Sheba PL

Brzydki zapach z pyszczka kota - skąd się bierze i jak temu zapobiec?

puszysty szary kot leżący na białej kołdrze
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Przykry zapach z jamy ustnej zdarza się nie tylko kotom, ale również psom i nam, ich opiekunom. Brzydki zapach z pyszczka kota może być symptomem poważniejszej choroby, jak również skutkiem braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Przyczyną przykrego zapachu może być także mniej poważna, związana na przykład z resztkami posiłku, które utknęły pupilowi między zębami. Jeśli jednak nieprzyjemny zapach z pyszczka kota wydziela się już od dłuższego czasu, warto przyjrzeć się temu bliżej.

Dlaczego kotu brzydko pachnie z pyszczka?

Najczęstszą przyczyną wpływającą na nieświeży oddech u kota jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Resztki jedzenia są rozkładane przez bakterie, które tworzą płytkę nazębną. Może ona ulegać mineralizacji w konsekwencji budując kamień nazębny. Inną przyczyną może być także nieodpowiednia dieta. Jeśli Twojemu kotu brzydko pachnie z pyszczka przez dłuższy czas, może być to także objaw poważniejszej choroby, np. zaburzeń pracy nerek czy cukrzycy. Poniżej znajdziesz najczęstsze powody przykrego zapachu z jamy ustnej Twojego pupila.

Choroby przyzębia

Brak higieny jamy ustnej wpływa na przyrost płytki nazębnej, a w konsekwencji do powstawania kamienia nazębnego, co może powodować zapalenie dziąseł lub jamy ustnej u Twojego kota i objawiać się nieprzyjemnym zapachem z pyszczka kota. Dodatkowo, zapalenie przyzębia może rozwijać się jako powikłanie wirusowego zakażenia wywołującego koci katar. Dlatego jeśli niepokoi Cię nieświeży oddech pupila, zawsze warto zabrać go na konsultację do lekarza weterynarii, by zapobiec dalszemu rozwojowi chorób.

Niewłaściwa dieta

Jedną z przyczyn przykrego zapachu z pyszczka może być niewłaściwa dieta, oparta o ciężkostrawne posiłki. Innym powodem może być także dieta składająca się głównie z ryb. 

Wymiotowanie

Wymiotowanie to normalne zjawisko wśród kotów, jeśli nie jest zbyt częste. To także powód, dla którego u Twojego przyjaciela może występować nieświeży oddech. Jeśli jednak Twój pupil wymiotuje regularnie i z dużą częstotliwością, koniecznie udaj się na wizytę do swojego lekarza weterynarii.

Choroby nerek

Choroby związane z zaburzeniem pracy nerek są niestety dość często występującą przypadłością, zwłaszcza wśród starszych kotów. Prócz nieświeżego oddechu, innymi objawami mogą być także nadmierne spożywanie wody, wielomocz, utrata masy ciała oraz pogorszenie apetytu.

Cukrzyca

Jeśli oddech Twojego kota ma nieprzyjemny, owocowy zapach, może oznaczać to cukrzycę. Objawami tej choroby mogą być również wielomocz i wypijanie większej ilości wody. Przyjrzyj się bliżej zachowaniu swojego pupila i umów się na wizytę do lekarza weterynarii, gdy zauważysz niepokojące sygnały. Jeśli natomiast u Twojego kota zdiagnozowano już wcześniej cukrzycę, pojawienie się charakterystycznego, owocowego zapachu z jego jamy ustnej może oznaczać, że należy jeszcze raz skonsultować plan leczenia z lekarzem prowadzącym.

Nowotwory jamy ustnej

Nieświeży oddech może być również objawem nowotworu okolic jamy ustnej, szczególnie jeśli towarzyszy mu ból, dyskomfort przy jedzeniu lub niechęć do przyjmowania pokarmu. Przyglądaj się bacznie zachowaniu swojego pupila i udaj się na wizytę do lekarza weterynarii, gdy tylko zauważysz niepokojące symptomy.

Ząbkowanie

Nieświeży oddech u kota może również być zjawiskiem całkowicie normalnym. Na przykład jeśli pojawia się u ząbkujących kociąt. W tym przypadku jednak nie masz się czym martwić, ponieważ przykry zapach powinien zniknąć w przeciągu kilku tygodni.

Jak zlikwidować przykry zapach z pyszczka kota?

Jeśli Twojemu kotu brzydko pachnie z pyszczka przez dłuższy czas, dobrym pomysłem będzie udanie się na wizytę do lekarza weterynarii i wykluczenie wszystkich poważnych chorób. Po wizycie może okazać się, że nieświeży oddech to objaw nieprawidłowej diety lub niewystarczającej bądź nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pozwolą Ci rozwiązać problem brzydkiego zapachu z pyszczka Twojego kota.

Regularne czyszczenie zębów

Aby nabrać wprawy w czyszczeniu zębów Twojego kota z pewnością potrzeba przynajmniej kilku prób i szczypty cierpliwości. Najpierw zaopatrz się w szczoteczkę do zębów o delikatnym włosiu i specjalną pastę do zębów dla kotów. Wybierz odpowiedni moment, kiedy Twój przyjaciel będzie szczęśliwy i zrelaksowany, nałóż pastę i spróbuj delikatnie wyczyścić mu zęby. Szczoteczka może nie spodobać się Twojemu pupilowi, szczególnie na początku, dlatego oswajanie go z myciem zębów powinno przebiegać etapami. Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o zęby kota w naszym artykule.

Odpowiednia, kompletna i zbilansowana dieta

Karmienie kota niezbilansowaną dietą czy częste podawanie ryb mogą być przyczyną przykrego zapachu z jamy ustnej zwierzęcia. Upewnij się, że Twój pupil dostaje najwyższej jakości posiłki, stworzone z naturalnymi składnikami, a jego dieta jest kompletna i zbilansowana. Warto pamiętać, że kotu, który je ryby, może wbić się ość w jamie ustnej, co w konsekwencji prowadzi do powstania rany, procesów zapalnych, a nawet gnilnych i przykrego zapachu. Sprawdź nasz artykuł poświęcony odpowiedniemu żywieniu, z którego dowiesz się, jak powinna wyglądać zmiana karmy u kota.

Wizyta u lekarza weterynarii

Jeśli przykry zapach z pyszczka Twojego pupila się nasila lub utrzymuje się przez dłuższy czas, mimo dbania o higienę jamy ustnej, najwyższy czas zabrać pupila do lekarza weterynarii. Specjalista zajmie się diagnozą problemu i pomoże wykluczyć poważniejsze choroby, których symptomem może być nieświeży oddech.

Nieświeży oddech u kota - kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Jeśli przykry zapach z jamy ustnej Twojego pupila nasila się lub utrzymuje dłuższy czas warto rozważyć wizytę u lekarza weterynarii. Jak zostało wspomniane wcześniej, nieświeży oddech u kota może mieć mniej i bardziej poważne przyczyny. Wizyta u lekarza weterynarii pomoże w diagnozie problemu. Specjalista pomoże Ci także ułożyć odpowiednią, kompletną i zbilansowaną dietę Twojego pupila, a także doradzi Ci, w jaki sposób dbać o higienę jego jamy ustnej. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej nie tylko na temat dbania o zdrowie swojego kota, ale także o jego naturze i zachowaniu, sprawdź nasz artykuł o tym, dlaczego kot przynosi myszy.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ