Sheba PL

Małe kotki – rozwój kota od małego, jak zadbać o kocięta?

maae-kotki-rozwcentj-kota-od-maaego-jak-zadbaue-o-koci-c-ta__1617114058263.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Małe kotki to stworzenia, które dużo czasu poświęcają na zabawę i spanie. Kocięta dają wiele radości, ale wymagają też odpowiedniej opieki. Jak wygląda rozwój małego kotka? Jak zadbać o jego potrzeby? Przeczytaj, jak opiekować się kociętami na poszczególnych etapach ich rozwoju.

Spis treści:

 1. Jak wygląda rozwój małych kotków?
 2. Karmienie małego kota przez pierwsze 4 tygodnie
 3. Jak karmić małego kotka bez matki?
 4. Odsadzenie – ważny etap w życiu kociąt
 5. Jak opiekować się małymi kotkami po odsadzeniu?

Jak wygląda rozwój małych kotków?

Ciąża u kotki trwa średnio 63 dni. Najczęściej na świat przychodzi od 2 do 5 kociąt, chociaż może się też zdarzyć, że będzie ich 8. Małe kotki rodzą się ślepe i głuche, są bezbronne i całkowicie zależne od matki. Kocięta po urodzeniu ważą około 100–110 g. Nie powinny ważyć mniej niż 70 g. Temperatura kociego noworodka po urodzeniu wynosi około 36°C i wzrasta stopniowo w ciągu pierwszego tygodnia życia do 37°C. 

Przez pierwsze 2 tygodnie życia kocięta nie tylko muszą być karmione przez kotkę, ale też ogrzewane, ponieważ same nie są w stanie zapewnić sobie odpowiedniej temperatury ciała, m.in. ze względu na brak wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej. Kotka wspomaga też prawidłowe wydalanie u kociąt i dba o czystość ich futerka. Jeśli kocięta stracą matkę, jej rolę powinna przejąć matka zastępcza (inna kotka w trakcie laktacji) lub człowiek. 

Po kilku dniach od narodzin u kociąt zaczyna rozwijać się zmysł słuchu. Jako ostatni ze wszystkich zmysłów uaktywnia się wzrok. Mały kotek może zacząć otwierać oczy między 2. a 16. dniem życia, jednak najczęściej następuje to między 7. a 10. dniem.

Prawidłowy przyrost masy ciała u nowonarodzonych kociąt to 100 g na tydzień. Zdrowe kocię w pierwszym tygodniu życia powinno podwoić swoją masę ciała, w drugim tygodniu – potroić, a w kolejnych tygodniach tempo wzrostu nieco maleje i oscyluje w granicach 10–13 g na dzień. Taki przyrost masy ciała u kociąt utrzymuje się do 4.–5. miesiąca życia. Mniej więcej od 20. tygodnia życia dzienny przyrost masy ciała u kocura kształtuje się w granicy około 20 g, a u kotki – 11 g na tydzień. Koty przestają rosnąć około 9. miesiąca życia (samice) i 12. miesiąca życia (samce). U kotów ras dużych, takich jak maine coon czy norweski leśny, całkowity czas wzrostu może się przedłużyć nawet do 2 lat.

Karmienie małego kota przez pierwsze 4 tygodnie

Kocięta zyskują 90% swojej odporności dzięki siarze, czyli pokarmowi, który kotka wytwarza przez pierwsze dni po porodzie. Jest ona bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze (białko, tłuszcz, cukry proste, witaminy i składniki mineralne), przeciwciała, oraz enzymy wspomagające trawienie. Po trzech dniach kotka zaczyna wytwarzać mleko, które podlega ewolucji  w trakcie rozwoju kociąt, np. wzrasta w nim zawartość wapnia, a spada zawartość żelaza, miedzi i magnezu.

W trzecim tygodniu życia wyrzynają się zęby mleczne u małego kotka. W związku z tym pokarm stały należy wprowadzać do diety kociąt od 2. do 4. tygodnia życia. Początkowo powinna być to mokra karma dla kota, a także suche granulki namoczone w mleku matki lub preparacie mlekozastępczym. Dla kociąt należy wybierać pełnoporcjową karmę dopasowaną do ich wieku, typu junior – jest ona dla nich łatwa do pogryzienia i strawienia, a także zawiera składniki odżywcze, których młode koty potrzebują do wzrostu i rozwoju.

Jak karmić małego kotka bez matki?

Samodzielne karmienie małego kotka po urodzeniu powinno odbywać się w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Pokarmem dla osieroconych kociąt do 2.–4. tygodnia życia powinien być specjalny preparat mlekozastępczy lub mleko innej kotki w czasie laktacji. Nie może to być krowie mleko ani mleko innego zwierzęcia niż kot domowy.

Nie wolno podawać preparatu mlekozastępczego wychłodzonym kocim noworodkom, ponieważ poniżej temperatury 35°C aktywność enzymów trawiennych jest zbyt niska, aby pokarm został prawidłowo strawiony i przyswojony. Najpierw należy ogrzać kocięta, a dopiero później rozpocząć karmienie.

Preparat mlekozastępczy podaje się za pomocą specjalnej butelki ze smoczkiem. Bardzo ważna jest częstotliwość podawania pokarmu. Małe kotki powinny otrzymywać posiłki często, ale w bardzo małych porcjach. Kocie noworodki w 1. tygodniu życia są w stanie zjeść jednorazowo ilość pokarmu równą 10–15% swojej masy ciała. Schemat karmienia preparatem mlekozastępczym jest zbliżony do karmienia małego kota przez matkę:

 • 1. tydzień życia – karmienie kociąt co 2–4 godziny przez całą dobę, również w nocy,
 • 2. tydzień życia – karmienie kociąt co 2–4 godziny z przerwą nocną (6–8-godzinną),
 • 3. i 4. tydzień życia – kontynuacja karmienia preparatem mlekozastępczym oraz jednoczesne, stopniowe wprowadzanie jedzenia stałego (pełnoporcjowej karmy typu „junior”).

Odsadzenie – ważny etap w życiu kociąt

Odsadzenie to proces odłączenia kociąt od kotki. Wyróżnia się dwa typu odsadzenia:

 • dietetyczne – następuje pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia i polega na zakończeniu karmienia kociąt przez kotkę,
 • behawioralne – następuje pomiędzy 8. a 12. tygodniem życia i polega na całkowitym odłączeniu od matki. 

Około 6.–8. tygodnia życia kocięta są już przygotowane do samodzielnego jedzenia stałych pokarmów. Od tego momentu podawanie mleka dla kota nie jest dobrym pomysłem. Wówczas młode koty tracą zdolność trawienia laktozy (cukru mlecznego), więc spożycie mleka może wywołać u nich problemy trawienne. Po odsadzeniu dietetycznym kocięta powinny jeszcze pozostać z matką przez około 2–4 tygodnie.

Czas od 2. do 7.–8. tygodnia życia to u kotów okres tzw. socjalizacji pierwotnej. Jest to krótki, ale ważny etap w życiu kota, który w dużym stopniu wpływa na jego późniejsze zachowania i stosunek do opiekuna. Chociaż w tym czasie najważniejszą rolę odgrywa matka i rodzeństwo, to małe kotki muszą też poznać człowieka. Zwierzę uczy się właściwych relacji z kotami oraz przedstawicielami innych gatunków, w tym z człowiekiem. Aby kot był przyjacielsko nastawiony do opiekuna, w tym czasie powinien być brany na ręce, głaskany i przytulany, ale nie może być jeszcze zabierany od kotki.

Po odsadzeniu behawioralnym kocięta są gotowe do zamieszkania w nowym domu. Idealnym momentem do adopcji jest 12. tydzień życia. Kocięta zbyt wcześnie odsadzone od matki mogą w dorosłym życiu wykazywać większą agresję w stosunku do innych kotów. Z kolei kocięta odłączone zbyt późno (powyżej 12. tygodnia życia) zazwyczaj są nieufne w stosunku do ludzi i innych zwierząt.

Jak opiekować się małymi kotkami po odsadzeniu?

W Twoim domu pojawiło się właśnie kocię i zastanawiasz się, co jedzą małe kotki po odsadzeniu od mleka matki? Podstawą ich diety powinna być pełnoporcjowa karma gotowa przeznaczona dla rosnących kotów (karma typu junior). Jeśli zdecydujesz się na inną niż ta, którą kot otrzymywał w schronisku lub w hodowli, powinieneś mu ją wprowadzić stopniowo, aby uniknąć problemów trawiennych, takich jak biegunka, która u małych kotków jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ może szybko doprowadzić do odwodnienia.

Wprowadzanie nowego pokarmu powinno trwać około tygodnia. Zacznij od takich porcji pokarmu, w których ¼ będzie stanowiła nowa karma, a ¾ dotychczasowa. Co 2–3 dni zwiększaj o ¼ udział nowej karmy, aż całkowicie przestawisz swoje kocię na nową dietę.

Zarówno w przypadku kociąt, jak i kotów dorosłych warto stosować tzw. żywienie mieszane, czyli podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy w odpowiednich proporcjach. Codzienna dawka pokarmu powinna składać się z około 10% suchej i 90% mokrej karmy, przy czym proporcje te odnoszą się do masy produktu. Taki sposób karmienia pozwala na skorzystanie z zalet obu formatów kociego pokarmu. Sucha karma wspiera zdrowie zębów i pomaga usuwać płytkę bakteryjną, a mokra dostarcza dodatkową porcję wody dla kota, ponieważ charakteryzuje się wysoką wilgotnością. Niezależnie od tego czy małe kotki mają mokrą, suchą, czy mieszaną dietę, powinny mieć stały dostęp do miseczki ze świeżą i czystą wodą, którą należy wymieniać codziennie. Odpowiednie nawodnienie wspiera zdrowie dróg moczowych u kota.

Ważnym elementem opieki nad małymi kotkami jest też regularna zabawa z nimi. Zapewnij swojemu ulubieńcowi zabawki (wędki, myszki, piłeczki) i inne atrakcje (drapak, osiatkowany balkon, zabawki interaktywne) i poświęcaj mu codzienne czas na zabawę. Po kilkunastominutowych harcach możesz poczęstować swojego ulubieńca smakołykiem – w ten sposób dbasz o zachowanie tzw. łańcucha łowieckiego u kota, który składa się polowania (zabawy), schwytania i zjedzenia ofiary (karmy) oraz odpoczynku.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ