Sheba PL

Kot abisyński – cena, charakter, pielęgnacja

large_sheba-kot-abisy-ski_1625578723917.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Kot abisyński łączy cechy, takie jak: elegancja, smukła sylwetka, przyjacielski charakter i ogromne pokłady energii. Przedstawiciel tej rasy będzie doskonałym towarzyszem człowieka, jednak wymaga sporo uwagi, o którą z uporem potrafi się upominać. Przeczytaj opis tej rasy i dowiedz się, jakiej pielęgnacji potrzebują koty abisyńskie! 
 

Spis treści:

 1. Kot abisyński – podstawowe informacje  
 2. Historia kotów abisyńskich
 3. Jak wyglądają koty abisyńskie? 
 4. Kot abisyński – sierść 
 5. Jak pielęgnować koty abisyńskie? 
 6. Charakter kotów abisyńskich 
 7. Dla kogo koty abisyńskie będą odpowiednie? 
 8. Długość życia i zdrowie kotów abisyńskich
 9. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota abisyńskiego
 10. Ciekawostki o kotach abisyńskich
 11. Jak nazwać kota rasy abisyńskiej? 
 12. Koty abisyńskie – ile kosztują? 

Kot abisyński – podstawowe informacje 

Klasyfikacja III kategoria FIFe: koty krótkowłose i somalijskie 
Rozmiar masa ciała: 4–7 kg – samce, 3–5 kg – samice
Szata

sierść: krótka, przylegająca do ciała, błyszcząca, z tickingiem (poprzeczne prążki)

umaszczenie: niebieskie (szare), kasztanowe, beżowe, sorrel

Charakter towarzyski, przyjazny, ciekawski, inteligentny, energiczny
Długość życia 9–15 lat 


Historia kotów abisyńskich

Niektórzy twierdzą, że podobizny kotów abisyńskich znajdują się na egipskich posągach i płaskorzeźbach. Obecnie wiadomo jednak, że czworonogi o podobnych cechach nie występowały na tamtejszych terenach, a początki rasy pozostają niejasne. 

Koty abisyńskie są uznawane za jedną z najstarszych ras na świecie, a dawny kot abisyński znacznie różnił się od dzisiejszego. Hodowla tych zwierząt została zapoczątkowana w połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych pierwsze koty abisyńskie pojawiły się w 1934 roku. Do Europy te zwierzęta zawitały mniej więcej w tym samym czasie. W efekcie równocześnie prowadzonych hodowli, w których trakcie praktykowano mieszanie różnych ras, powstały dwa typy kotów abisyńskich – europejski i amerykański. W Europie rasa została oficjalnie uznana w 1980 roku, natomiast do Polski pierwszy kot abisyński został sprowadzony przez Marka Chadaja w 1994 roku.

Obecnie kot abisyński jest uwielbianym towarzyszem człowieka, a jego geny przyczyniły się do powstania wielu innych ras. W wyniku krzyżówek powstał m.in. kot singapurski czy kot bengalski. Analizując opis ras, bez problemu można dostrzec podobieństwa między tymi zwierzętami. Również ceny za kocięta wymienionych ras bywają zbliżone, jednak to, ile kosztuje zwierzę, zależy od danej hodowli oraz indywidualnych cech czworonoga.  

Jak wyglądają koty abisyńskie? 

Koty abisyńskie charakteryzuje silne, a jednocześnie smukłe ciało. Typ europejski jest bardziej umięśniony, natomiast amerykański smuklejszy. Samice tej rasy osiągają masę od 3 do 5 kg. Kocury zwykle są większe i ważą od 4 do 6 kg. Mają sprężysty i dobrze umięśniony tułów. Nie bez powodu uwielbiają skoki i wspinaczki, co umożliwia im właśnie proporcjonalne i giętkie ciało, a także długie kończyny. 

Niewielka głowa tych zwierząt ma kształt trójkąta z zaokrąglonymi konturami. Na niej znajdują się duże oczy w kształcie migdałów o barwie zielonej, orzechowej, bursztynowej lub żółtej. Czerwony nos podkreśla czarna obwódka, natomiast ogon jest długi i spiczasty na końcu, zakończony ciemną sierścią. 

Koty abisyńskie mają duże i szeroko rozstawione uszy, większe u kotów typu amerykańskiego. Za uszami sierść układa się charakterystycznie, co przypomina odcisk kciuka Mahometa. Analizując opis rasy innych zwierząt, zauważymy, że znaczenie tego typu mają również m.in. koty bengalskie. 

Kot abisyński – sierść 

Przedstawiciele kotów abisyńskich należą do rasy krótkowłosej. Ich sierść przylega do ciała, jest gęsta i błyszcząca. Szata tych zwierząt ma niewielką ilość podszerstka. Na sierści o delikatnej strukturze widoczny jest ticking, czyli lekkie pręgowanie spowodowane obecnością genu agouti. Powoduje on, że na każdym włosie zwierzęcia można zauważyć kilka prążków w innej tonacji kolorystycznej. 

Charakterystyczne dla tej rasy pręgowanie występuje głównie na głowie, plecach, zewnętrznej stronie kończyn i ogonie. Pozostałe części ciała są pokryte sierścią o podstawowej barwie. Każdy kot abisyński ma ciemną pręgę na grzbiecie. Najczęściej spotykane umaszczenie to:

 • sorrel – ruda podstawa, czekoladowobrązowe pręgowanie, jasny podszerstek, 
 • beżowe – jaśniejszy typ sorrel, kremowa barwa podstawowa, ciemniejszy ticking,
 • niebieskie – sierść szaroniebieska, pręgowanie ciemne, stalowoszare, 
 • maść dzika – rozcieńczona czerń, rudobrunatny tułów, czarne pręgowanie, podszerstek jaśniejszy (brzoskwiniowy lub pomarańczowy). 

Jak pielęgnować koty abisyńskie? 

Koty abisyńskie należą do ras krótkowłosych. Pielęgnacja ich sierści nie jest więc czasochłonna. Sierść wystarczy wyczesywać raz w tygodniu, co umożliwia usunięcie martwych włosów. Sporadycznie można przetrzeć szatę wilgotnym ręcznikiem, dzięki czemu będzie czysta i lśniąca. Zwierzęciu należy również regularnie czyścić uszy, a w razie potrzeby przycinać pazury.  

Charakter kotów abisyńskich 

Koty abisyńskie mają towarzyski charakter, cechuje je również silny temperament. Łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem i uwielbiają spędzać z nim czas. Kot abisyński dobrze czuje się również wśród innych zwierząt, jednak zwykle to on przejmuje nad nimi dominację. Ma silny instynkt łowiecki, jest zwinny i skoczny.

Przedstawiciele tej rasy źle znoszą samotność. Potrzebują stałego kontaktu z członkami rodziny i chętnie towarzyszą opiekunowi podczas wszelkich domowych czynności, nie odstępując go na krok. Te inteligentne zwierzęta są również uparte i potrafią skutecznie domagać się uwagi. 

Koty abisyńskie mają ogromne pokłady energii. Z zaciekawieniem odkrywają wszelkie zakamarki w mieszkaniu. Uwielbiają zabawę, najlepiej wspólnie z opiekunem, a także wyzwania intelektualne. Poza aktywnym spędzaniem czasu kot abisyński nie stroni również od pieszczot. Pozostawiany zbyt często w samotności może wpaść w depresję. Staje się wówczas smutny i niechętny lub przeciwnie – agresywny i skłonny do niszczenia przedmiotów.   

Dla kogo rasa kota abisyńskiego będzie odpowiednia? 

Przedstawiciele kotów abisyńskich mogą mieszkać zarówno w domu, jak i niewielkim mieszkaniu, pod warunkiem, że opiekun zapewni im odpowiednią ilość rozrywek. Nie znoszą nudy, dlatego doskonale czują się wśród rodziny ze starszymi dziećmi i innymi zwierzętami. 

Koty abisyńskie źle znoszą samotność, dlatego nie nadają się dla osób zapracowanych, które dużo czasu spędzają poza domem. Przed wyborem kota abisyńskiego na towarzysza należy się zastanowić, czy dysponujemy odpowiednią ilością wolnego czasu, który możemy poświęcić na zaspokojenie potrzeb zwierzęcia. 

Warto pamiętać, że kot abisyński jest bardzo ciekawski. Warto więc zadbać o jego bezpieczeństwo, gdy przebywa na dworze. Koniecznie trzeba również zapewnić mu miejsce do wspinaczek i drapak, na którym wyładuje energię.  

Długość życia i zdrowie kotów abisyńskich

Koty abisyńskie, jeśli pochodzą z dobrej hodowli, zwykle cieszą się zdrowym i długim życiem. Przy należytej opiece żyją 15 lat, a nawet dłużej. U niektórych przedstawicieli tej rasy mogą jednak pojawić się wady genetyczne, w tym niedobór kinazy pirogronianowej prowadzący do niedokrwistości. 

Do innych chorób, na jakie mogą cierpieć koty abisyńskie, zalicza się także zanik siatkówki, który prowadzi do utraty wzroku. Objawy problemów ze wzrokiem zwykle występują u sześcioletnich kotów. Rasa jest również narażona na choroby nerek, dlatego zwierzęciu warto wykonywać badania kontrolne krwi uwzględniające parametry nerkowe.  

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota abisyńskiego

Te koty nie mają szczególnych wymagań żywieniowych. Zwykle są jednak bardzo energiczne, dlatego ich dieta powinna być dostatecznie kaloryczna, co oczywiście zależy od indywidualnej aktywności danego zwierzęcia. Jak wszystkie inne, również koty abisyńskie powinny otrzymywać pełnoporcjowy pokarm, który jest odpowiednio zbilansowany i  dostosowany do wieku, masy ciała i stanu zdrowia. Ze względu na skłonność do schorzeń nerek zwykle zaleca się mokrą karmę. 

Ciekawostki o kotach abisyńskich

 • Pierwszy znany przedstawiciel tej rasy (samica o imieniu Zula) został uwieczniony na obrazie pochodzącym z 1868 roku. 
 • Rasa początkowo była określana jako kot zajęczy lub hiszpański. 
 • Samice kota abisyńskiego są bardzo troskliwe w stosunku do kociąt, zaborczo ich bronią.
 • W Skandynawii koty abisyńskie bywają wykorzystywane do felinoterapii. 

Jak nazwać kota rasy abisyńskiej? 

 • Przykładowe imiona dla samicy kota abisyńskiego: Adi, Kiki, Puma, Mera, Zoja.
 • Przykładowe imiona dla samca kota abisyńskiego: Azmo, Albi, Bal, Don, Tofik, Żbiczek.  

Koty abisyńskie – ile kosztują?

Ciesząca się dobrą opinią hodowla kotów abisyńskich powinna dysponować informacjami dotyczącymi zdrowia rodziców kociąt. Decydując, że to kot abisyński będzie Twoim towarzyszem, warto kierować się nie ceną a pochodzeniem zwierzęcia. Cena za przedstawiciela tej rasy z rodowodem rozpoczyna się od 4000 złotych. Kocięta abisyńskie, które klasyfikują się do wystaw, mogą być droższe. 

Warto pamiętać, że na cenę wpływają przede wszystkim koszty związane z hodowlą. Stała opieka weterynaryjna, dieta dla kota, regularne szczepienia i dbałość o zdrowie matki wymagają nakładów finansowych. Co więcej, koty abisyńskie, jak wszystkie inne rasy, muszą być socjalizowane już od pierwszych dni życia. Hodowcy poświęcają czas, aby kocięta przyzwyczaiły się do obcowania z ludźmi. To dzięki ich staraniom zyskujemy zwierzę, które staje się naszym najlepszym przyjacielem przez kolejne kilkanaście lat.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ