Sheba PL

Maine coon – charakter, pielęgnacja

large_maine-coon-cena-charakter-pielegnacja_1620737756119.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Maine coon, błędnie nazywany „majkunem”, to kot o imponujących rozmiarach i wyglądzie przywodzącym na myśl dzikie zwierzęta. Jest oddany swojemu opiekunowi, bardzo lojalny i towarzyski. Ceni sobie jednak także niezależność. O kotach maine coon mówi się, że mają „psi charakter”. Z łatwością uczą się chodzenia na smyczy i nie przywiązują się do miejsca, ale do człowieka. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy maine coon
 3. Jak wyglądają maine coony?
 4. Jak pielęgnować koty rasy maine coon?
 5. Jaki charakter mają maine coony?
 6. Jak długo żyją maine coony?
 7. Ciekawostki o maine coonie
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów maine coona
 9. Jak nazwać kota rasy maine coon?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: wysokość w kłębie do 40 cm, długość ciała do 120 cm

masa ciała: 4,5–6 kg – kotka, 5,5–9 kg – kocur

Sierść

szata: półdługa i długa (na brzuchu i tylnych nogach) oraz miękki podszerstek

umaszczenie: dozwolone wszystkie kolory oprócz: point, czekoladowego, liliowego, cynamonowego i płowego

Charakterłagodny, towarzyski, chętny do zabawy, inteligentny
Długość życia12–18 lat

Historia rasy maine coon

Rasa wywodzi się ze stanu Maine w Ameryce Północnej i stąd pierwszy człon nazwy. „Coon” natomiast pochodzi prawdopodobnie od słowa „raccoon”, oznaczającego szopa pracza. Dawniej sądzono, że maine coon jest skrzyżowaniem kota z szopem. Ta teoria została jednak szybko podważona przez genetyków.

Istnieje kilka teorii na temat powstania rasy maine coon, ale najbardziej wiarygodna mówi o tym, że jego przodkami są długowłose koty z Europy lub Azji, które w XVIII wieku dotarły na statkach handlowych do Ameryki, lub koty angorskie, przywiezione przez marynarzy z Nowej Anglii. Z czasem potomstwo tych zwierząt rozwinęło cechy niezbędne do przetrwania w surowych warunkach, zwłaszcza charakterystyczne, gęste futro, chroniące przed zimnem i wilgocią.

Jak wyglądają maine coony?

To jeden z największych przedstawicieli kota domowego. Jest silny i dobrze zbudowany. Wielkość maine coona zależy głównie od jego płci. Kotki są zazwyczaj drobniejsze od kocurów. Maine coon ma lekko zaokrągloną głowę z kanciastą kufą i mocną brodą oraz podkreślonymi kośćmi policzkowymi. Jego uszy zakończone są niczym u rysia, długimi pędzelkami.

Koty rasy maine coon mają gęste futro z delikatnym, ale obfitym podszerstkiem. Sierść jest dłuższa na szyi, bokach, brzuchu i po tylnej stronie ud, a ogon bardzo puszysty. Dopuszczalnych jest wiele rodzajów umaszczenia – jednolitych lub w połączeniu z białym. Wyjątki stanowią: czekoladowy, cynamonowy, płowy, liliowy oraz kolor point (ciemne oznaczenia typu syjamskiego – na pyszczku, uszach, łapach i ogonie). Najbardziej popularna jest maść pręgowana.

Jak pielęgnować kota rasy maine coon?

Maine coony mają gęste, półdługie futro, które wymaga od opiekuna troskliwej i systematycznej pielęgnacji. Delikatny i jedwabisty podszerstek jest podatny na filcowanie się, dlatego należy przeczesywać go 1–2 razy w tygodniu. W okresie linienia trzeba robić to nawet codziennie.

Poza tym maine coon potrzebuje takich samych zabiegów pielęgnacyjnych, jak inne koty, czyli: przycinania pazurów (jeżeli jest kotem niewychodzącym i nie ściera ich sobie sam), przemywania oczu i sprawdzania uszu.

Jaki charakter mają maine coony?

Maine coony mają przyjazny i zrównoważony charakter. Lubią być w centrum zainteresowania i szybko nawiązują kontakty z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Przyjacielski charakter kota rasy maine coon sprawia, że chętnie towarzyszy swojemu opiekunowi w codziennych czynnościach. Łatwo nauczyć go chodzenia na smyczy.

Maine coon jest łagodny, tolerancyjny i cierpliwy. Bez problemu dogaduje się z dziećmi. Jest bardzo inteligentny i chętnie uczy się różnych sztuczek. Potrafi być też uparty i wytrwale domagać się zabawy czy przekąski. Jego ulubioną aktywnością jest wspinaczka, dlatego warto zapewnić mu w domu stabilny słupek z podestami lub wysoki drapak.

Jak długo żyją maine coony?

Maine coon to długo żyjąca i ciesząca się dobrym zdrowiem rasa. Zwierzęta mają jednak predyspozycje do występowania niektórych chorób, takich jak: HCM (kardiomiopatia przerostowa), wielotorbielowatość nerek i rdzeniowy zanik mięśni. Ze względu na duże gabaryty mogą zdarzać im się też problemy ze stawami. Poza tym, tak jak wszystkim kotom domowym, zwłaszcza w starszym wieku, doskwierają im choroby przyzębia i dziąseł. Nieodpowiednio żywione osobniki, które mają mało ruchu, są narażone na otyłość, a ta z kolei może doprowadzić do rozwoju cukrzycy i dodatkowo obciąża układ ruchu.

Ciekawostki o maine coonie

 • Maine coony były pierwszymi kotami wystawowymi w Ameryce. Mieszkańcy stanu Maine byli bardzo dumni z tych nadzwyczajnych zwierząt i uważali, że są inteligentniejsze, szybsze i mocniejsze od innych ras. Już w XVIII wieku prezentowali je na wiejskich festynach.
 • W 2010 roku do Księgi rekordów Guinnessa został wpisany pochodzący z Reno kot rasy maine coon o imieniu Stewie. Ten pięcioletni kocur miał aż 1,23 m długości.
 • Maine coony charakterystycznie miauczą – wydają dźwięki podobne do ptasich treli.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów maine coona

 • Przy doborze diety dla maine coona bardzo ważne jest uwzględnienie jego wielkości. Nie musi to być specjalna karma dla kotów tej rasy, ale pełnoporcjowy pokarm gotowy dla kotów, podany w odpowiedniej ilości.
 • Zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia zależy od jego wieku, masy ciała, aktywności i stanu zdrowia. W obliczeniu prawidłowej dobowej porcji karmy dla maine coona warto poradzić się specjalisty – lekarza weterynarii lub dietetyka dla zwierząt.
 • Rasa rośnie dłużej niż przeciętne koty. Kocięta maine coona oraz osobniki, które nadal rosną, powinny otrzymywać pełnoporcjową karmę typu „junior”, która charakteryzuje się wyższą zawartością substancji odżywczych i energetycznych, potrzebnych do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju młodego organizmu.
 • Optymalny sposób karmienia kota rasy maine coon to dieta mieszana. Polega na podawaniu suchej i mokrej karmy w stosunku 1:9 pod względem masy produktu. Sucha karma pomaga w oczyszczaniu zębów z płytki bakteryjnej. Mokra natomiast wspomaga pracę układu moczowego, ponieważ charakteryzuje się wysoką zawartością wody. Jest też cztery razy mniej kaloryczna.
 • Dla największych łasuchów warto rozważyć zakup interaktywnej miski, pozwalającej na właściwe dozowanie porcji suchej karmy i zapobiegającej przejadaniu się.
 • Maine coony, liżąc swoje futro, połykają spore ilości włosów, dlatego w ich karmie nie powinno zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit i wspomaga usuwanie sierści z przewodu pokarmowego. U kotów długowłosych wskazane jest także stosowanie specjalnych preparatów np. past na odkłaczanie. Poradź się w tej sprawie lekarza weterynarii.

Jak nazwać koty rasy maine coon?

Przykładowe imiona dla kotki: Agawa, Dafne, Feta, Harfa, Janis, Saga.

Przykładowe imiona dla kocura: Chester, Epos, Forest, Hipis, Ryś, Szaman.

 

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ