Sheba PL

Kot wymiotuje po jedzeniu - sprawdź, jak radzić sobie z problemami trawiennymi swojego podopiecznego

kot-wymiotuje-po-jedzeniu-sprawdz-jak-radzic-sobie-z-problemami-trawiennymi-swojego-podopiecznego_optimized_1605783705706.png
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Nie masz pojęcia, dlaczego kot wymiotuje po posiłku? Wielu opiekunów również się nad tym zastanawia i martwi o swojego pupila. Nie wpadaj jednak w panikę, często przyczyny są bowiem dość błahe. Choć oczywiście nie oznacza to, że można zupełnie zignorować takie objawy. Dowiedz się, dlaczego kot wymiotuje po jedzeniu i jak poradzić sobie z tym problemem!

Spis treści:

  1. Dlaczego koty wymiotują?
  2. Choroby, w wyniku których kot wymiotuje po jedzeniu.
  3. Co robić, gdy kot wymiotuje po jedzeniu?

Dlaczego koty wymiotują?

Gdy kot wymiotuje, z pewnością martwisz się o niego. Często jednak takie zachowanie nie wynika z wyjątkowo poważnych przyczyn i możesz dość łatwo poradzić sobie z tym kocim problemem. Zwykle winę za to ponoszą bowiem nieprawidłowe żywienie, bądź sposób jedzenia Twojego pupila. Nie oznacza to jednak, że z pewnością nie masz powodów do obaw – często wizyta w lecznicy może być konieczna. Dzięki konsultacji ze specjalistą możesz zapobiec rozwojowi czy pogłębianiu się poważnych schorzeń u Twojego czworonożnego przyjaciela. Niekiedy objaw, który przypomina zwracanie treści żołądka przez kota, czyli tzw. wymioty prawdziwe, mogą w rzeczywistości okazać się wymiotami rzekomymi, czyli ulewaniem pokarmu. Bywają one oznaką groźnych chorób, w tym przełyku olbrzymiego. Dlatego zawsze, jeśli niepokoi Cię jakaś zmiana w zachowaniu lub samopoczuciu Twojego kota warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Jeżeli winne temu, że kot wymiotuje po jedzeniu, jest samo pożywienie, może chodzić zarówno o jego rodzaj, jak i… temperaturę. Jeżeli jest zbyt zimne, Twój ulubieniec najprawdopodobniej w ogóle go nie tknie lub po prostu szybko je zwróci. Pamiętaj, że na wolności kot zjada swoją zdobycz natychmiast po schwytaniu, kiedy jest jeszcze ciepła. Co więcej, posiłek o temperaturze pokojowej jest dla Twojego pupila bardziej nęcący także przez silniejszy zapach. Aby pożywienie osiągnęło odpowiednią temperaturę, możesz na chwilę włożyć saszetkę lub tackę do ciepłej wody. To znacznie lepszy sposób niż podgrzewanie samego pokarmu, ponieważ w ten sposób łatwo można osiągnąć zbyt wysoką temperaturę, przez co Twój pupil mógłby się poparzyć.

Przyczyną tego, że kot wymiotuje po jedzeniu, może być także alergia lub nietolerancja pokarmowa. Koty, tak samo, jak ludzie, mogą na nie cierpieć, co miewa różne objawy. Dlatego, być może, konieczna będzie zmiana podawanej żywności i wdrożenie specjalnej diety dla kota. Pamiętaj, że aby Twój mały odkrywca czuł się dobrze i zachował kondycję przez długi czas, musi otrzymywać odpowiednią ilość substancji odżywczych wraz z pożywieniem, dlatego częste wymioty u kota mogą odbić się na jego zdrowiu. W przypadku, gdy to mały kotek wymiotuje, może dojść nawet do zaburzeń w jego rozwoju, dlatego reaguj jak najszybciej.

Czasem to, że kot wymiotuje po jedzeniu, może wynikać również ze zbyt łapczywego spożywania pokarmów. Przyjrzyj mu się podczas jedzenia. Jeśli miseczka jest pusta w mgnieniu oka, a Twój pupil niemal łyka kawałki pożywienia, prawdopodobnie właśnie udało Ci się znaleźć przyczynę problemu.

Chociaż Twój ulubieniec na pewno z chęcią wyleguje się na kanapie, z natury jest doskonałym łowcą. Dlatego, wiedziony instynktem, od czasu do czasu upoluje owada bądź niewielkiego pająka, po czym skonsumuje swoją zdobycz. Niestety, w wyniku tego najprawdopodobniej później zwymiotuje. Jeśli zauważysz, że Twój pupil zjada coś spoza swojej miseczki, jak najszybciej zareaguj. Może to być nie tylko niebezpieczny dla niego owad, lecz także, na przykład, przedmiot, który może utknąć w przewodzie pokarmowym, co również objawia się wymiotami. Pamiętaj, że jeżeli poza wymiotami zauważysz u swojego czworonożnego ulubieńca również inne objawy, natychmiast zabierz swojego pupila do lekarza weterynarii.

Zdarza się również, że kot wymiotuje po jedzeniu w wyniku stresu. Mogą to być sytuacje dość oczywiste, na przykład, gdy kociak wymiotuje po przeniesieniu do nowego domu, lub gdy w mieszkaniu pojawi się nowy lokator. Jednak w przypadku wrażliwszych kotów, stres wywołują nawet mniejsze zmiany, na przykład przemeblowanie, przez co mogą odmawiać jedzenia lub zacząć wymiotować. Jeśli natomiast wymioty u kota wystąpią u niego po przejażdżce samochodem, winne mogą być zarówno emocje, jak i choroba lokomocyjna.

Niekiedy, chociaż opiekunowi wydaje się, że kot wymiotuje po jedzeniu, wina leży po stronie zupełnie innych czynników. Jednym z częstszych jest zaleganie w kocim przewodzie pokarmowym sierści, która trafia tam podczas zabiegów higienicznych mruczka. W przewodzie pokarmowym tworzy ona tzw. pilobezoary, czyli kulki z kłaczków, które działają na niego drażniąco. Tę przyczynę rozpoznać można po wyglądzie wymiotów kota, w których widoczne są włoski. To powszechny koci problem, którego nie należy bagatelizować, ponieważ pilobezoary mogą być nawet przyczyną niedrożności jelit.

Choroby, w wyniku których kot wymiotuje po jedzeniu

Chociaż często przyczyny tego, że kot wymiotuje po jedzeniu, nie są szczególnie poważne, niekiedy źródło problemu może leżeć w kłopotach ze zdrowiem Twojego pupila. Mogą to być infekcje bakteryjne przewodu pokarmowego, choroby zakaźne, niewydolność nerek lub wątroby, a nawet guz w przewodzie pokarmowym.

Czasem do przyczyn wymiotów należeć będą również zatrucia. Mogą one wystąpić po zjedzeniu części trujących dla kotów roślin lub środków chemicznych. Dlatego tak ważne jest, aby wszelkie szkodliwe środki trzymać w niedostępnym dla pupila miejscu, a z trujących roślin dla kota w ogóle zrezygnować. Koty to zwierzęta niezwykle ciekawe świata, a przy tym wyjątkowo sprawne i sprytne, dlatego potrafią bez trudu dostać się nawet na najwyższą półkę w domu. Dlatego, aby Twój pupil mógł zgodnie ze swoją naturą bez ryzyka eksplorować wszystkie zakątki mieszkania, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo.

Jedną z poważniejszych przyczyn tego, że kot wymiotuje po jedzeniu, jest choroba, nazywana panleukopenią. Wywołuje ją parwowirus kotów (FPV). Schorzenie to nazywane bywa również nosówką, zakaźnym zapaleniem jelit, agranulocytozą lub kocim tyfusem. Do jego objawów zalicza się także między innymi biegunkę, apatię oraz gorączkę i brak łaknienia. Choroba ta jest szczególnie groźna dla kociąt, dlatego, jeśli to mały kot wymiotuje, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Co robić, gdy kot wymiotuje po jedzeniu?

Jeżeli kot wymiotuje po jedzeniu, potrzebna jest szybka interwencja. Kiedy wykluczysz najprostsze przyczyny, jak zimne posiłki, zbyt szybkie jedzenie, czy podrażnienia, wywołane pilobezoarami, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli jednak okaże się, że możesz samodzielnie poradzić sobie z problemem, dalsze postępowanie zależeć będzie od ustalenia przyczyny.

Jeśli kot wymiotuje po jedzeniu w wyniku jego zbyt niskiej temperatury, przed podaniem mu pożywienia, włóż je na chwilę do ciepłej wody. Jeżeli natomiast Twój pupil jest po prostu łakomczuchem, który je zbyt szybko, spróbuj podawać mu jedzenie w specjalnej miseczce spowalniającej. Innym sposobem jest wprowadzenie większej liczby posiłków wraz ze zmniejszeniem porcji. Można również spróbować miksowania gotowego kociego jedzenia na pastę lub podawania kotu gotowych, pełnoporcjowych posiłków wyłącznie w formie musów, kórych pupil nie będzie musiał gryźć.

Gdy kot wymiotuje ze względu na zaleganie pilobezoarów w przewodzie pokarmowym, podaj mu produkty, które wspomogą usuwanie kłaczków, na przykład specjalną trawę dla kotów, lub - przeznaczone do tego celu - smakołyki. Wyczesuj też częściej jego futerko, aby kot połykał włosy w mniejszych ilościach.

Co podać kotu, gdy wymiotuje? Zapomnij o wszelkich lekach, niezaleconych przez lekarza weterynarii. Pamiętaj, że chociaż wymioty u kota nie muszą mieć poważnych przyczyn, nie można ich od razu wykluczyć. Dlatego jeśli problem nie zniknie po wprowadzeniu najprostszych rozwiązań lub gdy wymiotom towarzyszą też inne objawy, nie zwlekaj z zabraniem pupila do specjalisty.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ