jest filtr, a jeśli jest, to jak często należy go wymieniać.
 • Liczba poziomów – dostępne są fontanny zarówno jedno-, jak i kilkupoziomowe. Im więcej poziomów  czy elementów będzie miała fontanna, tym najprawdopodobniej będzie atrakcyjniejsza dla kota.
 • Czyszczenie – zdecydowaną większość fontann można łatwo zdemontować oraz myć w zmywarce. Warto sprawdzić, czy w przypadku naszego modelu również tak jest, aby nie zniszczyć urządzenia.
 • Wygląd i dodatkowe funkcje – niektóre fontanny prezentują się naprawdę ciekawie, co zachęca kota do napicia się wody. Przydatne mogą okazać się również dodatkowe funkcje, takie jak np. czujnik ruchu. Dzięki niemu fontanna zaczyna działać dopiero wtedy, gdy w pobliżu pojawia się kot.

Czy fontanna zachęci kota do picia wody?

Jak widać, fontanna dla kota ma wiele zalet. Jednak czy spełnia swoje główne zadanie, czyli czy zachęca kota do picia wody? Czy dzięki niej zwierzę jest lepiej nawodnione? Koty, choć odczuwają pragnienie, nie jest ono zbyt intensywne, a to za sprawą ich pustynnego pochodzenia oraz tego, iż w naturze pobierają wodę głównie z pokarmem. Dzienne zapotrzebowanie na wodę kota dorosłego i zdrowego wynosi 50 ml na każdy kilogram masy ciała. Większość płynów powinien on pobierać jednak z mokrego pokarmu.

Oczywiście na to, ile kot będzie pił, wpływają także kwestie indywidualne, tj. nawyki czy preferencje zwierzęcia. Dla kotów atrakcyjniejsza jest woda pozostająca w ruchu. Opiekunowie często sami zauważają, że kot wykazuje większe zainteresowanie wodą, która leci z kranu, niż tą, która znajduje się w jego misce. Nie ma więc wątpliwości co do tego, że fontanna dla kota będzie atrakcyjniejsza i ciekawsza niż miska z wodą. Woda bieżąca przyciąga kota na wiele różnych sposobów. Kapiące kropelki bądź spływający strumień wody jest lepiej widoczny niż płaska tafla wody w misce. Koty zwracają uwagę także na uderzenia wody o dno umywalki, zlewu czy misy oraz jej rozpryskiwanie się na boki. Zainteresowanie wzbudza także dźwięk kapiącej czy spływającej wody. Ponadto strumień świeżej wody jest chłodniejszy i lepiej natleniony, a co za tym idzie – przyjemniejszy w smaku. Bieżąca woda znajdująca się w poidełku dla kota zachęca zwierzę nie tylko do picia, ale także zabawy. Koty uwielbiają trącać spadające krople łapkami czy wsadzać je do misy z wodą. Czerpią z tego dużo radości. Podsumowując, zakup fontanny dla kota to dobry pomysł. Urządzenie przyda się nie tylko wtedy, gdy kot nie chce pić wody z miski, ale także, gdy chcemy zapewnić mu pewnego rodzaju urozmaicenie oraz stały dostęp do świeżej i przede wszystkim filtrowanej wody.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ