Sheba PL

Suchy nos u kota – czy zawsze świadczy o chorobie?

suchy-nos-u-kota-czy-owiadczy-o-chorobie__1617114150327.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Nos zdrowego kota przeważnie jest lekko wilgotny i chłodny. Warto jednak mieć na uwadze, że ten narząd u mruczków jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury, a jego suchość nie zawsze świadczy o chorobie. Kiedy taki stan może być objawem infekcji? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat! 

Spis treści:

  1. Suchy nos u kota – jakie są przyczyny
  2. Kiedy może niepokoić suchy nos u kota?
  3. A co jeśli nos jest mokry?
  4. Czy kolor nosa ma znaczenie?

Suchy nos u kota – jakie są przyczyny

Nos kota jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury. Jak wiadomo, mruczki to zwierzęta ciepłolubne, które kochają wygrzewać się w promieniach słonecznych czy na kaloryferze. Zatem jeśli nasz czworonożny przyjaciel wylegiwał się na parapecie, grzejniku czy blisko kominka, to jego nos może być suchy i ciepły. Tak samo zdarza się, kiedy przebywa w pomieszczeniach, w których jest słaba cyrkulacja powietrza, lub gdy podniesie się temperatura jego ciała. 

Tak naprawdę koci nos może robić się wilgotny i suchy na przemian wielokrotnie w ciągu doby. Gdy nie zauważamy innych objawów towarzyszących, a nasz mruczek zachowuje się normalnie – nie mamy powodów do niepokoju.

Kiedy może niepokoić suchy nos u kota?

Zgoła odmienna sytuacja ma miejsce, kiedy suchości nosa towarzyszą inne objawy. Gdy zachowanie czworonoga odbiega od normy, suchy nos może być objawem odwodnienia. Trzeba pamiętać, że koty to zwierzęta, które nie mają instynktownej potrzeby picia wody. Eksperci zalecają, by karmić je zarówno karmą mokrą, jak i suchą w proporcjach 9:1 pod względem masy produktu na korzyść karmy mokrej. Zatem, jeśli nasz mruczek je tylko suchą karmę, warto wprowadzić rekomendowany sposób żywienia kota. Dodatkowo można zachęcić czworonoga do picia wody, wymieniając zwykłą miskę z wodą na specjalną fontannę dla kota. Koty wolą pić wodę będącą w ruchu niż tę, która wypełnia naczynie.

Suchy nos u kota w upalny dzień może też świadczyć o przegrzaniu. Wprawdzie nasz mruczek sam powinien zmienić miejsce na chłodniejsze, jeśli będzie mu za gorąco – jednak gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka – kot może dostać udaru. Pamiętajmy, aby w taką porę obserwować zwierzę i rozstawiać mu miski z wodą w każdym pomieszczeniu, do którego ma dostęp.

Gdy koci nosek jest suchy, a do tego bardzo gorący – mogą to być pierwsze objawy infekcji. Obserwujmy wtedy kota i jeśli zauważymy kaszel, kichanie czy wydzielinę z nosa, skonsultujmy objawy z lekarzem weterynarii.

Wychodzące mruczki są narażone na różne infekcje wirusowe i bakteryjne. Przewlekle suchy nos u kota, na którym są widoczne strupki lub pęknięcia, może być symptomem choroby. W takim przypadku można oczyścić nos roztworem soli fizjologicznej i skontaktować się z lekarzem weterynarii, by udzielił nam dalszych instrukcji.

A co jeśli nos jest mokry?

Sytuacja znacznie się zmienia, jeśli nos kota jest bardzo wilgotny. Wbrew pozorom mokry nos kota stanowi większy problem niż suchy. Gdy z jego nosa wydobywa się wydzielina, może to oznaczać, że pupil jest przeziębiony. Jeśli do tego dołączy kaszel, kichanie i problemy z oddychaniem, to mamy prawie pewność, że wdała się infekcja. W takiej sytuacji kota należy od razu zabrać do kliniki weterynaryjnej, aby przeziębienie nie przeobraziło się w zapalenie płuc. Należy pamiętać, że każda wydzielina z kociego nosa powinna wzbudzać niepokój, może ona świadczyć tak samo o niegroźnej alergii, co o początkach na przykład kociego kataru.

Czy kolor nosa ma znaczenie?

Kocie nosy mają różne barwy - od czarnych, wielokolorowych po różowe. Obserwując nosek naszego mruczka, możemy zauważyć, że zmienia on kolor na bardziej lub mniej intensywny. Kolor kociego nosa staje się bledszy, gdy naszemu czworonożnemu przyjacielowi coś dolega. Natomiast, gdy kot wraca do zdrowia, jego nos zmienia barwę na bardziej intensywną. Tak samo jest w przypadku zmiany temperatury: zimą i jesienią – nosek może stawać się blady, a gdy tylko aura za oknami zmieni się na słoneczną i wiosenną – od razu ciemnieje.

Na kocim nosku mogą też pojawić się niegroźne zmiany barwnikowe – w postaci czarnych kropek. Powstają one zwykle około pierwszego roku życia i z czasem może ich przybywać nie tylko na nosku, ale też na wargach lub na powiekach. Niestety ciężko jest je samemu odróżnić od zmian chorobowych, dlatego przy okazji wizyty w klinice, warto poprosić lekarza weterynarii, aby dokładnie obejrzał plamki.

Nosy kota są jak linie papilarne – każdy mruczek ma inny. Jest to również jeden z najczulszych narządów naszego czworonożnego przyjaciela. Dlatego też, gdy opiekunowie zauważą, że jego stan się zmienia, czują się zaniepokojeni. Jednak ciepły i suchy nos u kota nie jest stanem nietypowym. Nos naszego mruczka po prostu jest bardzo wrażliwy i reaguje na zmiany temperatury. Aczkolwiek, jeśli suchości nosa towarzyszy zmiana zachowania kota, lepiej udać się do lekarza weterynarii.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ