Sheba PL

Kot syjamski – cena, charakter, pielęgnacja

large_kot-syjamski-cena-charakter-pielegnacja_1620737523626.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Kot syjamski wyróżnia się ciekawym wyglądem, inteligencją i niespożytą energią. Rasa pochodzi z terenów dzisiejszej Tajlandii i ma bardzo ciekawą historię, która sięga XIV wieku. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pochodzenia, zachowania i pielęgnacji tej rasy? Przeczytaj charakterystykę kota syjamskiego.

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy kotów syjamskich
 3. Jak wyglądają koty syjamskie?
 4. Jak pielęgnować kota syjamskiego?
 5. Jaki charakter mają koty syjamskie?
 6. Jak długo żyją koty syjamskie?
 7. Ciekawostki o kocie syjamskim
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kotów syjamskich
 9. Jak nazwać kota syjamskiego?
 10. Ile kosztują koty syjamskie?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: około 30 cm

masa ciała: 2,5–3,5 kg – kotka, 3,5–4,5 kg – kocur

Sierść

szata: bardzo krótka, delikatna, gładko przylegająca do skóry, bez podszerstka

umaszczenie: point (ciemniejsze na pyszczku, uszach, łapach i ogonie) w wielu wariantach kolorystycznych; pożądany jest jak najwyraźniejszy kontrast

Charakter

inteligentny, towarzyski

Długość życia

15–20 lat

Historia rasy kotów syjamskich

Pierwsze doniesienia na temat tej rasy datowane są na około 1350 rok i wskazują, że pochodzi ona z syjamskiego miasta Ayudhya. Pierwotnie koty żyły w świątyniach, gdzie były pilnie strzeżone i karmione najlepszymi kąskami, a ich opiekunami mogli być wyłącznie członkowie rodziny królewskiej. Uważano, że te koty posiadają „specjalne moce”. Nazywano je „królewskimi kotami Syjamu”.

Kot syjamski był rasą, o której świat dowiedział się dość późno, bo dopiero pod koniec XIX wieku. Władca Syjamu podarował parkę kotów o imionach Pho i Mia brytyjskiemu konsulowi sir Edwardowi Blencowe Gouldowi. Zwierzęta zaprezentowano na londyńskiej wystawie w 1885 roku. Pierwsze koty syjamskie trafiły do europejskich ogrodów zoologicznych jako atrakcja dla zwiedzających. Początkowo na wystawach nie wzbudzały specjalnego zainteresowania. W 1892 roku opracowano pierwszy wzorzec rasy. W 1909 roku założono pierwsze stowarzyszenie zrzeszające miłośników kotów syjamskich.

Jak wyglądają koty syjamskie?

Cechą swoistą dla kota syjamskiego jest jego maść. Zwierzę ma jasną sierść, najczęściej w kremowym, liliowym, karmelowym, cynamonowym, płowym lub morelowym kolorze. Znakiem rozpoznawczym są ciemne punkty na pyszczku, uszach, ogonie, nogach i łapkach. Czarny kot syjamski jest niezgodny ze wzorcem rasy. Wymagany jest wyraźny kontrast pomiędzy barwą zasadniczą a kolorem znaczeń. Sierść syjamskiego kota jest bardzo krótka, zwarta, przylegająca do skóry. W dotyku miękka i delikatna, pozbawiona podszerstka.

Wieloletni dobór hodowlany doprowadził do powstania kotów syjamskich bardzo różniących się od pierwowzoru. Obecnie część przedstawicieli tej rasy charakteryzuje się bardziej wydłużonym ciałem, spiczastym pyszczkiem i dużymi uszami. Pierwotnie kot syjamski był dość masywny, o bardziej zaokrąglonych kształtach. Zwierzęta o wyglądzie zbliżonym do pierwszych „syjamów” nazywane są kotami syjamskimi tajskimi lub tradycyjnymi (old style). Smukłe osobniki to typ nowoczesny (modern style). Hodowcy starają się o uznanie kota syjamskiego nowego typu za odrębną rasę.

Jak pielęgnować kota syjamskiego?

„Syjam” jest kotem krótkowłosym, pozbawionym podszerstka, więc jego sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy uczesać go raz w tygodniu gęstym grzebieniem lub szczotką z włosiem. W okresie linienia, które jednak nie jest zbyt intensywne, należy czesać kota częściej.

Poza tym o kota syjamskiego trzeba dbać tak samo, jak o każdego kota domowego: systematycznie kontrolować czystość uszu, przycinać pazury i sprawdzać stan uzębienia. Warto zwrócić uwagę na te aspekty podczas rutynowych wizyt u lekarza weterynarii.

Jaki charakter mają koty syjamskie?

Kot syjamski jest inteligentny i towarzyski. Lubi nowe wyzwania. Jeśli zaczniemy uczyć małego kota syjamskiego różnych sztuczek, szybko je przyswoi i będzie chętnie wykonywać. Bywa jednak uparty. Gdy czegoś od nas potrzebuje, potrafi postawić na swoim. Kot syjamski nie należy do cichych zwierząt. Odzywa się dużo i głośno.

Żywiołowy charakter kota syjamskiego nie pozwala mu usiedzieć w miejscu. Jest wspaniałym skoczkiem, który potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do zabawy. Sprawdzi się dla niego wysoki i rozbudowany drapak oraz półki naścienne.

Jak długo żyją koty syjamskie?

Mimo licznych chorób, do których predysponowane są „syjamy”, należą do kotów długowiecznych. Podobnie jak koty europejskie, osobniki cieszące się dobrym zdrowiem mogą dożywać nawet 20 lat.

Choroby najczęściej spotykane u syjamskich kotów:

 • choroby oczu – zez, oczopląs, martwak rogówki, zanik siatkówki, jaskra,
 • amyloidoza nerek,
 • mukopolisacharydoza typu VI,
 • resorpcyjne, odontoklastyczne nadżerki,
 • nowotwory, np. gruczolakorak jelita cienkiego, chłoniak,
 • rozszczep podniebienia,
 • przepuklina pępkowa,
 • młodzieńcze zapalenie dziąseł,
 • złuszczanie głowy kości udowej,
 • wodogłowie.

Ciekawostki o kocie syjamskim

 • Kocięta syjamskie rodzą się jednolicie ubarwione. Dopiero z upływem czasu zaczyna pojawiać się charakterystyczne umaszczenie point. Sierść na pyszczku, łapkach i ogonie zaczyna ciemnieć. Im starsze zwierzęta, tym znaczenia są wyraźniejsze.
 • Koty syjamskie szybciej niż inne koty osiągają dojrzałość płciową – często już w wieku 5–7 miesięcy.
 • W hodowlach kotów syjamskich dopuszczalne jest krzyżowanie ich nie tylko między sobą, lecz także z kotami balijskimi (długowłosa odmiana) oraz kotami orientalnymi.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kotów syjamskich

 • Podstawą diety kota syjamskiego powinna być pełnoporcjowa karma gotowa, która stanowi dla niego kompletne i zbilansowane źródło składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
 • Koty syjamskie bardzo szybko dorastają, dlatego już około półroczne osobniki mogą wymagać wprowadzenia pokarmu dla dorosłych kotów.
 • Kot syjamski jest bardzo energicznym zwierzęciem i może potrzebować więcej kalorii niż przeciętny przedstawiciel gatunku. Nie należy jednak zapewniać mu stałego dostępu do pożywienia. Powinniśmy precyzyjnie określić dobowe zapotrzebowanie energetyczne kota i odmierzać dokładnie tyle karmy, ile wynosi ustalona liczba kalorii.
 • Dzienną dawkę pokarmu podziel na 4–8 posiłków i podawaj je kotu o stałych porach.
 • Jeśli nie jesteś pewien, ile kalorii dziennie potrzebuje Twój kot syjamski lub kiedy powinieneś przestawić kocię z karmy typu „junior” na „adult”, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem.

Jak nazwać kota syjamskiego?

Przykładowe imiona dla kotki: Aurora, Coco, Juka, Mia, Wendy, Szarlotka.

Przykładowe imiona dla kocura: Ekler, Krokus, Merlin, Pho, Pixel, Walle.

Ile kosztują koty syjamskie?

Cena syjamskiego kota to około 1500–2500 zł w zależności od renomy hodowli, osiągnięć rodziców, wieku czy płci zwierzęcia. Rasowe koty syjamskie kosztują dużo, ponieważ opieka nad nimi to dla hodowców czasochłonne i odpowiedzialne zajęcie. Na koszty utrzymania kota syjamskiego składają się: opieka nad matką przez całe jej życie, wizyty u lekarza weterynarii w czasie ciąży i nad kociętami, odpowiednia dieta oraz czas poświęcony na socjalizację.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ