Sheba PL

Zmiana karmy u kota – jak przyzwyczaić kota do innego pokarmu?

large_zmiana-karmy-u-kota_1632842799557.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Kocia dieta powinna składać się z pełnoporcjowej karmy mokrej oraz suchej- optymalnie w proporcjach 9:1 pod względem masy. Nasi mruczący ulubieńcy pochodzą od pustynnego przodka, przez co nie wykształcili sobie instynktu regularnego picia wody. Aby wspomagać odpowiednie nawodnienie kociego organizmu, odpowiedzialny opiekun powinien dostarczać pupilowi płyny wraz z pożywieniem. Co jednak, gdy wybrana karma pełnoporcjowa okaże się nieatrakcyjna dla naszego mruczka? Jak przestawić kota z karmy dla juniorów na karmę dla kotów dorosłych? Czy biegunka u kota po zmianie karmy to normalny objaw? Jak temu zapobiec? Przedstawiamy sprawdzone porady od Sheba!

Spis treści:

 1. Zmiana karmy u kota – kiedy powinna nastąpić?
 2. Zmiana karmy u kota – biegunka i inne możliwe komplikacje
 3. Zmiana karmy u kota – jak zrobić to dobrze?

Zmiana karmy u kota – kiedy powinna nastąpić?

Koty lubią różnorodność, jednak dotyczy to wyłącznie smaku i konsystencji pokarmów – a nie ich jakości i proporcji składników odżywczych. Raz wybrana, idealna pod względem składu i smakowitości karma pełnoporcjowa powinna stanowić podstawę kociej diety przez jak najdłuższy czas. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy jesteśmy zmuszeni do zmiany jadłospisu czworonoga. Dzieje się tak, gdy nasz pupil zachoruje i potrzebuje specjalnego żywienia lub gdy dotychczas stosowana karma przestanie mu smakować (zauważamy wtedy spadek apetytu i poszukiwanie atrakcyjnego pożywienia w innych miejscach niż przeznaczona do tego miseczka). Najczęstszą przyczyną zmiany karmy u kota jest jednak wkroczenie pupila w nowy etap życia. W przypadku mruczków, które dojrzewają, przejście z karmy dla juniorów na pokarm dla dorosłych kotów następuje około 12. miesiąca życia.

Warto upewnić się, że pożywienie, z którego chcemy zacząć korzystać w ramach zmiany karmy u kota, stanowi zbilansowaną, zdrową karmę pełnoporcjową. Powinny się w niej znajdować następujące substancje odżywcze:

 • białka – podstawowy budulec ciała. Koty to mięsożercy, którzy pozyskują ten składnik przede wszystkim z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Niezwykle ważnym elementem kociej diety jest tauryna – aminokwas odpowiadający za prawidłową pracę serca i układu nerwowego, a także za rozwój płodów u ciężarnych kotek.
 • tłuszcze – skoncentrowane źródło energii. W kociej diecie nie może zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które działają przeciwzapalnie, wspierają odporność, a także utrzymują przemianę materii w organizmie na właściwym poziomie.
 • węglowodany – choć związki te nie należą do niezbędnych składników odżywczych, skrobia jest wartościowym źródłem łatwo przyswajalnej energii a włókno pokarmowe, wspiera zdrowie jelit.
 • witaminy – rozpuszczalne w tłuszczach: A (retinol), D i E, a także witaminy z grupy B: B1, B2, B3, B6, B11 (kwas foliowy) oraz B12.
 • składniki mineralne – m.in. cynk, magnez, wapń i potas.

Podstawą kociego jadłospisu powinna być pełnoporcjowa karma mokra. Warto jednak stosować dietę mieszaną w proporcji 9:1 (90% karmy mokrej i 10% karmy suchej pod względem masy produktów). Należy również pamiętać, aby nasz towarzysz miał stały dostęp do świeżej i czystej wody. 

Zmiana karmy u kota – biegunka i inne możliwe komplikacje

Biegunka jest najczęściej występującym efektem ubocznym gwałtownej zmiany karmy u kota. Jeżeli przebieg dolegliwości jest łagodny – zwierzę je i pije normalnie, wykazuje życiową energię i nie ma innych objawów – możemy spróbować domowych sposobów postępowania. Tymczasowy powrót do starego sposobu żywienia w wielu przypadkach pomaga szybko zażegnać problem. Jeżeli jednak objawy się nasilają, biegunka u kota po zmianie karmy od początku jest bardzo obfita, lub występują dodatkowe symptomy, należy niezwłocznie zawieźć pupila do lecznicy weterynaryjnej. Szybka interwencja lekarska jest także kluczowa w przypadku bardzo młodych lub wiekowych ulubieńców.

Zmianie karmy u kota mogą również towarzyszyć wymioty. Jeżeli nowo wprowadzony pokarm z jakiegoś powodu podrażnia błonę śluzową żołądka, prowadzi to do nasilonych skurczów tego narządu, a w konsekwencji – do zwracania jego treści. W sytuacji, gdy zwierzę zbyt łakomie zjada nowy pokarm, może dojść także do ulewania, czyli cofania się treści pokarmowej z przełyku. Tak jak w przypadku biegunki, wymioty mogą być również spowodowane zbyt gwałtowną zmianą diety, dlatego warto powrócić do starego sposobu odżywiania do czasu ustabilizowania się pracy przewodu pokarmowego. Warto dodać, że nie każdy rodzaj wymiotów jest powodem do niepokoju. Specjaliści przyjmują jako normę oczyszczanie się kociego organizmu z bezoarów, jeżeli zdarza się to nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Sposobem na łagodne „odkłaczanie” jest podawanie pupilowi specjalnej pasty lub przeznaczonych do tego celu kocich przysmaków.

Inną niedogodnością związaną z nieodpowiednią zmianą karmy u kota może być utrata apetytu przez pupila. Z pozoru błahy problem, który początkowo bywa interpretowany jako zwykłe „wybrzydzanie”, może szybko doprowadzić do apatii, odwodnienia, a nawet poważnych chorób związanych z układem pokarmowym (zwłaszcza z wątrobą). Nie wolno tego ignorować! Jeżeli głodówka trwa dłużej niż dobę, należy niezwłocznie zabrać czworonoga do lecznicy weterynaryjnej.

Zmiana karmy u kota – jak zrobić to dobrze?

Przeprowadzając zmianę karmu u kota, nie wolno się spieszyć. Cały proces powinien przebiegać w ciągu 8-10 dni, przy czym należy przyzwyczajać pupila do nowego pożywienia stopniowo. W pierwszym dniu posiłki powinny składać się w 80% ze „starych” (znanych naszemu kotu) produktów, zmieszanych z niewielką ilością „nowej” karmy. W kolejnych dniach proporcje należy nieznacznie zmieniać, aż do całkowitego ich odwrócenia (80% karmy „nowej” i 20% „starej”). Ostatni etap to całkowite przejście na nowo wybraną karmę pełnoporcjową.

Niektóre mruczki wyczuwają w znanym sobie pożywieniu domieszkę czegoś nowego, a wrodzona podejrzliwość skłania je do odmowy spożywania takich posiłków. Aby zapobiec temu problemowi, warto od początku przyzwyczajać pupila do różnorodnych smaków i konsystencji jedzenia. Doskonałym wyborem są tu dania pełnoporcjowe od Sheba, dostępne w wielu smakowitych wariantach.

 • Selection in Sauce to mięsiste kawałki w delikatnym sosie;
 • Delicacy to połączenie soczystej galaretki lub sosu z delikatnymi płatkami karmy;
 • Craft Collection to dania składające się z mięsistych kawałków w aromatycznym sosie. 

Wszystkie kolekcje są dostępne w różnych smakowitych wariantach smakowych, m.in.:

 • z białą rybą,
 • z łososiem,
 • z tuńczykiem,
 • z dorszem,
 • z indykiem,
 • z kurczakiem,
 • z kaczką,
 • z drobiem,
 • z wołowiną,
 • z kurczakiem i wołowiną,
 • z jagnięciną,
 • z kaczką i indykiem.

Idealna konsystencja i różnorodność smaków to coś, co doceni nawet najbardziej wymagające kocie podniebienie. Poznaj wyjątkową gamę dań pełnoporcjowych od Sheba i przekonaj się, że Twój mruczek będzie Ci za to wdzięczny!

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ