Sheba PL

Miauczenie kota – co chce Ci powiedzieć Twój kot?

miauczenie-kota-co-chce-ci-powiedzieue-twcentj-kot__1617114111105.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Miauczenie to sposób porozumiewania się kota z otoczeniem, a zwłaszcza z człowiekiem. Oprócz klasycznego „miau” Twój ulubieniec ma do powiedzenia o wiele więcej. Wyróżnia się aż 60 typów kociej wokalizacji o różnych intonacjach, złożeniach i natężeniach. Zastanawiasz się, co Twój pupil chce Ci zakomunikować? Sprawdź, co może oznaczać miauczenie kota.

Spis treści:

 1. Miauczenie kota – sposób porozumiewania się ze światem
 2. Miauczenie i inne odgłosy kota
 3. Co oznacza miauczenie kota?
 4. Dlaczego kot miauczy?
 5. Jak „rozmawiać” z kotem?

Miauczenie kota – jeden ze sposobów porozumiewania się ze światem

Kot wykorzystuje do komunikowania się trzy rodzaje sygnałów:

 • wizualne – złożona mowa ciała, np. robienie „kociego grzbietu”, gdy kot jest przestraszony,
 • zapachowe – np. feromony (wyczuwalne tylko przez inne koty) czy znaczenie moczem (wyczuwalne również dla człowieka),
 • dźwiękowe – istnieje cały repertuar kocich odgłosów, około 60 różnych typów wokalizacji, m.in. klasyczne miauczenie, mruczenie, ale też „ćwierkanie”, „szczekanie”, nawoływanie.

Miauczenie służy dorosłemu kotu głównie do porozumiewania się ze swoim opiekunem. Koty bardzo szybko uczą się, na jaki rodzaj miauczenia reaguje ich opiekun i wykorzystują to podczas komunikacji z nim, na przykład wtedy, gdy chcą otrzymać jedzenie.

Do komunikacji wewnątrzgatunkowej (z innymi kotami) zwierzęta te wykorzystują częściej inne sygnały dźwiękowe. Miauczeniem posługują się praktycznie tylko kocięta, by przywołać matkę, zwrócić na siebie jej uwagę i poinformować ją o swoich potrzebach. W naturze dorosłe koty komunikują się za pomocą dźwięku przypominającego miauczenie przeważnie wtedy, gdy przygotowują się do walki lub kopulacji.

Miauczenie i inne odgłosy kota

Koty wykorzystują bardzo szeroki zakres dźwięków – obejmuje on przedział od 45 Hz aż do 64 kHz. Ludzkie ucho natomiast odbiera dźwięki do częstotliwości 20 kHz, więc nie jesteśmy w stanie usłyszeć wszystkich odgłosów kota. Czasami można spotkać się z kociętami, które otwierają pyszczek, jakby miauczały, ale nie słyszymy przy tym żadnego dźwięku. Zwierzę wówczas miauczy, ale z częstotliwością, której nie jesteśmy w stanie usłyszeć. Wysokie zakresy dźwięków wykorzystują m.in. kocięta do komunikowania się ze swoją matką.

Dźwięki kota można podzielić na:

 • neutralno-przywołujące – miauczenie, krótkie miauknięcie identyfikacyjne, chrząkanie nowo narodzonych kociąt, pomruk na powitanie,
 • wywołane ekscytacją lub pobudzeniem – ćwierkanie, świergot, trel, pisk, szczek/skrzek wydawany na widok nieosiągalnej ofiary, 
 • wyrażające zadowolenie – mruczenie,
 • negatywno-odstraszające lub grożące – syczenie, buczenie, warczenie, plucie (choć to raczej sygnał niewerbalny),
 • wyrażające ból, strach lub frustrację – przeciągłe miauczenie, jęczenie.

Co oznacza miauczenie kota?

W interpretacji kociej mowy bardzo ważny jest kontekst sytuacyjny. Poszczególne zwierzęta mogą mieć różny repertuar dźwięków. Głosy kotów, podobnie jak głosy ludzi, różnią się między sobą. Dlatego kocie odgłosy trzeba zawsze traktować indywidualnie. Obserwuj swojego kota i zwróć uwagę na to, jakie dźwięki towarzyszą jego różnym zachowaniom. Szybko zaczniesz „dogadywać się” ze swoim pupilem.

Mruczenie, czyli dźwięk kota, który większość z nas kojarzy z zadowolonym i szczęśliwym zwierzęciem, czasem może oznaczać coś zupełnie innego. Nowo narodzone kocięta mruczą, aby powiedzieć matce, że jest im dobrze. Twój kot będzie mruczał podczas głaskania i przytulania, żeby powiedzieć Ci „nie przestawaj”. Jednak mruczą również koty, które są chore, obolałe, cierpiące, zestresowane – to prawdopodobnie ich sposób na uspokojenie. Dlatego, jeśli zauważysz, że Twój kot mruczy bez powodu, a przy tym występują u niego inne, niepokojące objawy, takie jak apatia, senność, brak apetytu, izolowanie się, niechęć do zabawy, wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii, aby wykluczyć problemy zdrowotne.

Dlaczego kot miauczy?

Kot miauczy z wielu powodów:

 • chce zwrócić na siebie uwagę;
 • jest głodny;
 • wita się z opiekunem, który właśnie wrócił do domu;
 • chce wyjść na zewnątrz (koty wychodzące lub wyprowadzane na spacery);
 • skarży się, na przykład na brudną kuwetę;
 • boi się;
 • jest chory i coś go boli;
 • nawołuje partnera (kotki i kocury, które nie zostały wysterylizowane lub wykastrowane).

Miauczący kot porównywany jest z płaczącym dzieckiem – naglące, ekspresyjne miauczenie o silnym ładunku perswazyjnym ma podobną częstotliwość, jak płacz małego dziecka. Człowiek natomiast ma ewolucyjnie zakodowaną reakcję na dziecięcy płacz. Koty obserwują reakcje swojego opiekuna na poszczególne dźwięki i jeśli na dany głos reaguje zgodnie z ich oczekiwaniami, będą posługiwały się nim częściej. Jeśli po głośnym i natarczywym miauczeniu, kot otrzyma miskę z pokarmem lub zostanie poczęstowany smakowitym przysmakiem, zapamięta tę zależność i będzie powtarzał podobne sekwencje dźwiękowe zawsze, gdy zrobi się głodny.

Jeśli chcemy oduczyć kota zbyt natarczywego i uciążliwego miauczenia, powinniśmy zrobić to jak najwcześniej, aby takie zachowanie się nie utrwaliło. Należy przede wszystkim ignorować kota, kiedy w ten sposób domaga się karmienia. Najlepiej ustalić stałe pory posiłków i tylko wtedy, podawać mu jedzenie. Natomiast smakołyki można serwować mu, ilekroć uznamy to za stosowne, najlepiej po zakończeniu zabawy. Należy pamiętać o tym, że przysmaki to karma uzupełniająca, która nie może stanowić więcej niż 10% dziennej dawki energetycznej naszego mruczka. Podstawą diety kota powinna być pełnoporcjowa karma gotowa. Najkorzystniejsze dla zdrowia i samopoczucia kota jest podawanie mu suchej i mokrej karmy w proporcji 1:9 pod względem masy (z przewagą mokrej karmy). Kot, który będzie otrzymywał pokarm zgodny z jego zapotrzebowaniem i przyzwyczai się do stałych pór karmienia, powinien rzadziej wymuszać podawanie posiłku miauczeniem.

Jak „rozmawiać” z kotem?

Pamiętaj, że Twój kot miauczy, żeby coś Ci zakomunikować lub coś od Ciebie otrzymać. Nie możesz go za to karać, nawet jeśli jego miauczenie jest dla Ciebie bardzo uciążliwe. Jeżeli wydaje Ci się, że Twoje zwierzę jest zbyt „gadatliwe”, a lekarz weterynarii wykluczył problemy zdrowotne, możesz wybrać się z nim do kociego behawiorysty – doradzi Ci, jak oduczyć kota nieprawidłowych zachowań, na przykład głośnego miauczenia w środku nocy, kiedy wszyscy domownicy śpią. Zazwyczaj najskuteczniejszym sposobem jest uzbrojenie się w cierpliwość i ignorowanie- w tej sytuacji- miauczenia kota. Brak reakcji ze strony opiekuna to dla kota sygnał, że dany komunikat nie działa i z czasem powinien przestać go używać lub złagodzić jego ton.

Częstotliwość miauczenia kota może zależeć od rasy. Do „gadatliwych” należą, m.in. koty syjamskie, tajskie, tonkijskie, jawajskie, balijskie, reksy czy koty bengalskie. Wśród tych ras przez lata selekcjonowano osobniki, m.in. pod kątem tej cechy. Częściej miauczą też mruczki, które są wychowywane bez towarzystwa innych kotów.

Im więcej mówisz do swojego pupila, tym on więcej zrozumie i częściej będzie z Tobą “konwersował”. Z czasem zaczniesz rozpoznawać, co mówi Twój kot, a on nauczy się interpretować Twoje komunikaty, głównie po tonie wypowiedzi. Osoby, które opiekują się kilkoma kotami, są w stanie rozróżnić głos każdego z nich.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ