Sheba PL

9 zalet posiadania kota – poznaj je

large_9-zalet-posiadania-kota_1632841602070.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Opiekowanie się zwierzęciem wiąże się z wieloma obowiązkami, a także z ogromem przyjemności. Przytulanie w jesienne dni, szalone zabawy, czułość oraz niezwykle bliska relacja – poznaj zalety posiadania kota, które potwierdzi każdy miłośnik mruczków!

Spis treści:

  1. Posiadanie kota = redukcja stresu
  2. Praca nad rozwojem emocjonalnym i empatią
  3. Nauka obowiązkowości
  4. Zwiększanie samoświadomości
  5. Mniejsze poczucie samotności
  6. Nieustanne poszerzanie wiedzy
  7. Motywacja do aktywności fizycznej
  8. Poczucie przynależności do społeczności miłośników kotów
  9. Zdrowotne korzyści z posiadania kota 

Posiadanie kota = redukcja stresu

We współczesnym świecie często nie mamy czasu na relaks i zadbanie o swoje potrzeby, także te związane ze zdrowiem psychicznym. Plusy posiadania kota są pod tym kątem nieocenione. Udowodniono, że kontakt ze zwierzęciem pozwala zredukować stres, łagodzi wahania nastrojów, odpręża i uspokaja. Aby osiągnąć stan równowagi emocjonalnej, warto dotykać kota (czuć jego ciepło), głaskać go oraz słuchać jego mruczenia. Taka praktyka wykazuje działanie kojące, a nawet przeciwbólowe! 

Praca nad rozwojem emocjonalnym i empatią

Wspomaganie rozwoju emocjonalnego i empatii ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Maluchy przebywające często w otoczeniu kotów rzadziej wykazują zaburzenia emocjonalne, takie jak duża nieśmiałość czy problemy z mówieniem. Kontakt z mruczkiem wpływa również pozytywnie (wyciszająco, uspokajająco) na dzieci nadaktywne, np. cierpiące na ADHD czy Zespół Aspergera. Posiadanie kota ma także funkcję wychowawczą. Uczy młodych ludzi, że każde żywe stworzenie ma swoje potrzeby i granice, które należy szanować. Pamiętajmy, że nasze pociechy powinny od najmłodszych lat dowiadywać się o właściwym postępowaniu wobec zwierząt. 

Nauka obowiązkowości

Karmienie kota, pielęgnacja – dbanie o sierść, pazury, zęby, oczy, uszy – do tego czyszczenie kuwety, troska o zabezpieczenia w domu etc. Dziecko, które widzi, że wszystkie te zabiegi są niezbędne mruczkowi do życia, uczy się obowiązkowości. W końcu nie można zapomnieć o nakarmieniu żywej istoty. Maluch widzi, że jest odpowiedzialny za dobro stworzenia, w dużej mierze zależące właśnie od naszych – ludzkich – działań. Zaniechanie codziennych obowiązków może mieć poważne konsekwencje. Jest to fantastyczna lekcja na całe życie!

Zwiększanie samoświadomości

Relacja z kotem niejako zmusza nas do zastanowienia się nad sobą i do przykładania większej wagi do tego, co i jak robimy. Dotyczy to nie tylko postępowania ze zwierzęciem, ale bardzo często również z samym sobą. Czworonożny przyjaciel kocha swojego opiekuna bezwarunkowo i akceptuje go takim, jaki jest. Dla wielu osób ta świadomość staje się bodźcem do podniesienia poczucia własnej wartości i pozbycia się (lub zminimalizowania) kompleksów. Posiadanie kota jest znakomitym sposobem na samopoznanie i samoakceptację!

Mniejsze poczucie samotności

Nasi czworonożni ulubieńcy – zarówno koty, jak i psy – są znakomitymi kompanami życia codziennego. Traktujemy ich jak pełnoprawnych członków rodziny i zwykle nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Nic więc dziwnego, że zalety posiadania kota wiążą się w dużej mierze ze sferą emocjonalną. Osoby, które nie mieszkają z bliskimi i nie prowadzą bujnego życia towarzyskiego, odczuwają zdecydowanie mniejsze osamotnienie, kiedy opiekują się zwierzęciem. Eksperci podkreślają, że posiadanie kota rzeczywiście zmniejsza tego typu uczucia[1]. W końcu zupełnie inaczej jest wracać do domu, w którym czeka na nas mruczek, niż do pustych czterech ścian.

Nieustanne poszerzanie wiedzy

Niezliczone zalety posiadania kota sprawiają, że nasze życie z czworonogiem staje się bardziej barwne. Aby być odpowiedzialnym opiekunem, musimy też jednak włożyć nieco wysiłku w poszerzanie swojej wiedzy o potrzebach zwierzęcia. Już na początku konieczne jest poznanie sposobu żywienia kotów, adaptacji, częstotliwości czyszczenia kuwety, podstawowych sygnałów, jakie nam wysyłają etc. Jeśli zaś w trakcie wspólnego życia pojawiają się jakiekolwiek problemy, na przykład natury behawioralnej, zaczynamy czytać, szukać, kontaktować się ze specjalistami. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy na naszej drodze stają różnego rodzaju kocie choroby – co warto o nich wiedzieć, na jakie objawy uważać, jakie leczenie stosować. Posiadanie kota jest więc nieustanną lekcją, dzięki której znacznie poszerzamy wiedzę. 

Motywacja do aktywności fizycznej

Wiele kotów to niezwykle aktywne zwierzęta – ich naturalną potrzebą jest ruch. Naszą także, lecz często o tym zapominamy. Aktywność fizyczna daje nam frajdę, ale też poprawia zdrowie, dlatego powinniśmy starać się jak najwięcej ćwiczyć. Doceńmy to, że posiadanie kota staje się kolejną znakomitą motywacją do wstania z kanapy czy zza biurka i wykonania dodatkowych aktywności.

Poczucie przynależności do społeczności miłośników kotów

Miłośnicy zwierząt uwielbiają dzielić się zdjęciami i opowieściami o swoich mruczkach. Fora internetowe i serwisy w mediach społecznościowych pełne są dyskusji na ich temat. Korzyści z posiadania kota wiążą się więc także z poszerzeniem grona naszych znajomych – społeczność amatorów kotów z pewnością chętnie przywita Cię w swoich progach! 

Zdrowotne korzyści z posiadania kota

Zapewne każdy opiekun mruczka zgodzi się, że kontakt z nim sprawia mu ogromną przyjemność i wywołuje całą masę pozytywnych emocji. Co ważne, odczuwane przez nas stany odbijają się także na fizjologii organizmu. Podkreśla się, że w trakcie kontaktu fizycznego z naszymi kocimi ulubieńcami organizm wytwarza endorfiny, popularnie określane „hormonami szczęścia”. Relacja z mruczkiem wpływa również na obniżenie ciśnienia oraz cholesterolu we krwi, co korzystnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Wskazują na to chociażby badania dowodzące, że u osób, które przeżyły zawał serca, głaskanie i inne formy kontaktu z kotem zwiększają szanse przeżycia nawet o około 30 procent[2]. Co więcej, poprawia się dzięki temu także nasza odporność, ponieważ spotkania, zabawy, przytulanie z pupilem pobudzają układ immunologiczny do pracy. Dodatkowo kocie mruczenie wpływa na nas uspokajająco – obniża poziom stresu, wyhamowując produkcję kortyzolu. Dzieje się tak, ponieważ częstotliwość dźwięków wydawanych przez naszych podopiecznych doskonale współgra z naszym wewnętrznym biorytmem. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej i skuteczniej osiągnąć równowagę emocjonalną oraz rozluźnić się fizycznie. Posiadanie kota niesie więc ze sobą całą masę korzyści zdrowotnych – warto zwrócić na nie uwagę!

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ