Sheba PL

Tauryna dla kota – jakie ma znaczenie?

large_tauryna-dla-kota-jakie-ma-znaczenie-dla-kota__1625579051770.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Tauryna jest bardzo ważnym związkiem organicznym i nie może zabraknąć jej w diecie kotów. Wpływa na ich prawidłowy rozwój i samopoczucie, a także regeneruje oraz pobudza do działania cały organizm. Jej niedobór w diecie naszych czworonożnych przyjaciół może powodować wiele problemów. 
 

Spis treści:

  1. Czym jest tauryna?
  2. Po co kotu tauryna?
  3. Objawu i skutki niedoboru tauryny
  4. Tauryna dla kota jako suplement diety

Czym jest tauryna?

Tauryna to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów biogennych. Występuje wyłącznie w białku pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej tego aminokwasu można znaleźć w tkankach ryb, ptaków i małych gryzoni. Koci organizm nie jest w stanie sam wytwarzać tauryny, dlatego musi ona zostać dostarczona wraz z pożywieniem. Polujące mruczki zapewniają sobie odpowiednią ilość tauryny poprzez zjadanie gryzoni wraz z zawartością ich żołądków, natomiast niewychodzącym czworonogom dzienne zapotrzebowanie zapewnia kompletna i zbilansowana karma gotowa. 

Po co kotu tauryna?

Tauryna dla kota ma bardzo duże znaczenie. Aminokwas ten uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie. Gromadzi się w narządach wewnętrznych kotów, głównie w: wątrobie, mózgu, sercu, mięśniach szkieletowych oraz w siatkówce oka, wspomagając ich prawidłowe funkcjonowanie. Wpływa też korzystnie na układ odpornościowy i chroni koci organizm przed negatywnym działaniem metali ciężkich, ma również działanie antyoksydacyjne. Tauryna wspomaga regulację temperatury ciała, a ponadto wspiera przyswajanie wartościowych tłuszczów z pożywienia oraz wchłanianie składników odżywczych, takich jak witaminy A, D, E i K.

Tauryna ma duże znaczenie dla układu rozrodczego kotek. To od niej zależy liczba miotów i dzięki niej nienarodzone kocięta mogą prawidłowo się rozwijać podczas życia płodowego. 

Objawy i skutki niedoboru tauryny

Zdarza się, że kot mający deficyt tauryny przez długi czas nie wykazuje żadnych zdrowotnych objawów. Pierwsze symptomy zwykle pojawiają się dopiero po pół roku, a nawet po dwóch latach. Niedobór tauryny może być spowodowany ubogą w ten aminokwas dietą.

Najczęstszymi objawy deficytu tauryny są:

  • nerwowość i agresja;
  • zwyrodnienie siatkówki oka prowadzące do ślepoty;
  • apatia lub blade błony śluzowe, sugerujące problemy z sercem;
  • osłabiony układ immunologiczny;
  • spowolniony rozwój u kociąt.

Niestety często, zanim dostrzeżemy oznaki, choroba jest już w zaawansowanym stadium. Niekiedy suplementacja dużą dawką tauryny jest w stanie odwrócić zmiany, należy jednak pamiętać, że decyzję o wprowadzeniu suplementów do diety kota podejmuje lekarz weterynarii, nie można tego robić samodzielnie. Nie powinno się również podawać mruczkom tauryny przeznaczonej dla ludzi.

Zwyrodnienie siatkówki (CRD) to choroba, która bardzo często jako pierwsza pojawia się u kotów z niedoborem tauryny. Aminokwas odgrywa bardzo ważną rolę w budowie tej tkanki. Jego brak skutkuje degradacją całej struktury siatkówki, a jej efektem jest pogarszający się wzrok. Proces można odwrócić, jeśli w porę dostarczymy mruczkowi odpowiednią dawkę tauryny. W przeciwnym razie dalszy deficyt spowoduje utratę wzroku.

Niedobór tauryny może wywołać też kardiomiopatię. Jest to choroba układu krążenia, objawiająca się obniżoną kurczliwością serca, powiększeniem komór i ich niewydolnością, dusznościami, brakiem apetytu i ogólnym osłabieniem organizmu. Powikłaniem może być choroba zatorowo-zakrzepowa prowadząca do porażenia kości miednicznych, bolesności kończyn, bólu w okolicy lędźwiowej i obniżenia temperatury ciała.

Długotrwały niedobór tauryny może przyczynić się także do osłabienia słuchu oraz spadku wrażliwości zmysłu powonienia. 

U kotek brak wystarczającej ilości tauryny prowadzi do zaburzeń w rozrodzie. Mioty są mniejsze, więcej zdarza się poronień i urodzeń martwych kociąt. Nowo narodzone mruczki mogą być słabe, mieć nieprawidłowo rozwinięty układ nerwowy oraz problemy ze wzrokiem. 

Tauryna dla kota jako suplement diety

Kot wydala znaczne ilości tauryny z moczem i kałem, dlatego nie musimy obawiać się jej przedawkowania. Wprawdzie pełnoporcjowe gotowe karmy dla kotów zawierają odpowiednią dzienną dawkę tauryny, to gdy kot jest chory i osłabiony, lekarz weterynarii może zdecydować o podawaniu zwierzęciu dodatkowo preparatów zawierających taurynę. 

Tauryna dla kota to najważniejszy aminokwas. Dziko żyjące koty polując na ptaki i myszy, zapewniają sobie odpowiednią jej dawkę. W przypadku kotów mieszkających w domach to ich opiekunowie muszą zadbać o odpowiednią dietę mruczków. Pełnoporcjowa karma dostarcza im odpowiednią ilość tego aminokwasu, a jego niedobór prowadzi do zaburzeń w rozwoju kociąt, ślepoty i chorób serca. Zwierzę staje się słabe i apatyczne. Objawy deficytu tauryny pojawiają się najwcześniej po pół roku, dlatego zawsze warto zadbać o prawidłową dietę naszych pupili.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ