Sheba PL

Kot rasy ragdoll – charakter, pielęgnacja, cena

large_kot-rasy-ragdoll-cena-charakter-pielegnacja_1620737422928.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Ragdoll to piękny kot o półdługiej sierści, oryginalnym umaszczeniu i hipnotyzujących, niebieskich oczach. Ma nie tylko niezwykły wygląd, lecz także wyjątkowy charakter. Jest spokojny, przyjazny i uwielbia pieszczoty. Czym jeszcze wyróżnia się kot ragdoll?

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy ragdoll
 3. Jak wyglądają ragdolle?
 4. Jak pielęgnować koty rasy ragdoll?
 5. Jaki charakter mają ragdolle?
 6. Jak długo żyją ragdolle?
 7. Ciekawostki o rasie ragdoll
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów ragdolli
 9. Jak nazwać kota rasy ragdoll?
 10. Ile kosztują ragdolle?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 33–38 cm – kocur, 30–35 cm – kotka

masa ciała: 6–10 kg – kocur, 4–6 kg – kotka 

Sierść

szata: długa

umaszczenie: białe ze znaczeniem colorpoint (ciemniejsze na pyszczku, uszach, łapach i ogonie) w różnych wariantach kolorystycznych

Charakter

cichy, delikatny, przyjacielski, oddany opiekunowi

Długość życia

15–18 lat

Historia rasy ragdoll

Historia ragdolla rozpoczyna się w latach 60. XX wieku w USA. Rasa wywodzi się z krzyżówek kotów birmańskich, perskich i burmańskich. Krąży wokół niej wiele nieprawdziwych opowieści, zmyślonych przez pierwszą hodowczynię rasy i założycielkę organizacji International Ragdoll Cat Association (IRCA) – Ann Baker. Twierdziła nawet, że w proces powstawania rasy zamieszani byli przybysze z kosmosu czy CIA. Gdy zasugerowała, że ragdoll to mieszanka genów kocich i ludzkich, wielu hodowców kotów się od niej odwróciło.

W 1975 r. grupa miłośników rasy ragdoll zaczęła hodowlę poza IRCA. Stworzyli wzorzec rasy, który został później zaakceptowany przez duże stowarzyszenia, takie jak CFA (The Cat Fanciers’ Association) i FIFe (Fédération Internationale Féline). Do 2005 roku nazwa ragdoll była zastrzeżona przez organizację IRCA.

Jak wyglądają ragdolle?

Ragdoll to dobrze zbudowany, silny i duży kot. Masa ciała ragdolla wynosi do 6 kg – u kotki oraz nawet 10 kg – u kocura.

Głowa ragdolla jest szeroka, średniej wielkości, osadzona na silnej i krótkiej szyi. Kot tej rasy ma lekko zaokrąglone czoło, wydatne policzki i wyraźnie zarysowaną brodę. Pyszczek jest okrągły i dość szeroki, niezbyt długi, dobrze zaznaczony, a nos delikatnie załamany na wysokości oczu. Uszy są średniej wielkości – szerokie u podstawy i zaokrąglone na końcu. Charakterystyczną cechą ragdolla są owalne, niebieskie oczy.

Tym, co najbardziej wyróżnia ragdolla, jest umaszczenie. Rasa występuje w kilku wariantach kolorystycznych. Podstawę stanowi jasne futro, na którym występują ciemniejsze znaczenia w kolorze seal (ciemnobrązowym), niebieskim, czekoladowym i liliowym, a także, nieco rzadziej, rudym, kremowym, szylkretowym i pręgowanym. FIFe uznaje trzy warianty umaszczenia point:

 • klasyczny ragdoll colorpoint – ma ciemniejsze znaczenia na pyszczku, łapkach i ogonie, podobnie jak kot syjamski;
 • seal mitted ragdoll – ma cechy wariantu colorpoint oraz dodatkowo białe elementy na czole (strzałka), brodzie, szyi, brzuchu i łapach;
 • ragdoll bicolor – ma cechy wariantu colorpoint, dodatkowo uzupełnione elementami białymi: na pyszczku (w kształcie litery A), klatce piersiowej, brzuchu, łapach oraz w formie łat na plecach.

Jak pielęgnować kota rasy ragdoll?

Mimo że sierść ragdolla jest długa, to jego pielęgnacja nie sprawia problemów. Włosy nie mają tendencji do filcowania się. Kota tej rasy można czesać raz w tygodniu, zwracając szczególną uwagę na strefę za uszami.

Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych należy też czyszczenie uszu i przycinanie pazurów. Wskazane jest także mycie zębów, aby uniknąć chorób dziąseł i przyzębia – w tej kwestii warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jaki charakter mają ragdolle?

Ragdoll to kot spokojny, przyjacielski i zrównoważony. Jest niezwykle uczuciowy. Uwielbia głaskanie i toleruje branie na ręce. Przedstawiciele tej rasy mają w zwyczaju chodzenie krok w krok za swoim opiekunem, towarzysząc mu w codziennych czynnościach. Nie są jednak przy tym natrętne.

Cierpliwy i łagodny charakter kota rasy ragdoll czyni z niego doskonałego towarzysza dla starszych dzieci. W przypadku maluchów kontakty powinny odbywać się pod kontrolą osób dorosłych, ponieważ nawet najbardziej zrównoważone zwierzę może reagować impulsywnie, gdy zostanie nieodpowiednio potraktowane.  

Ragdoll uwielbia zabawę. Od wspinaczki na wysokości woli jednak spacerowanie i bieganie po ziemi, np. za wędką z piórkiem, piłeczką czy pluszową myszką. Zamiłowanie do zabawy nie mija mu wraz z wiekiem. Jest bardzo inteligentny i ciekawski. Ma niezwykłą zdolność dostosowywania się do różnych sytuacji oraz zmian.

Jak długo żyją ragdolle?

Przeciętna długość życia ragdolla wynosi od 12 do 15 lat. Osobniki wykazujące się dobrą odpornością mogą dożywać nawet sędziwego dla kotów wieku - 18 lat.

Choroby charakterystyczne dla kota rasy ragdoll to dziedziczna choroba serca – kardiomiopatia przerostowa oraz, rzadziej, wielotorbielowatość nerek. Oba schorzenia można wykryć za pomocą testów genetycznych. Ze względu na powolny wzrost i duże rozmiary, kotom tej rasy, częściej niż innym, doskwierają problemy ze stawami.

Poza tym ragdolle są podatne na choroby typowe dla większości kotów:

 • kamicę moczową,
 • choroby przyzębia,
 • otyłość,
 • cukrzycę.

Ciekawostki o rasie ragdoll

 • W języku angielskim „rag doll” oznacza szmacianą lalkę. Kot pozwala nosić się na rękach opiekunowi, któremu ufa. Bardzo się wtedy odpręża – rozluźnia mięśnie i bezwładnie zwisa - jak szmaciana lalka.
 • Kocięta rasy ragdoll, podobnie jak koty syjamskie, po urodzeniu są całkowicie białe. Dopiero po kilku dniach na ich pyszczkach pojawia się ciemna maska. Ostateczne umaszczenie uzyskują dopiero po 2–3 latach.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów ragdolli

 • Ragdoll rośnie wolno i pełną dojrzałość osiąga dopiero w 3.–4. roku życia. Do tego czasu powinien być karmiony pokarmem dedykowanym dla kociąt, typu „junior”.
 • Ponieważ ragdolle mają długą sierść, która często wypada, w ich diecie nie może zabraknąć błonnika poprawiającego perystaltykę jelit i zapobiegającego tworzeniu się kul włosowych. Można podawać też specjalną pastę lub przysmaki odkłaczające.
 • Koty kastrowane i sterylizowane powinny otrzymywać karmę typu „sterile”, która jest mniej kaloryczna od standardowej, dzięki czemu pomaga w kontrolowaniu masy ciała zwierzęcia.

Jak nazwać koty rasy ragdoll?

Przykładowe imiona dla kotki: Asha, Bonnie, Daisy, Lalka, Pusia, Tola.

Przykładowe imiona dla kocura: Anakin, Dexter, Kłębek, Lilek, Mufik, Zygzak.

Ile kosztują ragdolle?

Cena kota ragdoll wynosi około 2500–4000 zł i zależy m.in. od jego umaszczenia oraz renomy hodowli. Koty rasowe ragdoll kosztują dużo, ponieważ placówki troszczące się o swoich podopiecznych ponoszą duże wydatki na opiekę nad matką oraz kociętami. Zwierzęta są pod ciągłą kontrolą lekarza weterynarii i otrzymują wysokiej jakości karmę. Hodowcy poświęcają dużo czasu na opiekę nad kotami oraz ich socjalizację.

Jeżeli chcesz podjąć odpowiedzialną decyzję, wybierz rasowego kota z legalnej hodowli, zrzeszonej w międzynarodowej organizacji felinologicznej, lub adoptuj ragdolla ze schroniska.

Źródła:

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ