Sheba PL

Wystraszony kot – jak mu pomóc?

large_depositphotos_14397223_s-2019-1_1625579208972.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Koty uwielbiamy między innymi za ich odwagę w poznawaniu świata. Z natury to niestrudzeni łowcy, którzy nie boją się eksplorować wszelkich zakamarków znajdujących się w ich zasięgu. Jednak ta część wyjątkowej osobowości mruczków niekiedy prowokuje  niebezpieczne sytuacje, które mogą wywołać u nich silny stres. Te wyjątkowe czworonogi nie przepadają również za nagłymi zmianami w ich życiu. One również bywają przyczyną silnego niepokoju. Dowiedz się, jak postępować z wystraszonym kotem i jak mu pomóc!
 

Spis treści:

 1. Jak zadbać o wystraszonego kota po zmianie opiekuna?
 2. Co robić, gdy kot jest wystraszony, czyli jak uspokoić mruczka
 3. Dlaczego kot jest wystraszony? Przyczyny strachu
 4. Kot zachowuje się jak wystraszony, czyli jak? Objawy lękowe u kotów
 5. Stale wystraszony kot – jak rozpoznać objawy stresu?

Jak zadbać o wystraszonego kota po zmianie opiekuna?

Zazwyczaj kocięta zabrane do nowego domu adaptują się w nim bardzo szybko. Starsze mruczki, szczególnie te mające za sobą trudne doświadczenia, mogą jednak nie przejść tego procesu z taką łatwością, dlatego część z nich po przybyciu do nowego domu jest nieufna i chowa się na długie godziny przed wzrokiem nowego opiekuna. W takim przypadku należy oprzeć się pokusie wyciągania na siłę wystraszonego kota z kryjówki i np. głaskania go czy przytulania. Niepewne zwierzę potrzebuje spokoju, w ten sposób najszybciej zaakceptuje nowe warunki. Interwencji wymaga jedynie sytuacja, w której mruczek nie chce jeść, pić bądź nie załatwia swoich potrzeb fizjologicznych. Pamiętaj, że czynniki te mogą dość szybko, bo już po około 24 godzinach, wywołać poważne problemy zdrowotne. Konieczna może być wtedy wizyta u lekarza weterynarii. 

Chcąc wywabić wystraszonego kota z ukrycia, możesz np. podsunąć mu smakołyki. Z czasem powinien dać się skusić aromatycznym przysmakom i wyjść z kryjówki. Aby mu to ułatwić, powstrzymaj się od gwałtownych ruchów i pozwól kotu oswajać się z nową sytuacją w jego tempie. Nie można też zapominać, że przekąski mogą stanowić  maksymalnie 10% kociego kalorycznego zapotrzebowania, dlatego nie należy podawać ich zbyt wiele. Dzięki cierpliwości ze strony opiekuna nawet ciągle wystraszony kot wkrótce osiągnie spokój. Nie zapomnij również o zaspokojeniu jego wszelkich potrzeb behawioralnych, w tym także drapania i głaskania. Ich brak może doprowadzić  do frustracji u pupila, a w efekcie do stresu.

Co robić, gdy kot jest wystraszony, czyli jak uspokoić mruczka

Lęk u kota z powodu przybycia do nowego domu nie jest niczym niezwykłym. Problem najczęściej szybko można opanować. Co jednak zrobić w przypadku, gdy czworonożny przyjaciel odczuwa silny stres, który utrudnia mu funkcjonowanie? Z pewnością na początku należy poznać przyczynę i w miarę możliwości ją wyeliminować. Na przykład kot wystraszony przez psa czy przez nagły hałas może stać się bardzo płochliwy i nieufny. Jeśli mimo wyeliminowania sytuacji potencjalnie stresogennych dla mruczka nadal jest on stale zdenerwowany lub usunięcie danego bodźca nie jest do końca możliwe, pomocne mogą być specjalne środki, które ukoją nerwy czworonoga. Należą do nich między innymi:

 • preparaty z feromonami – dyfuzory lub specjalne obroże. Takie środki powinny wprawić pupila w dobry nastrój;
 • naturalne substancje – np. waleriana czy uwielbiana przez mruczki kocimiętka. Pamiętaj jednak, że rośliny te nie działają na wszystkie koty; 
 • specjalne karmy z aminokwasami, które wyzwalają u czworonogów produkcję hormonów szczęścia.

Nie zapominaj również, że wystraszony kot bardzo często rzuca się do ucieczki. To naturalny instynkt, dlatego nie utrudniaj pupilowi biegu i nie przytrzymuj go, głaszcząc pocieszająco. To  jedynie wzmocni u niego strach. Możesz to zrobić jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy nie wiesz, czy wystraszony kot wróci do domu, dlatego chcesz za wszelką cenę uniknąć jego ucieczki. Jeżeli jednak Twój ulubieniec nie jest zagrożony, po prostu pozwól mu się schować.

Dlaczego kot jest wystraszony? Przyczyny strachu

Aby zapewnić pupilowi szczęśliwe życie, warto zdawać sobie sprawę z czynników stresogennych dla tych zwierząt. Czasem wydaje się, kot jest wystraszony bez powodu, jednak to tylko złudzenie. Mruczki stresują zupełnie innymi rzeczami niż ludzie. Twój czworonożny przyjaciel może silnie przeżywać takie wydarzenia, jak:

 • hałas – większości z nas zdarzyło się choć raz przestraszyć nagłego, głośnego dźwięku. Najczęściej, jednak jeśli nie pochodził on z realnie zagrażającego nam źródła, szybko zapominamy o tym przeżyciu. Jednak w przypadku Twojego pupila głośne dźwięki, nawet zupełnie niegroźne, mogą prowadzić do silnego lęku. Pamiętaj również, że kocie ucho jest znacznie czulsze niż ludzkie, dlatego postaraj się ograniczać źródła hałasu w otoczeniu Twojego przyjaciela, np. głośną muzykę;
 • obcy ludzie i zwierzęta – kot może być wystraszony, gdy do domu przychodzą goście lub gdy pojawia się w nim nowy lokator, np. inne zwierzę czy małe dziecko. Najlepszym wyjściem będzie wówczas zapewnienie Twojemu przyjacielowi  komfortu. Jeśli w domu zamieszkało nowe zwierzę, rekomendowana jest metoda zapoznawania się czworonogów, nazywana socjalizacją z izolacją. W przypadku pojawienia się noworodka przyzwyczajanie pupila do nowej sytuacji należy rozpocząć jeszcze przed porodem, np.  pozwalając kotu zapoznać się z nowym umeblowaniem pokoju dziecięcego, a  po przyjściu dziecka na świat zaznajamiając czworonoga z nowymi zapachami. Łatwiejsze powinno być oswojenie wystraszonego kota z gośćmi – pozwól mu się schronić w bezpiecznym miejscu, a gdy zacznie ciekawie zaglądać do pokoju, zacznij nęcić go smakołykami. Możesz też zaproponować gościom częstowanie pupila specjalnymi przysmakami . Uprzedź ich również, aby nie wykonywali gwałtownych ruchów, gdy kot wreszcie zdecyduje się wyjść z kryjówki;
 • zmiany w otoczeniu – dla kotów stresujące są przede wszystkim te nagłe i niespodziewane. Oczywiście różna jest wrażliwość mruczków, dlatego dla niektórych niewielkie przemeblowanie będzie jedynie odrobinę niepokojące, a w innych wywoła silny lęk. Ogromnym stresem dla niemal każdego kota jest natomiast przeprowadzka. Warto poradzić się wtedy lekarza weterynarii bądź behawiorysty, w jaki sposób możesz uspokoić swojego pupila. 
 • wizyta w lecznicy weterynaryjnej – zapachy kojarzące się z lekarzem dla mało których zwierząt są przyjemne. Jednak w przypadku kotów mogą one wywoływać wyjątkowo silne emocje. Radzenie sobie z tym problemem polega na możliwie jak największym ograniczeniu czynników wywołujących stres, np. transporter po przyjeździe do lecznicy możesz przykryć kawałkiem materiału, dzięki czemu  wytłumisz docierające do środka bodźce.
 • niezaspokojone potrzeby behawioralne – jeżeli kot nie może realizować swoich naturalnych potrzeb, takich jak drapanie czy polowanie, może skutkować to u niego stresem, który z kolei niekiedy prowadzi do wzmożonej lękliwości.

Kot zachowuje się jak wystraszony, czyli jak? Objawy strachu u kotów

Wystraszonego kota rozpoznasz przede wszystkim po postawie ciała, chociaż może on również wydawać specyficzne dźwięki. Jedną z najbardziej charakterystycznych oznak stresu u tych zwierząt są mocno poszerzone źrenice. Początkowo uszy czworonoga zwrócone są do przodu lub na boki, spojrzenie jest czujne, a ogon skierowany w dół. W kolejnym stadium zad jest mocniej opuszczony, a uszy mogą lekko pochylać się na boki. Część zwierząt na tym etapie zaczyna wydawać specyficzne odgłosy, w tym zarówno nerwowe miauczenie, jak i warczenie czy nawet wycie.

Gdy stres zaczyna zamieniać się w silny strach, zwierzę zwykle stara się sprawiać wrażenie mniejszego, niż jest w rzeczywistości. Kuli się na ugiętych łapkach, z ogonem blisko ciała. Jego uszy najczęściej położone są płasko, a wąsy odchylone do tyłu. Czasem też zaczyna się trząść i ma przyspieszony oddech. Niekiedy przerażone zwierzę może również wyglądać, jakby chciało odstraszyć przeciwnika. Taki wystraszony kot niekiedy prostuje łapy i wygina ciało w łuk, stroszy ogon i sierść na grzbiecie, a jednocześnie wydaje groźne odgłosy. Najbardziej charakterystycznym z nich jest syczenie.

Oczywiście jednym z efektów silnego stresu będzie również jak najszybsza ucieczka. Zastanawiasz się, dokąd  ucieka wystraszony kot? Najczęściej wcale nie biegnie daleko, po prostu wybiera kryjówkę, w której czuje się bezpiecznie. Nawet jeśli nie uda Ci się go zatrzymać, istnieje szansa, że Twój przyjaciel wróci do domu. Doskonałym sposobem na to, by zwiększyć prawdopodobieństwo szczęśliwego powrotu mruczka, będzie wszczepienie mu specjalnego chipa identyfikacyjnego. Taki zabieg wykonuje lekarz weterynarii. Twoim zadaniem będzie umieszczenie numeru identyfikacyjnego zawartego w takim oznakowaniu wraz z Twoimi danymi w odpowiednich bazach. Warto jednak pamiętać, że tego typu chip nie ma nic wspólnego z lokalizatorem GPS, który w przypadku ucieczki kota jest  nieoceniony. 

Pamiętaj także, że przerażony czworonóg może zaatakować, dlatego musisz wtedy bardzo uważać, by uniknąć ugryzienia czy zadrapania. Zwykle najlepszą metodą jest w tej sytuacji  powolne wycofanie się.

Stale wystraszony kot – jak rozpoznać objawy stresu?

Zdenerwowanie u kota wcale nie musi objawiać się nagłą reakcją, w tym ucieczką czy próbą odstraszenia przeciwnika. Niekiedy nasi czworonożni przyjaciele przeżywają długotrwały stres prowadzący nawet do kociej depresji. Do objawów można zaliczyć: spadek apetytu lub jego nagły wzrost bez żadnej konkretnej przyczyny, a także apatię, załatwianie się poza kuwetą (jeśli wcześniej kot nie sprawiał takich problemów), nadmierną wokalizację, nerwowe wylizywanie się, najczęściej w jednym miejscu, a niekiedy również ciężki oddech.

Wystraszonemu kotu z całą pewnością należy jak najszybciej pomóc, nie tylko kojąc jego nerwy doraźnymi środkami, lecz także – jak bardzo jest to możliwe – eliminując stresogenny czynnik. Jeśli nie masz pojęcia, co jest przyczyną  stresu u  Twojego  przyjaciela, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Być może pupil ma większe  problemy behawioralne lub w jego ciele toczy się proces chorobowy. Koniecznie sprawdź wówczas stan ulubieńca, by zapewnić mu szczęśliwe życie.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ